Kabotaj bayramı nasıl kutlanır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Özel Gün ve Geceler Bölümünden Kabotaj bayramı nasıl kutlanır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fashion
  Bayan Üye
  Reklam

  Kabotaj bayramı nasıl kutlanır

  Reklam  Kabotaj bayramı nasıl kutlanır

  Forum Alev
  Kabotaj bayramı nasıl kutlanır

  Türkiye'de deniz ticaretini yanlızca Türk gemilerinin yapabilmelerini düzenleyen kanunun ilan edildiği gün yani 1 Temmuz'da kutlanan bayramdır. 2006'dan itibaren adı "Denizcilik Bayramı" olarak değiştirilmiştir.

  karasularımızda yabancı bayraklı gemiler ve personelin çalışmasını yasaklayan ve sadece Türk Bayraklı gemiler ve vatandaşlarının çalışmasına olanak veren, KABOTAJ KANUNU’nun yürürlüğe girişinin yıldönümü kutlanır.

  Kanun 19 Nisan 1926'da TBMM'de kabul edilmiş ve 1 Temmuz 1926'da yürürlüğe girmiştir. Ulusal Kurtuluş ve Bağımsızlık Savaşı sonrasında Temmuz 1923'de imzalanan Lozan Anlaşması ile kapitülasyonların kaldırılması ve bu anlaşmadan 3 yıl sonra Kabotaj Kanunu'nun yürürlüğe girmesiyle kutlanmaya başlamıştır.

  Kobotaj bayramına Atatürk anıtına çelenk koyma ile başlanır. Saygı duruşu ve istiklal marşımızın ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmalar ve şiirler okunur. daha sonra günün önemini anlatan çeşitli aktivite ve eğlencelerle kabotaj bayramı kutlanır 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Kabotaj bayramı nasıl kutlanır

  Reklam  1 Temmuz Kabotaj bayramı normal şartlarda önce günün anlam ve önemini belirten konuşmaların yapılması ve ardından çeşitli eğlencelerin yapılması şeklinde kutlanmaktadır.Bazen de gemiler limana yaklaşır ve yurttaşların gezmesi sağlanır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi