Sultan III. Selim Kimdir

+ Yorum Gönder
Biyografi ve Osmanlı Padişahı Biyografileri Bölümünden Sultan III. Selim Kimdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Sultan III. Selim Kimdir

  Reklam  Sultan III. Selim Kimdir

  Forum Alev
  Üçüncü Selim Istanbul'da dogdu. Sarayda çok güzel bir Sekilde yetistirildi. Edebiyata ve güzel yazi yazmaya çok merakli idi. Yazmis oldugu hat ve levhalardan bazilari cami ve türbelerde asilmistir.Arapça ve Farsça lisanlarina fevkalade vakifti. Çok merhametli ve nazik tabiatli idi.Devrinde olan mühim hadiseler :1791'de Awsturya ile Zistovi, 1792'de de Rusya ile Yas anlasmâsi yapildi.1793'de Nizam-i Cedid askeri teskilâti kuruldu.1798'de Napolyon'un Misir'a saldirmasiyla, Fransa ile savas basladi. 1799'da Rusya ve Ingiltere ile ittifak yapildi.Napolyon'a karsi meshur Akka müdafaasi yapildi. Cezzar Ahmed Pasa Misir'da Fransizlara boyun egdirdi. Bazi iddialara göre Napolyon bu devirde müslüman oldu.1801'de Fransizlar Misir'i mecburen bosalttilar. 1802'de Fransa ile Paris Anlasmasi yapildi.Ayni senelerde Arabistan'da (Vehhabilik)isimli bâtil mezhebin faaliyetleri görüldü. Vehhabiler üç ay müddetle Mekke'yi ve Medine'yi isgal ettiler. Bütün mübarek sahsiyetlerin kabirlerine hakarette bulundular, yakip yiktilar.1806'da Sirp ihtilâli oldu ve Ruslarla savas basladi.1807'de Kabakçi ihtilâli oldu. Bu ihtilâlle Üçüncü Selim tahttan indirildi. Bir sene sonra da 46 yasinda iken sehid edildi. (Allah rahmet eylesin.)
  Dini, vatani ve milletine çok düskün olan Üçüncü Selim, ayni zamanda sairdi. Kirim'in Ruslarin eline geçtiginde su içli misralari söylemistir :
  Kalalim mi kiliç altinda öyle
  Oturmak dinimizde var mi böyle
  Esir etmis nice tatari bir bir
  Kirim Rusya'da kalsin mi söyle
  OI Moskof'tan varip öcüm alayim
  Ya düsman içre helâk olam söyle.
  Telgraf ve Litografya bu devirde icad edilmistir. Çocugu yoktu.
  Kaynak: Osmanli tarihi
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Sultan III. Selim

  Reklam  3.Selim tahtta iken genç yaşta öldürülmüş bir padişahtır.O da çok iyi eğitim görmüştür.Güzel sanatlara önem vermiş ve kendisi de bizzat hat sanatçılığı yapmıştır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi