Orucumuzu Nasıl Güzelleştirebiliriz - Oruca Niyet Etmek - Oruç Açmak - Oruç Açarken Okunan Dua

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Oruç Bölümünden Orucumuzu Nasıl Güzelleştirebiliriz - Oruca Niyet Etmek - Oruç Açmak - Oruç Açarken Okunan Dua ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Orucumuzu Nasıl Güzelleştirebiliriz - Oruca Niyet Etmek - Oruç Açmak - Oruç Açarken Okunan Dua

  Reklam  Orucumuzu Nasıl Güzelleştirebiliriz - Oruca Niyet Etmek - Oruç Açmak - Oruç Açarken Okunan Dua

  Forum Alev
  Orucumuzu Nasıl Güzelleştirebiliriz - Oruca Niyet Etmek - Oruç Açmak - Oruç Açarken Okunan Dua


  Oruç, ikinci fecirden (imsak vakti) başlayarak güneşin batışına kadar yemekten, içmekten ve cinsî ilişkiden kendini alıkoymak demektir.

  Ramazan orucu, Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) Medine'ye hicretinden bir buçuk sene sonra Şaban ayının onuncu günü farz kılınmıştır. "Oruç, sizden öncekilere olduğu gibi size de farz kılındı." (Bakara, 2/183) ayet-i kerimesi bunu emretmektedir.


  Oruca nasıl niyet etmek gerek


  Herhangi bir oruca kalp ile niyet etmek yeterlidir. Oruç için sahura kalkmak da başlı başına bir niyettir. Bu niyetin dil ile ifade edilmesi daha güzel olur. Oruç tutmak isteyen bir insan, kuşluk vaktine kadar mutlaka niyet etmelidir. O vakte kadar oruca engel herhangi bir davranışta bulunmaması şarttır.

  Ramazan'ın her günü için ayrıca bir niyet gereklidir. Çünkü araya geceler girmektedir. Ayrıca her günün orucu başlı başına bir ibadettir. Bunun içindir ki bir günün orucundaki bozukluk, diğer günün orucuna zarar vermez.

  Bunlara dikkat edilirse oruç daha güzel olur


  Oruç tutacak kimse sahura kalkmalı ve evinde Ramazan atmosferinin oluşmasına gayret göstermelidir.

  Akşam ezanı okunur okunmaz oruç açılmalıdır. Akşam namazının ise oruç açıldıktan hemen sonra kılınması ve ardından yemeğe geçilmesi tavsiye edilen bir uygulamadır.

  İftara mutlaka bir dua ile başlanmalıdır. "Allah'ım, Senin rızan için oruç tuttum, Sana iman ettim, Sana sığındım ve Senin verdiğin rızıkla orucumu açtım. Ramazan ayının yarınki günü de oruç tutmaya niyet ettim.

  Ne olur benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla." şeklinde olan Peygamberimiz'in iftar duası okunmalıdır.

  Oruç mümkünse hurmayla açılmalıdır.
  Mutlaka teravih namazı kılınmalı, mümkünse her akşam başka bir camiye gidilmelidir.

  Orucu sadece midemize değil, başta dilimiz olmak üzere bütün bedenimize tutturmak gerekir. Kötü söz konuşmaktan, dinlemekten, kötü şeylere bakmaktan ve kötü işlerle meşgul olmaktan uzak durulmalıdır.  alıntı
 2. 2
  Yoncalar
  Bayan Üye

  Cevap: Orucumuzu Nasıl Güzelleştirebiliriz - Oruca Niyet Etmek - Oruç Açmak - Oruç Açarken Okunan Dua

  Reklam  Oruç da diğer ibadetler gibi niyet ile yapılmaktadır.İnsanlar dili ile mutlaka niyet etmelidir.Ramazan ayı girdiğinde Ramazan ayı orucunu tutmaya niyet edilebileceği gibi günlük olarak oruca niyet edilir.+ Yorum Gönder
oruç açarken nasıl niyet edilir,  oruca niyet etme duası,  orucumuzu açarken iftarda nasıl dua ederiz,  oruç açmak için nasıl niyet edilir,  orucu acarken nasıl niyet edilir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi