HD Tune İle Harddisk Testi

+ Yorum Gönder
Programlar ve Programların Resimli Anlatımları Bölümünden HD Tune İle Harddisk Testi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  MaviAdam
  Özel Üye
  Reklam

  HD Tune İle Harddisk Testi

  Reklam  HD Tune İle Harddisk Testi

  Forum Alev
  HD Tune İle Harddisk Testi Resimli Anlatım

  Yapacağımız işlem elimizdeki harddiski test etmek. Bu işlem için ben HDtune isimli programı kullandım. Program çok küçük boyutta ve ücretsiz bir program. Programı bu linkten indirebilirsiniz.
  http://www.hdtune.com/hdtune_252.zip

  Linkten programımızı indirdikten sonra programı çalıştırırız. İlk önce harddiskimizin hız testini yapalım. Bu işlem için benchmark sekmesini tıklarız. Test yapacağımız diski seçeriz ve start butonuna tıklarız.


  7200 rpm bir disk için 40-50 Mb/sn veri okuma hızı normal değerlerdir. Aşağısı değerlerde diskimizde bir sorun var demektir.


  Programın birde bozuk yüzey tarama fonksiyonu var. Yüzey tarama için error scan sekmesini tıklarız. Sağlıklı bir tarama için Quick scan sekmesini seçmeyiz. Biraz uzun sürer ama daha sağlıklı sonuçlar elde etmiş oluruz. Diskte herhangi bir sorun varsa kırmızı noktalar ortaya çıkacaktır. Bu diskimiz sağlam olduğu için böyle bir durum sözkonusu değil.

 2. 2
  AKBİLE
  Bayan Üye

  Cevap: HD Tune İle Harddisk Testi

  Reklam  önce tanımlayalım HD Tune, hard diskinizin performansını ölçmenizi, disk yüzeyini herhangi bir hataya karşı taramanızı ve disk durumu ve sıcaklığı ile ilgili bilgiler veren kullanışlı bir programdır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi