Grand Theft Auto: San Andreas Oyun Hakkında Bilgi

+ Yorum Gönder
Tanıtım ve Oyun Tanıtımları Bölümünden Grand Theft Auto: San Andreas Oyun Hakkında Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  eRen
  Özel Üye
  Reklam

  Grand Theft Auto: San Andreas Oyun Hakkında Bilgi

  Reklam  Grand Theft Auto: San Andreas Oyun Hakkında Bilgi

  Forum Alev
  Grand Theft Auto: San Andreas  Geliştirici Rockstar North
  Yayımcı Rockstar Games
  Dağıtıcı Take2 Interactive
  Oyun motoru RenderWare
  Platform
  PlayStation 2
  Windows
  Xbox
  Çıkış TarihiPlayStation 10 Ağustos 2004
  Microsoft Windows 7 Haziran 2005
  Microsoft Xbox 7 Haziran 2005
  Tür Aksiyon-macera oyunu
  Biçim
  Tek Kişi
  Multiplayer (PS2)(PC)
  Ortam CD ve DVD
  Giriş birimi
  klavye, mouse


  Grand Theft Auto: San Andreas, Rockstar North tarafından tasarlanan, Rockstar Games tarafından dağıtılan Grand Theft Auto serisinin bir parçasıdır.
  Sony PlayStation 2 için 10 Ağustos 2004 tarihinde piyasaya çıkarılan oyun, 7 Haziran 2005'te Windows işletim sistemi kullanan bilgisayarlar ve 7 Haziran 2005'te Microsoft Xbox platformu için uyarlanmıştır.


  Kurgu  Oyun, ana karakter Carl "CJ" Johnson'ın 1992 yılında annesinin evine Los Santos'a geri dönüşüyle başlamaktadır. Çetesi Grove Street Aileleri'nin dağıldığını öğrenen CJ, temelli dönmeye karar verir.
  Oyunun en büyük farklarından biri eklenen karakter geliştirme özellikleri. Belirli yetenekleri geliştirebilmenin dışında karakterin görünüşünü de değiştirebiliyoruz. Ayrıca kas, saç, dövme değiştirebiliyoruz.  Mountain biking up Mount Chiliad, PC version.


  Los Santos'ta, az para ve düşük özelliklerle başladığımız oyunda, zaman ilerledikçe yeni dükkanlar açarak yeni kıyafetler, yeni şehirler açarak yeni yan görevler elde edebiliyoruz. Mesela San Fierro şehrini açtığımız zaman valet görevlerini de açabiliyoruz, gereken görevi yaptığımızda. Oyundaki araba çeşidi arttırılmış, ve bu sefer bölgelere göre arabalar görebiliyoruz. Mesela bir kasaba yöresinde limuzinler görmemizin imkanı yok, onun yerine dağ bisikletleri, kros motorsikletleri ve pikaplar gözümüze çarpıyor. Uçaklar ise geri dönmüş, ve havaalanlarından bir AT-400(Boeing 737 Yolcu Uçağı) ve nevada,shamal bile havalandırabiliyoruz. Oynanıştaki bir diğer değişiklik ise kız arkadaş edinebilme. Bir kızı evinden alıp stadyuma, restorana, veya başka bir fantezisi varsa onu yerine getirmeye götürebiliyoruz.Bazen at nalı,sprey,kamyonculuk,inşaatcılıkda yapabiliyoruz.Oyunda okullarda var.Araba,uçak,motorsiklet ve bot okulu ne yazıkki bunları oyunun ilerki bölümlerde açılıyor. Hatta oyunun ilerlerdeki bölümlerinde (Luxor Hotel) bile alınabiliyor.

  Bölgeler

  Ana madde: Grand Theft Auto: San Andreas'de yer alan bölgeler
  Oyunda üç ana şehir(Los Santos,San Fierro,Las Venturas) ve üç farklı county(Red County,Flint County,Bone County) var.Şehirler arasından en büyük olanı Los Santos, ikinci en büyük olan Las Venturas ve en küçük şehir ise San Fierro.Bütün şehirlerin değişik özellikleri ve yerleri var.Örneğin Los Santos'ta Vinewood(Gerçek hayatta Hollywood)var.Ayrıca Elvis taklidinden fahişesine kadar bir sürü insan çeşidi var.County'lerde ise çok farklı şeyler var.Red County'de çok uzun ağaçlar,göller ve tepeler gibi şeyler var.Flint County'nin en büyük özelliklerinden biri Mount Chilliad adlı yüksek bir dağ içermesi.Bone County ise,büyük çöl bir alan.

  Los Santos

  Ana madde Los Santos


  Los Santos şehrinin Idlewood Mahalesi.


  Oyuna başladığımız Los Santos'un üç ayrı ana bölgesi var. Orta-kuzeydeki zengin bölgeleri diyebileceğimiz Vinewood, şehir merkezi Downtown, kuzeydeki kasaba bölgeleri. Bu şehirde suç oranı acaip derecede yüksek. Buraya iki kere geliyoruz. Oyunun ilk geldiğimiz bölümünde açık dükkanlar Binco, Pro-Laps ve sub-urban, ikincisinde ise Didier Sachs açılıyor. Spor Salonu ise boks hareketleri öğretiyor. Los Santos Downtown'ın güneyinde kalan Ganton,Idlewood gibi çetelerin ve rapçilerin kol gezdiği arka mahallelerde yaşıyoruz.90'larda altın çağını yaşayan hiphop kültürünü yaşamak da oyuna ayrı bir zevk katmış.Gerçek hayattan bazı olaylarda vardır. Los Angeles baz alınmıştır.
  Los Santos şehrindeki çetelerin hakim oldukları bölgeler şunlardır; Grove Street Familes
  • Ganton
  • Mezarlık
  • Santa Marina Sahilleri
  • Playa de sevilla
  • Vinewood
  Ballas
  • Batı Los Santos
  • Jefferson
  • İdlewood
  • Vadi parkı
  • Verona sahilleri
  • Willowfield
  Los Santos Vagos
  • Batı sahilleri
  Kuzeydoğu Los Santos Los Warrio Aztec
  • Küçük Meksika
  • Ticaret
  San Fierro  Oyununda San Francisco şehrinden esinlendiği için Golden Gate Köprüsü`ünün taklidi yapılmıştır..


  . Burada açılan kıyafet dükkanı Zip'dir. Spor Salonu karete hareketleri öğretiyor.Şehirde Woozienin çetesi Triads var Da Dang Boys,San Fiero Rifo çeteleri var.San Andreasın en az görev aldığımız yer burası.San Fierro sakin,yokuşlu,araba modifiyenin fazla olduğu yer.San Francisco ve Kuzey Califonia baz alınmış.

  Las Venturas  Las Venturas şehrindeki Kumarhane.
  Üçüncü şehrimiz Las Venturas. Çölün ortasındaki vaha gibi olan kumarhane bölgesi dışında yaşanabilecek bir yer yok, ama yine de ilginç bir şeyler elbette bulunabilir. Mesela Area 69,Yasak Bölge (Restricted Area) veya hayalet kasabalar.Bu şehirin ise 4 bölgesi var. Bunlar; Batıdaki yarı zengin bölge, Kuzeydeki zengin bölge, ortadaki Strip bölgesi(Kumarhanelerin olduğu yer) ve Güneydeki Rock&Metal ağırlıklı bölge. Geri kalan Batı bölgelerine de "Bone Country" deniliyor. Bu şehirde Victim açılıyor, ve spor salonu sokak dövüşü öğretiyor. Las Vegas ve Nevada baz alınmış. Not :Area 69 için tartışma penceresine bakınız.

  Sesler ve Müzikler

  Oyunda 1992 yılında popüler olan bütün türlere özel radyolar mevcut. Oyuna şarkısını veren ünlü isimler arasında Rage Against the Machine, Snoop Dogg, Tupac Shakur, Ice T (seslendirme de yapmakta), Guns 'n' Roses, David Bowie, KISS, Lynyrd Skynyrd ve N.W.A. Oyundaki radyolar şöyle:
  1. WCTR (Sohbet kanalı)
  2. Master Sounds 98.3 (Rare groove)
  3. K-Jah West (Reggae)
  4. CSR (Soul)
  5. K-DST (Klasik Rock)
  6. Radio X (Alternative Metal, Hard Rock)
  7. Radio Los Santos (West Coast HipHop)
  8. Playback FM (Klasik HipHop)
  9. K-Rose (Country)
  10. Bounce FM (Funk)
  11. SF-UR (House)
  Bu radyolar, eski oyunların aksine, gerçekten haber verebiliyorlar. Bir spikerin yağmur yağacağını haber verdikten sonra gerçekten de yağmur yağdığına şahit oluyoruz. Veya yaptığımız büyük bir iş radyolarda yer bulabiliyor. Mesela Wu Zi Mu'nun kumarhanesinin açılışının haberini Radio X'teki DJ'in arada verdiğini duymanız, veya ünlü olmanıza yardım ettiğiniz OG Loc'un bir röpörtajını Radio Los Santos'ta duyabiliyoruz.
  Oyunda çok ünlü oyuncuların seslendirmeleri mevcut. Örnekler Samuel L. Jackson, Chris Penn, James Woods ve Peter Fonda olarak sayılabilir.

  Eleştiriler

  PlayStation 2 sürümü olumlu eleştiriler almasına karşın, PC sürümü grafik kötülüğü ve çeşitli sorunlar nedeni ile eleştirilmiştir. IGN ve GameSpot 2005 yılının en iyileri ödüllerinde, en iyi PlayStation 2 ve en iyi aksiyon oyunu konusunda birleşirken, IGN en iyi hikâye, GameSpot ise en iyi seslendirme ve en komik oyun ödüllerini de layık gördü. 2005 Spike TV Video Oyunları Ödülleri'nde ise San Andreas, en iyi aksiyon oyunu, en iyi karakter performansı (erkek), en iyi soundtrack ve yılın en iyi oyunu seçildi.

 2. 2
  grkm01
  Yeni Üye

  --->: Grand Theft Auto: San Andreas Oyun Hakkında Bilgi

  Reklam  tamamda bize bilinmeyen bişeyler lazım oynayan herkes bu yazdıklarını biliyor :S 3. 3
  fbesoluk_17
  Üye
  Oyun Güzel Ama Gta Türk(İstanbuL)City i Tercih Ediyorum.. :)+ Yorum Gönder
gta san andreas bilgileri,  gta san andreas hakkında bilgiler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi