MDK 2 Rehber

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
Tanıtım ve Oyun Rehberi Bölümünden MDK 2 Rehber ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam

  MDK 2 Rehber

  Reklam  MDK 2 Rehber

  Forum Alev
  Kurt, ortalığı dümdüz eden makinenin işini bitirmek için içine giriyor.. İlk beş dakika, Dr.Hawkins'le yaptığınız zorunlu bir tutorial, buraları geçiyorum. Tutorial bitince, sniper moduna geçin ve kırmızı bir ışıkla çevrelenmiş kapının ortasındaki mavi topa zoom yapıp topu vurun. Kapı açılacak. İlerleyin ve yol bittiğinde paraşütünüzle aşağı inin. Devam edin. Geldiğiniz odayı cam bir duvar boydan boya kaplamış. Cam duvarın ortasında bir delik var, sniper moduna geçip deliğe zoom yapın ve deliğin önünden geçip duran mor şeye ateş edin. Vurduğunuzda, cam duvar parçalanacak ve yeşil bir "fasulye adam" çıkacak. Onu öldürüp ilerleyin, yol bittiğinde yine paraşütle aşağı inin. Devasa bir odaya geleceksiniz. Aşağı paraşütünüzle inebilirsiniz, ama havada uçan platformlardan birine çıkıp beklerseniz, sizi hem aşağı indirecek hem de yol boyu sağlık, bomba vs. toplayabileceksiniz. Aşağı indiğinizde, fasulye adamları öldürün ve fabrika bacasına benzeyen şeyi de.. (Güzel Türkçe'mizin sağlığı açısından, bundan böyle reaktör olarak anılacaklardır.) Reaktörün solunda kalan tarafta, yerde bir pervane var. Pervanenin hemen üstünde kalan yerde ise, mavi bir top duruyor. Mavi topu vurun, pervaneyi kullanarak havalanın ve topun önünde döndüğü yere girin. Buradaki kutuları parçalarsanız, bir sürü malzeme alıyorsunuz.
  Tekrar pervanenin üstüne dönün ve mavi topun hemen üstünde kalan platforma çıkın, çıkış burası. İlerleyip yol bittiğinde paraşütle aşağı inin. Dönen beyaz topları vurarak devam edin, yol bitince yine paraşütle aşağı ineceksiniz. Geldiğiniz odada, iki dev fasulye adam ve dönen beyaz bir top var, hepsini halledip odanın dört bir tarafındaki (kapıların yanlarında duruyorlar) malzemeleri toplayın. Kapıyı yine ortasındaki mavi topu vurarak açın, paraşütle aşağı inin. Koridoru takip edin ve tavandaki otomatik silahların işini güvenli bir mesafeden bitirin. Yol bittiğinde yine paraşütle aşağı ineceksiniz ama havadayken iki tarafınıza da bakarsanız, çeşitli malzemeler görebilirsiniz.
  İndiğiniz odada, çok büyük fasulye adamlarla karşılaşacaksınız, çok zor ölüyorlar ve mermileri güdümlü. Daha önce bulmadıysanız iner inmez karşınızda duran görünmezlik başlığını alın ve kullanarak görünmez olun. Odanın diğer tarafındaki kapının önüne kadar gidin, solunda chain gun duruyor. Onu alın ve kullanarak fasulye adamları öldürün. Kapının solunda yukarı çıkan bir yol var, buraya sapın ve duvardaki bir delikte dönen mavi topu vurun, bu kapıyı açacak. Biraz daha ilerlerseniz, bir sağlık malzemesi bulursunuz. Açılan kapıdan girip paraşütünüzle aşağı inin ve ilerleyin, yine büyük bir odaya geldiniz. Beyaz topları ve otomatik silahları hallettikten sonra, odadaki altı mavi topu da (tavanda, duvarlarda ve odanın zeminindeler) sniper moduna geçip vurun. 2. 2
  InKusTe
  Usta Üye

  --->: MDK 2 Rehber

  Reklam  Devam...

  Altısını da vurduğunuzda, odanın ortasındaki pervane çalışmaya başlayacak. Pervanenin üzerine çıkıp paraşütünüzü açın ve yukarı doğru gayet uzun bir uçuşa hazır olun. En tepeye çıktığınızda, platformun üzerinde duran sniper mortal'ı alın. Etrafınızda dönüp duran küçük uçaklar için mermi harcamayın, hiç bitmiyorlar. Tam karşınızdaki platform, sarı bir camla kaplanmış. Oraya gidebilmek için, camı kırmanız gerekiyor. Bunu yapmak için, üzerinde durduğunuz platformun ucuna kadar yürüyün. Sarı camın tepesinde bir delik var. Sniper moduna geçip deliğe zoom yapın ve kafanızı kaldırabildiğiniz kadar yukarı kaldırın. Sniper mortal mermisini seçin ve ateşleyin. Mermiyi o delikten geçirip içeri düşürmelisiniz. Sağ üstteki ekrandan merminin gidişini seyredip gerekli ayarlamaları yapabilirsiniz. Mermi içeri düşünce patlayacak ve camı da patlatacak. Artık o platforma uçabilir ve buradaki fasulye adamları öldürebilirsiniz. Karşınızdaki platform da o sarı camla kaplı. Aynı işlemi tekrarlayarak bu camı da havaya uçurun ve durduğunuz platformun üzerindeki pervanenin üstüne çıkıp havalanın, sonra da camını kırdığınız platforma uçun. Karşıdaki platform da sarı camla kaplı, ne yapacağınızı artık biliyorsunuz. Bu platforma da uçtuktan sonra pervaneyi kullanarak havalanın ve karşıdaki yapıya doğru uçun. İndiğinizde çevresinde biraz dolaşın, bir kapı bulacaksınız. İçeri girip buradaki otomatik silahın işini bitirin, sonra da yukarı doğru çıkın. İlerleyin, başka bir kapıdan dışarı çıkacaksınız.
  Karşınızdaki pervaneyi görüyor musunuz? Pervanenin üstüne çıkın ve paraşütünüzü açın, yukarı doğru başka bir uzun uçuş yapacaksınız. En tepeye çıktığınızda, dev bir yaratığın yine dev bir makineyi çalıştırdığını gösteren bir demo girecek. Olduğunuz yerde kalıp sniper moduna geçin, makinenin kollarının ortasına zoom yapın. Dönen dört mavi topu da vurun. Makinenin bir parçası açılacak. Aynı yere yine zoom yapın, bir mavi top daha göreceksiniz. Bunu da vurduğunuzda makine tamamen açılacak ve makineyi kullanan yaratık ortaya çıkacak. Sağlığınız azaldıysa, hemen arkanızda ve aşağıdaki platformda duran sağlık malzemelerini kullanabilirsiniz. Yine sniper moduna geçip yaratığa zoom yapın ve basın tetiğe. Yeterince atış isabet ettirdiğinizde, yaratık yere inecek. Bundan sonra bizzat yaratık üzerinde çalışabilirsiniz.. Öldüğünde ilk bölüm sona erecek, fakat o da ne? Bu karizmatik canavar da kim? 3. 3
  InKusTe
  Usta Üye
  Alien Orbiter, 10.10 AM

  Bu eski dostumuz Max değil mi? Jim Dandy'nin iletişimini engelleyen yaratık gemisine doğru hızlı bir giriş yapıyor.. İlk dakikalar yine tutorial. Max'in dört kolunu da silahla donattıktan sonra, tam karşınızdaki (önünde roketiniz duruyor) duvara ateş edin. Parçalanacak ve mühürlü bir kapı çıkacak. Mührü de ateş ederek kırın. Eğer sağ ve solunuzdaki duvarlara da ateş eder ve ortaya çıkan kapılardan geçerseniz, bir sürü fasulye adam ve malzemenin olduğu odalara çıkarsınız. Deneyin derim, cam silen ve onları vuramayacağınız için size dil çıkarıp osuran (!) uzaylılar çok eğlenceli.. Neticede, mühürlü kapıdan geçerek ilerleyin.
  Önünüze fare benzeri yaratıklar fırlayacak, uzaktalarken vurun derim çünkü size çarpar çarpmaz patlıyorlar. Bir odaya geleceksiniz, içerisi fasulye adam dolu. Odanın sağ ve solunda koridorlar var, ilk iş bu koridorların üstüne çıkıp tavanda dönen kırmızı ışığı (alarmı) vurun, çünkü çaldıkça odaya daha fazla fasulye adam gelecek. Her koridor iki odayla sonlanıyor, birinde sağlık malzemesi diğerinin tavanında ise yeşil bir şey var. Her iki odadaki yeşil şeyleri de vurun, bu kapıyı açacak. Kapının üstündeki mührü de kırın ve ilerleyin. Yolunuz bir duvarla kesildiğinde, duvarı ateş ederek kırıp devam edin. Başka bir mühürlü kapıya gelene kadar aynı şeyi yapın, yani yol duvarla kesildiğinde ateş ederek onu kır, gökten yağan fasulye adamları öldür ve ilerle.
  Mührü kırıp devam edin, açık bir alana çıkacaksınız. Burada bol miktarda fasulye adam, silah ve reaktör mevcut. Bu alandaki üç reaktörü de patlatın ve tepesinde kırmızı, sarı ve yeşil ışıklar yanan kapıyı kullanarak bu alandan çıkın. Jet pack'inizin durduğu bir odaya geleceksiniz. Tam karşısındaki sarı top ise, jet pack'inizin güç kaynağı. Yanına gidip minik roketinizi şarj edebilirsiniz. Odadaki diğer kapıların arkasında ise sürpriz şeyler duruyor, bir silah, sağlık malzemesi ya da okkalı bir yumruk! Roketinizle tavandaki bakır renkli yuvarlaklara doğru uçun, bunlar birer kapı. Girdiğiniz küçük odadaki otomatik silahları vurun, sonra yine tavandaki yuvarlağa doğru uçun. Başka bir küçük odaya gireceksiniz, buradaki silahları da vurun. Yakıtınız bittiyse sarı topun yanına inip tekrar doldurun. Başka bir büyük odaya çıkana kadar bu işlemi yapın, bu odada üç tane platform ve her birinde bir fasulye adam var. Platformlardan birinde de yine o sarı şarj toplarından biri duruyor. 4. 4
  InKusTe
  Usta Üye
  Devam...

  Herhangi bir platforma inin, fasulye adamları, reaktörleri temizleyin ve tepeden size güdümlü mermi atıp duran dev fasulye adamların işini bitirmek için sarı topu kullanarak tekrar şarj olun ve uçarak onların durduğu yere çıkın. İkisini de öldürüp sarı topun yanına dönün. Her platformun tavanında bir delik ve deliklerin içinde de çeşitli malzemeler var, isterseniz deneyin. Neticede, tekrar şarj olun ve az önce yaptığınız işi tekrarlamaya hazırlanın. Tavandaki (dev fasulye adamların olduğu yerin tavanı) yuvarlağa uç, silahları temizle, başka bir geniş odaya gelene dek yukarı doğru uçmaya devam et.. Bu odada da üç platform var, herhangi birine inin. Üç kapıdan ikisinde sürpriz bir şey var, birindeyse girmeniz gereken bir koridor.. Buraya girmeden önce roketinizde çok az da olsa (15-20 arası) bir yakıt bulunsun.
  Koridora girip ilerleyin, dört tane fasulye adamın olduğu bir odaya geleceksiniz. Ama kurşun geçirmez bir camın arkasındalar ve size nanik yapıyorlar! Odada sürekli inip çıkan platformlar var, yer seviyesindekine atlayın. Biraz yukarı çıkıp duracak, bu anda karşıdaki platforma atlayın. O da yukarı çıkıp duracak ve.. Ne yapacağınızı anlamışsınızdır sanırım. Beceremeyip düşerseniz fasulye adamlar gülüp eğlenecek, en tepeye ulaşırsanız kahırlarından ölecekler. En tepeye ulaştığınızda, atlanacak başka platform olmadığını göreceksiniz, ama bunun yerine şu sarı şarj toplarından biri olacak. Şimdi niye biraz yakıt bulundurun dediğimi anladınız mı? Topa uçup etrafında durun, top sizinle beraber yukarı uçacak. Yine tavanda açılan kapılardan geçip küçük odalardaki silahları yok ederek en tepeye kadar çıkacaksınız. Top da sizinle beraber gelecek. En tepede bölüm sonu canavarı duruyor, dev bir küre. Kürenin çevresi renkli camlarla kaplı, amacınız bütün camları kırmak ve bundan sonra da tetiğe kuvvet küreye kurşun yağdırmak. Kırdığınız camlardan çıkan ışıklar size değerse canınız yanıyor haberiniz olsun! Aşağı inin, burada sürüyle silah, sağlık malzemesi ve meşhur sarı toplarımızdan biri duruyor. Onu kullanarak yükselin ve havadayken küreye mermi yağdırın. Sonunda küre yok olacak ve bölüm bitecek. Fakat karizmatik uzaylı yine burada!

 5. 5
  InKusTe
  Usta Üye
  Jim Dandy, 10.42 AM

  Dr. Hawkins'in ufak bir problemi var, gemisi uzaylılar tarafından işgal edilmiş. Tutorial'a hazır mısınız? Mutfak masasının üstünden tost makinesini ve ekmeği alın, dolaptan da "Mr.Freeze"i. (Mr. Freeze'i içerek sağlık kazanabilirsiniz.) Bardan da "sauce"yi (acı sos) ve havluları alın. İsterseniz odadaki müzik setinin yanına gidip doktorun nasıl dans ettiğini de görebilirsiniz..
  Odadan çıkıp koridor boyunca ilerleyin, sonuçta bir dört yol ağzına geleceksiniz. Merdivenleri mavi olan kapıdan girip geminin kontrol odasına gidin. Kumanda panelinin sağında (yer seviyesinde) bir bant var, onu alın. Dört yol ağzına dönüp beyaz merdivenli kapıya gidin, tuvaletlere çıkacaksınız. Klozetin yanına gidin ve doktorumuz sifonu çekince nasıl bir patlama yaşanıyor görün! Buharın fışkırdığı yerden boruları ve lavabonun kenarındaki duvardan (artık yere düşmüş olan) el kurutma makinesini alın. Şimdi dryer'ı (el kurutma makinesi) bir elinize, boruları öbür elinize alın ve use tuşuna basın, hava üfleyen bir cihaz oluşacak. Şimdi geri dönün (ellerinizi yıkadınız değil mi? Elleri yıkamadan çıkmak için ısrar ederseniz sağlığınız gidiyor haberiniz ola!) ve yeşil merdivenli kapıdan girin. İçerisi fasulye adamlarla dolu. Hava üfleyen cihazı giyin ve kullanarak fasulye adamları koridorun sonundaki bitkiye doğru uçurun. Bitki (Kermit) hepsini yiyecek. (Interplay'in sitesinde, bazı oyuncuların bunu yapamadığını okumuştum. Kermit fasulye adamları ısrarla yemiyormuş! Interplay, bu sorunun henüz bir çözümü olmadığını, ama birkaç kez denerseniz en sonunda bitkinin tüm kötü adamları yiyeceğini söylüyor..) Bu güzel akşam yemeğine teşekkür olarak da tost makinenizi plütonyuma bulayacak, artık nükleer tostlar atabilirsiniz!
  Buradaki asansöre binin ve aşağı inin. Geldiğiniz odanın zemini suyla kaplı ve elektrikli. Boruları kullanarak zemin seviyesine inin. Buhar fışkırtan deliği görmüş olmalısınız.. Deliğin hemen yanında bir tane kalas var. Bu kalasın üzerine çıkın. (Sadece yanında durun ve zıplayın, üstüne çıkacaksınız. Biraz elektrik şoku yiyeceksiniz tabii..) Şimdi deliği bantla kapayacaksınız ama doktorumuzun kontrolleri problemli (ya da saçmasapan) olduğu için biraz farklı bir şekilde..Bir elinize bantı alın. Diğer eliniz boş olsun. Deliğin yanında durun. Şimdi bantı tutan elinizi de boşaltın. Inventory'de yukarı aşağı gezinmenizi sağlayan tuşla bantın üzerine gelin. Şimdi bantı elinize almanızı sağlayan tuşa basın. Başka hiçbir tuşa basmanıza gerek kalmadan doktor kendi kendine bantla deliği kapayacak. (Olmuyorsa bu anlattığım yöntemi birkaç kez daha deneyin, durduğunuz açıyı biraz değiştirin.) Su çekilince zemine inin ve buradaki kabloyu alın. Kablo ile boruları birleştirerek bir merdiven yapın.

 6. 6
  InKusTe
  Usta Üye
  Devam...

  Zeminde küçük bir çarpı işareti var. Bunun yanına gelin ve merdiveni kullanın. (Ama bantı kullandığınız şekilde kullanacaksınız.. Yani, başlangıçta iki elinizde boş olsun, sonra inventory'de yukarı aşağı ilerlemenizi sağlayan tuşlarla merdivenin üzerine gelin ve sonra elinize almayı sağlayan tuşa basın. Merdiven kendiliğinden açılacak. Merdiveni hep böyle kullanacaksınız.) Çıktığınız yerde bir çarpı işareti daha var, burada da merdiveni kullanın. Duvardaki deliği gördünüz mü? Deliğe girin ve kalaslarla dolu bir yere çıkın. Kalaslardan bir tanesinin üzerinde çarpı işareti var. Burada merdiveni kullanın. Sol tarafa doğru ilerleyin, duvardaki bir deliğin önüne geleceksiniz. Deliğe girin ve daha fazla kalasın olduğu bir odaya çıkın.. Tepedeki fasulye adamları tost makinenizle öldürün. (Bir elinize makineyi, öbürüne ekmeği alın ve use tuşuna basın.)
  Yukarı bakın, duvarda bir delik daha var. Amacınız odadaki kalasları kullanarak en tepeye, o deliğin yanına kadar çıkmak. Tam olarak hangi kalasları kullanacağınızı söylemek imkansız, odayı görünce bana hak vereceksiniz. Mantığınızı kullanın, en tepedeki deliğe çıkmak için hangi kalaslara atlamalısınız? Neticede, deliğe girin ve ilerleyin. Çıkışta, biraz sağınızda kısa bir kalas duruyor. Bunun üzerine çıkın ve aşağı bakın, bir sürü kalas var. Bunların üzerine atlayın. Sağlığınızdan bir miktar gidiyor ama buna mecbursunuz.. İlerleyin, sağda bir delik var. Buna girerseniz, asansörlü bir odaya çıkacaksınız. Ama asansör zemine kadar inmiyor, duvardaki bir kalasın seviyesine kadar iniyor. Yani o kalasın üzerine çıkın ve buradan asansöre atlayın. Asansör en tepeye kadar çıkmadan hemen önce, sol tarafta bir boru ve duvarda bir delik görülüyor. Asansörden borunun tepesine atlayın, sonra da deliğe girin.
  Çıktığınız yerde, tam karşınızdaki kalasın sol tarafında bir çarpı işareti var. Burada merdiveni kullanın. Yine çarpı işaretli bir yere çıkacaksınız. Burada da merdiveni kullanın ve son olarak çıktığınız yerde, aşağı bakın. Biraz aşağıda bir kalas ve hemen yanında bir delik var. Aşağıdaki kalasın üzerine atlayacaksınız ama önce oyunu save etmenizi öneririm. Deliğe girin ve.. Artık bitiyor, merak etmeyin. Sakın hemen delikten dışarı fırlamayın, yoksa her şeye baştan başlarsınız. Kenardan yavaş yavaş yürüyün ve beyaz merdivenlerden çıkarak asansöre binin. Geniş bir odaya çıkacaksınız. Çıkar çıkmaz tam karşınızda kalan kutunun sol tarafında, yukarı çıkan bir yol var. Yukarıdaki odaya çıkın ve masanın üzerinden akvaryum ile çakmağı alın. (Havlularla sauce'yi birleştirerek molotof kokteyli yapabilir ve çakmakla bunu yakabilirsiniz.) Şimdi aşağıdaki odaya dönün.
  Zeminde içi su dolu bir delik var. Yanına gidin ve akvaryumu kullanın. (Aynı merdiven gibi kullanacaksınız.) Bir balığı kontrol etmeye başladınız.. Amacınız kırmızı bir delik bulmak ve buradaki düğmeye dokunmak. Yine nereye gideceğinizi söyleyemiyorum çünkü epey karışık bir yer.. Yeterince dolanırsanız, kırmızı bir ışıkla aydınlanan bir delik bulacaksınız. Buradaki düğmeye dokunun ve tekrar doktoru kontrol etmeye başlayacaksınız. Duvarın bir parçası açılacak ve içerisi fasulye adam dolu. Önce fasulye adamların ortasındaki reaktörü vurun, sonra da tost makinenizle fasulye adamların işini bitirin. Odadaki asansöre binerek yukarı çıkın ve buradaki asansöre de binin. Geldiğiniz odada dev bir fasulye adam var, onun da işini bitirin. Sol tarafta, duvarda dev bir kol var. Kolun altına girin, akvaryumu kafanıza geçirin. Bantı elinize alın ve zıplayarak kolu yukarı kaldırın. Doktor hava akımına kapılıp uçmaya başlayacak.. Uçarken bir mıknatıs (magnet) yakalayacaksınız. Hemen mıknatısı elinize alın (diğer elinizde bant olmalı) ve use tuşuna basın. Doktor mıknatısları ayakkabılarına yapıştıracak ve uçmaktan kurtulacak..

 7. 7
  InKusTe
  Usta Üye
  Devam...

  Açılan kapıdan girip ilerleyin. Tepede bir uzay gemisi size ateş edip duruyor. Uzay gemisi ateş edene kadar onu gözleyin (bir yandan da ilerleyin) mermi size çarpmadan az önce de yönünüzü değiştirin (sağa gidiyorsanız son anda sola sapın veya tam tersi) Yolun karşı tarafına ulaştınız mı uzay gemisinden kurtuluyor ve bölüm boss'u ile karşılaşıyorsunuz..
  Bölüm boss'unun olduğu oda, uzun bir dikdörtgen şeklinde. Her iki ucunda da, duvarda dev kollar duruyor. Birinin yanında kırmızı bir düğme, birinin yanında ise kırmızı düğmenin yanına ışınlanmanızı sağlayacak bir şey (başka ne denir bilemiyorum!) duruyor. Demo biter bitmez sola sapın ve duvardaki kolu altına girip zıplayarak yukarı kaldırın. Şimdi karşı tarafa ışınlanın ve buradaki kolu da yukarı kaldırın. Kırmızı düğmenin üzerine çıkın, bir enerji dalgası boss'a çarpacak. Ölene kadar kolları yukarı kaldırıp (kırmızı düğmeye her basışınızdan sonra kollar yine aşağı iniyor) sürekli bu işlemi tekrarlayın. Aslına bakarsanız, enerji dalgasının ona iki kez çarpması yetiyor. Ama bazen çevresinde mavi bir kalkan oluşuyor ve bu durumda zarar görmüyor. Bu durumda, enerji dalgasını ona yine de çarptırın, kalkan yok olacak. Ölünce bölüm sonu demosunu izleyebilirsiniz.. Aaa, Kurt çıplak! Üstüme iyilik sağlık...

 8. 8
  InKusTe
  Usta Üye
  Alien Orbiter, 11.50 AM

  Tam karşınızdaki kapının sağ tarafında duvarda duran acayip şekilli nesneyi vurun. Sola doğru mavi bir cam görene dek dönün. Camı ateş ederek kırın. (Tam arkanızda da sniper shield duruyor.) İçeri girin, burada iki tane büyük fasulye adam var. Odadaki sağlık ve chain gun'ı alarak onları kolayca halledebilirsiniz. Odanın diğer tarafında (kırdığınız camın karşısına denk gelen duvarda) mavi bir cam daha var, bunu da kırın ve içeri girin. Yerdeki delikten paraşütünüzle inin. Zemindeki fasulye adamları ve reaktörü halledin, reaktör patlayınca altından mavi bir top çıkacak, bunu vurun. Şimdi buradaki kapıdan geçip ilerleyin. Kocaman bir odaya geleceksiniz. Havada dönüp duran beyaz topların hepsini sniper moduna geçerek indirin. Şimdi dümdüz ilerleyin, yol bitecek ama tam karşıda bir pervane var. Pervanenin altındaki mavi topu sniper moduna geçip vurun, bu pervaneyi çalıştıracak. Pervanenin üzerine çıkıp paraşütünüzü açın, sağlık malzemesinin durduğu platforma inin. Sağlık malzemesinin hemen ardında, havada üç dört tane mavi top duruyor. Topların sonunda da bir pervane var.
  Önce pervanenin altındaki mavi topu vurun ki çalışsın. Şimdi diğer mavi topları vurun. Vurduğunuzda, her topun üzerinde kısa süreliğine bir platform belirecek. Bu platformları kullanarak pervanenin üzerine çıkın. Tam tepenizde üç tane mavi top duruyor. Bu topların sonunda yine bir pervane var. Önce pervanenin altındaki topu vurun, sonra diğer topları (ilk topu vuramıyorsunuz ama önemli değil, geri kalan iki topu vurmanız yeterli). Şimdi beliren platformlar kaybolmadan çabucak paraşütünüzü açıp yükselin, platformları kullanarak pervanenin üzerine çıkın. Yine paraşütünüzü açıp yükselin, tepedeki platformun üzerine inin. Buradaki kapıdan geçip ilerleyin. Şimdi geldiğiniz odada, sürekli inip çıkan üç tane mavi top var. (En tepede de size ateş edip duran beyaz bir top duruyor ama onu ancak en tepeye çıktığınızda vurabilirsiniz.)
  Önce karşıdaki mavi-beyaz bir ışıkla aydınlanan deliğe uçun. Toplar vurduğunuzda duruyorlar ve üstlerine çıktığınızda, sizi bir miktar havalandırıyorlar. Amacınız, topları vurarak durdurmak, ama öyle bir şekilde durduracaksınız ki, her top diğerinden biraz yukarıda duracak ve siz paraşütünüzü açıp üstlerine geldiğinizde, biraz daha yükselip bir yukarıdaki mavi-beyaz ışıkla aydınlanan deliğe ulaşabilesiniz. Bu şekilde en tepedeki kapıya kadar çıkın. Koridor boyunca bir dizi otomatik silah var, aldırış etmeyip koridorun sonuna kadar gidin (buradaki kapı silahların hepsini vurmadıkça açılmayacak) ve dönüp bütün silahları arkadan vurun. Şimdi kapı açılacak, ilerleyin. Solda yukarıda ve aşağıda iki tane büyük fasulye adam duruyor, ikisinin de işini bitirin ve aşağı inin. Sola doğru ilerleyin (biraz eğlenmek istiyorsanız sağa sapın). Tiyatro sahnesi gibi bir yere geleceksiniz. Buradaki büyük fasulye adamı vurun, bir de kafasında akvaryum gibi bişey taşıyan (içi yeşil bir maddeyle dolu) bir yaratık var. Sniper moduna geçip kafasındaki akvaryumu vurun, aksi halde ölmüyor. Onun işini bitirince sahneye çıkın, ekranda "dance!" yazacak. Eh biraz dans edin.. (İleri geri, öne arkaya gidin.)

 9. 9
  InKusTe
  Usta Üye
  Devam...

  O kadar kötü dans edeceksiniz ki, kırılmaz bir camın ardındaki seyircileriniz olan fasulye adamlar dayanamayıp sahneye atlayacak! Hepsini temizleyin, sahnenin arkasında bir kapı açılacak. Kapıdan girip ilerleyin, açık bir alana çıkacaksınız. Aynı Max'in bölümünde olduğu gibi, buradaki üç reaktörü de yok edin. Alanın diğer tarafında bir kapı açılacak, buraya girip devam edin. Ortasında sarı bir lav çukuru olan bir odaya geleceksiniz, burada üç tane de dev fasulye adam var. Hepsinin işini bitirip devam edin. Yol bittiğinde paraşütünüzle aşağı inin, zeminde bir pervane ve iki tane dev fasulye adam var. (Duvardaki otomatik silahları da unutmayalım.) Pervanenin altındaki mavi topu vurun ve pervanenin üzerine çıkıp yükselin.
  Dört tane tünel ağzı göreceksiniz. Birinin sonundaki kapı zaten açılmıyor, biri daha önce gittiğiniz lav çukurlu odaya çıkıyor, birinin ardında da sürpriz bir şey var. Son kapı ise size gereken kapı, buraya girdiğinizde karşı taraftan size fasulye adamların ateş edip durduğu bir yere çıkıyorsunuz. Aranızda boşluk var, karşıya geçmeniz şimdilik mümkün değil. Sağ ve sol tarafa bakın, yerden baloncuklar yükseliyor ve baloncukların tepesinde de bir mermi duruyor. Önce soldaki baloncukların üzerine uçup mermiyi alın, sola doğru mavi-beyaz bir ışıkla aydınlanan bir giriş görene dek dönün. Buraya çıkın. Şimdi yaratıkların size ateş edip durduğu kapıya dönün. Kapının sağ ve sol taraflarında, duvarda mor renkli hedef sembolleri duruyor. (Görmeniz çok zor.. Ben iki saat boyunca debelendikten sonra ancak görebildim. Sniper moduna geçip kapının sol tarafına zoom yapın, sonra yavaşça yandaki duvarı tarayın. Eninde sonunda göreceksiniz.) Aldığınız mermiyi kullanarak -zıplayan sniper mermisi- mor renkli hedef sembolünü tam ortasından vurun. Sağ taraftaki ekrandan merminin gidişini seyredin, mavi bir topa çarpması lazım. Çarpmazsa tekrar deneyin.
  Şimdi tekrar paraşütünüzü açıp havalanın, bu sefer sağdaki baloncukların üzerine uçun ve buradaki mavi-beyaz ışıklı girişe de çıkın. Aynı şekilde mor hedef sembolü arayın ve bunu kullanarak mavi topu vurun. Her iki mavi topu da vurduğunuzda, bir köprü açılacak. Karşıya geçin, kapıdan geçip ilerleyin. Çok geniş bir odaya çıkacaksınız. Odanın ortasında bir yapı duruyor. Önce odanın çevresindeki malzemeleri -sağlık, sniper shield, chain gun- toplayın ve sonra o yapının içine girin. Max burada.. Fakat birden tavan açılıyor ve karizmatik uzaylımız Max'i avcuna alıveriyor! Hemen sniper moduna geçin ve uzaylının gözlüklerine ateş edin. Yeterince atış isabet ettirdiğinizde, uzaylı geri çekilecek ve yapı yıkılacak. Yine sniper moduna geçin ve uzaylının eline -Max'i tuttuğu el- ateş etmeye başlayın. Bunu da yeterince yaparsanız, Max kurtulacak ve duvarda bir takım mavi toplar belirecek (çevreleri kırmızı dairelerle kaplı). Mavi toplara ateş ettiğinizde, büyük bir enerji dalgası açığa çıkıyor. Uzaylının herhangi bir mavi topun yanına gelmesini bekleyin ve topu vurun. Enerji dalgası uzaylıyı vuracak. Bunu iki defa yaparsanız, uzaylı kaçmak zorunda kalacak. Sonra Kurt uzaylının peşinden gidecek, Max de doktora yardıma..

 10. 10
  InKusTe
  Usta Üye
  Jim Dandy, 02.47 PM

  Zemine ateş edin. Aşağı indiğinizde, duvardaki ızgaraya ateş edin ve girip ilerleyin. Beyaz lazerlerin dolandığı bir odaya geleceksiniz. Zemine inin ve odanın çevresinde dolanmaya başlayın, dört tane kontrol paneli bulacaksınız. Hepsini vurduğunuzda lazerler duracak, zemindeki bir kapak açılacak ve odaya size çarptığında patlayan fare benzeri yaratıklar doluşacak. Kapaktan aşağı inin ve zeminde bir ızgara arayın. Izgarayı vurarak kırın ve aşağı inin. Yine zeminde bir ızgara arayın.. Bu şekilde ortasında bir teleskopun durduğu bir odaya gelene dek aşağı inin. Teleskopun yanına inmeden önce, buradaki kontrol panelini vurarak kırın. Teleskopun durduğu zemin yükselecek. Aşağı inin, fasulye adamları öldürün ve teleskopun yanına çıkın. (Oyundaki sürpriz yumurtalardan birini görmek ister misiniz? Teleskopun merceğine ateş edin. Gidip merceğin tam önünde durun, Bioware'in çatısından size el sallayan adamı görün!) Zemine ateş edin. Aşağı indiğinizde ızgaralara ateş ederek ilerleyin, bir kütüphaneye geleceksiniz. Beyaz bir kapı görene dek kütüphanenin içinde dolanın.
  Beyaz kapının yanındaki duvarda bir ızgara daha var, ateş edip içine girin. Bir koridora çıkacaksınız. Sonuna kadar gidin ve duvardaki ızgarayı vurup içine girin. Yeşil renkli tüplerin içinde kozaların durduğu bir odaya çıkacaksınız. Tüplerden birinin arkasında bir kontrol paneli var, bunu vurduğunuzda uçan bir platform harekete geçecek ve tüpler kırılıp içlerinden fasulye adamlar çıkacak. (Uçan ve size ateş eden uzaylılar için mermi harcamayın, hiç tükenmiyorlar.) Uçan platformu kullanarak bir üst seviyeye çıkın ve buradaki kontrol panelini (yine bir kozanın arkasında) bularak vurun. Uçan bir platform daha harekete geçecek.. Bu şekilde en üst seviyeye kadar çıkın. Buradaki kozalardan birinin arkasındaki duvarda bir ızgara var. Bunu vurarak kırın ve içine girin. Doktorun bölümünde anlattığım dört yol ağzını hatırlıyor musunuz? Hani yeşil, mavi, sarı ve beyaz merdivenli kapıların olduğu bir oda vardı.. İşte oraya gelene dek ızgaraları kırarak ilerleyin. Beyaz merdivenli kapıdan girin ve tuvaletlere çıkın. Buradaki fasulye adamları öldürün ve kırık duvara ateş etmeye başlayın (doktorun boruları aldığı yerdeki kırığa). Aşağı inin ve karmaşık koridorlarda dolanmaya başlayın..
  Buralarda sağlık malzemeleri ve silahlar bulabilirsiniz ama çok zaman harcarsanız patlayan fareler sizi buluyor. Kırmızı bir ışıkla aydınlanan bir koridor gördünüz mü hemen girin. Bir sürü kutunun ve fasulye adamın olduğu bir odaya düşeceksiniz. Düştüğünüz yerin tam karşısındaki duvarın sağ tarafında bir ızgara var. Izgarayı kırın ve tam önündeki kutuları kullanarak içine girin. İlerleyin, başka bir odaya çıkacaksınız, içerisi yine kutu ve fasulye adam dolu. Odaya girer girmez soldaki metal duvara bakın, çatlak. Yani vurarak duvarı kırın ve içeri girin. Burası oldukça yüksek bir yer.. Aşağı atlayın, sağlığınızın bir bölümü gidecek ama yol boyu bir sürü sağlık malzemesi bulacaksınız nasıl olsa.. Aşağı indiğinizde, duvardaki delikten içeri girin. Bir jet pack ve onun yakıtı olan şu sarı toplardan birini bulacaksınız. Jet pack'i taktığınız zaman sarı top uçarak uzaklaşmaya başlıyor. Onu takip edin. Sürekli yakınlarında uçun ki enerjiniz bitmesin. Sizi odanın öbür ucundaki bir borunun yanına götürecek (aşağı düşerseniz öleceğinizi söylememe gerek var mı?). Oyunu sık sık kaydedin.
  Borunun altında bir delik var. Enerjinizin 100 olduğuna emin olun ve sonra delikten girerek yükselmeye başlayın. En tepede, küçük bir delik var. (Buraya çıktığınızda jet pack'inizde en az 20 puan enerji kalmış olmalı. Kalmamışsa son save'inizi yükleyip tekrar deneyin.) Buraya girip ilerleyin, siyah bir tünele geleceksiniz. Yavaşça ilerleyin çünkü koridorun bir kısmı aniden çökecek. Karşıya jet pack'inizi kullanarak geçin. Tünel bittiğinde aşağı atlayın. Duvardaki delikten girin ve zeminde bir delik görene dek ilerleyin. Delikten aşağı atlayın, boss ile karşılaşacaksınız. Demo biter bitmez, boss'u takip etmeye başlayın. Sürekli ateş edin. Bazen boss'un çevresinde yeşil bir küre beliriyor, bu takdirde ateş etmeyin çünkü bir etkisi olmuyor. Anlatacak çok özel bir şey yok, çevresinde yeşil kürenin olmadığı zamanlarda sürekli ateş edin. (Boss da sizin kullandığınız aküleri kullanıp sağlığını tazeleyebiliyor, unutmayın.) Öldüğünde Dr. Hawkins kurtulacak ve Max, yaratıkların gezegenine doğru yola çıkacak..

 11. 11
  InKusTe
  Usta Üye

  --->: MDK 2 Rehber

  Reklam  Jim Dandy, 04.23 PM

  İlerleyin ve ilk bombanızı görün: 4 tetikli küçük bişey.. Yerdeki ve boruların üzerindeki mavi yuvarlaklar, bombanın tetikleri. Tost makinenizi kullanarak (veya sadece üzerlerine çıkarak) bütün mavi düğmeleri etkisiz hale getirmelisiniz. Ancak ufak bir sorun var, bunu gereken sırada yapmazsanız bomba patlıyor! Peki doğru sırayı nasıl anlayacaksınız? Her mavi düğmeden bir kablo çıkıyor, bütün kablolar da bir silindirde birleşiyor. Doğru düğmenin kablosu, silindirde pembe bir ışıkla gösterilmiş. Yani önce silindire bakacaksınız, hangi kablonun yanında pembe bir ışık yanıyor bulacaksınız, sonra da o kabloyu takip edip ait olduğu düğmeyi etkisiz hale getireceksiniz. Veya daha çabuk ve kolay bir yolu var, quicksave-quickload yaparak ilerleyeceksiniz! (şahsen ben aynen böyle yaptım, ama "son saniyede etkisiz hale getirme" heyecanını yaşamak istiyorsanız siz bilirsiniz..)
  Her neyse, ilk bombayı bu şekilde etkisiz hale getirin ve yeşil merdivenli kapıdan geçerek devam edin. Yol bitiyor. Koşarak karşıdaki beton parçasının üzerine atlayın ve hemen parçanın üzerinde durduğu borunun üstüne inin, çünkü beton parçası şöyle bir sallanıp aşağı düşecek. Şimdi sol tarafınıza bakın. Artarda iki beton parçası daha var. İlkine atlayın, çabucak bir şekilde ikincisine atlayın ve sağa dönün, bir iki atlayıştan sonra sağlam zemine ulaşacaksınız. Burada da ikinci bir bomba var. Nasıl etkisiz hale getireceğinizi artık biliyorsunuz.. Sadece zıplayıp hoplayarak bile bu işi becerebilirsiniz. Bombayı etkisiz hale getirince, odanın sonuna doğru ilerleyin. Kermit'in başı fasulye adamlarla dertte, sizden yardım istiyor. Fasulye adamların işini tost makinesiyle bitirin, sonra da Kermit'in yanına gidin. Bir duvarın açıldığını gösteren bir demo girecek. (Bu arada Kermit'in size attığı plütonyumu içerseniz, kısa bir süreliğine iriyarı bir yaratık oluyorsunuz.) Açılan duvardan girin, bir su birikintisinin üstünde dönen ışıklar görene dek ilerleyin. Işıkların içine girin, üçüncü bombanın olduğu yere ışınlanacaksınız. Bombanın tetiklerinden bazıları yerde, bazıları da epey bir yukarıda duruyor.
  Zeminde iki tane çarpı işareti var. Bir tanesini bombayı etkisiz hale getirdikten sonra kaçmak için kullanacaksınız, diğeriniyse bazı boruların üzerine çıkıp yukarıdaki tetiklere ulaşmak için. Merdiveninizi kullanarak en tepeye, düğmelerin yanına kadar çıkın, sonra kah yere inerek kah tekrar yukarı çıkarak bombayı etkisiz hale getirin.. Bir kapının açıldığını gösteren bir demo girecek. Şimdi diğer çarpı işareti üzerinde merdiveni kullanarak bir üstteki platforma çıkın, solunuzda açıldığını gördüğünüz kapı duruyor. Kapıya girip ilerleyin, başka bir su birikintisine geleceksiniz. Bunun üzerindeki ışıklara doğru yürüyün ve son bombanın olduğu yere ışınlanacaksınız.. Burada hangi kablonun hangi düğmeye ait olduğunu anlamak zor, çünkü kabloların bir kısmı karanlıkta kalıyor.
  Aslında yapmanız gereken çakmağınızı kullanarak bu karanlık alanları aydınlatmak ve hangi kablonun hangi düğmeye ait olduğunu anlamak ama söylediğim gibi, quicksave-load ile buna hiç gerek kalmıyor.. (Mavi düğmelerin yedisi yer seviyesinde, bir tanesi de tavanda duruyor.) Bombayı etkisiz hale getirince, odadaki beyaz kapıya (yani asansöre) doğru yönelin. Asansörle aşağı inin ve boss'la karşılaşın.. Şu koca beyinli yaratıktan bıktınız değil mi? Tamam, işini bitireceğiz! Odaya girer girmez, tam karşınızda bir sürü kutunun üst üste konulduğunu ve kutuların neredeyse tavana kadar yükseldiğini göreceksiniz. Şimdii.. Tost makinenizle boss'a bir kez ateş edin, çevresinde mavi bir kalkan oluşacak. O üst üste konmuş kutuların yanına gidin. Plütonyumu içip kas yapın. Şimdi kutulara tırmanmaya başlayın, en tepedeki kutunun üstüne çıkmalısınız. Boss odanın içinde uçup duruyor, bazen de tam altınızdan geçiyor. İşte bu anda, atlayın üzerine.. Bu atlayışı gerektiği gibi yapabilirseniz (boss'un tam üstüne atlamalısınız) boss'a bir iki tokat attığınızı gösteren bir demo girecek. Tekrar kutuların üzerine çıkıp aynı işi tekrarlayın. (Plütonyumunuz bittiyse kutuların arkasında sürekli beliren plütonyumu kullanın.) Üç dört defa boss'un üzerine atlayabilirseniz, kalkanı yok olacak. Ondan sonra tost makinenizi elinize alıp girişeceksiniz.. Çok kolay ölüyor, merak etmeyin. Ölünce doktorumuz uzaylıların gezegenine doğru yola çıkacak, bekleyin bizi fasulyeler!

 12. 12
  InKusTe
  Usta Üye
  Upper Reaches, 02.10 PM

  "Run!" yazısını gördünüz sanırım, koşmaya başlayın. Sağa sapın. Bir an bile gecikirseniz tepenizdeki uzay gemisi yolu yıkıyor ve refleksleriniz çok hızlı değilse (hemen paraşütünüzü açıp yolun sağlam kısmına uçamazsanız yani) bölüme baştan başlıyorsunuz.. Yolun sonundaki kapıdan girin. Geldiğiniz odada, üç otomatik silah, iki fasulye adam ve iki de akvaryum kafa var (akvaryum kafaları akvaryumlarından vurmazsanız ölmüyorlar, unutmayın). Ayrıca tavanda üç tane de top duruyor (biri girer girmez sağınızda, biri solunuzda, biri de solunuzdakinin karşısında). Şimdi, yaratıkların durduğu platforma inin ve zemindeki ızgaranın üzerine çıkın. Yavaşça sola dönün, göreceğiniz ilk top mavileşmiş olacak. Sniper moduna geçip mavi topu vurun, bu sayede odaya girer girmez sağınızda kalan top da mavileşmiş olacak. Gidip onu da vurursanız, zemindeki ızgara hava üflemeye başlayacak.. Izgaranın üzerine çıkıp paraşütünüz açın, havalanın ve yukarıdaki koridora girin.
  Koridorun tepesindeki mavi topu vurun, şimdi tekrar aşağı inip vurmadığınız son topu (girer girmez solda kalan topu) da vurabilirsiniz. Bu topu da vurunca, tekrar ızgaranın üstüne çıkıp havalanın ve az önce girdiğiniz koridora tekrar girin, koridorun sonundaki ızgara da artık hava üflemeye başlamış.. Bunu kullanarak bir üst kata çıkın. Zeminin bir kısmının cam kürelerden oluştuğu bir odaya geleceksiniz. Sağa sapıp buradaki el bombasını alın. Şimdi el bombasını odanın zeminindeki (kapıdan girer girmez ilk gördüğünüz) cam kürenin üstüne doğru fırlatın. Cam parçalanacak. Açılan delikten aşağı inin, buradaki otomatik silahları halledin ve koridorun sonundan sniper mortal'ı alın. Tekrar yukarı dönün (yukarı çıkabilmek için aşağıdaki ızgaraların üzerine çıkıp paraşütünüzü açın.) Yukarısı akvaryum kafa dolmuş.. hepsinin işini bitirin. Şimdi, odaya girdiğiniz kapının önüne geri dönün. Tam karşınızda az önce indiğiniz delik duruyor olsun. Sola dönün ve duvara çarpana kadar yürüyün. Evet çarpın duvara.. Şimdi yavaşça sağa doğru dönün, yukarıya bakıyor olmalısınız. Mavi bir top göreceksiniz.. Bu topun yerini başka nasıl anlatabilirdim bilmiyorum.. Her neyse, sniper moduna geçip topu vurun. Odanın sağ tarafında da, soldakiyle aynı yerde bir top daha duruyor. Ancak bunu vuramıyorsunuz çünkü bir camın altında duruyor. Önemli değil, ilk bölümde sniper mortal'la yaptığınız işi hatırlıyor musunuz? Aynısını yapacaksınız, topun içinde durduğu cam muhafazanın tepesi delik, bu delikten sniper mortal'ı sokun ve cam muhafazayı patlatın, sonra da gidip topu vurun..
  Kaldı son bir top. Bu topu odaya girer girmez görmüş olmalısınız, tam karşıda bir kafesin ardında duruyor. Sniper mortal'ı aldığınız yere tekrar gidin, bu sefer zıplayan sniper mermisi (bouncing sniper bullet) alacaksınız. Kafesin önüne geri dönün. Kafesin hemen üstünde, duvarda pembe/krem rengi bir yuvarlak duruyor. O yuvarlağa zoom yapıp zıplayan mermiyi ateşleyin. Bir iki defa denemek zorunda kalabilirsiniz ama en sonunda kafesin ardındaki topu bu şekilde vurabileceksiniz. Eee, şimdi ne olacak? Zıplayan mermiyi aldığınız yere tekrar gidin, burada bir kapı açılmış. Kapıdan girip koridor boyunca ilerleyin. Açık bir alana çıkacaksınız, tam karşınızda dev uzay gemisi size ateş edip duruyor. Uzay gemisine doğru koşun, yol bittiğinde karşınızdaki yola atlayıp devam edin. Bu yol da bittiğinde aşağıda kalan yola atlayın. Bu yolun sonunda bir kapı var, hemen girin. Tavandan üç tane silindirin sarktığı bir odaya geleceksiniz. Her silindirin alt kısmı cam bir kapaktan oluşuyor. Üç camı da kırınca, üç tane mavi top zıplaya zıplaya odada dolaşmaya başlayacak. Evet, maalesef üçünü de vurmak zorundasınız.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi