PhotoShop İle Öcü Yapın :D

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
Grafik ve Photoshop Dersleri Bölümünden PhotoShop İle Öcü Yapın :D ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  ali_j
  Üye
  Reklam

  PhotoShop İle Öcü Yapın :D

  Reklam  PhotoShop İle Öcü Yapın :D

  Forum Alev
  Alıntıdır...
  Merhabalar... Yoğun ilgi ve istek üzerine photoshop ile nasıl zombi yapılacağını resimli bir şekilde anlatmaya karar verdim sizlere. Siz sormaktan kurtulun artık bende anlatmaktan. Umarım ilgili kişilere zevkli ve eğlenceli bir çalışma olur. Yalnız photoshopla zombi yapmak o kadar sanıldığı gibi kolay değil, uzun bir işlem bu yüzden gözünüzü korkutmasın.

  Bir fotoğrafı zombi yapabilmemiz için belli başlı püf noktaları var ve bunlara dikkat etmeliyiz öncelikle. Gerisi zaten sizin yeteneğinize kalıyor. Photoshop kullanmayı biliyor ve mouse kabiliyetiniz varsa kolay bir iş. Ama çalışmaya başlamadan önce dikkat etmemiz gereken husular şunlar.

  1- İnsan yüzünün anatomisini incelememiz gerekir. Yüz kemiklerini iyi bilmemiz gerekir. Girintileri, çıkıntıları, çukurları, boşlukları. Zombi yaparken bu girinti çıkıntı ve boşluklara ihtiyacınız olucak.
  2- Film yada oyunlarda gördüğümüz zombi fotoğraflarını incelememiz gerekir. En azından zombi filmi izlemiş ve genel olarak yüzlerinin bakışlarının ortak özelliklerini belirlemiş olmamız gerekir. Gözlerinin altındaki çukurlukları, mat ve beyaza yakın gözleri, çökmüş yanakları ve dışarı çıkmış elmacık kemikleri, gözlerinin etrafındaki kemikleri, soluk ten rengini, morarmış dudakları, dökülmüş saçları vs..vs.. tüm bunları iyi gözlemlememiz gerekir. Örnek olarak aşağıda bir kaç zombi resmi koydum bunlara bakarak biraz fikir edinebilirsiniz.  3- Çalışacağımız resim kesinlikle çok net yani dijital fotoğraf makinası ile yakından (portre) çekilmiş olmalıdır. Webcam yada cep telefonu ile çekilmiş fotoğraflarda pekte iyi sonuç alamazsınız.
  4- Resmimize güzel kan efektleri vermek için hazır photoshop brushları pcnize yüklemenizi öneririm. Aramanıza gerek yok ben en güzel kan brushlarını sizin için ekledim siteye. Brushları alttaki linkten indirebilirsiniz.
  Tüm bu detaylara dikkat ettikten sonra artık çalışmaya başlayabiliriz. Çalışma için gönderilmiş resim görmüş olduğunuz gibi dijital fotoğraf makinasıyla çekilmiş ve çok net. Yani tam bu işe uygun. Resmimizi açmadan önce 2 adet kopyalamanızı öneririm. İşiniz bittikten sonra orjinali ve son halini yanyana koymanız için.


  TEN RENGİ
  * Resmimizi PS (photoshop CS yada CS2 ile çalışmanızı öneririm) ile açıyoruz. Soldaki Tools menüsünden "Polygonal Lasso Tool" umuzu seçiyor ve üstteki feather değerini 1 veriyoruz. (resim01) Değerimizi verdikten sonra mouse ile küçük küçük noktalar verip ilerleyerek yüzün sadece ten renginin görüldüğü kısımları seçiyoruz. Daha hassas ve düzgün seçebilmek için resminizi yakınlaştırın (resim02)

  (resim01)

  (resim02)  * Yüz kısmını seçtikten sonra hızlı bir klavye hareketiyle önce ctrl+c daha sonrada ctrl+v yapıyoruz ve kestiğimiz yüz kısmı farklı bir layer a taşınıyor. (resim03) Yeni Kestiğimiz layerın seçili olduğuna dikkat edin ve şimdi klavyeden ctrl+u tuşlarına basın. Açılan Hue/Saturation penceresinden colorize seçeneğini işaretleyin ve resim04'te görülen değerleri verin (aynısı olmak zorunda değil yakın rakamlarda olabilir ama renk soluk mavi tonları olmalı)  (resim03)

  (resim04)

  * Renk ayarını verdikten sonra üstteki menümüzden Image / Adjustment / Brigthness&Contrast seçeneğine gidiyoruz ve contrast değerini +45 veriyoruz. Daha sonra layer menüsündeki Opacity seçeneğinden kesmiş olduğumuz layerımızın opacity'sini %50 yada %55 lere düşürüyoruz. Burası size kalmış. Bu işlemlerden sonra resimdeki gibi bir görüntü elde etmiş olmamız gerekir. (resim05) >>>

  (resim05)

  * Renklendirmemiz bitti şimdi kenarlardaki göze batan yerleri yok ediyoruz. Silgimizi yani erase tool u seçiyoruz ve (resim06) daki değerlerimizi verip yumuşak bir silgi elde ediyoruz. Daha sonra silgimizle resimde görmüş olduğunuz göze batan kenardaki koyulukları siliyoruz. (resim07) Şimdi soldaki menümüzden Sponge Tool'ulumuz seçiyor ve resim08'deki değerlerimizi giriyoruz. Sponge Tool ile bu sefer alttaki orjinal layerı (renkli fotoğraf) seçip yine kenarda kalmış olan renkli kısımları soluklaştırıyoruz. (resim09) Bu işlemi görmüş olduğuğunuz kenarlardan taşan tüm yerler için kullanıyoruz ve bütün kenarları böyle yaptıktan sonra ten rengi işlemimiz bitmiş oluyor. Son olarak üstteki menüden Layer / Flatten Image seçeneğine tıklıyoruz ve artık tek bir layer oluyor resmimiz. Şimdi bir sonraki işleme geçebiliriz.

  (resim06)

  (resim07)

  (resim08)


  (resim09)  GÖZLER
  * Zombiyi zombi yapan gözüdür :) İncelediğimiz zombi resimlerinde gözler çok açık renkte mat ve beyaz gri mavi tonlarındadır genelde. Aslında gözleri beyaz yapıp yapmamak size kalmış ama beyaz gözler daha ürkütücü ve gerçekçi bir hava kattığı için en etkili etken. Yine soldaki menümüzden "Polygonal Lasso Tool" umuzu seçiyor ve yine üstteki feather değerini 1 veriyoruz. (resim01) Tek bir gözü seçtikten sonra yine aynı tool ile shift e basılı tutarak diğer gözümüzü seçiyoruz. Şimdi iki gözümüzde seçili oldu. (resim10)  (resim10)

  * ctrl+u yapıyoruz ve açılan Hue/Saturation penceresinde colorize seçeneğini seçip resim11'deki değerlere yakın değerler veriyoruz. Gözler çok çok açık ve hafif mavi ve gri tonlarında olursa daha gerçekçi olur. Tamamen beyaz yapmak size kalmış ama ben böyle yapmayı tercih ediyorum.

  (resim11)


  (resim12)

  * Göz kısmında son işlemlere geçiyoruz şimdi. Soldaki Tools menüsünden smudge tool u seçip değerlerini resim12'deki gibi veriyoruz. Gözlerin etrafında kalmış olan siyahlıkları bu tool ile yok ediyoruz. (resim13) Şimdi gözlerimizin renklendirmesi bitmiş oluyor.

  (resim13)


  (resim14)
  * Gözlerin içine birazcık kan oturması lazım. Bunu yapmak içinde yeni bir layer açıyoruz ve multiply yapıyoruz. (resim14) Rengimizi koyu kırmızı seçiyoruz ve brush'ımızı seçtikten sonra gözün kenarlarını ve altlarını boyuyoruz. (resim15) Boyadıktan sonra yine smudge tool yardımı ile bu boyadığımız yerleri yayıyoruz ve iyice yediriyoruz gözlerin kenarlarına ve altlarına. Şu görüntüye yakın bişeyler elde etmeniz lazım şimdi (resim16)  (resim15)

  (resim16)

  * Gözlerimizin içi bittiğine göre şimdi altındaki ve etrafındaki çukurları çıkıntıları verebiliriz. Çukur kısımları koyulaştırıp çıkıntılı kısımların rengini açıcağız. Bunun içinde soldaki menümüzden burn ve dodge tool umuzu kullanıcaz. resim17'de nerelerin çukur ve nerelerin çıkıntı olacağını koyu ve açık renklerle belirledim yardımcı olabilmesi için. Burn tool ile gözün altındaki koyulukları, dodge tool ile kemikleri yani çıkıntıları parlaklıkları veriyoruz. Böylelikle gözlerde bitmiş oluyor... (resim18)

  (resim17)


  (resim18)  YÜZ

  * Şimdi sırada yüz hatlarını belirleme ve yüz üzerindeki deformeleri yaraları vermede. İlk önce işe elmacık kemiklerini belirginleştirmek ve yanak altlarını çukur yapmakla başlıyoruz. Bu işlem için yine burn ve dodge toolumuzu kullanıyoruz. Çıkıntıları ve çukurlukları yine bu resimde belirttim (resim19) Bu belirttiğim çıkıntı ve girintilere yakın yerleri koyulaştırıp ve rengini açarsanız yüzün hatlarınıda tamamlamış oluyorsunuz. Çok fazla oynamayın koyulaştırırken, gerçekçiliği yok olur (resim20)

  (resim19)


  (resim20)

  * Dudakların kenarlarını smudge tool ile hafif aşağıya doğru sarkıtıyoruz. Çok hafif yapın bunu eğer biraz fazla yaparsanız çok basit durur. (resim21) Şimdi lasso tool ile dudağın çevresini seçiyoruz. ctrl+b yapıyoruz ve çıkan pencerede resim22'deki değerlere yakın değerler veriyoruz dudağın rengini değiştirmek için. Sonrada brightness&contrast penceresinden parlaklığını ayarlıyoruz. (resim23) İsteğe göre dudakta yarıklar yada çizgiler verebilirsiniz brush tool ve smudge tool yardımıyla.

  (resim21)

  (resim22)

  (resim23)

  * Yüzdeki kanları yapmadan önce nerelerde kan olacaksa oralara lokal kırmızılıklar vericez. Kan değil ama kanın altındaki kırmızılık görüntüsü olucak bu. Yeni bir layer açıyoruz multiply yapıyoruz ve nerelerde kan olacaksa gelişigüzel brush la karalıyoruz buraları koyu bir kırmızı ile. (resim24) Daha sonra smudge tool yardımı ile bu karaladığımız yerleri iyice yayıyoruz ve neredeyse görünmeyecek hale getiriyoruz. Hafif hafif kırmızı lekeler elde etmiş oluyoruz kanların altında durması için. (resim25)

  (resim24)


  (resim25)

  * Şimdi kan lekesi yapmadan önce eğer yüzde derin yaralar, delikler, parçalanmalar yapmak istiyorsak gerçek yara yada parçalanmış insan suratlarına ihtiyaç duyucaz. Bunun içinde ------, rotten yada benzeri sitelerden işimize yarıyacak fotoğrafları bulmalıyız. Bulduğumuz fotoğraftaki parçalanmış yara izi resminize uymalıdır. Uygun resmi bulduğunuzda yara izini lasso tool ile kesip resmimize yapıştırıyoruz. (resim26) Yapıştırdıktan sonra kestiğimiz yara izini istediğimiz yere uygun bir şekilde oturtuyoruz. Kenarlarını yumuşak bi şekilde siliyoruz. Sildikten sonra resmimizden kopuk durmaması için smudge tool yardımı ile kenarlarını yayıyoruz dışa doğru (resim27)

  (resim26)

  (resim27)

  (resim28)

  Aynı şekilde eğer yara izi saçlara yakınsa, saçları smudge tool yardımı ile açıyoruz dökülmüş gibi durması için. Smudge tool brush büyüklüğünü 1 yani en küçük vermelisiniz bu işlem için. Biraz fazla sabır gerekiyor bunu yaparken. (resim28) Bu işlemden sonra şimdi renk ayarı kalıyor. Yarayı resmimizle uygun renk ayarlarına getirmemiz için ctrl+b yapıp çıkan "color balance" penceresinden rengini en uygun şekilde ayarlıyoruz. İsterseniz yaranın etrafına biraz koyuluk veya açıklık vererek deforme olmuş görüntüsü verebilirsiniz. Mesela benim yaptığımda yara göze yakın olduğu için ben birazcık gözün üstünde oynamalar yaptım aşağı doğru kaydırdım. Birde yaranın çevresine gölgeler ışıklar verdim. Başlangıç için bunu yapmanıza gerek yok ilerki zamanlarda yaparsınız :) (Yara için ilerde ayrı bir link vericem "nasıl yüzde yara yapılır" diye) Bunuda yaptıktan sonra yara izimizde tamamlanmış oluyor. Biraz iğrenç oldu galiba? (resim29)

  (resim29)

  (resim30)
  * En son işlemimiz olan kan izlerine geçiyoruz. Kan çok önemli zombi yaparken. Kan olmadan olmaz çünkü resme bakıldığında insanların gerilmesini veya etkilenmesini istiyorsak onlara gerçekten kan göstermeliyiz. Gerçekçi bir kan lekesi yapmak için yeni bir layer açıp multiply yapmamız lazım. Renk olarak ise koyu bir kırmızı seçelim. Kan izi verirken bir çok layer açıp hepsinde farklı farklı izler, lekeler ve renkler kullanırsak daha iyi bir sonuç elde etmiş oluruz. İşin püf noktası farklı bir multiply layer'da çalışmak. Her zaman bunu yapın. Yeni layer açmaktan çekinmeyin :) Öncelikle ben normal brushla kan lekeleri veriyorum. Daha önce yaptığımız gibi önce lokal karalıyorum kan lekesi vericeğim yerleri. (resim30) Daha sonra smudge tool yardımıyla yayıyorum bu kan izlerini. Bunu yapmakla bitmiyor aynı işlemi bir kaç defa farklı layerlarda uygulayın. dilediğiniz gibi serbestsiniz kan lekesi yaparken istediğiniz yere istediğiniz şekilde gelişigüzel lekeler verebilirsiniz. Kırmızının açıklığını koyuluğunu her layerda farklı verebilirsiniz. Çok fazla parlak açık kırmızı kullanmayın bence. Kan izi yapmak tamamen sizin becerinize ve hayal gücünüze kalmış. O yüzden sizi bu konuda yönlendirmek olmaz, istediğiniz gibi karalayın. Size verdiğim Kan brushlarıyla dahada güzel lekeler verebilirsiniz resimdeki gibi.

  Kan izlerini ve lekelerinide yaptıktan sonra resmimiz hazır hale geliyor. Biraz uzun ve zahmetli oldu ama sanırım iyi oldu :) Daha öncede photoshop ile nasıl zombi yapıldığını anlatmıştım ama o bu kadar detaylı değildi. Yinede bu anlatım bile çok detaylı değil. Ne kadar zahmetli ve uzun bir işlem olduğunuz siz düşünün artık. Daha sonra inşallah daha detayına inip yara izi ve kan izlerinin nasıl yapıldığınıda anlatıcam. Takıldığınız yerler yada sormak istediğiniz sorular varsa cizgionline@gmail.com adresindan bana ulaşabilirsiniz. Ha birde eğer mümkünse kendi fotoğrafınızı zombi yaptıktan sonra annenize babanıza göstermeyin ;) Herkese saygılar sevgiler....


  Alıntı notu :Bu çalışma Murat Özkan tarafından (site adı vermiyorum ögrenmek
  isteyen özel mesaj atsın) sitesi için yapılmıştır, isim ve kaynak göstermeden lütfen kullanmayınız. Emeğe saygı gösterdiğiniz için teşekkür ederiz...
 2. 2
  crazdrag3411
  Emekli

  --->: PhotoShop İle Öcü Yapın :D (+16)

  Reklam  sanki gerçek gibi haa korktum bu ne be 3. 3
  dev-genc16
  Emekli
  gzl yapms tebrk ederm :D 4. 4
  _feyza_
  Usta Üye
  ya bu photoshop u nerden indirebiliriz bilen varsa versin siteyi

 5. 5
  dark.water
  Asker Üye
  süper kardeşim

  yakala rep geliyo


 6. 6
  Reloladed
  Emekli
  vay be ne bicim bu iğrenççç çok çalışma paylaşım için sağol bende photofiltre program var ;)

 7. 7
  Hasan
  Özel Üye
  Konu Uygun Bölüme Taşındı.

 8. 8
  ali_j
  Üye
  Alıntı Hasan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Konu Uygun Bölüme Taşındı.
  Sagol ben görmedim orayı :D

 9. 9
  Deli_Esmer
  Üye
  gusel olmus ellerıne saglık

 10. 10
  BADMAN
  Usta Üye
  harbiden süper yapmışlar haaa emegine saglık :D

 11. 11
  diyaz
  Üye

  --->: PhotoShop İle Öcü Yapın :D

  Reklam  Ben de çokkk beğendim. Teşekkürleeerrrrrr.....

 12. 12
  NOS
  Usta Üye
  süper oldu teşekkürler güzel paylaşım rep;)

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi