Kurşunlu Camii Osmanlıların Yunanistanda Yapmış Olduğu Eserler

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Osmanlı Devleti Bölümünden Kurşunlu Camii Osmanlıların Yunanistanda Yapmış Olduğu Eserler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  ACİL
  Özel Üye
  Reklam

  Kurşunlu Camii Osmanlıların Yunanistanda Yapmış Olduğu Eserler

  Reklam  Kurşunlu Camii Osmanlıların Yunanistanda Yapmış Olduğu Eserler

  Forum Alev
  Kurşunlu Camii
  kursunlu camii.jpg

  Kurşunlu Camisi ve Trikala Osman Şah Türbesi, bir zamanlar Trikala şehrinde bulunan bir sürü Osmanlı eserinden geriye kalmış tek yapıttır. Mustafa Paşa’nın oğlu ve Sultan Birinci Selim’in damadı Osman Şah tarafından, bir dönem Trikala Sancaklığına sürgüne gönderildiği vakit yapılmıştır. İlk zamanlarda etrafında birçok hayır kurumu bulunurken şu anda geriye yalnızca Cami ve Osman Şah’ın Türbesi kalmıştır.

  yunanistan kursunlu camii.jpg

  Cami, 16’ncı yüzyılın ünlü mimarı Sinan Paşa’nın yapmış olduğu 79 camiden birisi. Caminin inşa tarihi tam olarak belli değildir. Fakat Osman Şah’ın ölümünden on yıl önce yapıldığı tahmin edilimektedir ve Osman Şah da 1567-68 yılında yanındaki türbeye gömülmüştür.

  osmanli kursunlu camii.jpg

  Avrupa Birliği’nin finansmanıyla Trikala Belebiyesi Maliye’nin denetiminde Cami için bakım ve retorasyon çalışmaları gerçekleştirmiştir. Eser şu anda ziyarete açıktır.

  kursunlu camii yunanistan.jpg 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Kurşunlu Camii Osmanlıların Yunanistanda Yapmış Olduğu Eserler

  Reklam  Yunanistan'da imar edilen Kurşunlu cami, Sultan birinci Selimin damadı olan Osman Şah tarafından ölmeden on yıl öce yapıldığı ve türbesinin de burada olduğu bilinmektedir.+ Yorum Gönder
trikala da camiler,  yünanistan larissa cami,  bulgaristan camileri,  trikala kurşunlu camii
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi