Topçu Ocağı ne zaman kuruldu

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Osmanlı Devleti Bölümünden Topçu Ocağı ne zaman kuruldu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Topçu Ocağı ne zaman kuruldu

  Reklam  Topçu Ocağı ne zaman kuruldu

  Forum Alev
  Osmanlılarda kapıkulu ocaklarının yaya kısmından olup, top dökmek ve top kullanmakla vazifeli askerlerin mensup olduğu ocağa verilen ad.
  Sultan Birinci Murâd devrinde yeniçeri ocağının teşkilinden az sonra, acemi ocağından alınan neferlerle ilk olarak topçu ocağı kuruldu. İstanbul’un fethinden sonra, Galata suru dışında Tophâne denilen yerde topçu kışlaları ve sâbit top dökümhânesi yapıldı. Sonraları; Belgrad, Budin, Temaşvar, İşkodra, Gülamber, Provişte gibi yerlerde ihtiyaca göre tophâneler kurulup top döktürüldü.
  Topçu ocağına sertopi nâmıyla da anılan topçubaşı nezâret ederdi. Onun emrinde bulunan dökücübaşı (serihtegân), dökümhâneden sorumluydu. Onun da maiyetinde; yardımcısı, tâmirci, dökümcü, burgucu, yamacı, demirci, marangoz gibi sanatkarlar bulunurdu.
  Tophânenin; hesap ve alım-satım işlerine tophâne emîni bakardı. Îmâlât ve ihtiyaçlarından da Tophâne Nâzırı mesuldü. Topları kullanmak ise, ağa bölükleriyle cemaat ortalarının vazifesiydi. Beş ağa bölüğü ve yetmiş cemaat ortası vardı. Her orta veya bölükte bir çorbacı, bir odabaşı ve diğer küçük rütbeli subaylar bulunurdu. Ocak kethüdâsı, ocak çavuşu ve kâtibi de, bu ocağın büyük âmirleriydi. Topçu ocağı, sarı-kırmızı bayrak taşırdı.
 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Topçu Ocağı ne zaman kuruldu

  Reklam  Topçu ocağı birinci Murat zamanında kurulmuştur. Topçu ocağında çalışanların görevleri fethedilecek olan bölgeye topları dökmek, savaş alanına götürmek ve topları eteşlemekti.+ Yorum Gönder
topçu ocağı ne zaman kuruldu,  topçu ocağını kim kurdu
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi