Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Özel Gün ve Geceler Bölümünden Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı

  Reklam  Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı

  Forum Alev
  Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı
  19 mayıs gençlik ve spor bayramı

  işte forumalev.net olarak hazırladığımız 19 Mayıs Gençlik ve spor bayramı.


  Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, her yıl 19 Mayıs tarihinde kutlanan, Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin[1] millî bayramıdır.[2]. 19 Mayıs 1919'da Mustafa Kemal Atatürk Bandırma Vapuru ile Samsun'a çıkmıştır ve bu gün Kurtuluş Savaşı'nın başladığı gün kabul edilir. Atatürk bu bayramı Türk gençliğine armağan etmiştir.

  Tarihçe

  20 Haziran 1938 tarihli kanunla "Gençlik ve Spor Bayramı" olarak kutlanan bu ulusal bayramın adı 12 Eylül Darbesinden sonra Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı adını almış , 1995 tarihindeki kararname ile ilk "ve" bağlacı kaldırılarak , "Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı" olarak değiştirilmiştir.

  Kutlamalar

  Her yıl 19 Mayıs günü Gençlik ve Spor Bayramı Türkiye'nin dört bir yanında spor gösterileri ve törenlerle kutlanır. Üzerinde "Gençlikten Atatürk Sevgisiyle Cumhurbaşkanına" yazan ve "Sevgi Bayrağı" olarak adlandırılan dev bir bayrak Kurtuluş Yolu'ndaki Tütün İskelesi'nden karaya çıkarılarak Samsun valisine verilir. Daha sonra bayrak, Cumhurbaşkanına sunulmak üzere genç atletlere teslim edilir. Samsun'dan yola çıkarılarak Amasya, Tokat, Sivas, Erzincan, Erzurum, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir ve Kırıkkale'den sonra, 19 Mayıs törenlerinde, Ankara'da Cumhurbaşkanına sunulur. Cumhuriyet'le yaşıt olan bu kutlamalar sadece Cumhurbaşkanı'nın katılımıyla Ankara'da gerçekleşmekle sınırlı kalmaz, ülke genelinde stadyumlarda kutlanır. 2012'de, Mayıs ayında havanın soğuk olacağı[3] ve bu açıdan öğrencilere ve vatandaşlara yük olmaması gerekçesiyle başkent Ankara dışındaki illerde, stadyumlarda kutlanması Mili Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Genel Müdürlüğü'nce okullara gönderilen bir yazıyla engellenmiştir.[4] Bu karar cumhuriyetçi kesimin büyük tepkisiyle karşılaşmıştır.

  19 mayıs 2012.jpg

  19-mayis-genclik-ve-spor-bayrami.jpg 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı

  Reklam  19 mayıs kutlamaları her yıl statlarda gösteriler şeklinde yapılmaktaydı.Bu gösteriler bittikten sonra herkes evine gidiyor ve bayram havası yarım kalıyordu.Artık bu gösteriler sadece statlara bağlı olarak değil yurdun her yerinde değişik konser,ve etkinlikler ile kutlanmaya başlandı.Gençler bu bayramı bayram havasında yaşamalıdırlar.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi