Niçin Oruç Tutulur

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Oruç Bölümünden Niçin Oruç Tutulur ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Niçin Oruç Tutulur

  Reklam  Niçin Oruç Tutulur

  Forum Alev
  Niçin Oruç Tutulur
  Oruc Neden Tutulur
  Orucu Anlamak  Oruç, niyet ederek tan yerinin ağırmasından itibaren güneş batıncaya kadar yemek, içmek ve cinsî ilişkiden uzak durularak yapılan bir ibadettir. Oruç; yalnızca Allâh’ın emrini yerine getirmek ve rızasını kazanmak için tutulur.

  Allâh’ın bütün emirlerinde olduğu gibi, oruç ibadetinde de birçok hikmetler, insan için maddî ve manevî faydalar vardır.

  Oruç, iyi bir irade terbiyesi, kötü alışkanlıklardan uzaklaştıran, iyi huylar kazandıran bir ahlâk eğitimidir. İnsana Allâh’ı hatırlatarak sorumluluk duygularını geliştirir; davranışlarını kontrol altına alarak bütün kötülükten uzaklaştırır.

  Oruç tutan, açlığın ne olduğunu bizzat tattığından, fakirlerin sıkıntısını anlar ve onlara yardım elini uzatarak toplumun huzur ve mutluluğuna katkıda bulunur.


  Diyanet Takvimi 2012 2. 2
  ZİREGÜL
  Bayan Üye

  Cevap: Niçin Oruç Tutulur

  Reklam  Orucun bir çok yararları olsa da Müslüman olarak emredilen ibadetleri yerine getirmek için tutarız. Diğer ibadetlerde olduğu gibi bir çok yararları bulunmaktadır. Dünya ahiret maddi ve manevi olarak bir çok kazanları bulunmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi