Soldier of Fortune Rehber

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
Tanıtım ve Oyun Rehberi Bölümünden Soldier of Fortune Rehber ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam

  Soldier of Fortune Rehber

  Reklam  Soldier of Fortune Rehber

  Forum Alev
  Giriş

  İsmini ünlü bir askeri dergiden alan Soldier of Fortune (oyunun sonunda da dergiyi ve dergi kapağındaki John Mullins'i göreceksiniz). Activision ve Raven Software ikilisinin Quake 2 motorunu kullanmış ancak motor üzerinde çok fazla değişiklik yapmış. Yeniliklerden bahsetmek gerekirse, bunlardan biri Ghoul adı verilen modelleme tekniği. Bu teknikle insan vücudunun eklem yerleri özel olarak programlanıp modelleniyor ve oyun sırasında vücut parçaları eklem yerlerinden ayrılabiliyor. Vücudun kol, bacak, el, ayak, kafa vb. 26 farklı parçaya ayrılması vahşet öğesini daha gerçekçi hale getiriyor. Oyunun arka kapağında da bu modelleme tekniği ile ilgili şema üzerinde açıklama var. Sayet bu kadar çok kan ve şiddet görmek istemiyorsanız yapacağınız tek şey "Violence Lock" menüsünde gerekli değişiklikleri yapmak olmalı.
  Sof'un single player modunda John Mullins'i yönetiyoruz. Mullins aslında bizim gibi gerçek bir insan. Raven Software onun gerçek yaşam öyküsünü alarak bilgisayara aktarmış. Neticede konu Mullins'in yaşam öyküsüne dayanıyor. John Mullins ve partneri Aaron "Hawk" Parsons para karşılığında The Shop denen anti-terörist bir organizasyonun gizli görevlerini yerine getiren iki uzman askerdir. The Shop'la iletişim kurmalarını sağlayan eski yüzbaşı Sam Gladstone da onların yanında yer almaktadır. Bu üçlü büyük bir terör örgütüne savaş açarlar. Onları Irak'tan Rusya'ya ve dünyanın dört bir yanına uzanan büyük bir macera beklemektedir.
  Single player görevleri 10 tane ve bu görevler konuya paralel olarak farklı mekanlarda geçiyor. Görevlerde yapılması gerekenler ve hangi silahları tercih edeceğinizi, görev öncesindeki FMV animasyonlarıyla gerçekleştiriyorsunuz. Ayrıca oyun sırasında "Tab" tuşuyla gelen ekranda görevin ana hatları yer alıyor. Oynanış olarak diğer FPS'lerden pek de farklı bir yanı yok SoF'un. Fazla gürültü yaptığınızda yakındaki tüm düşmanlar üstünüze akın ediyorlar. Bu yüzden oyun dökümanlarında sessiz olmanın gereği bolca vurgulanmış ve zaten oyunun temelinde de bu var. Raven Software daha önce de belirttiğim gibi oyunlarındaki şiddeti görmenizi istiyor. Bunun için de size harika silahlar veriliyor.
  Oyunda ağırlıklı olarak erkek teröristler oluşuyor (arada sırada kadın teröristler de var tabi). Helikopterler ise oyuna renk katıyor, size saldırıyorlar ve siz onları düşürmek için elinizden gelen herşeyi yaparken çok büyük heyecan duyuyorsunuz, çünkü sizi safdışı bırakmak için herşeyi yapacak helikopterleri indirmek zorundasınız. Tanklar ise vuruş kabiliyeti ile sizi zorlayacak etkenlerden biri. Onların dışındaki diğer karakterler masum insanlar. Bu insanları öldürmemeniz ve öldürülmelerine mani olmanız gerekiyor. Eğer belli sayıda masum insan hayatını kaybederse görev başarısız sayılıyor. Düşman ve masum insanların birbirine karıştığı durumlarda hedef işaretinin rengine bakarak masum birini vurmaktan kurtulabiliyorsunuz. İşaret kırmızı ise üzerindeki kişi düşman; yeşilse masumdur. Multiplayer oynamak için oyunun yapı ve konusu buna çok uygun. 2. 2
  InKusTe
  Usta Üye

  --->: Soldier of Fortune Rehber

  Reklam  Silahlar

  • Combat Knife (Pig Sticker): Önceki FPS'lerden farklı olarak bıçağı hedefe fırlatabiliyorsunuz. Ancak bunun için elinizdeki bıçakların birden fazla olması gerekiyor. Fırlattığınız bıçakları üzerlerine gelerek geri almanız da mümkün.
  • 9mm Pistol (Black Panther): 9mm tabanca belki de oyun boyunca en az kullanacağınız silah.
  • Shotgun (Berserker): pompalı tüfek vurdu mu yıkıyor.
  • Big Pistol (Silver Talon): 9mm'nin yanında oldukça hantal kalıyor olabilir fakat çok daha etkili ve hedefe daha yakın atışlar yapabiliyor.
  • Sniper Rifle (Eagle Eye): Kullanım alanı dar olan diğer bir silah. Dürbünlü tüfeği büyük ihtimalle sadece ikinci görevde, trenin üzerinden helikopteri vurmak için kullanacaksınız.
  • Submachine Gun (Raptor): Bu makineli tüfek oyundaki en işlevli silah bence. Değerini bir koridor dolusu düşmanı aniden karşınızda bulduğunuzda daha iyi anlıyorsunuz.
  • Silenced SMG (Bulldog): En az Raptor kadar işlevli. Susturucu sayesinde ortamdaki bütün düşmanları başınıza toplamaktan kurtuluyorsunuz.
  • Heavy Machine Gun (M-75 Guardian): Bu ağır makineli, normal işlevinin yanında kimyasal elbombası fırlatarak düşmanları harap ve bitap bir hale getirebiliyor. Ancak fırlattığınız el bombalarına fazla yakın olmamanızda yarar var.
  • M202A2 "Flash" Rocket Launcher: M202A2 Flash, sahip olduğu 4 ateşleme yuvası ile aynı zamanda 4 roket birden atmanıza olanak veren etkili bir roketatar. Birinci ateş tuşu 1, ikinci ateş tuşu ise 4 roket fırlatmanıza yarıyor. Etki alanı çok geniş olduğundan roketleri fırlattığınız hedefe ne kadar uzak olursanız o kadar iyi edersiniz.
  • M343D Flamegun: Orjinali 2. Dünya Savaşı'nda kullanılmak üzere üretilen bu alev silahı birinci modda alev saçarken ikinci modda alev bombası fırlatıyor.
  • H-24 Slugthrower (Heavy Hitter): Çok güçlü bir silah ama isabet yüzdesi düşük. Birinci ateş düğmesi basılı tutulduğunda otomatik seri atış yapıyor. İkinci ateş düğmesi ise ses bombası fırlatarak düşmanı bir süre için zayıf düşürmeye yarıyor.
  • Microwave Pulse Gun (MPG): Son teknolojiyi kullanan bu mikrodalga silah henüz üretilmedi fakat birçok ülke tarafından üzerinde çalışıldığı biliniyor. Korkunç etkili. Özellikle ikinci ateş düğmesi ile düşmanı tek atışta patlatmak gibi dehşet bir işleve sahip.
 3. 3
  InKusTe
  Usta Üye
  Karakterler

  • John Mullins: Oklahama'da doğup büyüyen Mullins ilk başarılarını Vietnam'da kazandı. Aynı zamanda yüksek rütbeli Vietkong askerlerine süikast düzenlemek için organize olmuş PHOENIX örgütünün üyelerinden biriydi. 12 yıl önce uzman askeri danışman ya da paralı asker olmak amacıyla ordudan emekli oldu. Şimdi ise The Shop olarak bilinen uluslararası anti-terörist bir örgütün görevlerini yerine getiriyor; tabi ki para karşılığında. Mullins ortalama yapıda, güçlü ve çok çevik biri.
  • Aaron "Hawk" Parsons: Detroit'te yetişen Parsons, Çöl Fırtınası (Desert Storm) harekatında savaştı. Ordunun yok etme uzmanlarından biri olarak biliniyor. The Shop'ın verdiği görevlerde Mullins'e partnerlik ediyor.
  • Sam Gladstone: The Shop'un önde gelen isimlerinden. Gladstone, Vietnam'da yüzbaşı olarak görev aldıktan sonra birkaç yıl CIA ile çalıştı. Şu an 62 yaşında. Sahibi olduğu kitaplık aynı zamanda The Shop'a açılan gizli bir kapı gibi. Burada Mullins ve Parsons'u The Shop'ın verdiği görevlere kanalize ediyor.
  Oyun sırasında size tabii ki yapacaklarınızı heyecanınızı kırmadan anlatacağım, ancak ondan önce biraz daha ön bilgi vermek istiyorum. Sniper rifle silahını ve gece görüş gözlüğünü her bölüm alın. Roketlerinizi har vurup harman savurmayın. Hawk ile olan konuşmaları ve ara demoları çok dikkatli izleyin. Teröristler size ateş ettiklerinde hemen çömelerek karşınızdakini vurabilirsiniz. Ayrıca bu çömelme her bölümde havalandırma borularında giderken, pencerelerden geçerken vb... yapacağınız bir olay. Yukarıdan yani üst merdivenlerde, balkonlardan ya da merdiven başlarından yapılacak müdahelelerde ise nereden ateş açıldığını fark edemezseniz, duvar diplerini kullanarak ateşin nerden geldiğini anlamaya çalışın. Kırmızı varillerin hepsini uçurun yanlız bunu yaparken uzakta olun ki enerjiniz tükenmesin. Uzakta bir terörist gördünüzde duvarın arkasına geçin ve "M" tuşu ile sniper tüfeğini dürbün moduna getirin. Adam sağda ise "G" solda ise "F" ile öldürün. Aynı taktiği kırmızı variller için de kullanabilirsiniz. Patlamanın şiddeti ile teröristler de ölür. Görevinizi öğrenmek içinde "tab" tuşunu kullanabilirsiniz. 4. 4
  InKusTe
  Usta Üye
  Tsr 1 Newyork

  Merdivenlerden inerken sağa dikkat sizi karşılayanlar var. Oyuna shotgun ile başlıyorsunuz oyunun genelinde bu böyle. Pek değiştirmeyin, ölenler de size shotgun bırakacak. Sağ dönüp yola devam edin. Kola kutusunun arkasındaki teröristi vurun. Arkanızdaki teröriste dikkat. Yolu takip edin kurtarmanız gereken masumlar var. Dümdüz gidin ve sola dönüp iki rehineyi kurtarın. Geri dönün sağa girin. İlerdeki odadan ganimetleri alın. Düz devam edin. Arasıra silahınızı doldurun "R". Aynı taktik... ilk sola girmeyin ve düz devam edin. Rehineyi kurtarın tuvaletleri basın ganimetleri alın. Bu sefer ikinci sola girin ve Ticket Booth bölümünde üç terörist var temizleyin. Ticket Booth'dan içeri girin. Kolu indirin kapı açıldı. Teröriste dikkat. Açılan kapıdan girin. Merdivenleri takip edin. Demiryoluna ulaştınız. Soldan raylara atlayın. Düz devam edin. Sağa girin trenler gelip geçiyor ilerlerken mümkün olduğunca hızlı olun ve ara boşlukları kullanın. Hedefiniz sağdan üçüncü aralığa girmek. Üçüncü aralığa girdikten sonra iki terörist var. İlerleyin, merdivenin başında da sizi karşılıyorlar. "Ara demo" ve Sabre kaçıyor. Üçüncü aralığa geri dönün ve soldan düz devam edin. Bütün adamları öldürün. Bölüm bitti.

 5. 5
  InKusTe
  Usta Üye
  Trn 2 Uganda

  Hareket halindeyiz. Bu bölümde sizi en fazla rahatsız edecek olan şey helikopter. Yaylım ateşinden kurtulmak için genellikle vagonların içini tercih edin. Arkanızı dönün ve vagonların üstünden ilerlemeye başlayın. Sondan bir önceki vagonda etkisiz hale getirmeniz gereken bir nuke (nükleer bomba) var. Birinci vagondan yukarı çıkın oradan da ikinici vagona atlayın. Tek terörist var öldürün. Üçüncü vagondan dördüncüye atlayın. Bu arada helikopter sesi de kulağımıza gelmeye başladı. Kırmızı varilleri patlamayı unutmayın. Beşinci vagonda üç terörist var. İlerleyin, altıncı vagona soldan ilerleyeceğiz. Tam vagonun ortasındaki kapıyı açın iki terörist var öldürün. Nuke'un bulunduğu kapının kilidini ateş edip kırın, kapıyı açıp içeri girin ve bölüm bitsin.
  Ve Shop'tayız. İlerleyin. Tezgahın arkasındaki yaşlı adam Sam. John, Sam ile konuşur. Sam'i takip edin. Sizi gizli Phoenix kontrol odasına götürecek. Karşınızda dostunuz Hawk kısa bir konuşma ve yeni görevinizi anlattıktan sonra on-line olun ve e-mail'i alın. Gece görüş, sniper Rifle ve C4 ilk seçenekleriniz olmalı. Deploy ile onay verin ve yeni göreviniz olan Kosova'ya hareket edin.

  Kosova 1

  Sizi yakmak isteyen iki terörist karşılıyor. Üzerlerine, özellikle sırtlarına ateş ederseniz onlar yanıyor. Tüneli takip edin. Çıkmaz sokağa değil ikinci sola girin. Kafanıza su akan ve zemini kum olan bir yere geliyorsunuz. Üstünüze terörist yağıyor. Sağdaki aralıktan girin ve devam edin. Adamları öldürün. İlerleyin sağdan çıkın ve üstteki aralığa girin. Karşınıza bir tane terörist çıkıyor. Borunun içinden devam edin. Merdiveni çıkın ve soldaki vanayı çevirin. Patlamalar ve sular akıyor. Sular durunca aşağıya atlayın sağdan tünele girin ve düz devam edin. İlk başladığınız yere geliyoruz. Fakat patlamaların etkisiyle size keşfetmeniz için yeni tüneller açmış. Dümdüz karşıya. Adamları öldürün ve düz devam edin. Tepelerdeki adamları öldürün. Boru düşsün... ve sağdaki tünel girişinden girin. Sağdaki tünel girişinden girin karşınıza bir terörist geliyor. Merdivenlerden çıkın. Düz karşıya ve sola biliyorum: ilk gökten terörist yağdığı alana geldik.aşağıdan ateş ediyorlar. Öldürün ama inmeyin. Düz devam edin. Sola girin, sonra tekrar sol ve karşınızdaki merdivenden aşağıya inin teröristi öldürün. İndikten sonra sola devam edin. İlk sağa girin ve ardından da çukurdan düşün. Jeep'i boşverin sadce dekor. Yeraltındaki tünelin sonuna geldiniz. Yukarı çıkın. C4, medikit ve el bombalarını (her zaman nerde olduğunu söylemem çevreyi gezin) alın. İlk soldaki merdivenlerden çıkın. Bir vana daha çevirin. İlk delikten düşmeden önceki yeri hatırlayın ordaki merdivene giderken uzun bir boru var sizin ona tırmanarak yolunuza devam etmenizi bekliyor. Sağdaki aralıkta iki terörist var. Koridoru takip edin. Beş terörist'i bence sniper rifle ile taşın arkasından öldürün. Yol açıldı. Devam edin geniş bir alana geliyorsunuz. İlk soldaki tünele girin. Birden yol açıldı. Aşağıda iki terörist var. Öldürün ve yolu takip edin. Tekrar geniş bir alandayız sağa giriyorsunuz. Merdivenleden çıkın hemen... hava kaçıran bir boru. Üstüne C4 yerleştirin ve yol açıldı. Boruya girin. İlerleyin yol bitmiyor aşağıdaki borunun arkasına atlayın. Yola devam edin. Gene bir tünel. Sağdaki parmaklıklardan düşmanlarınızı öldürün ve devam edin. Karşınıza bir ya da iki terörist çıkacak. Öldürün ve can dostunuz Hawk ve Kosvalı askerler size bilgi veriyor... ve bölüm bitti.

 6. 6
  InKusTe
  Usta Üye
  Kosova 2

  Bu bölümde silah sesleri her an öldürmeye hazır teröristler ve karanlıkla mücedele edeceğiz. En büyük yardımcımız gece görüş gözlüğümüz olucak. Genellikle mesaj odasında yaptığım gezintilerde Kosova 2'de oyuncuların takıldıklarını öğrendim. Bakalım şimdi geçebilecek misiniz... Sola girin, gene bir tünel... devam edin. Sağınızda bir jeep ve tepeyi aydınlatan bir ışık göreceksiniz. Adamları öldürün. Jeep'in solundaki girişe girin. Devam edin. İlk soldaki teröristleri öldürün. Düz devam edin. Merak etmeyin. Tepenize bomba düşmüyor. Ama tam kapıdan çıkarken tepenizden ve karşı binadan ateş edecekler. Öldürün ve yavaşça sağa dönüp ilerleyin. Kopmuş demir çubuklara tırmanın ve soldaki aralığa girin. Çıkışta kral yolu gibi bir yere geleceksiniz. Yolun sonunda sağa girin. Dikkat sizi bekliyorlar. İlerde sola gireceksiniz ganimeti toplayın. Çıkışta bir jeep var sadece dekor. Sola dönün teröristleri öldürün. Sağdan üçüncü koridora girin. Kapıdan çıktığınızda karşılama komitesi sizi bekliyor hepsiniz öldürün ve karşıdaki merdivenlere yönelin. Merdiven başında iken soldaki kapıya atlayın. Girişte üç terörist sizi bekliyor. Sağda, çaprazda ve ilerde... öldürün. Devam edin. Merdivenelerden çıkın. Yolu takip edin. Adamları öldürün. Karşınzıdaki kapıya dikkat. Çıkışta sizi altı terörist bekliyor. Öldürün ve tank'la karşılaşmaya hazırlanın.
  Tankı imha ettikten sonra aşağıya sakın atlamayın. Soldaki tellerin altında ufak bir taş var. O bir tünel ve ne yapıp edip onun üstüne çıkın. Eğilin ve ilerleyin. Tünelin sonunda yukarı çıkın savaşa devam. Çıkınca soldan ilerleyin. Tam kapıdan çıkarken jeep patlayacak, ancak size birşey olmuyor. Teröristleri öldürün. Soldaki merdivenlerden çıkın. Aşağıya atlamayın. Tenteden ilerlemeyi sürdürün. Kapı açılmayacak, şimdi atlayıp yola devam edin. Kapalı bir odadasınız. Ganimeti toplayın. Çıkın ve sağdaki koridora girin. Yukarı çıkın ve soldaki pencere'yi tarayıp içine girin. İndiğinizde çatışma sizi bekliyor. Bütün adamları öldürdükten sonra John C4'leri yerleştirir ve bölüm biter.

 7. 7
  InKusTe
  Usta Üye
  Kosova 3

  Tünelde yeni bölüme başlıyoruz. Tünelin sonunda merdivene tırmanın. Kapılar mı kapalı? Düğme solda. Çıktığınızda soldaki ganimetleri alın ve düz devam edin. Çömelmeniz gerekecek. Deliğe girin. Aşağıya devam edin. Sola dönün sağ taraf çıkmaz. Merdivenlerden çıkın ve karşınızdaki odaya girin. Kolu indirin odadan çıkışta sağa girin ve adamları öldürün. Merdivenleri unutun ama tepedeki teröristleri öldürün. İki kapı var. Biri çift biri tek, teke girin. Sağdaki kapı çıkmaz. Soldaki adamları öldürün. Karşınızdaki koskoca şey kapalı bir hangar. İster sağdan ister soldan gidin ben soldan gittim. İlk sağa girin. Patlamalar ve Hawk demosu.
  Solda bir kapı var. Bilgisayar odasına girin. Soldaki düğmeye basın. Odadan çıkın. Önünüzdeki merdivenlerden yukarı ve aşağıya atlayın. Hangarın sağ girişinin sağındaki odaya girin. İlk soldan aşağıya süzülün: dumanlı bir yol, teröristleri öldürün. Sağdaki ganimeti toplayın ve devam. Sağdaki odada bir düğme var. Basın, odadan çıktığınızda sağ çaprazda ufak bir pencere var. Büyük kapının altını kırın ve çömelerek girin. İlerleyin, solda bir düğme sağda da bir terörist var. Düğmeye basın, az önce girdiğiniz pencerenin üstündeki kapıyı açtı. Askerlerin geldiği yönde ilerleyin. Kapıdan çıkınca adamlar size yaylım ateşe başlıyor. Dikkat, sağda, solda ve karşınızda ganimet var. Ganimetleri topladıktan sonra sağdaki girişten devam edin. Karşınızda bir jeep, sağda ve solda iki kapı var. Soldaki kilitli, sağa girin ve yola devam edin. Tepenizde ve karşınızda koridor boyunca iki terörist çıkıyor, halledin. Koridorun sonunda merdivenleri çıkın. Karşıya girerseniz ganimetler var. Sola yönelin, üç terörist var öldürün. "Ara demo"dan sonra yola soldan devam edin. Dışarı çıkın ilk seferde bahsetdiğimiz sol kapıdan bir karşılama komitesi gelecek içeri girin, sağdaki düğmeye basın. Tekrar kapalı hangardayız ama bu sefer hangarın kapıları sizi bekliyor. Hangarın içindeki tüm adamları öldürün, görev başarıldı.
  Siberia 1


  Bu bölümde artık kadın teröristlerle de mücadele etmeye başlıyoruz. Karlarla kaplı ve soğuk Sibirya'ya hoş geldiniz. Yola devam edin. İki terörist'i öldürün. Harekete duyarlı tam otomatik silahlar sizi burada karşılıyor. Halledin ve yola devam edin. Üç terörist ve bir zırhlı araç sizi karşılıyor. İmha edin. Hemen solunuzda bir vana var. Bu kapak açıldığında buraya ulaşmak için 45 saniyeniz olacak, yolu iyi ezberleyin. Hangarların kapıları kapalı. Açma düğmesi yok. Siz sağa doğru devam edin. Üst yoldan iki zırhlı araç geçiyor. Hemen arkasından da iki terörist sizinle çatışmaya girecek. Adamları öldürün ve ilerlemeye devam edin. İki tane harekete duyarlı silah ve bir zırhlı araç sizinle çatışmaya girecek. İmha edin ve tünele girin. Tünelin sonunda bir hangar girişi var. Düğmesi sağda. Hangarın girişinde sizi üç terörist karşılıyor. Öldürün, soldaki kapıdan girdiğinizde iki terörist sizi bekliyor.
  Merdivenleri çıkın. Sağdaki kapıdan girdiğinizde iki terörist'i öldürün. Merdivenlerden çıkın. Sağdaki kapıdan girdiğinizde vananın kapağını açacak olan düğme sağ tarafta olacak. Şimdi tek amacınız kapak kapanmadan ulaşmak. Bunun için yukarıya tırmanın hemen aşağıdaki hangar çıkışından çıkın, hemen sağda. Ben bu taktikle 25 saniyede ulaştım. Fazla oyalanmayın. Boruya girdikten sonra ilerleyin. Borunun sonunda ufak bir sızıntı var biraz sonra bu sizin rahatlıkla geçebileceğiniz bir yarık olucak. Zırhlı araç yönünde hareket edin. Sağdaki merdivenlerden çıkın ve harekete duyarlı tank savarları halledin. Karşıya geçip ganimeti alın. Sonra yola düz devam edin. Sizi teröristler ve zırhlı araçlar karşılayacak. Çatışma bitince ileleyin yol bitti. Uçurum var. Hımm... aşağıdaki şu boruların hava kaçırdığını gördünüz mü? o deliğe doğru ateş edin ve sizin geçebieceğiniz kadar büyük bir yarık açılsın. İçine atlayın , borunun içinde ilerlemeye devam edin. Merdivenlerden yukarı. Arkanızı döndüğünüzde sağda ve solda iki kapı var. Hepsi kilitli. Zırhlı araçların arkasında bir yarık boru daha var. Oraya girin.

 8. 8
  InKusTe
  Usta Üye
  Siberia 2

  Sağdaki merdivenden yukarı. "Ara demo" ve sizi dört terörist ve zararsız iki zırhlı araç karşılıyor. Soldaki ganimeti alın ve sağa girin. İki terörist'i öldürün. Kapıdan çıkın, tam karşınızda hareket algılayıcı var. İmha edin ve yola devam edin. Çıkış ilerde sağda. Üç adamı öldürmeyi unutmayın. Yola devam. Sağdaki çıkış. Helikopteri biraz hırpalayın. Kapı açılır. Dümdüz karşıya girin, dar bir koridorda hareket ediyorsunız. Koridorun sonundaki iki kişiyi öldürün. Kendinizi kapanan kapaktan içeriye atın. Şayet kapak kapandı ise düğmesi kontrol panelinde. Kapağı açın ve yola devam edin. Kırmızı merdivenin yanından ilerleyin. Yerde havalandırma kapağı var. Tarayarak kırın ve oradan aşağıya inin. Yolu takip edin. Teröristleri öldürün. Kırmızı merdivene tırmanın. Dar koridorda ilerleyin ve çıkışta karşınıza iki yol gelecek. Soldan devam ediyorsunuz. Teröristleri öldürün. Sağdan ilerlemeye devam edin. Yol kıvrılıyor. Teröristlerin ateş açtığı yerden siz ilerlemeye devam edin. Kapı uçuyor. Tünele girin ve sağdaki terörist'i öldürün. Şeffaf tünel kurşun geçirmiyor. Kapıya geldik. Aşağıya atlayın. Kapıdan girin ve dar koridorda ilerleyin. Şeffaf tünelin altına çıktık. Sağdan girin, dar bir koridorda ilerleyin. İşçi ve reaktörleri geçin. Karşı kapıdan geçerek koridorda ilerleyin. Açık alandasınız. Üç terörist sizi karşılıyor. Daha sonra bir zırhlı araç duvarı delip geçiyor. Zırhlı aracın geldiği yönde hareket etmeyin, yol kapalı. Soldan ilerleyin ve sonra geri gelin. Reaktörlerin olduğu odaya dönün, iki kontrol paneli var. Kapıları açmak için kullandığınız tuşla aktif hale getirin. Ara demoyu izleyin. Az önce kapalı olan büyük kapı şimdi açılabilecek. Geri dönün, kapıdan geçin ve bölüm bitsin.


  Siberia 3


  Ara demo... adamlar ölüyor ve John ilerler. Füzeyi durdurmamız gerekecek. Sağdan girin ve adamları öldürün. Camekanlı oda içindeki düğmeyi bulun. Girişte solda olacak. Kapı açılsın, ilerlemeye devam edin. İki kapı var. İkisi de aynı yere çıkıyor. İlerleyin, gene iki tane giriş var. Küçük kapıdan girin ve soldaki düğmeyi harekete geçirin. Aşağıdaki bilim adamlarının öldüğünü göreceksiniz. Şimdi çıkın ve açılan büyük kapıdan kendinizi ölen bilim adamlarının yanına atın. İki beyaz kapı var, yumruklanmayandan çıkın. Diğer kapı açılmıyor. Sağdaki kapıdan devam edin. Açmak için ekrana dokunun sağda ve soldaki bilimadamını öldürüp en sağdan devam edin. Aşağıya atlayın. Terörist'i öldürün. Devam edin, dört terörist'i de öldürün. Sağ çaprazdaki camekanlı odada bir sorun yok. Düz devam edin. Kapıdan geçtiğinizde ilk sola girin. Yukarıda yarık boru var. Karşıya geçmenizin başka bir yolu yok. İlk önce ikinci soldaki vanayı çevirin. Sonra boruya tırmanın ve yolun sonu kadar sürünün. Patlamalar... ancak size birşey olmuyor. Yolun sonunda aşağıya indiğinizde dört terörist sizi karşılayacak. Devam edin. Bilim adamlarından biri kapıyı açacak. Sonrada üç terörist karşınıza çıkacak. Asansördeyiz burada oyunu save edin. Asansörden çıktıktan sonra sola dönün. Koridorda bir adam sizi karşılaycak. Bölümün sonuna geldiniz sayılır. Kapıdan geçin ve karşınızda füze. Durdurmak için sadece bir dakikanız var. Yapacağınız şu: sağa doğru kıvrılın küçük bir asansör sizi üst kata taşıyacak. Sağdan sarı kapıya yönelin ve füzeyi durduracak kolu indirin. Odayı terketin aşağıda size ateş eden adamları öldürün. Aşağıya atlayın. Sağ kapıya yönelin. İki terörist'i öldürün ve patlamaları seyderek bölümü bitirin.
  Mail'i alın, görevinizi öğrenin ve silahlarınızı seçin. Irak'a gidiyoruz.

 9. 9
  InKusTe
  Usta Üye
  Irak 1a

  Büyük kapılar ve aptal askerlerin olduğu yerdeyiz. Masum halka dikkat edin. Bir koridorda macera başlıyor. Hemen kasaların üstünde iki medikit var. Çatışma bittikten sonra tankerin arkasından sağa girin. İlk solda sizi iki adam karşılıyor. Sonra sağdan devam edin. Pencereden avluya atlayın. Çatışma bitince sağa girin, hemen çaprazınızda ganimet var. Yola devam edin. Çıkmaz koridorda sırtınızı kapıya verdiğinizde tahta bir merdiven görüceksiniz. Tırmanın avludan devam edin. Soldaki pencereye taşın üstünden tırmanın ve içeri girin. İçerde bir tahta masa ve kitli bir kapı var. Tahta masanın üstünden avluya çıkın tam karşınızda bir kuyu var içine atlayın. Çapraz ateşe maruz kalacaksınız dikkat edin. Bir tek çıkış var soldaki kapı diğeri kapalı. Sağa yönelin. Çatışam biraz çetin gececek. Sağda bir kapı var. Girin ve karşınızda Hawk. Onu dinleyin dialog bittikten sonra oda'dan çıkın ve yukarı yönelin tahta merdivenden çatıya çıkın. Merdivenden çıktığınızda hemen sağdaki tahta iskeleden diğer binaya atlayın. Üç kapı var. Sağdaki iki kapı kitli doğrudan karşı kapıya yönelin. Kapıdan geçince bir ırak askeri karşınıza çıkıyor. Öldürün ve sağ girin. Sol girişte sadece manzara var. Devam edin. Sağdan girin merdivenlerden meydana ulaşın. Soldaki kapı kitli. Düz devam edin. Sağdaki büyük kapıdan girin. İlerleyin girdiğiniz gibi büyük bir kapıdan çıkın. Büyük bir çatışma sizi bekliyor. İlk sol çaprazdaki yan yana duran üst üste kutuların öünündeki küçük kutuyu parçalayın. Çömelerek içeri girin. Tahta merdivenlerden yukarı çıkmayın kapı kitli. Çıkış diğer taraftaki küçük pencere. Ama gene kırmanız gereken kutular var. Soldaki pencere açık ve çıkın. Giriş tam karşınızda ilerleyin sıkı bir çatışmadan sonra yolunuza devam edin. Solda karpuz ve havuçlar var. Alamıyorsunuz sadece dekor. Yola devam edin. Gene geniş bir alan ve sağlam bir çatışma üstünüze mermi yağdırıyorlar. Her taraf kapalı değil. Soldan ilerleyin. Giriş hemen sağdaki kapı. Dar ve kısa bir holde ilerledikten sonra tahta merdivenden yukarı çıkın. Balkonda dikkat edin. Yaylım ateş altında kalıyorsunuz. Balkonun sonundaki kapıdan diğer balkona geçiyoruz. Hawk'ı çatışma da izliyoruz. Sonra çatışmaya biz devam ediyoruz. Sonra aşağıya atlayın. Soldaki odaya girin. Düğmeye basın ve bölüm bitsin.

 10. 10
  InKusTe
  Usta Üye
  Irak 2a

  Sağdaki dikkatinizi çeken kapıdan girin. Soldaki düğmeye basın ve aşağıya asansörle inin. Karşınızdaki dar koridorda ilerleyin sağda ve solda iki vana var, açın. Patlayan vananın altındaki yoldan çömelerek ilerleyin. Tam karşınıza çıkan merdivenlerden yukarı çıkın. Terörist'i öldürün, sağ girişe yönelin. Üç ırak askerini öldürün ve merdivenlerden aşağıya inin. İki merdiven var, sol merdiveni kullanın. Yukarı çıkın. Üç terörist'i halledin. Sizi ilerde dört terörist daha karşılayacak. Yukarda gözlem kulesi var. Tırmanın orada soldaki iki vana hemen karşınızdaki telli kapı'yı açıyor ama kapı kapanmadan geçmeniz gerekiyor. Kapıdan geçtikten sonra ilk sağda beş terörist sizi karşılıyor. Hallettikten sonra sola girin yola devam edin. Kamyon çekildiğinde üç ırak askerini halledin. Kamyonun yanından yola devam edin. Sağa dönün siperlikteki adamı öldürün. Soldaki kapıdan girin. İki tane asansör var. Bir tanesi çalışıyor. Çağırdığınız anda kendinizi onun üstüne atmak zorundasınız. Giriş solda, aşağıya atlayın. Çömelerek ilerledikten sonra sağa yönelin. Hawk sizin için şifreyi çözüyor ve işte yolunuz hazır. Yolu takip edin. Kontrol odasındaki düğmeye basın. "Ara demoyu izleyin". Şimdi aşağıya inin ve yolu takip edin. Havalandırma girşine ve navalandırma'nın içinde de ikinci sağa gireceğiz. Karşınızda havalandırma vantilatörü, vantilatörün yanından nasıl geçeceğiz diye düşünmeyin geçemeyeceksiniz. Farkındaysanız ilerlemeyeceğiniz yol "U" şeklinde ve siz de bu "U"nun bir başından diğerine atlayacaksınız. Başardıktan sonra yola devam edin. Hawk ile buluşun. Bölüm bitti.


  Irak 3a


  Şimdi kapalı bir odadasınız, dışarı çıkın. Sıkı bir çatışmadan sonra ilerdeki tankerin sağındaki vana bir işe yaramıyor. Giriş solda. İlerleyin. Açık alana çıktığınızda dümdüz karşıya soldaki merdivenlerden aşağıya inin. Yolun sonuna kadar gidin. Düğme sağda girişte. Dört terörist size ateş açıyor, halledin ve ilerleyin. Asansör düğmesi solda. Asansörden inince, hemen karşınızda bir merdiven var. Merdivenden yukarı çıkın. Düğmeye basın. Gelen vince atlayın. Durduğunda da aşağıya inin. Sağdaki merdivenlerden yukarı çıkın. Çatışmaya hazırlanın. Beş terörist karşınıza çıkacak, halledin ve yola devam. Sağdaki kontrol odasına girin, soldaki kapıdan kontrol odasını terk edin. İlerde sağda bir terörist var. Karşıdaki kapıdan çıkın. Düz devam edin. Metal bir kafes var. Kilitli olduğunu düşünüyorsunuz, ama değil üztünde küçük bir siyah tahta var onu silahla tarayın, içeri girin kontrol paneline yaklaşın ve mekanizmayı aktif hale getirin. Patlamalardan sonra çıkış hazır hale geldi. Kontrol odasını terk edin. Sağ çaprazdan yola devam edin. Tank'ı roket atarla uçurun. Sağdaki yanan borunun yanından devam edin. Karşınıza üç terörist çıkacak. Teröristleri hallettikten sonra kalkmak üzere olan yük uçağının içine girin. Hawk bombaları yerleştirirken göreviniz Hawk'ı korumak. Hawk işini bitirdiğinde uçak kalkıyor bölüm bitiyor. Biz de shop'a dönüyoruz.
  Shop girişindeyiz. Sam ile konuşup onu takip ediyoruz. Oyunun bence en göz alıcı yeri ana kontrol odasındayız. Heralde diğer Phoenix üyeleri toplantılarını burda yapıyorlar. Hawk'ı dinleyin maili alın. Silahlarınızı seçin. Newyork'a gidiyoruz.

 11. 11
  InKusTe
  Usta Üye

  --->: Soldier of Fortune Rehber

  Reklam  Newyork City 1

  Konteynerlerin olduğu depoda yeni görevimize başlıyoruz. Sağda üste tek adam var. Konteyner'a girin. Konteynerin içinde üstte tek adam var. Şimdi konteyner'dan çıkın. Kapıdan geçin. Kırmızı varilleri patlatın (bütün oyun boyunca bunu yapmayı unutmayın) ve sağdaki kolilerin arasından geçin. İlk koli'yi geçince kolinin üstündeki demire tırmanın. Sonra geçtiğiniz rafın üstüne atlayın. Tahtalarla yapılmış bir yol var. Düşmeden ilerleyin. İndiğinizde sağ çaprazdaki kapıdan devam edin. İster sağdan ister soldan gidin aynı yere çıkıyorsunuz. Teröristleri öldürün. İlerde sağda kırmızı varili patlatın. Demir parmaklıklar yıkılarak size yol açsın. Çubuğun üzerinden diğer tarafa geçin. Dar koridorlarda ilerleyin. Tahta merdivenlerden çıkarsanız C4'ler var. Alın ve aşağıya inip yola devam edin. Karşınıza çıkan iki kapı da kapalı. Adamları öldürün ve sola dönün. Biraz çatışmadan sonra sağdan kapıya ulaşın. İçerde karşınıza çıkanları halledin. Çıkınca üç terörist'i öldürün. Soldan devam edin. İlerleyin, kapalı bir yere geliyoruz. Sol merdivenden diğer tarafa açılan kapıya ulaşın. "Ara demo".
  Ara demo bitince çarpışmaya hazırlanın. Teröristleri halledince sol taraftaki kapıdan çıkın. Konteyner'in altından geçince ilk sola girin. İki lastik tekerleğin yanından çömelerek geçin. Sağa dönün. İlk sola ve tekrar sağa girin. Düz devam edin. İlk sağa girin, ilerleyin adamları öldürün. Bu noktada büyük deponun kapısının açıldığını izleyeceksiniz. İlk sağa girdiğiniz yerden bu sefer devam edip. Sola girin. İlerleyin ve bölüm bitsin (biliyorum labirent gibi ama ben size en kısa yoldan bölümü bitirmek için yapmanız gerekenleri anlattım. Dikkatli okuyun.)

  Newyork City 2
  İlk anda arkanızdaki tünele çömelerek girin. İlerleyin, ilk soldan devam edin. İkinci sağdan çıkın. Tünelden çıktığınızda bir dört yol ağızına geliyorsunuz. Sağ kapalı. Düz devam edin. Varilleri uçurun. Çömelerek ilerleyin. Gene dört yol ağzındasınız. Sağa girin. İlerleyin. Merdivenlerden yukarı çıkın. Bir yere sapmadan düz devam edin ve sola dönün. Kapıdan geçin. İkinci kapıdan çıknca soldaki kapalı demiryoluna atlayın. İlerleyin (dikkat demir yolunda elektrik yok). Yolun sonunda soldaki kapıdan içeri girin. Yol sizi götürüyor. Devam edin. Yolun sonunda karşı kapıdan girin. Bu sefer kullanılan bir demiryolundayız. Sakın raylara atlamayın. Çarpılırsınız. Sıkı bir atlayışla kendinizi karşıya atın. Kapıdan geçin, merdivenlerden aşağıya ilerleyin. Karşınaza ağır silahlı adamlar çıkacak dikkat edin. Yolu takip edin, delinmiş bir duvar girişine ulaşacaksınız. Hazır olun ve içeri girin. İlerde karşınıza bir kapı çıkacak o kapı sizi başka bir demiryoluna ulaştıracak. Savaşın ve soldaki dar ve zor ilerlenen deliğe girin. Çıkışta sağdaki merdivenleri kullanarak ilerleyin. Bütün adamları öldürün. "Ara demo"...
  Newyork City 3
  Tam karşınızdan ve tepenizden gelen yaylım ateşle yeni görevinize başlıyorsunuz. Çatışma bitince soldan devam edin. Binanın kapalı merdivenlerine ulaşın. Punk'ı öldürün. İlerleyin bir punk daha var... yolu takip edin. Rehineyi kurtarın. İlerleyin, üç terörist'i öldürün. Sağdaki kapıdan çatısı çökmüş bir hole giriceksiniz. Yolu aynen takip edin, aşağıya atlamayın. Sekiz kapılı bir ofise gireceksiniz. Soldan ikinci kapıyı kontrol edin. Rehineyi kurtarın. Soldan dördüncü kapından bir kat aşağıya inin. Camları kırın. Yangın merdiveninden en üst kata çıkın Ve karşıdaki kopmuş demirlere atlayın Aşağı düşerseniz kapıdan yukarı çıkın ve tekrar deneyin. Tek yol bu. Kapıdan geçince zemin aşağı çökecek fakat size birşey olmayacak. Sağdaki kapıdan devam edin. Adamları halledin İlk solda tahta bir iskele göreceksiniz. Hiç heveslenmeyin yıkacaklar. İkinci soldan girdiğinizde gözünüze bir asansör boşluğu çarpacak Merdivenden tırmanın ve tahtanın üstünden yürüyerek biraz sola kayın Binaya girin ve sol kapıya Dümdüz ilerleyin, teröristleri öldürün ve eğilmiş demirden yukarıya çıkın Kader anı (tebrikler)
  Mail'i alın Görevinizi öğrenin Silahlarınızı seçin Sudan'a gidiyoruz Sudan görevi mezbaha, et kesim tesisleri gibi yerlerde geçiyor

 12. 12
  InKusTe
  Usta Üye
  Sudan 1

  Karşınızda vagonlar var (bu oyunda da ne çok vagon var! bu bize ulaşımı nasıl sağladıklarını gösteriyor). Shotgun ile başlıyoruz. Sağa devam edin. İki Sudanlıyı öldürün. Sağ çaprazdaki kontrol odasına girip adamları öldürün. Ganimeti alıp yola devam edin. İki kapılı bir alana geliyoruz. İki kapı da kilitli. Siz sağdan devam edin. Solda medikit var. Kolilerin arasında da adamlar. Tam üstünüzden size ateş ediyorlar. Köpekleri öldürün. Solda silahlı bir adam sizi bekliyor. Öldürdükten sonra yola devam edin. İlk sağda köpekler var. Pencerelerdeki adamları öldürün. Kapalı demir yolu çıkışından sola yönelin. İlk karşınıza çıkan kapı kilitli sola devam edin. İlk sağ çaprazdaki kapıdan girin ve ilerleyin. Ganimetleri unutmayın. İlk soldaki odada medikit var. Yukarı çıkın, ikinci soldan diğer bina'ya geçin. Sağdaki merdivenlerden yukarı. Yolun sonunda bir vinç, iki sudan askeri ve iki defa basmanız gereken bir düğme var (ben de anlamadım neden iki defada olduğunu), sonra aşağıya atlayın. İlk sağdan giderseniz hiçbir yere varamazsınız. Gideceğiniz yer tahtalarla örülmüş bir yol, gitmeyeceğiniz yol ise duvarları beyaz olan çıkış. Merdivenlerin bitiminde sağa girin. Pek düz olmayan engebeli bir yolda ilerleiyin. Bulunduğunuz yer bir mezbaha, hatta yolda iki inekle de karşılaşacaksınız. İnekleri geçince soldaki metal kapıdan yolunuza devam edin. Merdivenlerden çıkın. Açık alana çıktığınızda çok sıkı bir çatışma sizi bekliyor. Karşınızdaki kulübeye girmeye hiç heveslenmeyin, onun yerine hemen yanındaki merdivenlerden çatıya çıkın. Sağdaki dar koridorda ilerleyin, kendinizi odaya atın. Bölüm bitti.


  Sudan 2


  Merdivenlerden aşağıya inin. Düz ya da soldan giderseniz, açık alana çıkıyorsunuz. İnekler, Sudan askerleri ve ganimetler var. Sağdaki tahta merdivenden yukarı çıkıp, ilk sola giriyorsunuz. Düz giderseniz bir havalandırma borusu içinde gidip sola dönünce gideceğiniz yere ulaşıyorsunuz. Sola girdikten hemen sonra köprüden ilerleyin. Kapı kilitli. Camları kırın ve sakın aşağıya atlamayın. Sağdaki odaya girin, biliyorum kapılar gene kilitli. Soldaki düğmeye basın ve aşağıya atlayıp sağdan devam edin. Çatışma bittiğinde demirlere tırmanıp kapıya ulaşın. "Kasap bile size düşman!". Soldaki kolu indirin, merdivenleri çıkın ve sağdaki kapıya girip kutuları kırın ve enerji toplayın. Üç kapıdan sadece biri dışarıya açılıyor (ortadaki). Diyeceksiniz gene aynı yerdeyiz... hayır yolu aynen sonuna kadar takip edin, herhangi bir yere tırmanıp güzelgah değiştirmeyin. Şimdi sağa atlayın ve fabrikanın içine girin. Hiçbir kapıya yönelmeyin. Yolun sonunda metal duvarın sağındaki yola atlayın. Et fabrikasının içindeyiz. Sola dönmeyin, çıkmaz yol. Sağa yönelin. Bir kapı ve sekiz tahta kolinin (hiç üşenmedim saydim, hizmette üşenmek yoktur) olduğu yere gelin. Kolileri kırın ve yola devam edin. Kolu indirin. Geri gelin. Çıkmaz dediğimiz sol tarafa yönelin. Kapı açıldı. Askerleri halledin. Sola ve aşağıdaki yeşil kapıya. Yeşil kapıdan yola devam edin. Sağdaki vanayı gördünüz mü? Çevirin havalandırma tüneline girin. Merdivenlerden yukarı çıkın. Soldaki derin dondurucuya girin. iki Sudanlı kasap sizi karşılayacak. Sodaki tünele girin. Çıkış tünelin sonunda sola alta çömelip ilerleyin. Kuyuya atlayın ilerleyin. Artıkların atıldığı yeraltı çöplüğündeyiz. Dört yol ağızına geliyoruz. Sağa girin ve kuyuya atlayıp ilerleyin. Dörtyol ağzındasınız, gene sağa girin. Bir kuyu daha var, içine atlayın. Güzel kaydırak... Bölüm bitti.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
soldier of fortune kapı açma
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi