Akkoyunlular İsmi Nereden Geliyor

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Osmanlı Devleti Bölümünden Akkoyunlular İsmi Nereden Geliyor ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Akkoyunlular İsmi Nereden Geliyor

  Reklam  Akkoyunlular İsmi Nereden Geliyor

  Forum Alev
  Karakoyunlular Adı Nereden Almışlardır - Akkoyunlular İsmi Nereden Geliyor - Karakoyunlular Adı Hakkında - Osmanlılarda Akkoyunlular Karakoyunlular Anlamı

  Osmanlılar gibi Oğuz Türkleri'nden olan Akkoyunlular, Bayındır boyuna mensuptular. İsimleri besledikleri koyunlardan geliyordu ve yine besledikleri hayvanlardan aşiretlerinin adını alan Karakoyunlular ile düşmandılar. Akkoyunlular Diyarbakır ve civarında yaşarlarken, Karakoyunlular Muş bölgesinde hüküm sürüyorlardı.
  Akkoyunlular, Moğol istilasından kaçarak 14. yüzyılın ilk yarısında Diyarbakır bölgesine gelip, yerleşmişlerdi. 1402'de Ankara Muharebesi'nden sonra Doğu ve Güney Doğu Anadolu'da hakim olup, Akkoyunlu Devleti kurdular.
  1450'lerde en büyük hükümdarları olan Uzun Hasan tahta geçti. Doğu Anadolu'yu tamamen fetheden Uzun Hasan, ezeli düşmanları olan Karakoyunlular'ın üzerine yürüdü ve 1467'de Karakoyunlu hükümdarı Cihanşah'ı mağlup ederek, Karakoyunlu Devleti'ni ortadan kaldırdı. Daha sonra Kirman ve Bağdad'ı ele geçirdi.
  Osmanlılar, Doğu Anadolu'da yayılmaya başlayınca Uzun Hasan'la karşılaştılar. Uzun Hasan, 1473'te Otlukbeli Muharebesi'nde ilk defa bir mağlubiyete uğradı. Bu muharebe Akkoyunlu Devleti'nin sonunu hazırladı. 1478'te Uzun Hasan'ın ölümünden sonra taht kavgaları ve Safevi Türkleri ile mücadele bitmek bilmedi.
  1500'de Akkoyunlu Devleti, Elvend ve Murad beyler arasında ikiye bölündü. Şah İsmail, 1501'de Elvend'i mağlup ederek, Tebriz'e girdi ve Safevi Devleti'ni kurdu. Daha sonra diğer Akkoyunlu hükümdarı Murad Bey üzerine yürüyen Şah İsmail, onu da yenerek Akkoyunlu Devleti'ni sona erdirdi.
 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Karakoyunlular Adı Nereden Almışlardır - Akkoyunlular İsmi Nereden Geliyor - Karakoyunlular Adı Hakkında - Osmanlılarda Akkoyunlular Karakoyunl

  Reklam  Akkoyunlu devleti ve Karakoyunlu devleti isimlerini besledikleri koyun sürüsünden almaktadırlar. Her iki devlet de Türk kökenlidirler. Osmanlı Devleti ile olan mücadeleleri sonucunda yıkılmışlardır.+ Yorum Gönder
kara koyunlar ve akkoyunlular ismi nereden geliyor,  akkoyun nereden gelme,  akkoyunlular,  akkoyunlu ismi nerden gelir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi