Amerikada kutlanan özel günler

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Özel Gün ve Geceler Bölümünden Amerikada kutlanan özel günler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Amerikada kutlanan özel günler

  Reklam  Amerikada kutlanan özel günler

  Forum Alev
  Labor Day (İşçi Bayramı)

  Labor Day "İşçi Bayramı" her yıl Amerika, Porto Riko, Kanal Bölgesi ve Virgin Adaları'nda Eylül ayının ilk pazartesi günü kutlanır.
  "İşçi Bayramı" kutlamaları çalışan grubu onurlandırmak için ilk olarak Amearika'daki marangozların teşkilatlanmasında öncülük yapmış olan J. McGuire tarafından teklif edilmiştir. 1882 yılında New York şehrinde büyük bir gösteri düzenleyen "Knights of Labor" isimli bir grup tarafından başlatılmıştır. 1884 yılında bu grup Eylül ayının ilk Pazartesi günü yine böyle bir gösteri düzenlemiştir ve ileriki yıllarda da düzenlenecek olan bu gösterilerin yine aynı günde "Labor Day" adı altında gerçekleştirilmesini önermiştir. "İşçi Bayramı" ilk olarak 1887 yılı Mart ayında Colorado, New York, Massachusetts ve New Jersey eyaletleri, 1894 yılında da Amerika Kongresi tarafından resmi tatil ilan edilmiştir.

  Aynı zamanda bir çokları için yaz sezonunun bitişi ve öğrenciler için de okul döneminin başlangıcı anlamını taşır. Bu özel günde iş yerleri ve okullar tatil edilir ve birçok mağazalarda indirimler yapılır. 2. 2
  Fatal
  Özel Üye

  --->: Amerikada kutlanan özel günler

  Reklam  Saint Patrick's Day

  Saint Patrick's Day nedir?

  17 Mart Saint Patrick Günü, Saint Patrick'i onurlandırmak için kutlanan bir İrlanda bayramıdır. Bugünün Amerika ve diğer dünya ülkelerinde de kutlanması İrlandalılar'ın bütün dünya üzerindeki etkilerinin bir kanıtıdır.

  Amerika'da Saint Patrick Günü genelde yeşil renk giyinme ve eğlenme zamanıdır. Saint Patrick Günü'nün Amerika'da ilk kutlanışı 1737 yılında Boston, Massachusetts'de olmuştur. Söylenişe göre bu özel günde herkes İrlandalı sayılır. En büyüğü New York'da düzenlenmek üzere 100'ün üzerinde şehirde gösteriler düzenlenmektedir. Yeşil renk baharın, İrlanda'nın ve yoncanın rengi olduğu için Saint Patrick Günü'nün de sembolü olmuştur. Bu günde üç yapraklı yonca bulmak, yeşil kıyafetler giymek ve "blarney stone" olarak bilinen taşı öpmek uğur getirmektedir. Bugünde yapılan ilginç olaylardan bazıları ise barlarda biraların yeşil renkte satılması ve nehirlerin yeşil boya ile boyanmasıdır.


  Saint Patrick kimdir?

  Saint Patrick gerçekte İrlandalı değildir. Doğum yeri tam olarak bilinmemesine rağmen tarihi kaynaklara göre MS 373 yılında ya İskoçya'da ya da Romalılar devrindeki İngiltere'de doğmuştur. M.S. 460 yılının 17 Mart’ında öldüğüne inanılır. Gerçek adı Maewyn Succat olarak bilinen Saint Patrick, Patrick ismini rahip olduktan sonra almıştır.

  İrlandalı Akıncılar tarafından Esirlik Dönemi

  Saint Patrick 16 yaşındayken korsanlar tarafından kaçırılmış ve İrlanda'da köle olarak satılmıştır. Bu 6 yıllık tutsaklık boyunca Saint Patrick dini duygulara sahip olmuş ve inançları kuvvetlenmiştir. Esir olarak geçirdiği altı yıl sonrasında, Patrick kaçmayı başarır. Bir yazısına göre,-Tanrı’nın yazısı olduğuna inandığı- rüyasında onunla konuşmuş ve İrlanda’yı terk etme zamanının geldiği söylenmiştir. Bunun üzerine Patrick, County Mayo (esir tutulduğuna inanılan yer)’dan 350 km.’ye yakın bir mesafe yürüyerek İrlanda sahiline ulaşır.

  Britanya’ya kaçtıktan sonra Patrick’e rüyasında, bir melek tarafından İrlanda’ya misyoner olarak dönmesi gerektiği söylenir. Bu olay sonrasında Patrick dini eğitimine başlar, 15 yıldan fazla süren bu eğitim sonunda papazlığa atanır. Hemen sonrasında ise İrlanda’ya ikili bir misyonla yollanır - İrlanda’da yaşayan hristiyanların papazı olmak ve İrlandalılar'ı hristiyan yapmak. (İlginçtir, hristiyanlığı İrlanda’ya ilk kez Patrick’in tanıttığı söylenir.)


  Tarihçesi

  Saint Patrick 60 yaşlarındayken hrıstiyanlığı yaymak için İrlanda'ya gider. Patrick'in olağandışı bir liderlik özelliği olduğu ve bu kişiliği ona insanların dinini değiştirmesinde yardım ettiği söylenir. Hıristiyanlıktaki baba, oğul ve kutsal ruh kavramlarını mecazi anlamda açıklamak için üç yapraklı yonca kullanmıştır. Efsanelere göre Saint Patrick'in bütün yılanları İrlanda'nın dışına sürdüğü, yılanların denize atılarak boğulduğu söylenir.

  Şenlik Ateşi ve Haçlar

  İrlanda’nın dilini ve kültürünü tanıyan biri olarak Patrick, ülkenin eski inanışlarını yıkmak, yoketmek yerine, derslerini geleneksel ritüel ile birleştirerek öğretmeyi seçer. Mesela İrlandalılar’ın Tanrılarını onurlandırmak için ateş yakmaları gibi, paskalya yortusunda şenlik ateşleri (bonfires) kullanır. Aynı şekilde güçlü bir İrlanda sembolü olan güneşi, haçların üzerine koyarak birleşik bir figür oluşturmuş ve İrlandalılar için daha doğal bir hale getirmiştir.
  (Patrick adaya geldiği zaman adada az bir sayıda da olsa hristiyan olsa da, çoğu İrlandalı doğa tabanlı Pagan dinine inanırdı. İrlanda kültürü efsanelere dayalı zengin bir gelenek etrafında geliştiğinden Patrick’in hayatının abartılarak yüzyıllar boyunca aktarılması hiç şaşırtıcı değildir.)
 3. 3
  Fatal
  Özel Üye
  Dr. Martin Luther King'in 28 Ağustos 1963'te yaptığı "Bir hayalim var" konuşmasını dinlemek için tıklayın!
  Martin Luther King'in "I have a dream" Konuşmasının Türkçe Özeti
  Martin Luther King'in "I have a dream" Konuşmasının Orijinal İngilizce Metni
  Her yıl ocak ayının üçüncü pazartesi günü Dr. Martin Luther King, Jr.'ın doğumu, yaşamı ve hayalini kutlamak amacı ile Amerika'da okullar, federal iş yerleri, postahaneler ve bankalar tatil olur. Bugün Dr. King'in haksızlığa karşı verdiği savaşı ve bütün insanların ve ırkların özgürlüğü, eşitliği ve saygınlığı için yaptığı mücadeleyi hatırlama günüdür.
  Martin Luther King Jr. 15 Ocak 1929 günü Georgia eyaletinin Atlanta şehrinde doğdu. Babası Ebenezer Baptist Kilisesinde rahipti ve bütün hayatı boyunca ırklar arasındaki engelleri yok etmek için çok çalıştı. Martin Luther siyah insanlarla beyaz insanlar arasında ayırımcılık yapılan bir dünyada büyüdü. Üniversite çağına geldiğinde babasını takip etmeye ve rahip olmaya karar verdi. Üniversitede iken Coretta Scott ile evlendi. 1954 yılında doktorasını tamamlayarak "Doktor" ünvanını aldı.
  Dr. King'in insan hakları hareketine karışması 1 Aralık 1955'de Rosa Parks adında siyah bir terzi kadının tutuklanması ile başladı. Rosa Parks işten eve giderken yerini beyaz bir otobüs şöförüne vermediği için tutuklanmıştı. Bayan Parks bu suçtan dolayı tutuklanan ilk siyahi değildi ve kendisi Montgomery'de siyah toplumunda iyi tanınırdı.
  Dr. King ve diğer siyahi lider bir protestoya ihtiyaç olduğunu hissettiler. Şehrin siyahi halkına otobüse binmek yerine yürüyerek otobüs şirketine boykot yapmaları istendi. Boykot başarılıydı ve Dr. King barış hareketinin değişim getirebileceğini göstermişti.
  Ocak 1957'de Dr. King'in başkanlığında Souther Christian Leadership Conference'ı (SCLC) oluşturuldu. Takip eden 17 Mayıs'da Dr. King 37,000 kişilik bir grup ile Washington DC'de Lincoln Memorial'in önünde bir yürüyüş düzenledi. Dr. King insan hakları hareketinin tartışmalı lideri olmuştu. Bu yürüyüşün sonucunda 9 Eylül 1957'de ABD Kongresi, İnsan Hakları Komisyonunu kurdu. Ayrıca yasaya aykırı davrananları araştırma yetkisine sahip Adalet Bakanlığı'na bağlı İnsan Hakları Departmanı oluşturuldu.
  Dr. King ve SCLC, siyahilerin seçim hakları, ırk ayrımını kaldırma, daha iyi eğitim ve yerleşim için güneyde birçok aktiviteler düzenlediler. Dr. King konuşmalarına devam etti. Bir çok şehre ve kasabaya gitti. Onun konuşmasını dinlemek isteyen insanlar tarafından karşılandı. Bütün insanlara yasalar altında eşit davranılma haklarının olduğunu söyledi. Birçok insan bu insan haklarına inandı ve bunun için çok çalıştı. Daha sonra Dr. King başarılı bir yapıt olan "Stride Toward Freedom" adlı ilk kitabını yazdı.
  Ocak 1963'de Dr. King kendisinin ve özgürlük savaşçılarının, ırk ayırımı yapan yasalarla mücadele etmek için Birmingham'a gideceklerini duyurdu. Fakat herhangi bir gösteriyi yasaklayan bir uyarı yayınlandı ve Dr. King tutuklandı. Dr. King serbest bırakıldıktan sonra daha barışçıl gösteriler yapıldı. İnsan hakları için mücadele sürerken Özgürlük Bildirisi'nin 100. yıldönümü olan 28 Ağustos 1963'de 200,000 kişilik bir grup Lincoln Memorial'in önünde toplandı. Siyah, beyaz, genç ve yaşlı herkesin bulunduğu barışçıl bir gösteri idi ve Dr. King o gün ünlü "Bir hayalim var" konuşmasını yaptı. Dr. King insanlar arasında barışın sürekliliğine en çok katkıda bulunan biri olduğundan Nobel Barış Ödülüne layık görüldü. Dr. King ödülün parasını çeşitli insan hakları organizasyonları arasında dağıttı. Başkan Lyndon Johnson da İnsan Hakları yasasını imzaladı.
  Dr. King barış için başlattığı harekete devam etti. Amerika'da sürekli seyahat ederek insan hakları hakkında konuşmalar yaptı.
  3 Nisan 1968'de Memphis, Tennessee'ye giderek son konuşmasını yaptı ve ertesi gün otel odasının balkonunda vurularak öldürüldü. Suikastin ardından Amerika'nın her yerinde 46 kişinin ölümüyle sonuçlanan büyük olaylar çıktı.
  Dr. King'in ölümünden 15 yıl sonra Başkan Ronald Reagan, Dr. Martin Luther King Jr.'ın doğumunu ve yaşamını kutlamak amacı ile Ocak ayının üçüncü Pazartesi gününün ulusal tatil olması için bir yasa çıkardı. Yasanın kabulu bazı tartışmalara neden oldu. Yasa 2 Kasım 1983'da imzalandı ve ilk kutlamalar 20 Ocak 1986'da başladı.
  O günden bu yana her yıl Ocak ayının üçüncü Pazartesi günü siyah nüfusun haklarını korumak ve kazanmak için çalışmış olan Martin Luther King'i anma günü olarak kutlanmaktadır.
 4. 4
  Fatal
  Özel Üye
  President’s Day nedir?
  Şubat ayının 3. pazartesi günü kutlanan President’s Day Amerika Birleşik Devletleri'nde ulusal bayram niteliğinde kutlanır. Kamu kuruluşlarının tatil olduğu bugünde bazı bankalar ve birçok işyeri de tatil olmaktadır.

  12 Şubat ve 22 Şubat günleri; 1971 yılına kadar, Abraham Lincoln (12 Şubat) ve George Washington’ın (22 Şubat) doğum günleri onuruna federal resmi tatil olarak kutlanıyordu. 1971 yılında, başkan Richard Nixon bu iki tatil gününü birleştirerek Şubat ayının 3. Pazartesi gününü “President’s Day” olarak ilan etti ve President’s Day tüm Amerika başkanlarına ithaf edilmiş bir gün olarak tarihe geçti.

  George Washington (22 Şubat 1732 – 14 Aralık1799)

  George Washington hayatının ilk yıllarında deneyimli bir bilim adamı olarak tanınırdı. Daha sonraki yıllarda çeşitli savaşlarda savaşan Washington, 1758 yılında Mount Vernon’a geri döndü. 1759 yılında Martha Dandridge ile evlendi ve bir çiftçi oldu. Aynı yıl politikayla ilgilenmeye başladı ve Virginia House Of Burgesses’e vekil olarak seçildi. Washington’ın vekillik hayatı, Continental Congress’e delege seçildiği yıl olan 1774’e kadar sürdü. 1775 yılının Mayıs ayında George Washington Amerikan ordusunun başkomutanı olarak seçildi, bu görevine devrim süresince devam etti. Washington, 1789 yılında 13 eyalete bağlı Amerika Devlet Başkanlığına getirildi. Washington başkanlık görevini 1789-1797 yılları arasında yaptı.

  Abraham Lincoln (12 Şubat 1809 – 15 Nisan 1865)

  Abraham Lincoln fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Çocukluğunda, sadece kitap ödünç almak için uzun yol yürüyüşleri yapan Lincoln, bu kitapların yardımıyla okumayı yazmayı kendi kendine öğrendi. Hayatının gençlik yıllarında özellikle politika hayatında başarısız olduysa da, 1861 yılında başkan seçildi ve sendikayı İç Savaş’a yönlendirdi. Lincoln, kendi karakterini ve eğitimini kendisi belirlemiş bir başkandır. Bu özelliği, yaptığı konuşmalarda basit cümleler kurmasıyla bilinir. Lincoln 15 Nisan 1865 yılında Washington’daki Ford’s Theatre’da suikaste uğrayarak hayatını kaybetti.

  Amerikan Başkanları

  1. George Washington : 1789-1797
  2. John Adams : 1797-1801
  3. Thomas Jefferson : 1801-1809
  4. James Madison : 1809-1817
  5. James Monroe : 1817-1825
  6. John Quincy Adams : 1825-1829
  7. Andrew Jackson : 1829-1837
  8. Martin van Buren : 1837-1841
  9. William Henry Harrison : 1841-1841
  10. John Tyler : 1841-1845
  11. James K. Polk : 1845-1849
  12. Zachary Taylor : 1849-1850
  13. Millard Fillmore : 1850-1853
  14. Franklin Pierce : 1853-1857
  15. James Buchanan : 1857-1861
  16. Abraham Lincoln : 1861-1865
  17. Andrew Johnson : 1865-1869
  18. Ulysses S. Grant : 1869-1877
  19. Rutherford B. Hayes : 1877-1881
  20. James A. Garfield : 1881-1881
  21. Chester A. Arthur : 1881-1885
  22. Grover Cleveland : 1885-1889
  23. Benjamin Harrison : 1889-1893
  24. Grover Cleveland : 1893-1897
  25. William McKinley : 1897-1901
  26. Theodore Roosevelt : 1901-1909
  27. William H. Taft : 1909-1913
  28. Woodrow Wilson : 1913-1921
  29. Warren G. Harding : 1921-1923
  30. Calvin Coolidge : 1923-1929
  31. Herbert C. Hoover : 1929-1933
  32. Franklin D. Roosevelt : 1933-1945
  33. Harry S. Truman : 1945-1953
  34. Dwight D. Eisenhower: 1953-1961
  35. John F. Kennedy : 1961-1963
  36. Lyndon B. Johnson : 1963-1969
  37. Richard M. Nixon : 1969-1974
  38. Gerald Ford : 1974-1977
  39. Jimmy Carter : 1977-1981
  40. Ronald Reagan : 1981-1989
  41. George Bush : 1989-1993
  42. Bill Clinton : 1993-2001
  43. George W. Bush : 2001-


 5. 5
  Fatal
  Özel Üye
  Sevgililer Günü "Valentine's Day"


  Sevgililer Günü Tarihçesi

  Aziz Valentine'den adını almış olan Sevgiler Günü neden kutlanır ve bu esrarengiz aziz kimdir?

  Sevgililer Günü'nün başlangıcı Roma İmparatorluğu zamanına uzanır. Eski Roma'da 14 Şubat günü Roma tanrı ve tanrıçalarının kraliçesi olan Juno'yu şereflendirmek için tatil yapılırdı. Roma halkı aynı zamanda Juno'yu kadınlığın ve evliliğin tanrıçası olarak bilirdi. Takip eden 15 Şubat gününde ise "Lupercalia" Bayramı başlıyordu.
  Roma İmparatorluğu'nda genç kızlar ile erkeklerin yaşamları çok katı kurallarla birbirinden ayrılmıştı. Lupercalia Bayramı gençler için çok büyük önem taşıyordu çünkü sadece bu bayramda birlikte olma şansı elde edebiliyorlardı. Lupercalia Bayramı'nın arifesinde kızlar isimlerini bir kağıda yazıp kavonoza koyuyor ve her genç adam da kavonozdan bir kızın ismini çekerek bütün festival boyunca seçtiği kıza eş olabiliyordu. Bu birliktelikler bazen aşka dönüşebiliyor ve evlilikle sonuçlanabiliyordu.
  İmparator II. Claudius hükümdarlığında Roma çok zalimce yönetiliyordu ve birçok kanlı olaya sahne olmaktaydı. Bu nedenle İmparator Claudius, ordusuna asker bulmakta zorlanıyordu. Ona göre bu durumun tek sebebi Romalı erkeklerin aşklarını veya ailelerini bırakmak istememeleriydi. Sonuç olarak Claudius Roma'daki tüm nişan ve evlilikleri kaldırdı. Aziz Valentine ise Claudius hükümdarlığı sırasında Roma'da yaşayan bir papazdı. Aziz Valentine ve Aziz Marius, Claudius'un bu yasağına rağmen kilisede gizlice çiftleri evlendirmeye devam ettiler. Daha sonra Aziz Valentine'ın bu yaptığı İmparator tarafından öğrenildi ve aziz tutuklanarak ölüm cezasına çarptırıldı. 14 Şubat 270 yılında idam edilerek şehitliğe gömüldü. Aziz Valentine'nin ölümünden sonra ve Roma'da Hıristiyanlık dininin yaygınlaşması ile rahipler 15 Şubat'taki Lupercalia Bayramını 14 Şubat'a alarak adını "Valentine's Day" olarak değiştirdiler.
  Yıllar geçtikçe 14 Şubat sevgililerin birbirlerine aşk mesajları yolladıkları ve Aziz Valentine'nin de bütün sevenlerin koruyucu azizi haline gelip böyle anılmaya başlandığı bir gün oldu. Bu günün özelliği insanların sevdiklerine şiirler, çiçekler ya da çikolatalar göndererek onları mutlu etmeleridir. Amerika'da Esther Howland'ın ilk Sevgililer Günü kartını yollamasından bu yana bu gün toplumsal bir olay haline geldi ve bu olayın ticari yönü çok gelişti. Özellikle Colorado eyaletinin Loveland şehrinde posta ofisleri bu günde çok yoğun olmaktadır. Bu özel günde sevdiğinize özel olduğunu hissettirmelisiniz. Sevdiğiniz birinin olması ve sevginizin karşılığı olduğunu bilmek herşeyden daha önemlidir...
  Sevgililer Günü'nün sembolü ise Aşk Tanrısı "Eros"(Cupid)'dur. Eros her zaman aşk ve aşıkların kutlamalarında önemli bir rol oynamıştır. Eros yaramaz ve kanatları olan bir çocuktur ve okunu kimin kalbine isabet ettirirse onu derin bir aşkın içine attığı söylenir.


 6. 6
  Fatal
  Özel Üye
  Şükran Günü "Thanksgiving"


  Şükran Günü, dünya çapında bir Amerikan geleneği olarak bilinen ve her sene kasım ayında kutlanan bir bayramdır. Kökeni Amerikan tarihinin çok gerilerine uzanır.
  "Thanksgiving", Tanrıya teşekkürleri iletmenin ve minnettarlığın bir ifadesidir. Bizde Şükran Günü olarak bilinen bu günü Amerika'da ilk kez "Pilgrimler" kutlamıştır. "Pilgrimler", Yeni İngiltere'ye (Amerika'daki "New England" Bölgesi) yerleşen ilk insanlardır. Yerlisi oldukları İngiltere'de gördükleri dini zulümler yüzünden 1609 yılında dini özgürlüklerini elde etmek için İngiltere'den ayrılıp Hollanda'ya göç ettiler. Birkaç yıl sonra Pilgrimlerin çocukları Felemenkçe konuşmaya ve Hollanda'nın yaşam tarzına bağlanmaya başladılar. Hollandalılar'ın düşünce ve yaşam tarzlarının çocukların eğitimi ve ahlakları için bir tehlike oluşturmaya başladığını düşünen Pilgrimler Hollanda'dan ayrılmaya ve daha iyi bir yaşam için Yeni Dünya'ya gitmeye karar verdiler.
  6 Eylül 1620'de, "Mayflower" adında bir gemi ile toplam 102 kişilik bir grup Yeni Dünya kıtası olan Amerika'ya hareket etti. Soğuk ve uzun süren yolculuktan sonra 11 Aralık 1620'de "Plymouth Rock" denilen bölgeye gelip yerleştiler.
  Amerika'da geçirdikleri ilk kış Pilgrimleri harap etti. Soğuk ve açlık, 46 Pilgrim'in yaşamını yitirmesine neden odu. Bölgeye gelen Kızılderililer'in yardımı ile ve havaların ısınmasıyla beraber Pilgrimler toparlanmaya başladı ve ilk kışı atlattılar. Ekim ayında aldıkları hasat çok başarılıydı ve kış için yeterli yiyecekleri oldu. Mısır, patates ve kabak ilk ektikleri ürünlerdi. Evlerini inşa etmişler ve Kızılderili komşuları ile barış içinde yaşamaya başlamışlardı. O zamanın valisi William Bradford, bütün kolonistler ve Kızılderililer tarafından kutlanması için "Şükran Günü"nü ilan etti.
  Her yıl kutlanan bu Şükran Günü geleneği yıllarca devam etti. 1770'lerin sonundaki Amerikan İhtilali sırasında, Anayasa Meclisi (ilk meclis) tarafından bu günün ulusal bir gün olması teklifi getirildi. 1817'de New York eyaleti Şükran Günü'nü geleneksel bir gün olarak kabul etti. 19. yüzyılın ortalarında diğer eyaletler de Şükran Günü'nü kutladı. 1863'de Başkan Abraham Lincoln, Şükran Günü'nün ulusal bir gün olmasına karar verdi. O günden itibaren, Amerikan tarihindeki her başkan, her yıl kasım ayının dördüncü perşembesini tatil olarak belirleyip bir Şükran Günü kutlaması yayınladı.
  Şükran Günü'nde bütün aile bireyleri bir araya gelir ve anılarını canlandırırlar. Yemek sofrasında Tanrıya verdiği nimetler için dua ederler. O gün yemek masası onlar için çok önem taşımaktadır. Hindi, patates, mısır ve kabak tatlısı sofranın meşhur yiyecekleridir. Hatta hindi bu günün simgesi şeklindedir. Çocuklar Şükran Günü planlarına mutlaka dahil edilir çünkü dekorasyonlarda, masa hazırlamada ve bayramın hazırlanmasında en büyük yardımcı onlardır. Bu günün ilginç bir özelliği ise, akşam yemeği için sade bir masa örtüsü alınır ve masaya örtülür. Şükran Günü'nün akşamında sofradaki her kişi, o yıl Tanrıya en çok şükran duydukları bir olayı anlatırlar ve tarihini masa örtüsüne yazarlar. Her yıl tekrar biraraya geldiklerinde bir önceki yılı hatırlayarak hoşça vakit geçirirler. Gecenin geri kalan kısmına ise Amerikan futbolu izleyerek devam ederler.


 7. 7
  Fatal
  Özel Üye
  Amerikada kutlanan özel günler mumsema.net

  Tarihçesi

  Saint Patrick 60 yaşlarındayken hrıstiyanlığı yaymak için İrlanda'ya gider. Patrick'in olağandışı bir liderlik özelliği olduğu ve bu kişiliği ona insanların dinini değiştirmesinde yardım ettiği söylenir. Hıristiyanlıktaki baba, oğul ve kutsal ruh kavramlarını mecazi anlamda açıklamak için üç yapraklı yonca kullanmıştır. Efsanelere göre Saint Patrick'in bütün yılanları İrlanda'nın dışına sürdüğü, yılanların denize atılarak boğulduğu söylenir.

  Şenlik Ateşi ve Haçlar

  İrlanda’nın dilini ve kültürünü tanıyan biri olarak Patrick, ülkenin eski inanışlarını yıkmak, yoketmek yerine, derslerini geleneksel ritüel ile birleştirerek öğretmeyi seçer. Mesela İrlandalılar’ın Tanrılarını onurlandırmak için ateş yakmaları gibi, paskalya yortusunda şenlik ateşleri (bonfires) kullanır. Aynı şekilde güçlü bir İrlanda sembolü olan güneşi, haçların üzerine koyarak birleşik bir figür oluşturmuş ve İrlandalılar için daha doğal bir hale getirmiştir.
  (Patrick adaya geldiği zaman adada az bir sayıda da olsa hristiyan olsa da, çoğu İrlandalı doğa tabanlı Pagan dinine inanırdı. İrlanda kültürü efsanelere dayalı zengin bir gelenek etrafında geliştiğinden Patrick’in hayatının abartılarak yüzyıllar boyunca aktarılması hiç şaşırtıcı değildir.)


 8. 8
  Ziyaretçi
  cadılar bayramını bizde kutlkamak istiyoruz

 9. 9
  Ziyaretçi
  cadılar bayramı müslümanları aşağılamak için kutlanır. müslüman değilsen git amerikadan vatandaşlık al kutla.bilip bilmeden de konuşma

+ Yorum Gönder
amerikada kutlanan özel günler,  amerikanın özel günleri,  amerikalıların kutladıkları özel günler,  ingilterede evlilik yıldönümü nasıl kutlanır,  amerikanın kutladığı özel günler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi