Ekran Kartı Overclock

+ Yorum Gönder
Donanım ve Overclock Bölümünden Ekran Kartı Overclock ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  flasman
  Üye
  Reklam

  Ekran Kartı Overclock

  Reklam  Ekran Kartı Overclock

  Forum Alev
  Kısaca overclock nedir?

  Overclock için; bilgisayar parçasının standard hızını yükseltmek diyebiliriz kısaca. Bunu donanım üzerinde doğrudan yapabileceğiniz gibi, çeşitli yazılımlarla da yapmanız mümkün. Ekran kartı da, Windows üzerinde çalışan yazılımlarla overclock olabiliyor.

  Nasıl yaparım?

  Overclock yapmanın riskli bir iş olduğunu belirtelim başta. Ekran kartını kullanılmaz hale getiren bir çok kişi var bu şekilde. Fakat bu demek değildir ki; her overclock yapan ekran kartını bozar. Çok abartmadığınız sürece risk faktörü az sayılabilir, tabi ne yaptığınızı biliyorsanız. Yine de uyaralım; bu yazıda anlatılanları uyguladığınız taktirde doğabilecek hasarlardan sorumlu değiliz, sorumluluk tamamen sizindir. Bu yazı da neyin nasıl yapıldığını özetle anlatan bir yazıdır, yani kısa bir bilgilendirme yazısıdır ve kesinlikle teknik bir yazı değildir.

  Overclock yapmak için kullanabileceğiniz programlardan biri RivaTuner'dır. Bu programı buradan http://downloads.guru3d.com/ indirebilirsiniz. Bu program sürekli geliştirilmekte ve artık GeForce4 ile ATI Radeon 8500/9000/9700/9800 desteği de vermekte.

  Programı çalıştırdığınızda ekran kartınız hakkında özellikler karşınıza gelecektir. Bu aralar oldukça fazla kişinin kafasını kurcalayan "Ekran kartım 64 Bit mi?" sorusunun cevabını bu bilgiler içerisinde bulabilirsiniz. Daha sonra "System Tweaks" ekranına giriyoruz.

  Karşınıza kartınızın çekirdek hızı (Core clock) ve hafıza hızı (Memory Clock) geliyor. "Enable driver level hardware overclocking" sekmesini aktif hâle getirerek overclock işlemine başlayabilirsiniz.  Eğer ekran kartınız şu an başka bir programla overclock yapılmamış durumda ise "Detect now" sekmesine tıklayarak geçebilirsiniz. Eğer kartınız overclock yapılmış halde ise, "Reboot" sekmesine tıklayarak kartınızı normal hızlarına döndürebilirsiniz. "Reboot" sekmesine tıklamadan önce diğer overclock programını devre dışı bırakmayı unutmayın. "Reboot" sekmesine tıklayınca makine yeniden başlatılacak.

  Bundan sonrası önemli. Çekirdek ve hafıza hızlarını dikkatli bir şekilde arttırmanız gerekiyor. Tavsiyem 5 Mhz'lik artışlar yaparak "Test" etmeniz.  "Test" sırasında ekranda çizgiler veya yırtılmalar oluşabilir. Bu bozulmalar kartınızın overclock sınırını aştığınızı gösterir. Bu bozulmaların olmadığı hıza gerilemelisiniz. Şunu unutmayın; test sırasında bozulma olmaması, kartın o hızda stabil çalışacağı anlamına gelmez. O yüzden testte sorun çıkarmayan hızdayken kartı zorlayacak uygulamalar çalıştırın. Örneğin; yeni bir oyun açıp 1–1.5 saat oynayın. Farklı bir şey hissetmezseniz (görüntülerde bozulma, belirli aralıklarla yaşanan duraklamalar gibi), kartınız stabil çalışıyor demektir. Tabii bu ömür boyu stabil çalışacağı anlamına gelmez, herhangi bir sorunla karşılaştığınızda kartınızın hızlarını düşürün.

  Aşağıdaki resimde görülen iki sekmeyi aktif hâle getirmeyi unutmayın. Sonra "Apply", ardından "OK" sekmelerine tıklayarak buradan çıkabilirsiniz  Bundan sonra yukarıdaki "Settings" sekmesine girmelisiniz. Aşağıda görülen iki sekmeyi aktif hâle getirin.  Buradan da "Apply" sekmesine tıklayıp çıktıktan sonra işimiz bitmiş oluyor.

  Basitçe ekran kartınıza nasıl overclock yapacağınızı anlattık. Yeni başlayanlar için yararlı olacağına eminiz.

  Bu arada, sık sık sorulan bir soruya da bu yazı aracılığı ile cevap verelim. "Ekran kartımı nasıl test edebilirim?" diye sorular geliyor. Bunun için en yaygın kullanılan yöntem 3DMark programı. Buradan ulaşabileceğiniz 3DMark programı ile ekran kartınızı test edebilir, diğer kartlarla karşılaştırabilirsiniz.

  Son olarak yine hatırlatalım; bu yazıda anlatılanları uyguladığınız taktirde doğabilecek hasarlardan sorumlu değiliz, sorumluluk tamamen sizindir. 2. 2
  mengi54
  Üye

  --->: Ekran Kartı Overclock

  Reklam  Ellerine saglik kardes 3. 3
  alia54
  Yeni Üye
  peki overclock u indirebiliyor muyuz? 4. 4
  ENGİN
  Özel Üye
  peki overclock u indirebiliyor muyuz?
  Ekran kartınızı overclock etmenize yardımcı olacak programı buradan indirebilirsiniz..

  http://www.guru3d.com/index.php?page=rivatuner

  Önemli Not: Kendi başınıza denemenizi tavsiye etmem. Bilen bir arkadaşınızla bu işi yaparsanız daha sağlıklı olur..

 5. 5
  alia54
  Yeni Üye
  bilen arkadaşım var. bende biraz biliyorum.. saol bilgi için :D

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi