8 Mart KadınLar Günü Tüm KadınLarımıza KutLu OLsun

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Özel Gün ve Geceler Bölümünden 8 Mart KadınLar Günü Tüm KadınLarımıza KutLu OLsun ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  |¨MaD qİrL¨|
  Usta Üye
  Reklam

  8 Mart KadınLar Günü Tüm KadınLarımıza KutLu OLsun

  Reklam  8 Mart KadınLar Günü Tüm KadınLarımıza KutLu OLsun

  Forum Alev  8 Mart günü Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanır. Bu gün kadınlar tarafından ve / ya da kadınlar için konferans, gösteri ve eğlence gibi çeşitli etkinlikler düzenlenir. Kadınlar arası dayanışma ve kadınların toplumdan beklentileri vurgulanır.

  Kadınlara özgü bir günün var olması düşüncesi ilk kez, 26-27 Ağustos 1910’da Kopenhag’da düzenlenen Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansında ortaya atıldı ve kabul edildi. Bir çok ülkede her yıl kutlanmaya başladı. İsveç’te ise 1912 yılından itibaren kutlanmaya başladı.
  Ancak ilk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı ve değişen tarihlerde ama her zaman ilkbaharda kutlanıyordu. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1921’de Moskova’da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı tarafından olmuştur.
  İki dünya savaşı yılları arasında bazı ülkelerde kutlanması yasaklanan Kadınlar Günü, 1960’lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri’nde de kutlanılmaya başlamasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1977 yılında 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını kabul etti.
  Kaynak: NATIONALENCYKLOPEDIN

  İLGİNÇ BİLGİLER
  Birleşmiş Milletler tarafından yapılan bir araştırmaya göre;

  1. Dünyadaki işlerin %66’sı kadınlar tarafından görülüyor.
  2. Buna karşın kadınlar dünyadaki toplam gelirin ancak %10’una sahipler.
  3. Dünya’daki mal varlığının ise % 1’ine sahipler.
  4. Başka bir değişle dünyadaki işlerin % 34’ü erkekler tarafından görülüyor ama erkekler dünyadaki toplam gelirin % 90’ına ve toplam mal varlığının % 99’una sahipler.

  Türkiye’den Rakamlar ( Milliyet, 8 Mart 2001)

  1. Şehirlerde evli kadınların % 18’i, köylerde de % 76’sı eşleri tarafından dövülüyor.
  2. Kadınların % 57,7’si evliliklerinin ilk gününde şiddetle karşılaşıyor.
  3. Aile içi suçların % 90’ını kadına karşı işlenen suçlar oluşturuyor.


  DÜNDEN BUGÜNE "KADINLAR GÜNÜ"
  Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1800'lü yıllarda bir tekstil fabrikasında daha iyi çalışma koşulları için greve giden kadın işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamayarak ölmeleriyle gündeme geldi Kadınlar tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de 8 Mart'ta eşitlik isteklerini daha yüksek sesle dile getiriyorlar.
  8 Mart'ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanması, uluslararası düzeyde kabul gören bir hal alması 1970'lere rastlasa da, bu tarihe kaynaklık eden olay ve dünya kadınlarının ortak bir gün kutlama isteğinin gündeme gelişi 1800'lerin ortasını bulur. ABD'nin New York kentindeki Cotton tekstil fabrikasında çalışan işçi kadınlar, 1800'lü yılların ortalarından beri daha iyi çalışma koşulları, emeklerinin karşılığında hak ettikleri ücret ve daha iyi yaşam için mücadele vermektedir. Ama bunca yıllık mücadeleye karşın elde edebildikleri pek bir hak yoktur. En sonunda, 8 Mart 1908 günü, haklarını alabilmek için son çare olarak greve giderler. Ancak patronlar bu greve zalim bir şekilde müdahale ederler. Greve giden kadınlar fabrika binasına kilitlenirler. Patronlar bu yolla grevin başka fabrikalara sıçramasını engellemek isterler. Ancak beklenmedik bir şey olur ve fabrika yanmaya başlar. Ne yazık ki yangından fabrikada bulunan kadın işçilerden çok azı kaçarak kurtulmayı başarır Yanan fabrikadan kaçmayı ve fabrikanın çevresine kurulmuş olan barikatları aşmayı başaramayan 129 kadın işçi yanarak ölür.
  Aynı yıl diğer endüstri kollarındaki kadınlar da mücadeleye devam ederler. Kadınların yürüttükleri mücadelenin temelinde seçme ve seçilme hakkı, günlük çalışma saatlerinin, koşullarının ve ücretlendirmenin yeniden düzenlenmesi gibi konular bulunmaktadır. Dünya Kadınlar Gününde bugün de ilk başlarda yapıldığı gibi eşitlik için, bağımsızlık için, politik haksızlıkların ortadan kalkması için, daha iyi yaşama ve çalışma koşulları elde edebilmek için çalışılıyor.

  TÜRKİYE'DE 8 MART KADINLAR GÜNÜ
  İlk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlayan 8 Mart, 1975 yılında daha yaygın olarak kutlandı ve sokağa taşındı.
  "Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı" programında Türkiye de etkilenmiş, 1975 yılında "Türkiye 1975 Kadın Yılı" kongresi yapılmıştır. 1980 askeri darbesinden sonra dört yıl anılmadı 8 Mart. 1984'ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından Dünya Kadınlar Günü kutlanmaya başlandı.

  Kadınlar 80'li yıllarda 8 Mart'ı izinli yürüyüş ve şenliklerle kutlayamamışlarsa da, küçük gruplar mütevazi kutlamalarını sürdürdüler. 90'lı yıllarda kadın kuruluşlarının sayı ve çeşitliliğinin artması ile beraber 8 Mart daha geniş bir katılımla kutlanılır oldu.


  Tüm KadınLarımızın KadınLar Günü KutLu oLsun:)

 2. 2
  barisbaris
  Üye

  --->: 8 Mart KadınLar Günü Tüm KadınLarımıza KutLu OLsun :)

  Reklam  Tüm kadınların,Annelerimizin,geleceğin kadınlarının Kadınlar gününü kularım 3. 3
  Hasan
  Özel Üye
  Bütün Kadınlar çiçektir.

  Klasik Bir Laf ama Bizlerde Klasikleştik:)

  Gününüz Kutlu Olsun Bayanlar ;) 4. 4
  hüso_fener
  Usta Üye
  dünya kadınlar gününüz kutlu olsun bayanlar

 5. 5
  YapRock
  Forumun Herşeyi
  Bütün Kadınlar çiçektir.
  Kaktüsün de Bir Çiçek Olduğu Ayrıntısına İstinaden Söyledin Sanırım ;)

  Bence de Bütün Kadınlar Ottur :p

  Bazıları Cılızdır Yosun Gibi , Bazıları Sırnaşıktır Sarmaşık Gibi , Bazıları Geniştir Armut Ağacı Gibi , Bazıları Güzel Kokar Limon Yaprağı Gibi , Bazıları Beladır Isırgan Otu Gibi ..

  Ama Hepsinin Tek Özelliği Aynıdır ; Bitkilerin de Aynı Olan Özelliği Oksijen Üretimi Gibi ..

  Annelik ..

  Kadın Olabilmenin İlk Adımıdır Annelik ..

  Ben de İlaç Gibi Gelen Adaçayı Olarak Bütün Kadınların Bu Gününü Kutluyorum :rolleyes:


 6. 6
  Hasan
  Özel Üye
  Kaktüsün de Bir Çiçek Olduğu Ayrıntısına İstinaden Söyledin Sanırım
  Valla Yaprak'cım , Ben Her Hangi Bir Çiçek Olarak Belirtmedim.

  İsteyen Kendini İstediği Çiçeğe Benzetsin , Ben Sadece Klasik Biri Olduğumu Bu Klasik Laf İle Kanıtlamış Oldum.

  Gerisi Siz Bayanlara Kalmış :)

 7. 7
  sinemacrazy
  Usta Üye
  Tüm kadınların ve annelerin ''Kadınlar Günü kutlu olsun''.

 8. 8
  sagocu_kız
  Bayan Üye
  Bütün bayanların Kadınlar Günü' kutlarım ...

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi