Marmelat Nasıl Yapılır?

+ Yorum Gönder
Yemekler ve Pratik Bilgiler Bölümünden Marmelat Nasıl Yapılır? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Sevinç
  Bayan Üye
  Reklam

  Marmelat Nasıl Yapılır?

  Reklam  Marmelat Nasıl Yapılır?

  Forum Alev
  MARMELAT NASIL YAPILIR ?

  Marmelat yapımında meyvelerin yıkanması ve çekirdeklerinin çıkarılması gerekir. Daha sonra meyvelerin etli kısımları ezme haline getirilir. Ancak elma ve armut gibi meyvelerin etleri yumuşak olmadığından kolayca ezilemez. Bu tür meyvelerin bir miktar su ile kaynatılması gerekir. Haşlanıp yumuşatılan meyveler kevgirden veya ezme makinasından geçirilir. Kayısı, şeftali gibi yumuşak olan meyveler ise direk olarak kevgirden veya ezme makinasından geçirilerek ezme haline getirilir. Kuru meyvelerden marmelat yapılacaksa meyvelerin 8-10 saat su içinde ıslatılması ve yumuşayıncaya kadar haşlanması gerekir. Daha sonra ezme haline getirilir.

  Marmelat yapımında kullanılacak olan tencerelerin yayvan ve geniş olması gerekir. Önceden tartımı yapılan ezmeye belirlenen miktarda şeker ilave edilir. Şeker ezmeye en az iki seferde konulmalıdır. Böylece şekerin iyi karışması ve erimesi sağlanmış olur.

  Şeker ilave edilen ezmeler devamlı karıştırılarak pişirilir. Karıştırmaya gereken önem verilmezse marmelatın dibi tutabilir.

  Bir kilogram ezmeye konulacak şeker miktarı 500 ile 1000 gr. arasındadır. Bu miktar meyvenin cinsine ve olgunluğuna göre değişebilir. Şeftali kayısı gibi tatlı meyvelerde şeker az kullanılırken; portakal, limon, greyfurt gibi ekşi meyvelerde kullanılan şeker miktarı artar.  MARMELATIN KIVAMI NASIL BELİRLENİR ?

  Pratik bir yöntem ile marmelatın pişip pişmediği anlaşılabilir. Marmelattan bir miktar tabağa konur ve soğuması beklenir. Tabak sağa sola yatırıldığında akmıyorsa marmelat olmuş demektir. Aynı işlem kaşıkla da yapılabilir. Marmelat parçalar halinde kaşıktan akıyorsa pişmiştir.

  Marmelatlarda şekerlenme olmaz. Çünkü reçele göre daha az şeker kullanılır.  MARMELAT NASIL MUHAFAZA EDİLMELİDİR ?

  Ambalaj olarak cam kavanoz, teneke ve plastik kaplar kullanılabilir.

  Marmelat temiz ve kuru kaplara sıcak olarak doldurulur. Hava almayacak şekilde kapatıldıktan sonra ters çevrilip bırakılır.

  Marmelatlar rutubetsiz ve havadar yerlerde saklanmalıdır.
 2. 2
  LoveNess
  Bayan Üye

  --->: Marmelat Nasıl Yapılır?

  Reklam  MarmeLat NasıL YapıLır ? - MarmeLat Yapımı - www.mumsema.net
+ Yorum Gönder
MARmelat nasıl yapılır,  marmelatın yapılışı,  marmelat yapılışı,  ergen reçeli nasıl yapılır,  ergen marmelatı nasıl yapılır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi