Miraç kandilinde ne yapabiliriz nasıl ihya edelim

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Özel Gün ve Geceler Bölümünden Miraç kandilinde ne yapabiliriz nasıl ihya edelim ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fashion
  Bayan Üye
  Reklam

  Miraç kandilinde ne yapabiliriz nasıl ihya edelim

  Reklam  Miraç kandilinde ne yapabiliriz nasıl ihya edelim

  Forum Alev
  Miraç kandilinde ne yapabiliriz nasıl ihya edelim

  mirac2012.jpg
  Mîrac gecesinde,mutlaka bir camide olun! Çünkü camide olmak ile evde olmak arasında çok büyük farklar var... Camide kılınan namaz, evde kılınan namazdan yirmiyedi kat daha sevaplı, eğer mescid ise... Cuma namazı kılınan büyük cami ise elli kat sevaplı... Bir de camiye giderken, gelirken attığın her adımdan insanın bir günahı affoluyor, bir hasene kazanıyor, bir derece de terfi ediyor, rütbesi yükseliyor.

  Onun için Mîrac gecesinde dikkat etmeniz gereken şeylerden birisi yatsı namazında mutlaka camide olacaksınız. Sabah namazında da mutlaka camide olacaksınız. Çünkü Hz. Osman (R.A.) den rivayete göre Resûlullah (S.A.V.) Efendimiz şöyle buyurdu:

  Kim yatsı namazını cemaatle kılarsa sanki gecenin yarısını ihya etmiş gibidir. Kim de sabahı da cemaatle kılmışsa gecenin tamamını ihya etmiş gibidir.

  Bu mükâfatı kaçırmamak lâzım!

  Geceyi oruçlu olarak karşılayalım ve ertesi günü de, yani Receb ayının 26 ve 27. günlerini oruç tutalım.

  Hz. Peygamber (S.A.V) Efendimiz buyuruyor:

  Recep ayında bir gün ve gece vardır ki Recebin 27. gecesidir. Kim o gün oruç tutar ve geceyi ibadetle geçirirse yüz sene oruç tutmuş ve yüz sene ibadet yapmış gibi olur

  Salat ü selâm okuyalım.. Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimize hiç olmazsa bir tesbih, salat ü selâm okumalıyız. Can ü gönülden, Es-salatü ves-selamü aleyke ya Resûlellah demeliyiz.

  Bu mübarek gece kusur ve günahlarımızdan tevbe ve istiğfarda bulunmalıyız. En azından bir tesbih Estağfirullah demeliyiz.

  Namaz kılalım.. Bu geceyi namaz kılarak ibadetle geçirmenin sevabı çok büyüktür. Mîrac gecesi ve gündüzündeki namazları cemaatle kılmaya son derece gayret göstermelidir. Kaza namazı bulunan kimseler, bu namazlarını kaza etmeye çalışmalıdırlar.

  Üzerinde namaz borcu olan kimsenin bu gecede hiç olmazsa bir günlük namaz kaza etmesi uygun olur. Böylece hem borcunu öder hem de geceyi ihya etmiş olur.

  Yatsı namazından sonra 12 rek'at "Hacet namazı" kılınır.

  Beşer rek'atte Fâtiha-i şerîfeden sonra 10 İhlâs-ı şerîf okunur 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Miraç kandilinde ne yapabiliriz nasıl ihya edelim

  Reklam  Miraç gecesi İslam dininde önemli yeri olan günlerden biridir.Bu günde peygamber efendimiz miraca yükselmiştir.Burada bir çok bilgiler ile geri dönmüştür.Bu nedenle bu geceye Miraç kandili denmiştir.Bu gecede bol bol dua etmek ve varsa kaza namazları kılmak gerekmektedir.Miracı da içine alacak şekilde 3 gün oruç tutmak faziletlidir.+ Yorum Gönder
mirac,  mıraç gecesi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi