Virtualbox ile Sanal Makine Oluşturmak

+ Yorum Gönder
Programlar ve Programların Resimli Anlatımları Bölümünden Virtualbox ile Sanal Makine Oluşturmak ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  CaRaMeLa
  Bayan Üye
  Reklam

  Virtualbox ile Sanal Makine Oluşturmak

  Reklam  Virtualbox ile Sanal Makine Oluşturmak

  Forum Alev
  Sun Microsystems'in bünyesine kattığı Innotek firmasının açık kaynak kodlu sanal makine yazılımı olan Virtualbox ile adım adım sanal makine oluşturuyoruz.

  Virtualbox yazılımı, kişisel kullanım için tamamen ücretsiz bir sanal makine oluşturma yazılımı. Zamanında Innotek isimli Almanya kökenli bir firma tarafından geliştirilen Virtualbox, daha sonra Sun Microsystems'in bünyesine katıldı. Yazılımın en büyük özelliği, birçok farklı işletim sisteminde çalışması ve yine birçok farklı misafir işletim sistemini desteklemesi. Bu yazımızda adım adım yazılımın kullanımını anlatacağız. Öncelikle size uygun sürümü indirmekle başlayalım.
  32 bit sürümler için ismi X86 veya i386 ile biten sürümleri, 64 bit işletim sisteminde kullanmak için ise AMD64 ile biten sürümleri indirmelisiniz. İşletim sisteminizin kaç bit olduğunu öğrenmek için sistem bilgisine bakabilirsiniz; genellikle 32 bittir.


  Kurulum başlıyor. Varsayılan ayarlarla kurulumu tamamlamanızı öneririz.
  Kurulum bitti, şimdi programı çalıştıralım.
  …ve ilk sürpriz! Yazılım tamamen Türkçe. Hemen yeni bir sanal makine oluşturalım.
  İşleme başlıyoruz.
  Sanal makinemize bir isim veriyoruz ve kuracağımız işletim sistemini seçiyoruz.
  İşletim sistemimiz için belleği ayarlıyoruz. Deneyimlerimize göre 128 MB ve üzeri işinizi görecektir. Ana sistemi belleksiz bırakmadan 1 GB’a kadar yolunuz var. 1 GB bellek ayıracaksanız en az 4 GB belleğiniz olmasını öneririz.
  Burada daha önceden oluşturduğumuz bir sabit diski kullanmayı seçebileceğimiz gibi yeni bir disk de oluşturabiliriz. İlk defa kurduğunuzu düşünerek şimdi bir disk oluşturalım.
  Sabit disk oluşturma sihirbazındayız.
  Burada değişken boyutlu veya sabit boyutlu bir disk kalıbı seçebiliriz. Burada size önerimiz, başlangıçta işi biraz uzatarak gerçek diskteki dosyaların ileride daha dağılmasını sağlayabilirsiniz. Sadece bir deneyip kapatırım, diyorsanız dinamik olarak genişleyen kalıp seçeneği sizin için uygun olacaktır.
  Burada disk kalıbının boyutunu seçebiliriz. Windows XP için sadece 10 GB ayırmanız yeterli. Tabii sanal makineye kuracağınız yazılımlara da bağlı. Kalıp Dosyası Adı kısmından sanal diskin oluşturulacağı klasörü de seçebilirsiniz. C:\ sürücüsünde olmaması sistem sağlığı açısından iyi olacaktır.
  Diskimiz de hazır olduğuna göre ileriye tıklayarak işlemi tamamlayalım.
  İşlem tamam! Önceki işimize dönebiliriz.
  Sanal makinemizi listede görüyoruz. Sağ tarafta ayarlar mevcut. İşletim sistemi kurabilmek için CD/DVD-ROM yazan mavi kısma tıklayıp sürücüdeki bir işletim sistemi kurulum diskini veya bir CD kalıbını sisteme gösterip, oradan başlatmalıyız.
  CD/DVD-ROM ayarlarında tepedeki kutuyu işaretleyip istersen esas sistemdeki CD sürücüsünü kullandırabiliriz, isterseniz de sabit diskimizdeki bir CD/DVD görüntüsünü okuyabiliriz.

  Önemli Not: Sanal makineye bir işletim sistemi kurmak, o ürünle ilgili olarak etkin şekilde kullanılmayan bir ürün lisansına sahip olmanızı gerektirir.
  Şimdi makinenin ismine çift tıklayarak sanal makineyi çalıştırabilir, sistem kurulumuna başlayabilirsiniz. Kolay gelsin. 2. 2
  Hasan
  Özel Üye

  --->: Virtualbox ile Sanal Makine Oluşturmak

  Reklam  Verdiğiniz Download Adresi Zaman Kaybı.

  direkt indirme linki için tıklayın 3. 3
  cengizx
  Yeni Üye
  arkadaşlar 2.0.6 sını kurdum herşey tamam sistem kuruldu ve windows açıldı bilgisayarı yeniden başlattım açıldı fakat artık ben sanalpcyi bulamadım sizce nerede ve nasıl başlanır nasıl kullanılır biraz bahsederseniz sevinirim+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi