Yeni başlayanlar için COD rehberi (X-Box 360) - Oyun Rehberi

+ Yorum Gönder
Tanıtım ve Oyun Rehberi Bölümünden Yeni başlayanlar için COD rehberi (X-Box 360) - Oyun Rehberi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  eRen
  Özel Üye
  Reklam

  Yeni başlayanlar için COD rehberi (X-Box 360) - Oyun Rehberi

  Reklam  Yeni başlayanlar için COD rehberi (X-Box 360) - Oyun Rehberi

  Forum Alev
  Yeni başladınız ve başarılı olmak istiyorsunuz. Bunun yolu oyunu iyi tanımaktan geçiyor.


  Şüphesiz başlanılan her işin ileride ulaşılacağı boyutun ne olacağının tahmin edilmesinin zor olduğu gibi CALL OF DUTY'nin de çıkışı ardından bu kadar büyük başarılar elde edeceği ve tüm zamanların en iyi ww2'si olacağını kolay kolay kimse tahmin edemezdi herhalde. Ta ki oyun kendini ilk gösterdiği ana kadar. Activision olağan yaptığı bir basın açıklamasında duyurmuştu Call of duty'yi. Ama tek olarak değil. Bahsederken oyun ile ilgili : "YENİ AKSİYON SERİMİZ" ibaresini de kullanmışlardı. İşte o andan itibaren oyunun başarılı olacağına ve seri olarak devam edeceğine inanmışlardı belli ki ve inançları da boşa çıkmadı. Ellerinin altındaki ekip tecrübeliydi ve Ea'dan ayrılıp Infinity ward adı altında toplandıklarında tamamen yeni bir yapım ve öncekilerden daha iyi bir iş için uğraştılar. Başardılar. Oyunun credit kısmının sonlarında şöyle bir ibare var : "ARTIK KÖTÜ OYUNLAR YAPMIYORUZ." Bu, Infinity ward'ın yaptığı işin kalitesini ve ona güvenenlerin haklı olduğunu gösteriyordu.

  İLK OYUN, İLK BAŞLANGIÇ

  Adı: CALL OF DUTY
  Yapımcı: INFINITY WARD
  Yayıncı: ACTIVISION
  Tür: WW2 - FPS
  Çıkış : 2003 KASIM
  Platform : PC

  Bugünlerde artık karşılaştırılmayan, rakibi yok denilen ve karşılaştırmaktan nefret ettiğim bir oyun ile Call of duty şüphesiz ilk çıktığı anda eksiler, artılar anlamında mutlaka karşılaştırılacaktı ve karşılaştırıldı da ve görüldü ki her yönden artık rakipsiz bir oyun vardı artık. Bu da demektir ki Cod çıkana kadar onun gibi bir oyun yoktu . O, gelişiyle birlikte çoktan onun olan zirvedeki tahtına kuruldu ve halen daha orada oturuyor. Onu kaldıracak oyunda halen yok ve olmayacak ta. Çünkü Infinity ward denen sihirbaz'ın sihirli dokunuşları var olduğu sürece Call of duty hep zirvede olacak.

  Oyunumuzdaki fark edilmeyecek derecede açık olan farklılıklardan ve yeniliklerden bahsedelim şimdi :

  1 - Takım oyunu: Tabi ki bu ww2 fps tarihine Cod ile gelen belkide en önemli yeniliklerden biri. Bir kişiden fazla olmak hem gerçekçiliği arttırıyor, hem tek başına koca bir orduya kafa tutma gibi bir saçmalığı ortadan kaldırıyor hem de atmosfere heyecan katan bir unsur.

  2 - Çok uluslu oyun: Call of duty, farkın kaliteyle buluştuğu bu kategoride ki ilk oyun. Oyunda Amerikan, Rus ve İngiliz olmak üzere üç farklı bayrak altında çarpışıyoruz. Böylece savaşın her tarafında, farklı insanların gözünden daha da heyecanlı mücadelelerde bulunabildik.

  3- Diyaloglar: Bugüne kadar hiçbir savaş oyununda olmayan böyle etkili, karakterlerin duygularını ifade eden, heyecan ve korkuya göre değişen diyaloglar ve bağırışların olması oyunun en büyük artılarından biriydi. Bu oyun sayesinde bazı insanlarda Almanca sevgisi doğmuş olabilir ve benim gibi : "AHTUNG, GRENADE" gibi kelimelerin müptelası olmuş olabilirsiniz :

  Bütün bu özellikler başta diğer Call of duty oyunları olmak üzere bir çok oyunda da kullanılmaya başladı. Ama bunların başlatıcısı Call of duty idi. Dediğim gibi. "BİR TÜRÜN BAŞATICISI DEĞİL AMA DEVRİMCİ KİMLİĞİ CALL OF DUTY."

  Önemli başarıları : Call of duty, oyun arenasına adım atmasıyla birlikte olay yarattı. Sadece ilk oyun olan Cod'un 130 ödülü bulunuyor. Bunların 80 tanesinin yılın en iyi oyunu ödülü kategorileri olması hem cod'un ne kadar büyük ve kıyaslanamaz bir oyun olduğunu hem de bu kadar büyük bir başarıyı kazanan az sayıda ki oyunlar gibi çok kaliteli bir oyun olduğunu gösteriyor. Ayrıca bu başarıların ww2 kategorisinde yarısını bile kazanan başka bir ww2 olmadığı için bunun ilk ve tek temsilcisi ve en başarılısı Call of duty'dir. Halen bu rekoru geçen yok

  İLK EFSANEYE GELEN EKLENTİ

  Adı: UNITED OFFENSIVE
  Yapımcı: GRAY MATTER
  Yayıncı: ACTIVISION
  Tür: WW2 - FPS
  Çıkış : 2004 KASIM
  Platform : PC

  Daha ilk oyunun etkisi bitmeden hemen ardından ek paket de geldi. Bunun için söylenecek fazla şey yoktu. İlk oyunun muhteşemliğini devam ettiren bir yapımdı.

  Önemli başarıları: Tüm zamanların en yüksek puanını alan ww2 ek paketi ünvanına sahip. Ayrıca Voodoo ve Ign tarafından yılın en iyi ek paketi seçildi.

  PC FIRTINASINI KONSOLA TAŞIYACAK İLK COD.

  Adı: FINEST HOUR
  Yapımcı: SPARK
  Yayıncı: ACTIVISION
  Tür: WW2 - FPS
  Çıkış : 2004 KASIM
  Platform : XBOX, PS2

  Pc'de patlayan bombadan sonra konsola gelmemek olmazdı zaten. Bence Cod Finest hour, seri içerisinde ki en zor oyun. Bunun başlıca nedeni de save, checkpoint sisteminin yapıldığı aralığın oldukça uzun olması. Bu yüzden eğer oyun esnasında ölürsek en baştan başlamak gibi bir sıkıntımız oluyor ve bu sinir bozabilir. Belki de oyunun en kötü yanı buydu.

  Finest hour ile gelenler :

  -Oyuna sağlık paketi stoklaması getirildi. Böylece aynı anda elimizde sınırlı sayıda sağlık paketi bulundurabilecektik ve böylece yaralandığımız an kendimize hemen uygulayabilecektik. Ayrıca bu paketleri yaralanan arkadaşlarımıza da kullanarak onlara yardım edebiliyorduk. Bu oldukça kaliteli bir yenilik.

  -Takım arkadaşlarımıza : ileri git, geri gel, sağa dön gibi basit komutlar verebilme imkanımız bulunuyor. Ve yine arkadaşlarımızdan mermi isteyebiliyoruz. Bu özellikler cod serisinde sadece Finest hour' da var.

  - Bir Rus bölümünde sırf bir Rus kadın askeri olarak sniper görevi yapıyoruz.

  Önemli başarıları : Çıktığı yılın en çok satan ww2 oyunu oldu.( yaklaşık iki milyon civarı ) Ayrıca spike tv ve Bafta ödülleri tarafından yılın en iyi askeri oyunu seçildi.

  İKİNCİ OYUNLA GELEN İKİNCİ DEVRİM

  Adı: CALL OF DUTY 2
  Yapımcı: INFINITY WARD
  Yayıncı: ACTIVISION
  Tür: WW2 - FPS
  Çıkış : 2005 KASIM
  Platform : XBOX,XBOX360,PC

  Siz ne düşündünüz bilmiyorum ama ikinci oyunun duyurulması ile birlikte beni süper bir heyecan sarmıştı. İlk oyunu ve başarılarını düşününce ki özellikle de yapımcıların artık formlarının zirvesinde olarak daha kaliteli bir oyun yapacaklarından emindim şahsen. Oyunu ilk oynarken kapılacağınız şaşkınlık duygusu ve ilk oyun ile ikinci oyunun arasındaki inanılmaz gelişme ve bunun sonucundaki fark ancak ve ancak iki oyunu da oynamış olanlar tarafından görülebilir.

  COD2 ile gelenler :

  - Yeni bir sağlık sistemi: Artık oyun alanında fıldır fıldır sağlık paketi aramak yoktu. Onun yerine vurulunca bir köşeye çekilip biraz dinlenmemiz yeterli oluyor. Böylece hem devamlılık sağlanıyor hem de dikkatimizi bir an olsun dağıtmak zorunda kalmıyorduk. Bu özelliği ww2'ye kazandıran ilk oyun cod2'dir.

  - Oyundaki diyalog sistemi: Baştan aşağı değişerek bize geliyor. Şöyleki Call of duty 2 için tam yüz adet Hollywood seslendirme sanatçısı getirtildi. Böylece oyun içi konuşmalar, bağırışlar ve dahası kusursuz hale getirilmiş oldu. Oyun içerisinde hem takım arkadaşlarımız hem de düşmanlar yer gösterme, saklanma ve bizi uyarma gibi konularda bizi yardımcı oluyorlar. Etkileyici değimli? Bu kadar insanla birlikte çalışmak başka bir oyunda ya da başka bir ww2'de var mıdır acaba bilmiyorum ?

  - Yeni işaret ve göstergeler: Küçük unsurlar birleşince ortaya güzel şeyler çıkar ve büyük faydaları olur. Cod2'de bulunan göstergeler aslında oyun esnasında ekranda görünmüyor. Böylece daha gerçekçi oyun deneyimi yaşamak mümkün oluyor. Göstergeler ancak silahlarla ya da ekipmanlarımızla uğraştığımız anlarda görünüyor ve oldukça faydalılar. Kurşun isabet alınca, kurşunun hangi yönden geldiği, fazla kurşun isabet alırsak saklanmamız ve dinlenmemiz gerektiği, eğer düşman tarafından bir el bombası gönderilirse bunun ne tarafta ve bizim ona ne kadar yakınlıkta olduğumuzu gösteren oldukça yararlı göstergeler var oyunumuzda. Bunların büyük kısmı yine bize ilk olarak Cod2 ile merhaba dedi.

  - Görev seçme sistemi: Oyuna eklenen bir diğer güzel yenilik olarak artık önümüzde yapmamız gereken birden fazla görev varsa hangisini ilk yapacağımız ve hangi yoldan yapacağımız tamamen bize bağlı ama tabi ki belli sınırlar içerisinde. Ayrıca oyunda ilerlediğimiz bölümler dahilinde açılan bölümler oyunun bölüm menüsünde bir bir yerini alıyor ve daha sonra hangisini oynamak istediğimize bağlı olarak istediğimizi oynama imkanına da sahip oluyoruz.

  - Görseller : Grafik motoru o ana kadar çıkmış en gelişmiş ww2 fps oyunu Cod2'dir. Karakter tasarımlarından, yüz animasyonlarına, adamın kıllarından, göz bebeklerine ve çevre tasarımlarına kadar her şey detaylandırılmış olarak geliyor. Ayrıca oyunda bulunan sis ve duman efektleri de o ana kadar görülmemiş en iyi örneklerinden kesinlikle. Bütün bunların yanında asıl önemli olan oyunun hem yüksek hem de düşük sistemlerde göstermiş olduğu performans daha önce kolay kolay başka bir oyunda görülmeyecek kadar iyi. Oyuna entegre edilmiş Directx7 ve Directx9 sayesinde oyunu her kesimde oyuncu rahatlıkla oynayabilecekti. Bu da cod2'nin en büyük özelliklerinden biri.

  -Mesajlar : Bölüm başında, arasında, sonunda ve vurulunca, Ünlü insanların söylemiş olduğu özellikle savaşla ilgili sözler geliyor ekrana. Böylece azda olsa faydalı bir kültür seansı oluyor. Bunu ilk yapan yine cod2.

  -Bütün bu kaliteli özellikler yanına bir de inanılmaz zevkli multiplayer özelliğini eklemek istiyorum. Dünyanın en çok oynanan multiplayer fps oyunlarından biri de Cod2.

  Önemli başarıları : Gerek oyuncu oylarıyla gerek editörlerin seçimi ve de gerekse e3 fuarında defalarca yılın en iyi oyunu seçildi. Çıktığı yılda xbox360 konsolunun en çok satan ve oynanan 1. oyunu oldu. Alınan her dört xbox360'a 3 adet cod2 düşüyor. Ayrıca pc'de de bir ay boyunca listelerde birinci sırada yer aldı ve tam dokuz ay boyunca listelerde kaldı. Multiplayer olarak en çok oynanan fps'ler den biri hala. Örn: Xbox live'de bir günde elli bin kullanıcı cod2'yi tercih ediyor. Bu inanılmaz bir rakam.

  İKİNİN, BIG RED ONE OLARAK KONSOL ÇIKARMASI

  Adı: BIG RED ONE
  Yapımcı: TREYARCH
  Yayıncı: ACTIVISION
  Tür: WW2 - FPS
  Çıkış : 2005 KASIM
  Platform : XBOX,XBOX360, PS2,GAMECUBE

  *Big red one, oldukça devasa boyutlardaki savaş alanlarında geçiyor..

  *Daha önce hiçbir oyuna konu edilmemiş BIG RED ONE takımının başından geçenler anlatılıyor.

  Önemli başarıları : Çıktığı yıl ps2'nin en çok satan 5 oyunundan biri oldu. Ses ve ses sanatı, dizaynı gibi dallarda ödüller aldı.

  ÜÇÜNCÜ OYUNLA GELEN NEXT GEN TEKNOLOJİSİ VE PC İÇİN BÜYÜK KAYIP


  Adı: CALL OF DUTY 3
  Yapımcı: TREYARCH
  Yayıncı: ACTIVISION
  Tür: WW2 - FPS
  Çıkış : 2006 KASIM
  Platform : XBOX,XBOX360, PS2, PS3, WII

  İki pc oyunu ile ortalığı sallayan ve en iyisi olduğunu gösteren Call of duty serisinin üç numaralı oyununun duyurulması ve yayınlanan ilk video ile birlikte oyuncular zevkten dört köşe oldular. Ama bu uzun sürmedi "Bugünlerde bu konular hala devam ediyor ve kapanacak gibi değil." Bu oyun cod'un konsol geliştiricisi TREYARCH tarafından yapılacak ve başta yeni nesil olmak üzere sadece konsollara yapılacak bir oyun oldu. Tabi bu duyurunun ardından milyonlarca pc oyuncusu üzüldüğü gibi milyonlarca konsol oyuncusu sevinmiştir ayrıca bir o kadar insan da konsol olmaya başlamıştır.


 2. 2
  eRen
  Özel Üye

  --->: Yeni başlayanlar için COD rehberi (X-Box 360) - Oyun Rehberi

  Reklam  Cod3'ün konsola transfer olması ve beraberinde götürdüğü muhteşem yeni özellikleri :

  - İlk olarak çok uluslu bir oyun olan cod serisi bu oyunuyla birlikte ulus yelpazesini daha da arttırdı. Oyunda yeni uluslar olarak : Kanada, Avusturya ve Polonya da bulunuyor ama bu kez Rusya yok.

  - Cod3'ün en büyük özelliği oynanışı: Oyun konsola gelen bir fps olması nedeniyle acaba kontroller nasıl olur diye mutlaka merak edilmiştir. Üstelik konsolda fps oynanır mı ? tezini savunan kesim de oldukça fazla ama bunlar cod3 çıkana kadardı. Cod3'ün çıkışıyla birlikte bu tabuyu yerle bir eden bir numaralı oyun oldu. Ve "evet konsolda fps oynanır hem de nasıl dedirtti."

  - NEXT-GEN grafikler: Cod2'den sonra en gelişmiş grafikli ww2 oyunu bu kez Cod3 oldu. Tasarımlarda kullanılan Nasa teknolojisine eş değer bir teknoloji olan "Lazer scanner" olayı ile karakterler bire bir oyuna aktarılırken, kostümler ve nesneler bire bir gerçeklikte gerçek ortamdan sanala aktarıldı. Yaşayan bir çevrenin de oyunda bulunması bir diğer yenilik. Ağaçlar esen rüzgarda sallanıyor, metaller ve tahtalar birbirinden ayrı ve gerçek hayattaki tepkileri veriyor, kuşlar uçuyor, çimler sallanıyor akabinde üzerinden bir araç geçince onun teker izleri kalıyor ve bunun gibi daha sayılabilecek özellik sayesinde Cod3 halen en gelişmiş grafik teknolojisine sahip ww2 fps oyunu.

  - Araç kullanımı: Oyunda en başta belirtmekte yarar var ki birden fazla araç kullanabiliyoruz bu kez ve bunları da birden fazla farklı şekilde kullanabiliyoruz hem de. Şöyle ki Call of duty 3, oyun içerisinde Jeep kullanmamıza ve sürmemize izin veren ilk ww2 oyunu. Böylece bazen düşmandan kaçacak bazen de düşmanın üstüne yürüyeceğiz. Akabinde bir diğer yenilik oyunda ağır silahları kullanabilecek olmamız. Mesela bir topu kullanabiliyoruz. Sağ analogla yukarı aşağı yaparken sol analogla sağa sola çevirerek topumuzu istediğimiz menzile çevirebilir ve menzildekileri kızarmış tavuğa çevirebiliyoruz. Ayrıca bunları yaparken ki yaptığımız hareketler sanki bize gerçek şeyler yaptığımızı hissettiriyor. Mesela titreşimli bir kol ile silah kullanmak gerçek silah kullanmaya daha fazla benziyor. Mouse'den daha iyi ama tabi ondan da daha zor. Neyse diğer bir ilk olarakta karşımıza bomba kurma aşaması geliyor. Diğer oyunlarda bir tuşla bu işleri hallederken cod3 ile birlikte artık gerçekçi hareketlerin dibine vuruyoruz. Aşama aşama yapmak bir kere de yapmaktan daha iyi. Şöyle ki, önce bombayı yapıştırıyoruz, sonra pimi koyup çeviriyoruz ve son olarak pimi çekiyoruz. Çok etkileyici gerçekten.

  - Daha heyecanlı aksiyon sahneleri: Burada tam bir film sahnesinden söz etmek mümkün gerçekten. Aniden hiç ummadığınız bir anda düşman tarafından yapılan bir saldırı ile neye uğradığınızı şaşırıyorsunuz. Bu andan itibaren bilek bileğe mücadele başlıyor ve hızlı olan kazanıyor. Bu boğuşma ve mücadele her seferinde değişiyor ve farklılaşıyor. Bir bölümde bir evin camından dışarı fırlayabilirken, diğer bir bölümde uçurumdan aşağı düşebilme tehlikesi ile karşılaşıyoruz. Tabi burada bir diğer güzellik ise düşmana verdiğimiz karşılığa göre yüzünün aldığı ifade. Yeneceğini anlarsa seviniyor, yenileceğini anlarsa ise yüzünü bir endişe kaplıyor. Oyun arası sinematiklerde de takımda kaybedilen arkadaşları için askerler mücadele veriyor, üzülüyorlar. Tabi bunlar oyun içinde savaş devam ederken de mevcut. Gerçekten inanılmaz.

  - Fizikler, patlamalar ve özel efektler: Kullanılan yeni yöntemler kendini burada da belli ediyor. Patlayan araçlar, yıkılan binalar, havada uçan adamlar hem fiziklerin kalitesini hem de atmosferi kısaca özetliyor. Savaş alanının genişliği ve ekranda aynı anda yetmiş askerin bulunması hem oyunun artılarından hem de bu bir rekor şu anda�

  Önemli başarıları: Cod3, yeni nesil konsollara çıkan ilk ww2 fps oyunu, ayrıca konsolda oynanabilecek en kaliteli üç fps oyunundan biri. Çıkalı bir buçuk ay olmasına rağmen sadece Amerika'da 1,1 milyon satarak 2006 yılının en çok satan 8. oyunu oldu. Evet 2006 yılından bahsediyorum. Ayrıca yılın en iyi xbox oyunu da dahil olmak üzere onlarca ödül aldı Cod3. Bütün bu unsurlar da onu cod'un ve ww2 oyunlarının en iyi konsol uyarlaması yapıyor ve pc'den sonra konsolda da hakimiyet cod'a geçiyor. Zaten ondaydı ama bunlarla birlikte tahtını sağlamlaştırmış oldu. Ayrıca Gears of war ile Cod3'ün aynı anda çıkmaları ise bir şansızlık bence.

  Serinin Müzikleri: Bu konuyu tek tek olarak değilde. Bir kerede ele almak istedim. Gerçekten Call of duty serisinde var olan müzikler hiçbir oyunda bulunmayacak derecede kaliteliler ve bunlar oyundaki anlık durumlara göre çalıyorlar.Zafer müziklerinden, duygu yüklü müziklere kadar her çeşit savaş müziklerinin bulunduğu en iyi seri bence Call of duty' dir.

  Cod theme ( cod1 ), Pegasus bridge ( cod1) , Intro müziği ( cod1), Red square ( cod1 ), Intro müziği ( cod2 ), Victory ( cod2 ), El daba ending ( cod2 ), main theme ( cod3 ) gibileri en iyileri. Boş zamanlarımda ya da dolu zamanlarımda bile dinlemekten keyif aldığım müziklerdir. Ayrıca bu aralar tv programlarında bile Cod'un soundtrack'lerinden örnekler görmek sevindirici.

  OYUNUN İKİNCİ EVRESİ, MODERN HALKASI : COD 4

  Adı: CALL OF DUTY 4 MODERN WARFARE
  Yapımcı: INFINITY WARD
  Yayıncı: ACTIVISION
  Tür: FPS - SAVAŞ
  Çıkış : 2007 KASIM
  Platform : XBOX360, PS3, PC

  Oyun daha duyurulalı iki ay oldu ama yaklaşık bir yıldır dedikoduları dolanıyordu. Şu anlık elimizde pek bir şey yok. Sadece beklemek zorundayız. Bir video ve bir iki sayfa uzunluğunda elle tutulur şaşırtıcı ve yine yenilikçi bilgilere sahibiz. Tabi hergeçen gün daha da kaliteli haberlerle karşılaşıyoruz. Aslında biz buna alışığız. Çünkü elimizdeki kumaşı biliyoruz. Kısa bir başarı öyküsünden bahsetmek gerekirse. Cod4' ün videosu sadece yayınlandığı Gametrailers sitesinden üç günde bir milyon kez indirilerek rekor kırdı. Bu da oyuncuların onu ne kadar merak ettiğini gösteriyor. Ve şuan itibari ile sekiz milyonu aşkın indirilme sayısı ile tüm zamanların en çok indirilen oyun videoları cod4'e ait. Action trip tarafından e32007'nin en iyi oyunu ve en iyi xbox360 oyunu seçildiğini de belirtmek isterim. Tabi bunlar daha başlangıç.Hadi hayırlısı�

  Önemli not: Bu yazıda kullandığım "yenilik" anlamındaki özellikleri sadece ilk kez kullanılmış oyunlara özel olarak yazdım ama, bu demek değil ki diğer cod'lar da yok. Mesela Cod2 ile birlikte ilk olarak değişik bir sağlık sistemi geldi ve bunu cod2' de belirttim ama, bu özellik cod3' te de var. Burada anlatmak istediğim özelliklerin ilk olarak bulunduğu oyunları belirlemek yoksa bu özelliklerin çoğu diğer cod oyunlarında da var zaten.

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi