Peygamberimizin Saçına zeytinyağı sürmesi

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Peygamber Efendimiz (S.A.V) Bölümünden Peygamberimizin Saçına zeytinyağı sürmesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Peygamberimizin Saçına zeytinyağı sürmesi

  Reklam  Peygamberimizin Saçına zeytinyağı sürmesi

  Forum Alev
  saçlara zeytin yağı sürmek

  Gerçekten de Allah Rasulü Efendimiz (sav)'in:

  "Zeytinyağı yiyin ve onunla yağlanın, çünkü o mübarek bir ağaçtandır." (Tirmizi, atime 43; İbn Mace, at'ime 43; Darimi, at'ime 20)

  buyurduğu sahih hadis kitaplarımızda geçmektedir. Bazı kitaplarda: "Çünkü o hoş ve mübarektir... Çünkü onda yetmiş derde deva vardır, cüzzam da bunlardan biridir. Basura iyi gelir..." (Hindî, Kenz, X/48) gibi ilaveler de vardır.

  Sürme hakkında ise,

  "Sürmenizin iyisi Ismid'den olandır. O gözü cilalar, tüyü bitirir." (Ebu Davud, libas 13, Tip 14; Tirmizi, libas 22,23; Ibn Mâce, tip 25)
  buyurulmuştur. Anlaşılacağı gibi, her ikisi de tibbî birer tavsiye niteliğindedirler. Yani zevâid sünnetten sayılırlar. Bu yüzden terkeden, eğer hafife alarak terkediyor değilse, günah işlemiş sayılmaz. Sadece tibbî faydalarını düşünerek kullanan, tibbî faydasından yararlanmış olur. Nitekim modern tıp, hem "ismid" denen taştan yapılan sürmenin göze faydalarını, hem de zeytinyağının saç dibi hücrelerini ve cildi besleyici özelliğini tesbit etmiş durumdadır. Bunları bir sünnet olarak düşünüp tatbik edenler ise hem tıbbî faydalarından istifade ederler, hem de sünnet sevabı alırlar.

  Enes bin Malik (ra) anlatıyor:

  "Resulullah Efendimiz, mübarek saçlarını çoğu zaman yağlarlar ve sakalı şeriflerini ekseriyetle tararlardı. Saçlarına yağ sürdükten sonra, sarıklarının yağlanmaması için, umumiyetle sarığın altına bir tülbent koyarlardı."


  Sorularla İslamiyet 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: Peygamberimizin Saçına zeytinyağı sürmesi

  Reklam  Peygamber efendimizin haftada bir bakımını yapmaktaydı. Banyodan önce saçlarına zeytinyağı sürüp biraz başında beklettikten sonra yıkardı. Saçları besleyip parlatmasını içindir.+ Yorum Gönder
peygamberimiz saçına zeytinyağı,  ismid sürmesi kullananlar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi