Sultan III. Mustafa Kimdir

+ Yorum Gönder
Biyografi ve Osmanlı Padişahı Biyografileri Bölümünden Sultan III. Mustafa Kimdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Sultan III. Mustafa Kimdir

  Reklam  Sultan III. Mustafa Kimdir

  Forum Alev
  Üçüncü' Mustafa orta boylu, iri gözlü, yassi burunlu ve siyah sakalli idi. Heybetli ve kuvvetli bir vücuda sahipti. Çok iyi bir tahsil yapti. Çok çaliskan ve cömert bir insandi. Bilhassa siirde büyük kabiliyeti vardi. (Cihangir) mahlasiyla yazdigi siirler pek maruftur. Meshur Siirlerinden birisi ,sudur :
  Yikilipdur bu cihan sanmaki bizde düzele,
  Devlet-i çerh-i deni verdi kâmu müptezele.
  Simdi ebvab-i saadetle gezen hep hezele,
  Isimiz kaldi hemân merhamet-i Lem Yezel'e.
  Astronomi ile mesgul oldu. Islâm ve Osmanli tarihlerini gayet genis olarak tetkik etti.Memleketine en büyük felâketin Rusya'dan gelecegini çok iyi bildiginden, müdafaa için geceli gündüzlü çalisarak, her türlü hazirligi yapti. Muharebelerde sarfedilmek üzere iç ve dis hazineyi altin ile doldurmustu.Tahta çiktiginda 40 yasinda idi. Devletin büyük bir islahata ihtiyaci oldugunu Çok iyi bilen ve bu hususta mühim hamleler yapan bir hükümdardi. Süveys Kanali'ni bile açtirmayi düsünüyordu. Fakat is basina getirecek kiymetli kimseleri bulamamanin üzüntüsü içindeydi.1766 senesinde olan zelzelede yikilan Fatih ve Eyyüb Sultan Camilerini ve bütün Istanbul'u adeta yeniden imar etmistir. Kara ve Deniz Mühendishaneleri onun zamaninda kurulmustur. (1764) 1768'de Rusya ile savas basladi ve 1774 senesinde bitti. Savas neticesinde Kaynarca Anlasmasi yapildi. Büyük ve önemli ölçüde toprak kaybi oldu. Devletin esas gerileme devri de bundan sonra basladi Rus savasinda üzüntüsunden hastalanmis ve vefat etmistir. Vefatinda 57 yasina yaklasiyordu. (Allah rahmet eylesin.)Lâleli Camii 4 sene içinde bu devirde insa edildi. Seyh Abdullah Kaskari bu devirde vefat etmistir ve Eyüp'de medfundur.
  Erkek çocuklari : Üçüncü Selim, Mehmed.
  Kiz Cocuklari : Sah Sultan, Fatma Sultan,Bekhan Sultan, Fatma Sultan, Hibetullah
  Kaynak: Osmanli tarihi
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Sultan III. Mustafa

  Reklam  Sultan 3.Mustafa her zaman tehlikenin Rusya tarafından geleceğini bilmiş ve ona göre hazırlıklar yapmıştır.Çok zeki ve ileri görüşlü bir padişahtı.Fakat Rusya savaşında çok topraklar kaybedince üzüntüsünden hasta oldu ve vefat etti.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi