Kapitülasyonlar Neden Kaldırılmıştır?

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Osmanlı Devleti Bölümünden Kapitülasyonlar Neden Kaldırılmıştır? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Kapitülasyonlar Neden Kaldırılmıştır?

  Reklam  Kapitülasyonlar Neden Kaldırılmıştır?

  Forum Alev
  Kapitülasyonlar Neden Kaldırılmıştır?
  Kapitülasyonların Kaldırılması
  Kapitülasyonlar  Kapitülasyonları kaldırma sözü Kırım Savaşı’nın ardından 1856′da alınmıştır. Ancak, Osmanlıya verilen bu söz hiçbir zaman yerine getirilmemiştir. İttihat ve Terakki’nin 1914 yılında kaldırdığı kapitülasyonlar Sevr Anlaşması ile daha da güçlü bir şekilde Osmanlı’nın sırtına bindirildi.

  Kapitülasyonlar Kurtuluş Savaşı sırasında Sovyetler Birliği ile yapılan 16 Mart 1921 Anlaşmasının 7. Maddesiyle “geçersiz ve kaldırılmış” sayıldı. Kapitülasyonların gerçek anlamda kaldırılması ise Lozan Anlaşması ile gerçekleşti.

  Kapitülasyonlar ilk olarak Fransaya verilmişti.Ondan sonra diğer büyük devletlerde Osmanlının toprak kaybından yola çıkarak diğer devletlerde kapitülasyon istemiştir.Bunun üzerine de kapitülasyonlar kaldırılmıştır.
 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Kapitülasyonlar Neden Kaldırılmıştır?

  Reklam  O dönemin şartlarına göre kapitülasyon vermek kar olarak görülmekteydi fakat tüm ülkelerin bundan faydalanmaya çalışması ve suistimal edilmesi kaldırılmasını hızlandırılmasını sağlamıştır.+ Yorum Gönder
kapitülasyonların kaldırılması,  kapitülasyonlar neden kaldırıldı,  kapitülasyonların kaldırılması kısaca,  kapitülasyonların kaldırılması nedir,  kapitülasyon kaldırılması nedir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi