GTA 2 Rehber

+ Yorum Gönder
Tanıtım ve Oyun Rehberi Bölümünden GTA 2 Rehber ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam

  GTA 2 Rehber

  Reklam  GTA 2 Rehber

  Forum Alev
  Giriş
  Türünün tek, serinin ikinci oyunuyla karşı karşıyayız. Genelde devam oyunları hep hayal kırıklığı olur. Ama inanın bu seferki çok daha gelişmiş. Evet; şehirdeki suç dalgası olanca hızıyla devam ediyor. Üstelik bu sefer daha kanlı ve canlı bir şekilde...
  Peki senin olayın neydi abi?
  Oyun hakkında en ufak bir bilgi kırıntısı bile olmayan arkadaşlarımız var elbet. O yüzden başından anlatalım: İlk oyunda tek bir mafya ve yönettiğimiz bir serseri vardı. İstediğimiz arabayı çalıp, bir kaç görev yapıp, hırsız polisçilik oynuyorduk. Ama işler bu sefer bu kadar kolay olmayacak.
  Bu sefer 3 ayrı şehre ve her şehirde 3 ayrı mafyaya sahibiz. Oyunun amacı ise belli görevleri bitirip bölüm geçmek yerine önceden belirlenmiş para limitini aşarak bölüm (şehir) atlamak. Peki bunu nasıl yapacağız? Mesela ilk şehirdeki limit 1 milyon doları aşmak. 1 milyon dolar kazanmak için 20 yıl çalışmayacaz elbet. Gidip 3 nacizhane mafyadan birini seçip ona hizmet edeceğiz, insanları öldürüp, araba çalacağız, yani kısacası yıkıp döküp şehrin altını üstüne getireceğiz.
  Ama tabii siz şehrin altını üstüne getirirken polisler ve diğer karşı mafyanın elemanları da elbette boş durmayacak. Bunun da anlamı karşınıza biri çıkıp "höytt ne yapıyon sen" diyecektir size.


  Teknik detaylar
  Oyunumuzu aldık kurduk diyelim. Gta2 yi çalıştırdığımızda karşımıza "gta2 manager" diye bir ana menü geliyor. Özelliği, options menüsünün ana menü olarak kullanılması. Oldukça kullanışlı olan bu options ana menüsün klasörlerinde neler var gelin bakalım:
  • Welcome: Burada oyunu hangi dille oynayacağınız ve text hızını (görev açıklamalarının hızı) ayarlayabilir gta2'ye basarak oyuna girebilirsiniz
  • Video: Burada görüntü özelliklerinin yanı sıra oyunu gündüz veya akşam vakti görüntüsüyle mi oynamak istediğiniz soruluyor (bana sorarsanız noon’u (öğleni) seçin). Unutmadan önemli bir şey daha; oyunumuz en az 4mb lik bir ekran kartı istiyor.
  • Audio: Müzik ve ses efekti ayarları..
  • Control: Bence en önemli yer burası, yani, kontroller. Default (geçerli) kontrollerin yeri bence güzel değil siz de eliniz neye yatkınsa ona uygun ayarlayın.
  • Network: İşte güzelim oyunumuzu multi-player olarak oynacağımız yer burası. Oyun, internetten, direk modem modeme, lan veya seri bağlantı olaylarının hepsine destek variyor. Ben arkadaşlarla netten denediğimde olmadı nedense sorularla karşılaştım ama bir lan ortamında oynadığımda gayet rahat ve eğlenceli bir dm çıkarttık (multi olarak 3 değişik oyun türü mevcut ama hepsini deneyemedik inşallah siz denersiniz ne diyeyim artık).
  Hepsi bu kadar. Her defasında bu ayarları yapmak zorunda değiliz elbet, direk welcome'daki gta2'ye tıklayarak oyuna dalabiliriz, ama siz ilk açtığınızda bu ayarları mutlaka yapın.

  Sonunda oyundayız
  Oyuna ilk girdiğimizde yalnız olmadığımızı göreceğiz. Bizim dışımızda yaşayan insanlar da var sonuçta - dağıtılacak bir şehir var yani. Yapay zeka fena değil (hele hele son şehirde). Sonuç olarak 4 değişik insan tipi mevcut:
  • Normal insanlar: Bunlar etrafta yaya olarak dolaşırlar (katliam için birebir ), ve arbalarında şehri turlarlar. Hiç çekinmeyin, yakaladığınız arabaya yapışıp "kardeş iki dakka işim vardı da arabanı alayım şu karşı tarafı bir dağatıp geleyim" de diyebilirsiniz bunlara.
  • Hırsızlar: Bunlar da sizin meslekdaşınız olmakta ve kırmızı ve yeşil kıyafetler giymekteler. Sizi gördüklerinde iki, üç yumruk sallamak için yanınıza gelirler. Etrafta polis yoksa bitirin işlerini gitsin. Bazen işi azıtıp sizin çaldığınız arabayı da çalıp sizi yayan bırakmak gibi pis bir huyları da var.
 2. 2
  InKusTe
  Usta Üye

  --->: GTA 2 Rehber

  Reklam  • Mafya elemanları: Bu tipler yayan veya arabayla gezerler. Hemen hemen hepsinde silah mevcuttur. Giydikleri kıyafetlerle mafyadan olduklarını belli ederler. Arabalarında üye oldukları mafyanın amblemi vardır. Aman diyeyim bunlarada bulaşmaya gelmez (tabii görev icab ediyorsa [ki edecek] orduya bile kafa tuttuğunuz gorevler olacak).
  • Polis ve yandaşları(!?): İşte en çok başınızı ağrıtacak olan grup. Bunlar sizi tutuklar, durduramadımı ateş açar. Yandaşları ise swat timleri, FBI ve ordu(!!)dur. (yazının ilerleyen kısımlarında bahsedeceğim).
  Oyunumuzda iki önemli faktör var. Birincisi canınız, diğeri katsayı çarpanınız(!). Öldüğünüzde bir canınız gider. Katsayı olayında ise aldığınız puan bu katsayı ile çarpılıp puan hanenize öyle geçer. Bunu yükseltmek için ise bir görevi tam olarak yapıp bitirmeniz gerek. Eğer görevde başarısız olursanız bu sayı düşer. Bu iki faktör de sağ üst köşede gözükür.

  Görevimiz tehlike!
  Gerçekten de görevler tehlikeli ve hepsi az çok risk taşıyor. Peki nasıl görev alacağız? Oyuna ilk başladığınızda da göreceğiniz gibi 3 tane ok var. Ve bu okları takip ederek görev alma yerine gelebilirsiniz. Her ok bir mafyanın alanını gösterir. O mafyanın alanına girince sadece o mafyanın rengindeki ok kalır ve biraz değişik bir renk alır. Okta bir nokta belirir; yeşil noktalı oklar kolay, sarı renktekiler orta ve kırmızılar da zor olan görevleri gösterir. Ee, tabii görevin zorluğuna göre ücreti de artar.
  Hiç bir mafya size direk olarak bir kırmızı veya sarı derecedeki görevi oyuna girer girmez vermez. Bunun içinde güvenlerini kazanmak zorundasınız. Bu amaçla içinde sol üstte gördüğünüz ibreyi sağa doğru dayandırmalısınız. Fakat bir mafyanın sevgisini ve güvenini kazanırken diğerlerininkini kaybettiğinizi görürsünüz ve bir daha o mafyanın gözüne girmek için epey çalışmanız gerekir, ama bu genelde gerekmez. Çünkü bir mafyanın tüm görevlerini yaptığınızda seviyeyi geçmek için gerekli olan parayı da kazanırsınız büyük olasılıkla. En kolay sevgi/saygı kazanma türü karşı mafyanın adamlarına ufak bir katliam yapmaktan geçer.
  Yeterli respect'e (güven, sevgi) sahip olduğunuzu farzedelim. Okları takip ettiğinizde telefon kulübeleri göreceksiniz. Bunların yanına giderek görev alabilirsiniz. Size ne yapmanız gerektiği söylenecek. Eh tabii az çok yabancı diliniz olmalı (bakın İngilizceniz demedim. Oyun 5 değişik dile seçenek tanıyor ama onların arasında Türkçe'yi de beklerseniz şöyle bir 30-40 sene daha bekleyin derim veya en azından adam gibi Türkler bir oyun çıkarana kadar bekleyin).
  Çeşit çeşit görevler var. En kolay yaptığınız işten (araba çalmaktan) tutun da banka soygununa, karşı tarafa içi bomba dolu bir dondurma arabası götürmeye kadar bir sürü çeşit görev bulabilirsiniz.
  Ama tabii siz "banane mafyaların çatışmasında ben kafama göre takılacam" da diyebilirsiniz. Serbestsiniz sonuçta ve yaşayan bir şehirde cirit atma özgürlüğüne de sahipsiniz. Ama ufak bir katliam bile polisleri peşinize takacaktır unutmayın. 3. 3
  InKusTe
  Usta Üye
  Polis ve Yandaşları
  Hemen öyle polis deyip geçmeyin. Hiç olmadık anda tepenizde olacaklarından emin olabilirsiniz. Yapay zekaları bana göre ayarsız geldi. Mesela devriye gezen bir polis otosuna yanlışlıkla çarptığınızda hemen peşinize takılıyorlar. Kırmızı ışıkta geçtiğinizde ise veya başka bir otoya çarptığınızda ise hiç bir şey olmamış gibi davranıyorlar. Eğer polislere bulaşmamak istiyorsanız asla polislere çarpmayın, polislerin gözü önünde cinayet işlemeyin ve adam ezmeyin, özellikle yaya gezen polisleri.
  Peki peşinizde polis olup olmadığını nasıl anlayacaksınız? Şimdi hemen "ben salak mıyım? arkamdan kovalayan polis var mı yok mu bilmez miyim?" gibilerinde triplere girmeyin. Mesela polisin olmadığı bir yerde katliam yaptınız. Peşinize polis takılabilir. Eğer polis tarafından o an aranıp aranmadığınızı anlamak istiyorsanız ekranın en üstünde ufak polis kafası şekilleri var mı yok mu ona bakın. Eğer bir tane bile varsa köşeye çekip bir müddet bekleyin sizi unuturlar (tabii hemen arkanızda sizi takip eden bir polis yoksa). Eğer birden fazlaysa mutlak ilk gördüğünüz polis arabası peşinize takılacak demektir.
  Eğer kafalar 3'e yükselirse barikat kurmaya başlarlar. 4 olursa swat timlerinin nefesini ensenizde hissedebilirsiniz. 5 olursa polis yerine FBI ajanlarıya karşılaşırsınız. Bunlar polisten daha hızlı ve akıllıdır. Ellerindeki silahler elbet daha iyidir. Eğer kafa sayısı 6'ya çıkarsa hapı yuttuğunuzun resmidir. Çünkü direk olarak ordu ile karşı karşıya kalırsınız (tankıyla , topuyla).
  Peki nasıl kurtulacaksınız. İki yol var: eğer o an bir görev yapıyorsanız hemen o görevi bitirmeye bakın görev bitince kafalardan, dolayısıyla peşinizdeki güvenlik kuvvetlerinden kurtulursunuz. Diğeri ise basit ve kolay olanı. Hemen arabanızı boyatacağınız bir yer bulun (bu tip yerlerde arabanıza bomba yukletebilir, uzi veya mayın ekletebilirsiniz. Tabii bunlar için belli bir miktar ödüyorsunuz. Mesela araba boyatmak için 5000 dolarcık harcıyorsunuz. Bu yerlerin nasıl bir yer olduğunu öğrenmek istiyorsanız ilk şehirde yakuzaların görevlerinden başlayın.

  Bir kaç detay daha
  Oyunda save olayı da başka bir alem. Eğer oyunu kaydetmek istiyorsanız öyle bir tek tuşla kaydedemiyorsunuz. Bunun için ilk önce 50.000$'ınız olmalı ve bir de save noktası bulmanız gerekli. Save noktası genelde her şehire ilk başladığınız yerdedir "Jesus Saves" yazar. Bunun için oyuna ilk başladığınız yeri iyi belleyin diyorum ben.
  Her şehir geçişinizde yeni ve değişik bir bonus stage (ek görev) çıkar bunlara da bir gözatmanızı öneririm. Bir de oyunun içinde özel bonus aletleri var. Bunlar ufak madeni para gibidir. Üstünden geçince bonus görevi elde edersiniz. Genelde size belli bir zaman içerisinde belli sayıda aracı veya insanı elinize verilen sınırsız silahla yoketmenizi ister. Zaman bitince de silah gider ve eğer başarılı olmuşsanız para ödülü alırsınız.
  Bir de tank olayı var ki sormayın gitsin. Ama tabii önce tankı bulmalısınız ki her şehirde bir adet var, ama öyle ortada da değil biraz aramalısınız. Mesela birinci şehirde sağ alt taraftaki limanın içinde bir yerde. Tankla istediğiniz aracı ezebilirsiniz (işte bu sadistliğinizin en üst seviyeye çıktığı an ve zekli bir olay ancak füzeniz bitince sıkıyor tabii). Böylece oldukça fazla puan elde edebilirsiniz (kısa yoldan şehir geçmenin yolu ama katsayınızı en az 3 veya 4 olsun benden söylemesi).
  Ve her şehir geçtikçe yeni silah çeşitleri, yeni arabalar bulabilirsiniz. Tabii ki daha karmaşık ve daha zor bir şehirde. 1. Şehirde sadece devriye gezen polisler ve swat timleri var. 2. Şehirde ise bunlara FBI da katılıyor. 3. Şehirde de eğer katliam olayını fazla abartırsanız ordu ile burun buruna geliyorsunuz.

  Son notlar
  Yazımda olabildiğince ipuçları vermek istedim ve biraz oyun rehberi ile inceleme karışımı bir şey oldu bence. Ama isteyen olursa oyunun özel stratejilerini de ekleyebilirim.
  Oyunun ekran görüntülerine bakarak "ya baba olayın tamam oyun da güzel, ama ben böyle üsten bakmalı oyunu ne yapayım" diyebilirsiniz. Veya çok çocukca gözükebilir. Ben de oyunu ilk yoynadığımda sanki kendimi ufak minik arabalarla oynuyormuş gibi hissettim. Ama oyunu oynadıkça ve olayı kavradıkça oyunun ne kadar vahşet içerdiğini hissediyor insan.+ Yorum Gönder
gta 2 nasıl ateş edilir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi