Uluslararası Aile Günü Hakkında Bilgi

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Özel Gün ve Geceler Bölümünden Uluslararası Aile Günü Hakkında Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  Uluslararası Aile Günü Hakkında Bilgi

  Reklam  Uluslararası Aile Günü Hakkında Bilgi

  Forum Alev
  Uluslararası Aile Günü (15 Mayıs) - Uluslararası Aile Günü Hakkında Bilgi

  Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 20 Eylül 1993 tarih ve 47/231 sayılı kararı ile 15 Mayıs’ı Uluslararası Aile Günü olarak ilan etmiş ve 1994 yılından başlamak üzere her yılın 15 Mayıs tarihinin Aile Günü olarak kullanılacağını, kutlamanın Birleşmiş Milletlere üye ülkelerde olduğu gibi, dünyadaki tüm ülkelerde de yaygınlaşacağı umudunda olduğunu belirtmiştir. 15 Mayıs’ın Uluslararası Aile Günü ilan edilmesinin temelinde; toplumun tüm kesimlerinin aile konusundaki farkındalığının artırılması, aileleri destekleyici faaliyetlerinin teşvik edilmesi, ailelerin toplumsal sorumluluklarını yerine getirebilmesine yardım edilmesi ile ailelere yönelik mümkün olan tüm korumaların ve yardımların sağlanması yatmaktadır. Uluslararası Aile Yılı olması nedeniyle birincisi 15 Mayıs 1994 tarihinde gerçekleştirilen Aile Günü, Aile Yılı’nın “Aile; değişen bir dünyada kaynaklar ve sorumluluklar” ve “Aile: Toplumun kalbindeki en küçük demokrasi birimi” şeklinde belirlediği temalar çerçevesinde kutlanmıştır.

  1995 yılının Birleşmiş Milletlerce Hoşgörü Yılı olarak ilan edilmesi nedeniyle, o yıl Aile Günü’nün teması “Hoşgörü Ailede Başlar” şeklinde belirlenmiştir. Uluslararası Aile Günü, toplumun temel birimi olan aileye ilişkin konulara kamuoyunun dikkatini çekmeyi ve bu yöndeki eylemleri öne çıkarmayı hedeflemektedir. O tarihten itibaren her 15 Mayıs’ın Aile Günü olarak kutlanması, evrensel bir nitelik kazanması ve günümüz ailesinin gereksinimlerinin, güçlerinin, sorunlarının ve işlevlerinin daha iyi anlaşılması yönünde çalışmalalar yürütülmektedir.

  Birleşmiş Milletler’in 22-23 Mayıs 1995 tarihlerinde Viyana’da yaptığı toplantıda, 1996-2000 yılları arasındaki Aile Günü kutlamaları için aşağıdaki temalar seçilmiş ve B.M. üyesi ülkelere tavsiye edilmiştir. 2001 ve 2002 yılı temaları ise yine BM tarafından belirlenerek üye ülkelere gönderilmiştir.

  1996: Fakir, Evsiz Aileler (Fakirliğin ve Evsizliğin Kurbanı Aileler)

  1997: Ailelerin Eşitlik ve Adalet İlkeleri ile Oluşturulması

  1998: Aile: İnsan Hakları Eğitiminin Kaynağı

  1999: Tüm Yaşlardaki Aileler

  2000: Aileler: Kalkınma ve Sosyal Gelişme Birimleri

  2001: Aileler ve Gönüllüler: Toplumsal Dayanışmanın Tesisi

  2002: Aileler ve Yaşlılık: Fırsatlar ve Engeller

  2004 yılının Aile Günü ilan edilmesinin 10. yılı olması nedeniyle özel öneme sahiptir. 2004 yılında, 10 yılda kaydedilen gelişmelerin gözden geçirilmesi, aileye duyarlı politikalar, programlar oluşturulması, uygulanması ile ailelerin özel ihtiyaçlarının tanımlanmasına yönelik bir eylem planı hazırlanması amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda BM tarafından üye ülkelere çalışmalara başlamaları için çağrı yapılmaktadır.

  uluslararasi_aile_gunu.jpg 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Uluslararası Aile Günü Hakkında Bilgi

  Reklam  Aile bir insanın yuvası annesi ve babasının kardeşlerinin hep beraber yaşadıkları yerdir.Kimsesiz çocuklar için ise koruma ve sevgi evleri yapılmakta,onlara sıcak bir yuvaya kazandırma çalışmaları yapılmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi