Keffaret orucu nasıl tutulur? Birden fazla oruç bozan kimseye kaç defa keffaret gerekir?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Oruç Bölümünden Keffaret orucu nasıl tutulur? Birden fazla oruç bozan kimseye kaç defa keffaret gerekir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Keffaret orucu nasıl tutulur? Birden fazla oruç bozan kimseye kaç defa keffaret gerekir?

  Reklam  Keffaret orucu nasıl tutulur? Birden fazla oruç bozan kimseye kaç defa keffaret gerekir?

  Forum Alev
  Keffaret orucu nasıl tutulur? Birden fazla oruç bozan kimseye kaç defa keffaret gerekir?


  Ramazan ayında farz olan oruç tutulduğu için bu ayda keffaret orucu tutulmaz. Diğer ayların hepsinde keffaret orucu tutulabilir.

  Ramazan ayında hiçbir özür yokken niyet ederek başlamış olduğu bir orucu bile bile bozan bir kimsenin keffaret cezâsı olarak iki ay oruç tutması gerekir.

  Bir senenin Ramazan’ında veya başka senelerde birden fazla bu şekilde oruç bozan bir kimseye tek keffaret icap eder. Şâyet oruç tutmaya güç yetiremiyorsa altmış fakire yemek yedirir.

  Keffaret orucu iki Kamerî ay tutulur. Yani meselâ Rebîülâhir ve Recep ayında iki ay üst üste oruç tutan kimse keffaret borcunu ödemiş olur. Yani burada mutlaka altmış günü bulması gerekmez. Meselâ Rebîülâhir 30 gün, Receb ayı da 29 ün çekse toplam 59 gün tutacaktır. Buna bir de kaza ekler, böylece altmış günü bulmuş olur.

  Fakat keffaret orucunun ilk gününe ayın birinci günü olarak değil de 5’inde veya 10’unda başlasa, artık bundan sonra aylar kaç çekerse çeksin 60 günü tamamlaması gerekir. Bir de kaza orucu tutarak toplam 61 günü bulmuş olur.

  Keffaret orucunu hiç kesmeyip ara vermeden iki ay veya 60 gün tutmak gerekir. Meselâ, araya yolculuk, hastalık, Ramazan veya bayram, kadınların lohusalığı gibi bir hal girer de iki ayı veya altmış günü doldurmamış olursa, tutulan oruçlar keffaret orucundan sayılmaz, tamamı nafile olacağından yeni baştan tutmaya başlanması gerekir.

  Kadınların âdet halleri sıraya mâni değildir. Âdetleri tamamlandıktan sonra gün geçirmeden kaldıkları yerden keffaret orucunu tutmaya devam ederler.

  Kaza orucu keffaret orucu ile birlikte hesap edilmez. Yani iki ay üst üste keffaret orucunu tutan kimse kaza orucu olan bir günü ondan ayrı olarak tutar, onun içine katmaz, birlikte hesap etmez. Meselâ Receb’in birinci gününde keffaret orucuna başlayıp, Şaban ayı ile birlikte iki ay üst üste hiç ara vermeden tutan kimse esas olarak keffaret borcunu tutmuş olur. Kaza orucunu da daha sonra Ramazan’ı müteakip, meselâ bayramın ikinci günü veya istediği bir gün tutabilir. Böylece hem keffaret, hem de kaza borcunu tamamlamış sayılır. Recep ve Şaban aylarından birisinin 29 gün çekmesinin bir tesiri yoktur. Yani keffaret orucu tamamlanmıştır.

  Bkz. el-Mezahibü’l-erbaa, 1:579.

  Sorularla İslamiyet Editör 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Keffaret orucu nasıl tutulur? Birden fazla oruç bozan kimseye kaç defa keffaret gerekir?

  Reklam  Ben gecen gün oruc tutıyordum ve yansıkla azdım ve cok pismanım orucun bozulcanı bilmiyordum lütfen yardımcı olun 3. 3
  Ziyaretçi
  Birden fazla ramazan orucu bızdum farklı yıllarda kefaretın tek bir 61oldugu hakkında kaynak bilgileriyle cvp verebılırmısıbız 4. 4
  Ziyaretçi
  eğer bir orucu bilerek bozarsanız 61 gün oruç cezası verilir ertesi gün birdaha bozarsanız sadece kaza gerekir ve bu süre 62 olur

+ Yorum Gönder
61 gün oruç nasıl tutulur,  61 gün kefaret orucu nasıl tutulur,  Kefaret orucu kaç gün tutulur,  oruc bozulursa kaç gün tutulur,  61 oruç nasıl tutulur
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi