Öss Sınavı İle İlgili Teknik Bilgiler

+ Yorum Gönder
Sınavlar ve Öss Bölümünden Öss Sınavı İle İlgili Teknik Bilgiler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Öss Sınavı İle İlgili Teknik Bilgiler

  Reklam  Öss Sınavı İle İlgili Teknik Bilgiler

  Forum Alev
  ÖSS SINAVI İLE İLGİLİ TEKNİK BİLGİLER:

  1. ÖSS sınav sorularının genel özelliği:

  Bütün alanlara ait sorular genellikle okuduğunu anlamaya anladığını yorumlamaya ve yorumdan sonuçlar çıkarmaya dayalı olarak hazırlanmaktadır. Dolayısıyla yapmamız gereken en önemli şey okuduğumuzu en kısa zamanda anlamaya çalışarak sonuca gitmektir. Bunun için neler yapılabilir: Bunun için en önemli şey bol bol soru çözerek sınava hazırlanmak ve boş zamanlarımızda da aktif dinlenme aracı olarak kitap okumak güncel olayları takip etmek film izlemek gibi şeyler yapılabilir. Bu açıdan ele aldığımızda yapılması gereken şey temel bilgileri öğrenerek bol bol soru çözmektir.

  ÖRNEK SORU TİPİ: 1998/ÖSS SORUSU  ...yapılmış hiçbir şeye tahammülüm yok. İşte, yemekte kısaca her şeyde

  Yukarıda boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilirse bu sözleri “ her şeyde kusursuzluk arayan” bir kişinin söylediği anlaşılır.

  A-) ıkına sıkıla B-) vakitli vakitsiz C-) bir çırpıda  D-) ucu ucuna E-) yarım yamalak

  yukarıdaki sorunun cevabı E şıkkı olup sınavda çıkan soru tipleri hep bu şekildedir. O nedenle çok fazla ümitsiz olmak yersiz çünkü biz biliyoruz sizin isteyince neler yapabileceğinizi. Tek yapmanız gereken inanmak ve kendinize güvenmek.  2. Sınavda kaç net yaparsak kaç puan alırız:  ÖSS sınavında yapılan her soru için belli bir katsayı belirlenmiştir. Bu kat sayılar aslında tam net olmamakla beraber standart sapma oranlarına göre bazı değişiklikler göstermektedir. Biz burada size bütün alanların yaklaşık olarak puan hesaplama sistemlerini vereceğiz.

  Öncelikle netlerin nasıl hesaplandığını bilmemiz gerekmektedir. Bir kişinin sınavda yaptığı yanlış cevapların dörtte birinin doğru cevaplardan çıkarılması ile elde edilen yeni rakam bizim net doğrularımızı ortaya koyar. Örneğin bir öğrenci 89 tane sözel sorudan 85 tanesini doğru yapmışsa bu kişinin net cevap sayısı 84 tür. Bir başka deyişle dört yanlış bir doğruyu götürür.  Şimdi sırayla ÖSS sınavında yapılacak olan netlere göre kaç puan alınacağının nasıl hesaplanması gerektiğini açıklayalım.  ÖSS PUANI:

  ÖSS sınavına giren her sözel öğrencisi girdiği anda 119,425 taban puanına sahip olmaktadır.

  Her sayısal öğrencisi 124.001

  Her EA öğrencisi ise 121.215 puana sahip olmaktadır.

  Bu puanlar taban puanlardır.  ÖSS-SÖZ=

  119.425+(Türkçe neti X 2.044)+(sosyal neti x 1.252) + (mat. neti x 0.508) + (fen bil. neti x 0.208 )  ÖSS SAY=

  (124.001)+ ( Fen bil neti x 1.404) + ( mat. Neti x 1.796)+ (Türkçe neti x 0.537)+ (sosyal neti x 0.172)  ÖSS EA=

  121.215+ ( Türkçe neti x 1.505) + ( sosyal neti x 0.543)+ ( mat neti x 1.714) + ( fen bilimleri neti x 0.210 )  Bu hesaplama ile alacağınız ham puanları bulabilirsiniz. Ham puanları bulduktan sonra buna ORTA ÖĞRETİM BAŞARI PUANI eklenerek öğrencinin yerleştirmede kullanılan puanı eklenir.  ORTA ÖĞRETİM BAŞARI PUANI NEDİR?  OÖBP öğrencinin orta öğrenim yani lise diploma notu kullanılarak bulunur.

  Mesela bir öğrencinin OÖBP 80 olsun bunu biz bunun puanına nasıl etkileyeceğini bulalım  ALAN DURUMU


  ÇARPILACAK KATSAYILAR


  GETİRECEĞİ PUAN

  KENDİ ALANI İÇİN


  80 x 0.8


  64 PUAN GETİRİR

  ALANI DIŞINDA


  80 x 0.3


  24 PUAN GETİRİR

  EK PUANLI ( MESLEK LİSESİ)


  80 x 1.04


  83.2 PUAN GETİRİR  NOT: BU HESAPLAMA KABACA YAPILAN BİR HESAPLAMA OLUP AÖBPYE OKULUN BAŞARISI ÖĞRENCİNİN OKUL ORTALAMASINDAKİ YERİ DE ETKİ ETMEKTEDİR.  ÖRNEK OLARAK BİR HESAPLAMA YAPACAK OLURSAK:  Orta öğretim diploma notu 75 olan bir öğrencinin netleri aşağıdaki gibi olsun,

  Türkçe : 35, matematik: 30, fen bilimleri : 35, sosyal bilgiler 30

  Bu öğrencinin EA puanı şöyle hesaplanır:  121.215+ ( Türkçe neti 35 x 1.505)+ ( sosyal net 30 x 0.543 ) + ( mat neti 30 x 1.714 ) + ( fen neti 5 x 0.210) + (75 x 0.8)= 302.65 puan yapar.

  Bu hesaplama en az alınacak puan üzerinden yapılmıştır bu puan standart sapma ve orta öğretim puanına göre yükselir. Bu puan ota öğretimin 80 olması durumunda 306 standart sapmayla da ilişkili olarak 315 lere çıkar.

  Bu puanlama alan içi tercihler için geçerlidir eğer alan dışından tercih yapılacaksa OÖBP nını 0.3 ile çarparak, eğer ek puanlı tercih yapacaksanız OÖBP yi 1.04 ile çarparak bulduğunuz ham puanın üzerine ekleyeceksiniz ve yerleştirmede esas olacak puanı bulacaksınız.

 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: Öss Sınavı İle İlgili Teknik Bilgiler

  Reklam  Sınavda sorulan bölümlere göre puanlamalar yapılmaktadır. Puanları değiştiği için net sayısına da etki etmektedir. Soru sayısı puanlaması yüksek olan bölümden yapıldığında yüksek puan alınmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi