Kurban eti buzdolabında nasıl saklanmalı?

+ Yorum Gönder
Yemekler ve Pratik Bilgiler Bölümünden Kurban eti buzdolabında nasıl saklanmalı? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Kurban eti buzdolabında nasıl saklanmalı?

  Reklam  Kurban eti buzdolabında nasıl saklanmalı?

  Forum Alev
  Kurban eti buzdolabında nasıl saklanmalı?
  Kesilen kurban etlerinin saklanmasının ve kullanılmasının insan sağlığı açısından çok önemli olduğu biliniyor.

  Etlerin çok çabuk bozulabileceğini söyleyen Sema Hastanesi Beslenme Uzmanı Hayrettin Mutlu, etlerin saklanması hakkında bilgiler verdi. Etlerin çok kolay bir şekilde buzdolabının derin dondurucu bölmesinde uzun süre saklanabileceğini söyleyen Mutlu, "Etler derin dondurucuda -18 derecede uzun süre saklanabilirken, buzdolabında -2 derecede bir hafta saklanabilir.'' dedi.
  "Et ve et ürünleri çabuk bozulma riski taşıyor. Donmuş etlerin çözdürülüp tekrar dondurulmaları birtakım mikroorganizmaların üremesine imkan sağlıyor. Bu nedenle çözdürülen et tekrar dondurulmamalı, hemen pişirilmeli." diyen Mutlu, kurban etlerinin bir yemeklik olacak kadar küçük parçalar halinde buzdolabında poşetlerde saklanmasını istiyor.
  Et yerine kas yememek için, eti dinlendirin
  Kurban etini hemen buzdolabına atarsanız lastik gibi sert olur. Kas yerine et yemek istemiyorsak kurban etleri parçalar halinde temiz kaplara konulmalı ve önce güneş görmeyen serin bir yerde (14 santigrat derecenin altında) hava alması sağlanarak kesim sıcaklığının oda ısısına düşmesi beklenmeli. Bu süre 5-6 saati geçmemeli. Daha sonra et buzdolabına kaldırılmalı.
  Büyük parçalar bozulmaya sebep olur
  Kurbanlık etler henüz kesim sıcaklığında iken buzdolabına poşet içinde veya hava alamayacak bir durumda büyük parçalar halinde üst üste konulursa buzdolabı ısısı etin iç kısımlarını soğutmaya yetmez. Bu nedenle etin hava almayan kısımlarında çok kısa sürede (ikinci günde) bozulma ve kokuşma hatta yeşillenme görülür.
  Yeşillenmiş et yenilmemeli
  Yeşillenme görülen kısımlar kesinlikle tüketilmeyip atılmalıdır. Kurbanlık etin dayanma süresi kesim kalitesine ve et parçasının büyüklüğüne göre değişmekle beraber normal buzdolabı şartlarında 5 veya 6 gündür. Bu süre kıymada genellikle 3 gündür.

  Soğuk kasılması, eti sertleştirir
  Etler henüz kesim sıcaklığında iken buzdolabına veya 10 santigrat derecenin altında bir ortamda tutulursa soğuk kasılması denilen durum ortaya çıkar. Düzensiz kasılmalar nedeni ile et tam bir olgunlaşma evresi geçiremediğinden sert yapı ve lezzet kaybı görülür. Aile-Sağlık ZAMAN 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Kurban eti buzdolabında nasıl saklanmalı?

  Reklam  Kurban etlerinin buzlukta saklanma koşulları genellikle dolapların kalitesi ve özellikleri ile alakalıdır.Bu nedenle kurban etlerini kıyma kuşbaşı ve kemik kısımlarını ayırmak ve küçük parçalar halinde saklamak gerekmektedir.+ Yorum Gönder
kurban etinin kokusu nasıl giderilir,  kurban eti kokusu nasıl giderilir,  kurban eti kokusu,  Kurban etinde poşet kokusu nasıl gider
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi