Indiana Jones and the Infernal Machine Rehber

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
Tanıtım ve Oyun Rehberi Bölümünden Indiana Jones and the Infernal Machine Rehber ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 13
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam

  --->: Indiana Jones and the Infernal Machine Rehber

  Reklam  TEOTIHUACAN

  İlerleyin. Zemindeki yuvarlağın solunda açık bir kapı var, girip med-kit'i alın. Yuvarlağın sağındaki kapıya gidip düğmeye basarak açın, içeri girin. Örümceklere dikkat! Kısa bir süre sonra ilk tuzağınızı göreceksiniz, zemindeki taşa basarsanız eziliyorsunuz. Devam edin ve duvardaki anahtarı alın. Zemin çökecek. Akrepleri öldürüp buradaki hazineyi alın ve yukarı çıkarak aşağı doğru inmeye devam edin. Biraz sonra yolunuz birden kesilecek. Geri dönün ki yolunuz yine kesilsin! Ama başka bir kapı açılıyor.. Buradaki düğmeye basıp yolu açın ve devam edin. Büyük bir odaya geldiniz.. Sola sapıp duvardaki düğmelere bir bakın, biri bir vanaya benziyor, diğeri yeşil renkte. Aşağı inin. Zemindeki deliğe yaklaşın, aşağıda örümcek ağlı bir yer var. Buraya atlayın ve ilerleyerek hazineyi alın, aşağı inin. Bu odada dev bir heykel var. Heykeli yukarı çıkarmanız gerekiyor. Bunun için, odadaki üç sütunu da çekin (altlarında göz gibi çizgiler olan siyah sütunlar). Heykel yukarı çıkıyor ve bir kapı açılıyor.. Sütunlardan birinin üzerine çıkarak açılan kapıdan girin. Zeminde yine bir tuzak var, ama bu kez korkmadan basın. Küt diye aşağı inen bloğun üzerine çıkın, blok yukarı çıkarken sizi de götürecek.. Hazineleri toplamayı unutmayın!
  Heykelin yukarı çıktığı odadasınız. Heykelin çevresinde dört tane kapı var, her birinin üzerinde de bir sembol. Önce hangisini açtığınızın önemi yok, ama niye balık şekilli kapıyı açmayasınız? Bunun için, üç tane yuvarlak taşı açmak istediğiniz kapı önünde artarda dizmeniz gerekiyor. Üç sembolün de olduğu kapının önündeki yuvarlak taşı, heykele doğru itin, balıklı kapının yanındaki asansörle yukarı çıkarak vana şeklindeki düğmeye üç kez basın. Şimdi yeşil renkli taşa bir kez basın ve işte balıklı kapı açıldı.. İçeri girin. Havuzun sağındaki heykelin arkasında bir delik var, burada anahtarı kullanın. Havuzun dibinde açılan yerden içeri girin, yukarı çıkmadan önce sütunun dibindeki yuvarlak düğmeyi çekin. Başka bir sütun yükseldi..
  Yukarı çıkın, yılanları öldürün ve buradaki kapıdan girip merdivenlerden tırmanın. Buradan az önce yükselen sütunun üzerine atlayın, kendinizi yukarı çekin ve ilerleyin. Yerdeki oluğa tutunarak yan yan ilerleyin, geldiğiniz yerden karşıya atlayın. Merdivenlerden tırmanın, karşıya atlayın ve kamçınızla karşıya geçin. Uzun bir merdiven tırmanışından sonra, Volodnikov ve dört Rusun geldiğini gösteren bir demo izleyeceksiniz. Hemen önünüzdeki balık heykelini alın, güneş ışığı içeri girecek. Amacınız, iki heykel daha bulup güneş ışığının büyük heykele kadar inmesini sağlamak. Sola doğru ilerleyin ve duvardaki aynayı da alın. Bulunduğunuz yerden aşağıdaki Rusları (tercihen el bombasıyla!) öldürün ve aşağı inip daha önce kullandığınız yoldan yine büyük heykelin yanına gidin. Yolda bir sürü Rusla karşılaşacaksınız, haberiniz olsun.. Bu sefer kuş sembollü kapıyı (sarı olan) açın. Havuza atlayın, yukarı çıkan ilk delikten su üstüne çıkıp buradaki hazineyi alın ve havuzun kenarına geri dönün. Solda örümcek ağlı bir kapı var. Tuzaklara dikkat ederek ilerleyin, moloz yığınıyla kapanmış bir kapıya geleceksiniz. Onu pas geçip yukarı gitmeye devam edin, çünkü bir hazine var. Tekrar moloz yığınlı kapıya gelin ve Urgon's Part'ı kullanarak yıkın. İçerdeki merdivenlere tırmanın, karşıya atlayın. Yine buradaki merdivene tırmanıp karşıya atlayın ve sonunda ikinci heykele de sahipsiniz.. Şimdi jaguar sembollü yeşil kapıyı açacaksınız. Etraf biraz loş, yerdeki tuzağa dikkat. Buradaki iki Rusu da öldürüp merdivenlerden yukarı çıkın ve son heykeli de alın, artık üzerinde üç figürün de bulunduğu son kapıyı açabilirsiniz. İçeri girip her heykelciği doğru platforma yerleştirin ve büyük heykel tekrar aşağı iniyor.. Peşinden gidin, buradaki dört Rusu da öldürün ve aynayı heykelin kollarına yerleştirin. Güneş ışığı aynadan yansıyıp size bir kapı açacak. Şimdi ufak bir hile yapalım, paranızı dikkatli harcadıysanız şu anda bonus level'a girebilecek kadar biriktirmiş olmanız gerekiyor. Oyunu kaydedin, açılan kapıdan ilerleyin ve satın alma ekranı çıktığında gizli haritayı satın alıp başlatın. Oyundan çıkıp son save'inizi yükleyin ve bölümü yeniden bitirin. Hem gizli haritayı açtınız hem de paranız cebinize kaldı..
  ForumAlev --->: Indiana Jones and the Infernal Machine Rehber

 2. 14
  InKusTe
  Usta Üye
  OLMEC VALLEY

  Arkanıza dönün ve soldaki açıklıktan girin. Aşağıya, zemine kadar inin. Buradaki jaguarı korkutup kaçırın, sonra dereyi takip ederek ilerleyin. Zeminde bir taş göreceksiniz. Üzerine çıkın ve bakın yukarıdaki köprü nasıl birleşiyor.. Ama bu basınçla çalışan bir taş, üzerine koyacak bir ağırlık bulmanız gerek. Arkanızda, kayalık duvarda sarmaşıklarla kaplanmış bir delik var. Sarmaşıkları kesin ve merdivenlere gelene dek ilerleyin. Merdivenleri görür görmez durun ve sola bakın, yere devrilmiş bir sütun var. Köprü orada, ama önce ağırlığı bulmanız lazım. Merdivenlerden çıkın, sarmaşıklarla kaplanmış girişten içeri girin ve odanın sol tarafındaki merdivenlerden tırmanın. Kamçınızla heykelin başına atlayın, buradan da karşıya.
  Devam edin. Duvarda gülen yüz resimli bir taş göreceksiniz, onu itin. Aşağıya düşüyorsunuz.. Ağırlığınız burada, üzerinde yüz resmi olan bir kaya. Tam önünde, zeminde onu harekete geçirecek bir taş var, ona basın ve derhal koşarak sağdaki küçük boşluğa saklanın! Kaya, basınçlı düğmenin önüne düşecek. Aşağı inip kayayı düğmenin üstüne itin ve yukarıda söylediğim yere gidip köprüden geçin. Yol bitene kadar ilerleyin. Karşıya atlarsanız, ikinci köprüye ulaşırsınız ama henüz onu açmadınız.. Aşağı atlayın ve devam edin. Havuzlu bir odaya geleceksiniz. Havuza atlayıp dipteki düğmeyi çekin ve açılan kapıdan girin. (Yılanları öldürmeyi unutmayın!) Bir sütunun arkasında yine gülen yüz resimli bir taş var. Onu üç kez itin, ve yukarıda ikinci ağırlığınız duruyor.. Harekete geçirin ve koşarak tekrar odaya dönün (yoksa içeride sıkışıyorsunuz). Taşı duvardaki deliğe bir kez itin ve aşağı atlayıp basınçlı düğmenin üzerine itin. Bunu yapınca ortalık Rus doluyor..
  Şimdi, tekrar ilk olarak girdiğiniz sarmaşıklı deliğe geri dönmek ve tekrar birinci köprüden geçerek ikinci köprüye ulaşmanız gerekiyor.. İkinci köprünün yerini hatırlıyorsunuz değil mi? Yol boyu Rus öldürerek ikinci köprüden de geçin ve ilerleyin. Kamçınızla karşıya geçip hemen arkanızda beliren Rusları öldürün. Devam edin. Geldiğiniz yerde, aşağı kadar inerseniz birkaç hazine bulabilirsiniz. Ama para durumunuz iyiyse boş verin, sütunların olduğu en üst platforma çıkın ve ilerleyin, yolunuz kesildiğinde aşağıya sarkıp yan yan geçin ve kendinizi tekrar yukarı çekip karşıya atlayın. Havuzlu bir odaya geleceksiniz. Havuza atlayın, dipte yine gülen yüzlü bir taş var. Onun yanındaki delikten girin ve platformdan platforma tırmanarak yukarı ulaşın, buradaki düğmeye basın. Havuzdaki su boşalacak. Tekrar havuzun içine girin ve buradaki üçüncü ağırlık yapacak kayayı deliğe doğru itin. Gülen yüzlü kayayı bir kez çekip merdivenlerden tırmanarak yukarı ulaşın ve yine düğmeye basın. Su tekrar dolacak ve suyun basıncı kayayı tam ağırlığın üzerine fırlatacak. Aşağı inin, odadaki diğer kapıdan girip merdivenlerden tırmanın ve üçüncü köprüden de geçin. 3. 15
  InKusTe
  Usta Üye
  OLMEC VALLEY (devam)

  Sarmaşıkla kaplanmış bir girişe gelene dek ilerleyin, vaktiniz varsa aşağılara inip biraz hazine ve şifalı bitki toplayabilirsiniz. Sarmaşıkları kesin, kamçınızla karşıya geçin ve devam ederek son odaya ulaşın. Kapıdan girer girmez durun ve sola bakın, küçük bir sütun parçası duruyor. Buraya sapıp atlayıp zıplayarak bir kapıya gelene dek ilerlemenizi tavsiye ederim (bir heykelin diline bile atlayacaksınız!), çünkü birazdan aynı şeyi zamana karşı yapacaksınız.
  Aşağı inin, yılanları öldürdükten sonra çevrede biraz dolaşın, bir meşalenin arkasında hazine var. Buradaki kapıyı açın, önünüzdeki sütun sizin köprünüz. Kapının diğer tarafındaki düğmeye basın, başka bir kapı açılıyor. Niye pratik yapın dediğimi anladınız mı? Biraz sonra kapanacağından hızlı bir şekilde kapıya ulaşın ve diğer tarafa geçin, sütunu itin. Düşüp köprü olacak. Geri dönün ve kapıdan çıkar çıkmaz solunuzda kalan yere atlayın, bir hazine de burada duruyor.
  Köprüden geçin ve yürümeye devam edin. Kamçınızla karşıya geçin, sürünerek yerdeki delikten girin ve buradaki sütun parçalarını kullanarak yukarı çıkın, merdivenlere doğru atlayın. Merdivenlerden çıkın, açık havadaki kocaman piramit sizi de etkiledi mi? Piramidin tepesine çıkın ve buradaki hazineyi alın, birden aşağı iniyorsunuz. Heykelin tepesinden aşağı atlayın ve Quetzalcoatl ile (bu ismi ilk ve son kez yazıyorum haberiniz olsun! Bundan sonra ismi dev yılan) karşılaşmadan önce çevreyi bir inceleyin. Heykelin dört bir tarafındaki zeminde, üzerinde kelebek figürü olan taşlar var. Heykelin sağ ve solundaki taşları yılanı öldürmek için, arkasındaki taşı da yılanı öldürdükten sonra dışarı çıkmak için kullanacaksınız. Ayrıca zeminde mızraklı delikler de var, yılanı bunlar öldürecek.
  Şimdi heykelin arkasındaki dev kapıya gidin ve kapının iki tarafındaki meşaleleri yakın. Kapı açılınca içeri girin, zeminde basınçlı bir taş var. Şimdi gidip diğer kapıyı da meşaleleri yakarak açın, işte dev yılan karşınızda.. Derhal geri dönüp basınçlı taşın üzerine çıkın ve yılanın çıktığı odaya girin. Yılanla fazla samimi olmamanız gerektiğini söylememe gerek yok değil mi? Burada bir taş yükselmiş, üzerine çıkın ve üçüncü parçayı, Azerim's Part'ı alın. Bu uçmanızı sağlıyor ama bunun için kelebek resimli taşların üzerinde olmalısınız. Heykelin sağ veya solundaki kelebek resimli taşlardan birinin üzerine gidin ve Azerim's Part'la yukarı çıkın. Yılan bu yükseklikte size ulaşamıyor, merak etmeyin. Köşelerde, üzerine çıktığınızda aşağı inen ve yerdeki mızrakları çıkartan asansörler var. Yılanın tam mızrakların üzerinde olduğu anda bu asansörleri kullanarak yılana saplanmasını sağlayın. Bunu yeteri kadar yaptığınızda, yılan ölecek ve tavanda bir delik açılacak. Heykelin arkasındaki kelebek resimli taşa gidin ve yukarı uçarak açılan delikten çıkın. Fakat o da ne, Indy yakalanıyor! Volodnikov'a bir sonraki bölümde haddini bildirirsiniz artık.. 4. 16
  InKusTe
  Usta Üye
  V.I. PUDOVKIN

  Indy hapsedilmiş.. Üstelik ne silahı ne de parası kalmış! Kapının önüne gidip [Ctrl] ile kapıyı çalın ve olanları görün. Yatakların üzerine tırmanın ve havalandırmanın kilidini açın. Tekrar kapıyı çalın. Çabuk bir şekilde yatakların üzerine çıkıp havalandırmaya girin, Rus içeri girip sizi göremeyince lavaboya doğru gidecek. Hemen aşağı inip dışarı çıkın ve kapıyı Rusun üzerine kapayın! Soldaki ilk kapıyı açın, içeri girip buradaki kolu çekin ve dışarı çıkın. Bir Rus gürültüyü merak edip o odaya girecek.. Soldaki ikinci kapıyı açın ve görünmezlik sağlayan parçayı alın. Koridorun sonundaki kapıyı açın, bir sürü kutuyla dolu bir odadasınız. Görünmez olun ve buradaki Rusun burnunun dibinden geçerek diğer taraftaki kapıyı açın, .45'liğiniz, kamçınız ve macheteniz burada..
  Kutuların olduğu odaya geri dönün. Maalesef kaçtığınız fark edildi.. Boşverin. Varillerin yanındaki kırmızı kutuyu (zaten hareket ettirebileceğiniz tek kutu) mavi kutuya doğru itin. Üzerine çıkın ve buradaki tahta kutuyu bir kez kendinize doğru çekin, üzerine çıkıp arkasına geçerek bir kez de itin. Tahta kutunun üzerine çıkın ve kamçınızla karşıya geçin. Yukarı çıkın, üç Rusu öldürün. Buradaki iki kapıyla şimdilik ilgilenmeyip odanın diğer tarafındaki kapıya gidin. Açıp buradaki iki Rusu da öldürün ve kocaman hazine sandığını alın. Buradaki merdivenden yukarı çıkın, buradaki kapıyı da açıp içerideki Rusu öldürün ve ikinci parçayı alın, hani duvarları kırdığınız parça.. Şimdi az önceki iki kapının önüne gidin. Soldakini açın, içerideki Rusu öldürüp hazine sandığını alın. Şimdi sağdakini açın, bir Rus ve bir hazine sandığı daha.. Buradaki pas lekeli bir duvar var, Urgon's Part'ı kullanarak onu parçalayın. Buradaki Rusu öldürün ve Rusun çıktığı odada, yerdeki deliği aklınızda tutun. Diğer taraftaki merdivenlerden yukarı çıkın. Karşıdaki ilk kapıda hazine sandığı var.
  Tahta kapıyı açın, burası Volodnikov'un odası. Hazine ve med-kit'i alıp geri dönün. Geri kalan üç kapıda, askerler ve hazine var. Yalnızca hazine sandığı olan odaya girmenizi ve diğerlerine bulaşmamanızı öneririm.. Buradaki merdivenden de yukarı, geminin üstüne çıkın ve bütün Rusları öldürün, ki sayıları epey fazla.. Cephane harcamaktan çekinmeyin, nasıl olsa öldürdüklerinizden alabiliyorsunuz. Çıktığınız yerde paslı bir duvar daha var. Kırın, içeri girin. Yemek salonundasınız. Merdivenden yukarı çıkın, soldaki kapıdan girin. Volodnikov geminin kaptanına sırrın Kral Süleyman'ın (Solomon) madenlerinde gizli olduğunu söylüyor, gemi de oraya gidiyormuş. Volodnikov çıkana dek bekleyin, sonra arkanızdaki son parçayı, Azerim's Part'ı alın. Şimdi aklınızda tutun dediğim yerdeki deliğin yanına dönün. Yolda sürüyle Rus öldüreceğinizi de belirteyim..
  Delikten inin, kapıyı açın. Soldaki panelin önüne gidin. En soldaki tuşa iki kez, ortadaki tuşa dört kez ve sağdaki tuşa iki kez basın. Neticede bir vinç, uçmanızı sağlayacak bir kristalin olduğu bir sandığı yukarı çıkaracak. Sandığın altına gidip uçarak yukarı çıkın. Aşağıda hemen iki Rus belirecek, ister öldürün ister öldürmeyin, size kalmış.. Soldaki kapıyı açın, içerideki Rusları öldürün. En aşağı inip buradaki kolu çekin, bir merdiven iniyor. Merdivenden yukarı çıkın, geldiğiniz odadaki Rusu da öldürün ve buradaki vanaya benzer şeyi alın. Dışarı çıkın, çıkar çıkmaz bir tahliye sandalı göreceksiniz. Sandalı çalıştırmaya yarayan mekanizmanın önüne gidin ve vanayı kullanın, Indy sandala binip Kral Süleyman'ın madenlerine doğru tam gaz yola çıkıyor..

 5. 17
  InKusTe
  Usta Üye
  MEROE PYRAMIDS

  İşte en sevdiğim bölüm! Indy tabelayı okur okumaz cipe binin ve sırtlanları ezerek öldürün. Bunlar silah sesinden korkup kaçmıyorlar ve öldürmek çok zor. Ortalık biraz temizlenir gibi olunca, giriş demosunda okuduğunuza benzer bir tabelanın olduğu yere gidin (önünde raylar olan tabela). Piramitteki deliğe yaklaşın, bir çocuk size sırtlanlardan korktuğu için dışarı çıkamadığını söyleyecek. Cipe tekrar binin ve bütün sırtlanları öldürün. Bu iş biraz uzun sürebilir ama hepsini temizlediğinizde Indy'nin o klasik müziğini duyacaksınız. Bu müziği duyunca, piramitlerden birinin arkasındaki metal barakaya gidin. Pencereden içerideki patlayıcılara ateş edin, barakanın duvarı havaya uçacak. İçeri girip şunları alın: Bazuka, roketler, zincir, kova ve med-kit.
  Barakanın yanında, zeminde büyük bir çukur var, içinde bir asansör ve raylar bulunuyor. Çukura inip rayların bittiği yere kadar gidin. Çocuğun geldiğini gösteren bir demo girecek (eğer tüm sırtlanları öldürmemişseniz çocuk gelmiyor). Size yardım edebileceğini söylüyor ama ona bir saat bulmanız şartıyla.. Asansörün yanına gidin. Zinciri kullanarak asansörü çalıştırın ve sürekli inip çıkan kollardan birine atlayarak aşağı inin. Sağda, devrilmiş bir maden arabası var. Yanına gidip tekerleğini alın. Şimdi sola gidin ve karşı platformdaki akrepleri öldürdükten sonra aşağı atlayın. Saat burada. Akrepleri öldürdüğünüz yere çıkıp karşıya atlayın ve tekrar asansörle yukarı çıkın. Yine rayların bittiği yere gidin, çocuk gelip saati alacak ve rayların üzerinden karşıya geçip size bir mücevher (gem eye) getirecek. Sonra da bir sürü şey söyleyerek uzaklaşacak, "bir gün ben de büyük adam olacam" gibi şeyler söylüyor, sanırım birine gönderme yapmışlar ama kim anlamadım..
  Metal barakanın yanına dönün. Buradaki piramidin üzerindeki oyukları merdiven niyetine kullanarak tepedeki deliğe girin. İlerleyin, tuzağı üzerinden atlayarak geçin ve çatlak duvarı yıkın. Aynı piramidin başka bir tarafından çıktınız. Aşağı inip buradaki (üzerinde sfenks resmi olan) taşı itin, üzerine çıkıp yine piramidin üzerindeki oyukları kullanarak tırmanın. Hedefiniz piramidin sol üstünde kalan küçük bir düğmeye ulaşmak. Buna basınca piramidin kapısı açılıyor. Aşağı inip açılan kapıdan girin. İlk göreceğiniz şey, çekilebilir bir taş. Bunu karşı köşeye çekip üstüne çıkarsanız, bir hazine bulabilirsiniz. Şimdi, duvarda kafasında kırmızı bir yuvarlak olan sarı bir yüz resmi görene dek ilerleyin. Burası başlangıç noktanız, yol tam üçe ayrılıyor: Sola giden bir ayrım var, sağa giden ayrım örümcek ağlı bir girişe gidiyor ve örümcek ağlı girişin hemen yanında da küçük bir platform var.
  İlk önce sola sapın, havuzlu bir odaya geleceksiniz. Havuzun ortasında tahtadan bir kuş var. Kuşun yukarı kalkmış kısmına kovayı takacaksınız. Ben ancak yarım saatte takabildim zira doğru yerde durmazsanız Indy kesinlikle kovayı takmıyor.. Kovayı takınca, su piramidin dışındaki küçük bir havuza akmaya başlayacak. Başlangıç noktasına dönün. Örümcek ağlı girişin yanındaki küçük platforma çıkın, arkanızı dönüp karşıya, yukarıya atlayın. (Atlayacağınız yerde aynı yüz resminden var.) İlerleyin, yılanları öldürüp buradaki lahitin içindeki hazineyi alın. Yine aynı yerdeki merdivenden yukarı çıkın, yerdeki delikten aşağı düşün ve çatlak duvarı kırın. İçerde iki düğme var, sağdakine basın. Bir taş parçası düşecek. Düşen parçanın üzerine atlayıp devam edin. Bir akreple karşılaşıp merhaba deyin, akrebin çıktığı sağdaki küçük deliğe sürünerek girin ve içerdeki akrepleri de öldürüp hazine ve şifalı bitkileri toplayın.

 6. 18
  InKusTe
  Usta Üye
  MEROE PYRAMIDS (devam)

  Akreple karşılaştığınız yere dönün, soldaki platforma çıkın. Bir merdivenden daha çıkın ve zıplayıp yukarı tutunun. İleride, zeminde bir delik var ve sağa giden yol da beyaz bir odaya çıkıyor. Beyaz odaya çıkın, burada bir çalı var. Çalıyı yakıp demoyu seyredin.
  Amacınız, bu çalılardan üç tane daha yakmak. Şimdi geri dönüp zemindeki delikten düşün, başladığınız yerdesiniz. Örümcek ağlı girişten girin ve beyaz bir odaya gelene kadar aşağı doğru inin. Buradaki sandığın üzerindeki düğmeye basın, sürünerek içeri girin (yılanlarla fazla samimi olmayın!). Bir sürü mezarın olduğu bir odadasınız. Yukarı çıkın, yine bir ayrımdayız. Burayı unutmayın ve örümceklerin çıktığı soldaki yere girin. Burada iki tane çatlak duvar var, birinde hazine bulunuyor, diğerinde ise bir çatlak duvar daha.. Bunu da kırın ve tam karşınızdaki düğmeye basmadan aşağı doğru devam edin. Karşıya atlayın, yan yan sola doğru ilerleyin. Yukarı çıkın, hemen solda yerdeki delikte epey bir hazine ve şifalı bitki var.
  Örümceklerin ordu halinde bulunduğu odaya girin ve buradaki taşı bir kez çekip tam karşısındaki köşeye itin. Üzerine çıkın, örümcek ağlı girişe doğru atlayın. Buradaki merdivenden çıkın ve karşıya, bir çalının durduğu yere atlayın. Çalıyı alıp tekrar atladığınız yere gelin. Aşağı sarkıp yan yan sola gidin ve yine beyaz bir odaya ulaşana kadar yukarı tırmanın (bir yerde kamçınızı kullanmanız gerekiyor). Çalıyı yerleştirip yakın ve unutmayın dediğim ayrıma geri dönün.
  İlerleyin. Karşıya, bir düğmenin olduğu yere atlayın. Düğmeye basın ve çabucak geri dönüp yukarı kalkan kayanın altına girin ve buradaki taşı kendinize doğru bir kez çekin. Bunu niye yaptığınızı anladınız mı? Şahsen benim bir saatimi aldı.. Bir üstteki platforma çıkın ve yukarı sıçrayıp oluğa tutunun, yan yan sağa doğru ilerleyin. İşte karşıya geçtiniz.. Sizi görür görmez açılan bir göze gelene kadar (valla şaka değil) ilerleyin, görünmez olup gözün olduğu yerden geçin. Mezarların olduğu bir yere geleceksiniz, buradaki çatlak duvarı kırın ve mezarları kullanarak yukarı tırmanın. Zemininde kelebek resimli bir taşın olduğu bir odaya geldiniz ama henüz uçamazsınız.. Yukarı çıkan merdivenlerden bir üst kata çıkın, duvardaki düğmeye basıp açılan zeminin üstüne çıkın ve yukarı tırmanın. Acele edin, zemin bir süre sonra kapanıyor ve hala oradaysanız ölüyorsunuz. Buradaki düğmeye de basın ve düğmenin hemen arkasındaki asansöre koşun, aşağı inecek ve en sonunda kelebek resimli taşın yanına çıkacaksınız.
  Bir zaman sınırı var, beceremezseniz baştan başlamak zorundasınız.. Taşın üstüne çıkıp en üst kata kadar uçun ve buradaki çalıyı da yakın. Açılan gözün olduğu yere geri dönün ve lahitlerin olduğu odaya girin. Lahitlerin üzerine çıkarak tavandaki deliğe tırmanın ve buradaki kapıyı açın. Bütün yılanları öldürün. Kapısını açtığınız küçük odanın hemen yanında başka bir oda daha var, bunun tavanına çıkın ve karşıya atlayın, tavandaki deliğe tırmanıp son çalıyı da tutuşturun. Şimdi en başa dönün, yani ilk olarak girdiğiniz piramitten dışarı çıkın. Başka çıkış yolları da var ama en güvenlisi bu, zira dışarısı Rus kaynıyor! Cipinize binin ve oyunu mutlaka save edin. Şimdi bütün Rusları ezin! Öldüler mi? Son save'inizi tekrar yükleyin ve yine ezin! Çok zevkli.. Aslında gayet mülayim bir adamımdır fakat böyle durumlarda psikopat tarafım devreye giriyor..
  Artık işiniz çok basit, her piramitten farklı bir ışık çıkıyor, yeşil, sarı, kırmızı ve pembe. Işıkların toprağa değdiği yerde durun, bir heykel yükselecek. Heykellerin alnına mücevheri (gem eye) takın ve geri alın. Dört heykelde de bu işlemi tekrarlayın, madenlerin kapısı (ilk piramidin orada) açılacak. İçeri girmeden önce cipinizden benzin bidonunu alın. İçerideki maden arabasına (ki kolaylık olsun diye bundan böyle vagon olarak anılacaktır) tekerleği takın ve benzin koyun, sonra da binerek ilerleyin, Kral Süleymanın madenlerine hoş geldiniz..

 7. 19
  InKusTe
  Usta Üye
  KING SOLOMON'S MINES

  Büyük, tahta bir kulübenin yanından geçip diğer odaya girdiğinizde durun. Buradaki rayların üzerinde daha küçük bir vagon var. Vagonun üzerindeki tahta kutunun içinden 50 amperlik bir sigorta alıp tahta kulübenin olduğu yere geri dönün. Burası kontrol merkezi. Haritanın arkasındaki kutuya sigortayı takın ki çalışsın. Şimdi 1 ve 3 numaralı kolları çekin.
  Vagona geri dönüp üç numaralı yol tabelasından geçtikten hemen sonraki odada, kapının açılmasını bekleyin, ancak kapıdan geçmeyin ve geri geri gitmeye başlayın. Vagon şelaleli bir odaya girecek. Havuzdaki kutuları kullanarak şelaleye kadar gelin, kamçınızla suyun altından geçin. Buradan Eye of Horus'u alın. Havuzun dibindeki deliğe girerseniz bir de hazine bulursunuz. Vagona geri dönün ve Ruslar size bazukayla ateş edip yerde kocaman bir delik oluşturana kadar dolanın. Deliğin üzerinden vagonla atlar atlamaz durun, Rusları öldürün ve delikteki suya atlayın.
  Yüzeye çıktığınızda, odadaki platformları kullanarak sağ taraftaki mezarlardan en üsttekinin yanındaki platforma çıkana kadar yukarı tırmanın. Karşıya atlayın, buradan da üçgen şeklindeki odaya. İlk mücevherinizi buldunuz, iki tane daha bulmalısınız. Vagona geri dönün ve kontrol merkezine gidin. Buradaki Rusları öldürdükten sonra 2 numaralı kolu da çekin. 4 numarayı da deneyebilirsiniz, ama şimdilik çalışmıyor. Vagona geri dönün. Ruslar, tel örgüyle kaplı (sürekli elektrik akımı olan) odaya bir patlayıcı yerleştiriyorlar, bu da bir duvarı uçuruyor. Durup açılan delikten girin, içeride masanın üstündeki anahtarı alın. Şimdi küçük bir barakaya gelene kadar devam edin (tepede bir Rusun size sürekli el bombası atıp durduğu yer). Rusları öldürün, buradaki kapıyı anahtarla açın ve içeriden bir adet yağdanlık alın. Bu ne işe yarıyor diyorsanız hemen belirteyim ki çok önemli! Önemini iki saat boyunca madenlerde debelendikten sonra bizzat anladım..
  Yağdanlıkla 4 numaralı yol tabelasını yağlayın (kontrol merkezindeki kolu değil, rayların yanındaki tabelayı yağlayacaksınız). Kontrol merkezine geri dönün ve 4 numaralı kolu da çekin. Rusların bir uçurumdan düştüğünü gösteren bir demo girecek. Vagona geri dönün ve ilerleyin. 5 numaralı yol tabelasına geldiğinizde durun ve buradaki Rusları öldürün. Sol tarafta (pembe ışıkla aydınlanan yer) Rusların düşüp öldüğü yer var, buradan giderek başka bir mücevher bulacaksınız. Ama şimdi değil, vagona geri dönüp dümdüz ilerleyin ve bir sürü kutunun olduğu bir odaya girin. Sol taraftaki platforma çıkın, duvarın önünde tek başına duran kutuyu ittirin ve içerideki varilleri patlatın. Merdivenlerden çıkın, karşıya atlayarak geçin ve işte ikinci mücevher. Alır almaz yerdeki deliğe atlayın ve ilerleyin, başladığınız yere çıkacaksınız. Vagona binin ve tekrar az önce anlattığım pembe ışıkla aydınlanan yere gelin.
  Rusları öldürüp ilerleyin (örümceklerle zaman kaybetmeyin) ve yol bitince kamçıyla karşıya geçin. Çatlak duvarı kırın, yılanları öldürün ve işte son mücevher. Alır almaz geri zıplayın çünkü bir tuzak var. Şimdi bölümün başında sigortayı aldığınız odaya gelin. Buradaki Rusları öldürün (tercihen bazukayla!) ve sol taraftaki kapıdan girip yerdeki patlatıcıya ateş edin, bir hazine daha bulun. Şimdi sağ taraftaki kapıdan girin. Buradaki iki Rusu öldürün ve Eye of Horus'u odadaki küçük piramite yerleştirin. Platform yükselecek. Buradan sol taraftaki platforma atlayın ve kırmızı mücevheri yerine yerleştirin. Platform biraz daha yükselecek. Tekrar piramidin olduğu yere atlayın, buradan sağ taraftaki platforma atlayın ve yeşil mücevheri takacağınız yere doğru atlayın. Mücevheri takınca, heykelin kolu hareket edecek. Aşağıya inin, zemindeki kelebek desenli taşın üzerine gelip uçun ve son (mavi) mücevheri de yerleştirin. Aşağı inip ortaya çıkan kolu çekin. Geldiğiniz odada, kamçıyla karşıya geçin ve işte bölüm sonu..

 8. 20
  InKusTe
  Usta Üye
  NUB'S TOMB

  İlk platformun üzerine atlayın, buradan da karşıya. Sola, yukarı tırmanın ve platform bitene dek ilerleyin. Karşıya atlayın, Indy bir oluğa tutunacak. Altta tutunabileceğiniz bir yere gelene dek yan yan sağa ilerleyin ve kendinizi bırakıp bu yere tutunun. Gri bir ışıkla aydınlanan koridora girip ilerleyin. Merdivenler göreceksiniz. Biraz ileride ise üç tane havuzun olduğu bir oda var, havuzlardan birinde hazine ve bol miktarda örümcek bulunuyor. Merdivenlerden inin, buradaki yükseltinin üzerine çıkın ve aşağı atlayın. Buradaki altıgen kapının önünde bir heykel ve kapının diğer tarafında bir kol var. Heykelin bir kolu eksik, onu bulmalısınız. Merdivenlerin her iki tarafında da küçük heykeller var. Soldakini itin, arkasındaki perde delik. Perdeyi kesip içeri girin ve karşınızdaki girişe atlayın.
  Yolunuz altın renkli bir kapı tarafından kesildiğinde, sağdaki kolu çekin ve devam edin. Zemini metal parmaklıklardan oluşan bir odaya geleceksiniz, yalnız üzerine çıktığınızda zemin çöküyor.. Önemli değil, düşün ve buradaki hazineyi de alın. Tekrar yukarı çıkın, odadaki perdeyi kesin ve taşı çekerek yolu açın. Şimdi de zemini üzerine çıktığınızda hareket eden başka bir odaya geldiniz. Sürekli koşarak geçerseniz bir şey olmuyor. Karşıya geçtiğinizde, soldaki platforma tırmanın, karşıya atlayın ve buradaki merdiveni kullanarak yukarı çıkın. Tam karşınızda bölümün başındaki oda duruyor. Sağa saparsanız bir hazine daha bulursunuz. Sol taraf ise esas gitmeniz gereken yer.. Burada kapının önündekine benzer bir heykel daha duruyor. Heykelin önündeki düğmeye basın, bu heykeli biraz öne çıkaracak. Heykelin altındaki kapıdan girin, soldaki sütunun tepesinde kamçı atabileceğiniz bir yer var. Bunu kullanın ve platformdan platforma atlayarak yukarı çıkın. Sağdaki yükseltiye tırmanın ve karşıya atlayın. Aşağı sarkın, kendinizi bırakın. Buradan heykelin kolunu kamçınızı kullanarak aşağı düşürün, inip kolu alın.
  Bölümün başındaki odaya dönün ve buradan (arada sürüyle Rus öldüreceksiniz tabii) tekrar altıgen kapının önüne gelin. Kolu heykele takın, kapının diğer yanındaki kolu çekin ve açılan kapıdan içeri girin. Girer girmez bir robot saldıracak ama gayet kolay ölüyorlar, yeter ki ölürlerken yakınlarda olmayın! Odayı biraz inceleyin. Zeminde altın renkli bir yer var. Bunun karşısında kapısı şimdilik kapalı bir asansör ve her iki tarafında da perdeli duvarlar var. Bu perdelerden birisi yine delik, ama şimdilik boşverin. Odanın sol tarafında, bir binanın arkasında yerde, kelebek desenli bir taş var. Buradan yukarı çıkın. Arkaya dönün, karşıya atlayın ve binanın tepesinden ilerleyerek karşıya geçin. Sol tarafta, duvarda bir düğme var. Buna basın, altın renkli zemin açılıyor ama Volodnikov sizden önce davranıp içeri giriyor! Aşağı inmeden önce düğmeye tekrar basın ki zemin yine açılsın. Rusları öldürün, açılan zeminden girin ve buradaki düğmeye de basın. Açılan yoldan ilerleyin, Volodnikov'u iş üstünde yakalayacaksınız. Fakat birden kaçmaya başlıyor küçük şişko..
  Ve yarım saat boyunca kovaladıktan sonra anladım ki, Indy'den daha hızlı koşuyor! Onu tuzağa düşürmelisiniz. Sürekli çevresinde döndüğünüz yerin iki tarafında da çekilebilir taşlar var. Birini çekip dar koridora doğru itin, sonuçta zemindeki mavi karenin üzerine gelsin. Dğerini de koridora doğru iterek giriş ve çıkışları kapayın. Şimdi taşların tam üstünde kalan küçük odaya girin ve buradaki heykeli sağ girişe doğru itin, girişi kapayın. Dönüp Volodnikov'u biraz daha kovalayın. En sonunda, heykelin yanına girecek ve siz de peşinden girince kaçacak başka yer olmadığından elindeki şeyi size verecek: küçük bir tekerlek. Tekrar yukarı, kapısı kapalı asansörün yanına çıkın. Biraz daha Rus öldürdükten sonra, delik perdeyi kesin, içerideki taşı üç kez geriye çekin. Üzerine çıkın, arkaya dönün ve yukarıdaki deliğe atlayın. Aşağı inip buradaki kolu çekin. Şimdi taşı çektiğiniz yerdeki deliğe girin, aşağıdan anahtarı alın. Asansörün kapısını bu anahtarla açın, içerideki kaplumbağa heykelinin sırtına tekerleği yerleştirin. Taşı asansörün içine itin, asansör aşağı inecek ve bir parça yukarı çıkacak. Kelebekli taştan tekrar yukarı çıkın, sağ tarafa gidin. Kamçınızı kullanarak yukarı kalkan parçanın tam üzerine inin, aşağı ineceksiniz. Aşağı indiğinizde, hemen soldaki duvara bakın: tuhaf şekilli bir parça var (ki bundan sonra priz olarak anılacaktır), onu ileride kullanacaksınız. Buradaki iki robotu da öldürüp odayı biraz dolaşın. Duvarda bir priz daha var (tepesinde kafes içinde mavi bir kristal duruyor), ama bunu da ileride kullanacaksınız.

 9. 21
  InKusTe
  Usta Üye

  --->: Indiana Jones and the Infernal Machine Rehber

  Reklam  NUB'S TOMB (devam)

  Odadaki koridor, tam tepenizde kalıyor. Buraya ulaşmak için, ikinci robotun çıktığı yerdeki platforma tırmanın ve buradan koridorun sütunlarına doğru atlayın. Bir iki atlamadan sonra koridora ulaşacaksınız. Suya girip ilerleyin. İki robot daha size saldırır saldırmaz, dibe dalın ve sütunların ortasındaki kapıdan girip içerideki düğmeyi çekin, suyun içinden bir heykel yükselecek. (Dipteki bir yıkıntının altında hazine bulunduğunu da hatırlatırım.) Suyun üstüne çıkın, çıkabileceğiniz küçük bir oyuk var. Burada sudan çıkın ve yanınızdaki köprüye doğru atlayın. Robotları öldürün ve isterseniz arkanızdaki çatlak duvarı yıkıp bir hazine daha bulun.. Heykelin kafasına atlayın ve karşıya geçin, merdivenlerden tırmanın ve işte büyük bir top, elektrik saçarak aşağı doğru iniyor.. Hemen sağa doğru koşun ve duvarın arkasına saklanın, yoksa sağlığınızın yarısı gidiyor. Burada altın bir kapı ve yanında bir priz var, burayı aklınızda tutun.
  Şimdi bir iskelete gelene dek odanın çevresinde ilerleyin (duvarların arkasından elektrik yükü boşaldığı zaman çıkın), ve yukarı bakın, kamçınızı kullanabileceğiniz bir yer var. Buradan yukarı çıkın, yine kamçınızla karşıya geçin ve sağa sapın. Yol bitene dek ilerleyin ve karşıdaki platforma atlayın. Sağa dönün ve son platforma ulaşana dek atlayıp zıplamaya devam edin. Kötü haber, bu platformun yarısı yıkılmış. Lavlı bölümde yaptığınıza benzer bir hareket yapacaksınız, Indy yıkık bölümün üzerinde bir süre kayıyor, son anda zıplayıp karşıya tutunun. Yukarı çıkın, ilerleyin ve uçarak yine yukarı çıkın. Bu odada üç tane heykel var, heykelleri zemindeki deliğin çevresine çekin. Bir heykelin arkasındaki düğmeye basın, top yukarı çıkacak ve iki yeni düğme daha açılacak. Bir kere maviye, bir kere de sarıya basın, topun olduğu havuzdaki su yarıya kadar inecek. Ve üç rus daha gelecek.. Geri dönüp havuza atlayın, (Rusları öldürün dememe gerek yok değil mi?) buradaki platforma tırmanın. Merdivenlerin hemen yanında bir priz daha var, onu biraz sonra kullanacaksınız. Merdivenlerden yukarı çıkın ve kulenin çevresindeki metal çıkıntıları kullanarak en tepeye kadar tırmanın, buradan son parçayı (Nub's part) alacaksınız. Bu bir nevi "fiş", duvardaki prizleri şarj etmeye yarıyor. Merdivenlerin yanındaki priz üzerinde parçayı kullanın, yukarıda bir köprü açılacak. Altın kapının yanına gelin, kapıyı yine parçayı kullanarak açın, asansörle ilk indiğiniz yerdesiniz.
  Buradaki prizleri hatırladınız mı? İkisini de şarj edin, biri asansörlere güç verecek, diğeri uçmanızı sağlayan kristali açacak. Yukarı uçarak çıkın, taşı çekip asansöre binin, çalıştırın. Asansörden çıktığınız yerin tepesinde bir hazine olduğunu belirteyim.. Buradaki toprak yığınını aşıp karşıya geçin ve kapıyı açın. İçerideki robotu öldürün ve piramit şeklindeki mezara doğru gidin. Mezarın önünde durup [Ctrl] tuşunu kullanın, mezar açılacak ve bir priz duvardan çıkacak. Prizi şarj edin, mezar ters dönüp bir mücevher çıkaracak. Mücevheri alın ve zemindeki yıldız şekli olan yere gidin. Burada mücevheri yerleştirebileceğiniz küçük bir çıkıntı var. Mücevheri yerleştirin, dev bir robot çıkıyor.. Robotu öldürmek için, mezarın çevresinde kare şeklindeki metal zeminleri kullanacaksınız. Her zeminin yanında bir priz var, bunları kullanarak zemini şarj edin, robot peşinizden gelirken bunlara basıp kızaracak. Sürekli kaçın, çok yavaş hareket ediyor ve en kolay ölen bölüm sonu canavarı. Bir kez bastığı zemini tekrar şarj etmeniz gerekiyor. Robot altı yedi defa kızarınca bozulup duracak. Mezarın üstüne çıkın, robotun kafasına atlayın ve buradan da karşıya. Biraz dolanın, duvarda bir düğme göreceksiniz. Basıp yolu açın ve Sophia'nın size nasıl ihanet ettiğini görün! Bu sırrı CIA'ye vermek yerine Turner'la paylaşıp sizi kandırmış.. Ama siz bunları öğrendiğinizde makine parçalarını çoktan Turner'a vermiş oluyorsunuz. Uzaklaşıyorlar ve Volodnikovla uzun bir konuşma yapıyorsunuz. Meğer iyi niyetliymiş! Niyeti parçaları yok edip insanlığı Marduk'tan korumakmış! E şunu baştan söyleseydi de Kızıl Ordu'nun yarısı ölmeseydi..

 10. 22
  InKusTe
  Usta Üye
  Infernal Machine

  Tekrar Babil'desiniz. Maceranın bitmesine çok az kaldı.. Indy bir kadının kendisine ihanet edebileceğine inanmıyor olmalı ki Sophia'nın peşinden buralara kadar gelmiş, hala saf saf Sophia'yı arıyor. Yerdeki merdiveni kullanarak aşağı inin. Sol taraftaki malzemeleri alıp ilerleyin, üç robot size saldırdığında tek bir bazuka atışıyla hepsini temizleyin. Yüz resmi olan yere gidin, burası bir asansör ve üzerine basar basmaz yukarı çıkıyor. Aşağı inip asansörün altına girin, buradaki düğmeye basın. Yerde bir yol açılacak. Yola girin, ilerideki kapıyı açın ve gayet uzun bir demoya hazır olun: Turner bir kontrol panelini kurcalarken yukarıdan bir altıgen indiriyor, Sophia da saf saf "Bu ne?" diye sorunca "Gidip bakıver!" diyerek onu altıgene itiyor. İş gene başa düştü, Sophia'yı kurtarmak lazım.
  Sol taraftaki küçük koridora girin, Turner'ın durduğu yere çıkacaksınız. Burasına başlangıç noktası diyorum, çünkü sık sık buraya gelmeniz gerekiyor. Aşağı inin ve zemindeki altıgen deliğin solundan aşağıdaki suya atlayın. Sağdaki baklava şekilli kapıdan girin, altıgen deliğin dibindesiniz. Soldaki kapıdan girin ve yıldırımların zamanlamasına dikkat ederek ilerleyin, karşıya atlayın ve Nub's Part'ı alın. Turner buraya yanlış parçayı yerleştirmiş. Onu alınca yıldırımlar kesiliyor. Geri dönüp bu sefer sağdaki kapıdan girin, buradaki köstebek benzeri yaratığı (sırtındaki uzantılar zehirli) öldürün ve boşluğa güzel bir atlayış yapın.. Merak etmeyin, düşmeyip uçmaya başlayacaksınız. Yukarı doğru uçun ve herhangi bir platformun altına girmemeye dikkat edin, yoksa düşüp ölüyorsunuz. Yukarıdaki platformlardan birinde beyaz bir robot duruyor. Boş bir platforma atlayın ve merdivenlerden çıkarak beyaz robotun yanına gelin. Kafasındaki parçayı (Azerim's part) alın, bunu yapınca uçmanızı sağlayan ışık kayboluyor ve iki tane kol yükseliyor. Robotun kafasının tam üstündeki yere çıkın ve kamçınızla karşıya geçin. Kapıyı açıp tam karşıdaki kola atlayın. Sürekli çevrenizde uçup size elektrik veren küçük piramitlerle vakit kaybetmeyin, verdikleri zarar çok az ama çok zor ölüyorlar!
  Sola doğru, koldan kola atlayarak devam edin. En sonunda mavi bir ışıkla aydınlanan ve içinde altın renkli bir kapı olan bir yerin önüne geleceksiniz. Buraya atlayın, kapıyı açın ve suya atlayın. Merdivenlerden çıkın ve işte Turner'ın yanlış yerleştirdiği bir parça (Urgon's Part) daha.. Bunu alın ve yerine Nub's Part'ı yerleştirin. Bir sürü kol inip kalkmaya başlayacak. Sürekli koşarak bu kollardan geçin, karşıya atlayıp kapıyı açın ve asansörle aşağı inin. Tekrar altıgenin dibindesiniz. İndiğiniz yerdeki boş deliğe Urgon's Part'ı takın. Asansörle bir kat yukarı çıkın ve aşağı atlayın. Altıgenin kenarlarından yürüyerek başlangıç noktasına dönün. Buraya dönmek için başka bir yol daha var ama bu benim bulduğum ufak bir kestirme yol. Başlangıç noktasındaki kapıyı açın, içerideki asansörle iki kat yukarı çıkın. Sophia ve Turner burada. Turner sizi görünce görünmez oluyor ama ara sıra görünür hale de geçiyor, bu anlarda sürekli ateş ederek onu öldürün ve Taklit's Part'ı alın. Başlangıç noktasına geri dönüp Taklit's Part'ı kontrol paneline yerleştirin.
  Tekrar yukarı, Turner'ı öldürdüğünüz yere çıkın. Merdivenleri kullanarak veya uçarak bir kat daha yukarı çıkın, ortadaki altıgen şekilli odaya atlayın. Zemininde kelebek deseni olan taşa gelene dek platformdan platforma atlamaya devam edin ve uçarak yukarı çıkın. Buradan Marduk robotunun kafasını alın ve elinizde kalan son parçayı kafanın yerine yerleştirin. Açılan kapıdan girin, asansör sizi beyaz robotun olduğu yere götürecek. Marduk robotunun kafasını beyaz robota takın, hareket edecek ve duracak. Peşinden gidip başlangıç noktanıza çıkın, kontrol panelinin önünde durup [Ctrl] tuşunu kullanın. Indy bir kez daha saflığının kurbanı olup Sophia ile beraber Aetherium boyutuna düşüyor..

 11. 23
  InKusTe
  Usta Üye
  AETHERIUM

  Ve son bölüm.. Aetherium'da olduğunuz sırada, ekranın sağ köşesinde bir gösterge çıkıyor, bu boyutta kaldığınız sürece gösterge azalıyor ve tamamen bittiğinde sağlığınız zarar görmeye başlıyor. Ara sıra gerçek dünyaya çıkarak onu doldurmalısınız. İleri doğru yüzün ve platforma inin. İlerleyip aşağı sarkın, kendinizi bırakın ve yavaşça ineceksiniz, tam karşınızda sürekli dönen halkalar var. Sağa dönün ve buradaki platforma inin. Sola dönün, buradaki platforma atlayın (atlamak zor geliyorsa yuvarlanmayı deneyin, Z + ileri ok tuşu). Tekrar etere dalın (bir sitede içinde yüzdüğünüz ışığa eter dendiğini gördüm ve hoşuma gitti), sola dönün ve dönen halkaların olduğu tünele girin. Tünelin çevresinde yeşil kareler var. Tüneli takip edin, bir odaya geleceksiniz. Karşınızdaki mavi bloğa atlayın, odadaki "Tool From Beyond"u (kısaca tfb) alın. Tekrar tünelin girişine dönün (dönen halkaları geçin) ve sola dönüp buradaki platforma inin.
  Yine sol yanınızda kalan platforma atlayın, yine sola dönün ve yine dönen halkalı tünele girin, bu tünel de pembe karelerle çevrelenmiş. Sonuna kadar yüzün, bir boyut kapısına geleceksiniz. Kapının önündeki engeli tfb ile kaldırın, burası Kral Süleyman'ın madenlerinden biri. Gerçek dünyada sağlığınızı tazeleyin ve buradaki malzemeleri toplayıp tekrar tünelin girişine dönün. Ne yapacağınızı anladınız değil mi? Sola dön, platforma in, soldaki platforma geç ve dönen halkalı tünele gir.. Bu tünel de turuncu (veya kahverengi) karelerle çevrili. Başka bir boyut kapısına geleceksiniz, engeli tfb ile kaldırın ve içerideki heykelin çevresinden malzemeleri toplayın. Tünelin girişine geri dönün ama bu sefer sola falan değil, dümdüz aşağı inin. Yere indiğinizde, buradaki köstebekleri öldürün ve zemindeki küçük delikten sürünerek girin, burada bir mücevher var. Görünüşü mücevhere pek benzemiyor ama başka bir boyutun mücevheri de ancak bu kadar olur!
  Herhangi bir platformdan yukarı tırmanın ve tekrar etere dalıp yukarı doğru yüzün. Dönen halkaları geçince durun, bölümün başında durduğunuz yerdesiniz. Şimdi elektrik olmayan platforma inin, tekrar aşağı sarkıp etere girin, tam karşınızda dönen halkalar ve mavi karelerle çevrelenmiş bir tünel olması gerekiyor, bölümün başında ilk gördüğünüz halkalar bunlar. Mavi kareli tünele girin ve sonunda Tian-shan River'daki şamdanın olduğu bir boyut kapısına geleceksiniz. İçeri girip sağdaki malzemeleri toplayın, şamdanın diğer tarafında başka bir boyut kapısı var. Bunu da açın ve etere girip tüneli takip edin. Sonuçta eterden düşeceksiniz. Karşınızdaki küçük eter parçasına da girip çıkın ve buradaki yaratıkları öldürün, iki köstebek, iki de pervaneye benzer şey.. Burası, ikinci arena, bölümün sonunda yaratığı burada öldüreceksiniz.
  Odayı biraz dolaşın, ortada piramite benzeyen küçük bir yükselti ve odanın üç köşesinde de eterden oluşmuş tüneller (huni şeklinde tüneller) var. Her tünelin arkasında farklı renkte karelerle (kırmızı, yeşil ve mavi) çevrelenmiş metal kapılar duruyor. Odaya girdiğiniz tünelin önüne gidin, ortadaki piramidin sağındaki huni şeklindeki tünele dalın.
  Ama önce, isterseniz oyundaki "Monkey Island sürpriz yumurtasını" görün! Çok eğlenceli.. Ortadaki piramidin tepesi delik, buradan aşağı atlayıp etere dalın. Bir platforma inin, aşağı sarkıp tekrar etere dalın, turuncu (veya kahverengi) kareli tünele bakıyor olmanız gerekiyor. Eğer tünel mavi kareliyse, bölümün başındaki yöntemle -soldaki platforma in, sol yandaki yere atlayıp tekrar etere gir vs.- turuncu kareli tünele gelin ve tüneli takip edin. Biliyorum, buraya daha önce de geldiniz. Ama burada yeni bir boyut kapısı açılmış, girince doğrudan Monkey Island'a gidiyorsunuz ve Indy bir anda Guy Brush oluyor! Buradaki hazineyi alın, duvardaki resimlere bakın -oyunun programcılarının resimleri- ve tünelin girişine geri dönün. Bölümün başındaki yöntemle mavi kareli tünele tekrar girin ve yine ikinci arenadasınız..

 12. 24
  InKusTe
  Usta Üye
  AETHERIUM (devam)

  Yukarı doğru uçun, birinci arenaya gelecek ve Marduk'la karşılaşacaksınız. Demo biter bitmez sağa sapın ve mavi karelerle çevrili kapıdan dalın, buradaki etere girip aşağı uçun ve başka bir odaya girin. Yaratıkları öldürüp biraz dolaşın. Burada bir boyut kapısı var, girip içerideki heykelin kollarından aynayı alın. Bu, Marduk'a karşı kullanacağınız silah.. Tekrar birinci arenaya dönün. (Arenaya girmeden önce aynayı hazırlayın.) Marduk size ateş ettiğinde, aynadan yansıyacak ve Marduk'a çarpacak. İki defa çarptıktan sonra, Marduk yukarı uçacak. Hemen arenanın çevresinde koşmaya başlayın, yeşil renkli küçük bir kapı göreceksiniz. Yukarı çıkın, arenanın ikinci katındasınız. Buradaki köstebekleri öldürün ve aynayı hazırlayıp tekrar Marduk'la karşılaşın.
  Yeterince atış isabet ettiğinde, Marduk tekrar aşağı inecek. Siz de inin. O aşağıdayken yukarıda olmayın veya yukarıdayken aşağıda, yoksa atışları yansıtamıyorsunuz. Marduk tekrar yukarı çıkacak, sonra tekrar aşağı inecek.. Bu iş biraz uzun sürebilir ama yaklaşık 10-15 atış isabet ettikten sonra, Marduk acıyla bağırarak yerdeki bir deliğe girerek kaçıyor ama bir de madalyon düşürüyor. Aşağı inip madalyonu alın ve Marduk'un girdiği deliğin üzerine yürüyün, Indy size bir ipucu verecek: "Marduk kendini şarj etmek için tepedeki topu kullanıyordu, belki ben de aynısını yapabilirim". Deliğin tam karşısında, duvarda üçgen şeklinde bir düğme var. Madalyonu o düğmeye yerleştirin, tepeden bir top inecek. Topun altına gidip kamçınızı çıkarın ve Indy bir şeyler söyleyene dek ("Bu kadarı yeterli" diyor) kamçıyı top üstünde kullanın. Kamçınız artık şarj edilmiş durumda.. Arenaya ilk girdiğinizde kullandığınız mavi kareli kapıya tekrar gidin ve yine aşağı inin. Zeminde mavi bir kare ve karşısındaki duvarda bir top olan bir yer var. Burayı bulun, mavi karenin üzerine çıkın ve kamçınızı top üzerinde kullanın. Yandaki kapı açılacak.
  Etere dalın ve aşağı doğru yüzün, gördüğünüz ilk açıklıkta durun. Birinde yine bir mücevher var, diğerinde ise Sophia duruyor.. Eterden çıkıp Sophia'nın yanına gidin. Solda, duvarda duran topu kamçılayın. Marduk birden size saldırıyor ama hemen kaçıyor, merak etmeyin. Dev bir tekerlek harekete geçip üzerinde durduğunuz yol geriye gidecek. Tekerleğin yanında yeni bir eterli kapı açılmış, içine girin ve buradaki boyut kapısından yeşil mücevheri (hani şu Kral Süleyman'ın madenlerinde kullandığınız mücevher) alın. Tekerleğin yanına geri dönün ve buradaki koridoru takip edin. Başka bir tekerleğe geleceksiniz, buradaki topu da kamçılayın ki yol geri gitsin ve tekerleğin yanında eterli bir kapı daha açılsın.. Buradan da mavi mücevheri alıp tekerleğin yanına geri dönün ve koridoru takip ederek son tekerleği bulup yine topu kamçılayın. Sophia ikinci arenanın tam ortasına inip altıgenden kurtulacak. Ama Marduk ona saldırıp Sophia ile birleşecek! Sonuçta öyle bir yaratık ortaya çıkıyor ki uzak durmakta fayda var.. Son tekerleğin yanındaki eterli kapıdan da girin, burası biraz karışık ama sonuçta son mücevheri de (kırmızı olan) bulacaksınız.
  Şimdi, geri döneceksiniz ama tam olarak gereken yere çıkmalısınız. Bunun için, mücevheri aldıktan sonra tekrar etere girin, sola sapın ve bir ayrıma gelince sağa dönün ve aşağı inip eterden çıkın. Hemen buradaki eterli yere dalın ve aşağı doğru yüzün, sonuçta ikinci arenanın olduğu yere çıkacaksınız. Hemen arenaya girmek yerine, buradaki yeşil kapıya yeşil mücevheri yerleştirin ve kapı açıldığında, içerideki engeli tfb ile kaldırın. Gerçek dünyanın bir parçası aetherium'a girecek. İçeri girip buradaki malzemeleri toplayın ve geri dönüp arenaya dalın. Marduk size sürekli saldırıyor ama yapabileceğiniz bir şey yok. Amacınız, geri kalan iki tünelin ardındaki kapılara kırmızı ve mavi mücevherleri de yerleştirerek arenanın ortasında gerçek dünyaya ait bir yapının belirmesini sağlamak. Bunu yapınca, o yapıya doğru koşun ve buradaki üstü kapalı koridorun tepesine çıkın. Kamçınızı elinize alın. Marduk sürekli çevrenizde dönüp duruyor, bir anda da duruyor. Durduğunda çabucak ona doğru dönüp kamçınızı kullanmalısınız. Sürekli sağlığınızı doldurmayı unutmayın.
  Yaklaşık 10-15 kez ona vurunca, Marduk ölecek ve Sophia kurtulacak. Uzun bir barışma sahnesinden sonra, arena yıkılmaya başlayacak! Merak etmeyin, sadece ekranı biraz titretiyor o kadar. Tam karşınızdaki kırmızı kapıya doğru koşun ve sola sapın. Bundan sonra gideceğiniz yol belli zaten.. Yukarı, Sophia'nın beklediği yere çıkın ve son demonun keyfini çıkarın. Volodnikov'la bir bardak votkaya ne dersiniz?

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
Indiana jones tam çözüm
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi