JÖNTÜRK: Rap'imle Ankara'yı YAKACAĞIM

+ Yorum Gönder
Müzik Köşesi ve Rap Muhabbet Bölümünden JÖNTÜRK: Rap'imle Ankara'yı YAKACAĞIM ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  bucali
  Emekli
  Reklam

  JÖNTÜRK: Rap'imle Ankara'yı YAKACAĞIM

  Reklam  JÖNTÜRK: Rap'imle Ankara'yı YAKACAĞIM

  Forum Alev
  JÖNTÜRK: Rap'imle Ankara'yı YAKACAĞIM
  Haftalık Dergisi: Türk rap'i siyasileşiyor! Jöntürk'ün yayınlanır yayınlanmaz büyük tartışma yaratan şarkısı 'YAN ANKARA YAN'ı internet üzerinden 20 binden fazla kişi indirdi.....
  RAP'iMLE ANKARA'YI YAKACAĞIM - Türk rap'inin ilk kez bu kadar sert ve doğrudan politik mesajlar veren şarkısını yaptınız.
  Gerçekten öyle. Hiç kimse, "Yan Ankara Yan" kadar politik simaları dolayısızca diline dolayan başka bir rap şarkısının ismini söyleyemez.

  - Şarkınızda çetelerle başlayıp, Susurluk, Başbakan Erdoğan, namus cinayetleri ve digerleriyle devam ediyor, dokunulmadık yer burakmıyorsunuz adeta. Tüm bunlara yönelik öfkenizin adresi de, Ankara. Kimi, neyi kastediyorsunuz?
  Hükümet, daha önceki hükümetler, bürokrasi, yönetenler. Sorunların kaynağı, Ankara. Toplumumuz da sorumlu ama çözümleri bulması gerekenler yöneticiler. Ankara'nın işi nedir? Bireyin can güvenliği, barınma, sağlık ve eğitim ihtiyaçlarını karşılamaktır. Ama karşılayamıyorlar. Hiçbirimizin yarın ne olacağı belli değil. Daha yeni ciddi anlamda gaspa uğrayan kişilere şahit oldum sokakta. Rap'imle Ankara'yı yakacağım.

  - Politik rap yapmaktan ilk "sabıkanız" bu şarkı değil. Erol Büyükburç ile birlikte yaptığınız savaş karşıtı "Solup Giden Çiçekler" ve grubunuz Barikat'la yaptığınız "F Tipi Dünya" da vardı. Sizce rap politik bir akim mi olmali ?
  Rap zaten politik bir akımdır. Politik bir duruşu ve muhalif felsefesi vardır.

  - Nasıl bir kültür, neye karşı muhaliflik?
  Bir karşı kültür; herşeyden önce. ABD'deki ekonomik ve politik sisteme, beyaz milliyetçiliğine bir karşı duruş olarak doğuyor. Sadece müzik değildir rap. Bireyin, ezene, sömürene, ikiyüzlülüğe karşı tepkisini yansıttığı bir haldir. 1986'dan itibaren, müzik sektörü içinde rap'in kaptığı pasta payı büyüdükçe, yozlaşmalar ve sermayeyle bağlantılı bazı işler yapılmaya başlandı. Los Angeles ve New York'taki iki büyük plak şirketinin pasta kavgası rap sahnesini değiştirdi. Sebepsiz bir şiddet ve ince bir ikiyüzlülük rap dünyasına hakim oldu.

  - Türk rap sahnesinde de iki büyük grubun çekişmesi var. Siz de, daha popüler olan Ceza, Fuat gibi isimlerin ittifakıyla didişen diğer grubun lideri görünüyorsunuz.
  Onlarınki, ince değil, çok kalın çizgilerle çizilmiş bir ikiyüzlülük. 'Uyusturucuya hayır' şarkıları yapan, bir yandan da uyuşturucu kullanan arkadaşlar var o grupta. HSBC'ye yapılan bombalı saldırıdan birkaç gün sonra düzenlediğimiz "2003 Hip Hop Oskarları" sırasında, başka bir yerde konser veren Ceza'nın 'bombalar Oskarlar'da patlamalıydı' şeklinde insanları şiddete yönelten bir açıklaması vardı. Aynı insan çıkıp 'savaşa hayır, teröre hayır' diye parçalar yapıyor. Eleştirdiğiniz ahlak anlayışının yerine bir şey koyabilmelisiniz. Bizdeki rap şarkılarına bakınca, erkek egemen kültürün izlerini görmemeniz imkansız.

  - Ama bu, rap'in genel tarzı içinde kabul gören bir şey...
  Hayır. Public Enemy gibi ticari kaygılardan uzak olan 'baba' gruplarda bu yok. Bizdeki arkadaslar neye karşı olduklarını tam olarak bilemedikleri için ortaya net bir şey koyamıyorlar.

  - Asıl isminiz Alişan Pali'nin Jöntürk'e dönüşmesinin ardındaki öyküyü anlatır mısınız?
  1990'ların başından beri toplumsal konulara karşı fazlasıyla duyarlıyım. Birçok farklı çalışmaların içinde yer aldım; dergiler çıkardım, kitaplar yayınladım. Uludağ Üniversitesi sosyoloji bölümünü kazanınca...

  - Size yönelik politik saldırılar yüzünden yarıda bırakmak zorunda kalmışsınız.
  Okulda ciddi anlamda sağ-sol çatışmaları vardı ama benim o çatışmanın iki tarafında da yerim yoktu. İşin daha çok düşünsel boyutundaydım. Yurtta kalıyordum ve öğrencilerin odaları basılıyordu. Ölenler oldu. Bu saldırılardan birine de ben uğradım.

  - Niye?
  Hiçbir sebebi yok. Sosyal demokrat çizgiye yakınım. Atatürkçü Düşünce Derneği'nin gençlik komisyonu başkanıydım. Suçum düşnmek. Belirli bir kesime ait değilseniz, onlara göre düşmansınız zaten. Daha rahat hareket etmek için, 1996 yılında, tamamen bağımsız sivil bir inisyatif olarak "Güneşin Çocukları" nı kurduk. Zamanla söyleşiler ve bildiriler yoluyla geniş kitlelere ulaşmanın zorluğunu gördük. Rap yapmaya başladık ve Jöntürk ortaya çıktı.

  - Seçtiğiniz isim, politik görüşünüzle ilgili ipuçları veriyor. Fakat sizin ağzınızdan dinlemeyi tercih ederiz.
  Jöntürk hareketi, Osmanlı'yı bir şekilde bitiren ve daha bilimsel bir akıla ve demokrasiye dayanan bir hareket olarak ortaya çıktı. Kimileri pek sevmese ve eleştirse de bence dönemin aydınlanmacı hareketiydi. Bu hareket, politik kişiliğimin oluşmasında beni çok fazla etkiledi. Jöntürk ismini, belli bir kesimin aldığı anlamda, 'kafatasçı' anlamında kullanmıyorum. İlerici demokrasi, özgürlük ve insan haklarından yana tavır koyma anlamında kullanıyorum.

  "VATAN HAİNLİĞİYLE SUÇLANDIM"

  - Rap sitesi, babilkulesi.com'daki "Hangi partiye yakınsınız?" anketine verilen yanıtlara göre, MHP birinci, AKP ikinci sırada. Bir de kalabalık bir apolitik kitle var. Kısa sürede bir gençlik hareketi olarak kendini farkettiren rap müziğin, gelecekte umduğunuz yönde bir toplumsal siyasi dönüşümü sağlayabileceğini düşünüyor musunuz ?
  '60'ların-'70'lerin Avrupası'ndaki rock kuşağı, bugünkü Avrupa'yı oluşturdu. Türkiye'de de rap'in politik ve sosyal olarak toplumu dönüştüreceğine inaniyorum. Fakat ciddi bir problem var. ABD'deki rap'çilerin çoğu devleti, hükümeti eleştirir. Bizdekilerinse, tam tersine, devletçi, milliyetçi tavırları var. "Yan Ankara Yan"ı ilk ve en sert eleştirenler, yine rap camiasındandı. Vatan hainliğiyle bile suçlandım. Bugün gazetede okudum; nüfusumuzun yüzde 20'si İslamcı terör örgütlerini destekliyormuş. Türkiye'de belli rap'çiler, ticari nedenlerle politik kimliklerini gizleme yolunu seçtiler. Ceza'nın eski şarkılarına bir bakın; Türk İslam sentezi resmen. Bu toprakların çocuğu çünkü.

  - Siz de öylesiniz.
  Ama ben demokrat bir ailenin çocuğuyum.

  - Aranızdaki bitmeyen didişmede politik görüşlerinizin farklı olmasının payı olabilir mi?
  Kesinlikle öyle. Başka hiçbir sebebi yok.

  - Satış kaygısı için düzenlenen bir tezgah olduğunu söylediğinizi sanmıştım. Ya da 'manita' kavgasi filan...
  Rap camiasında satış kaygısı sebebiyle karşı karşıya gelen başka rap'çiler de var. Onlara yönelik böyle saldırılar olmuyor. Ben politik kimliğimi net olarak ortaya koyuyorum ve kimileri bunu hazmedemiyorlar. Daha önce onlar da koyuyordu. 2002'den itibaren, tamamen ticari anlamda belki de yanlış olduğunu gördüler ve sözlerini, vizyonlarını değiştirdiler. Protesto konserlerine, ırkçılığa karşı konserlere başladılar. Biz, mesela AIDS hakkında 1996'dan beri bildiriler, afişler yayınlıyoruz. O zamanlar bizi "Kondomcu Barikat" diye eleştiriyorlardı.

  - Kadınlara yönelik şiddet, doğal hayatı koruma, AIDS'le mücadele... Sizin gibi, bu tarz konulara karşı duyarlı, 'politik doğrucu' rap müzisyenleri, rap'in anavatanı ABD'de bile yok!
  Kesinlikle, aynen katılıyorum. Geçen sene Amerikalı ve Avrupalılar'dan oluşan bir grup, Avrupa rap'i üzerine bir belgesel çekmek için gelmişti. Benimle konuşan gazeteci de aynen bunları söyledi: "Dünyanın hemen her yerindeki rapçilerle röportaj yaptım ama sizin gibi olaylar üzerine ince ve derin düşünen bir grup görmedim."

  - Üstelik siz de, diğer birçok rap'çi gibi bi 'sokak çocuğu'sunuz.
  Öyleyim. İstanbul'un en yoksul semtlerinde yaşadım hep. Bu konulardaki duyarlılığım, benim özelimle ilgili bir şey. Demokratik ve Alevi bir ailenin çocuğuyum. Daha iyi bir dünyada yaşamayı istememin temel olduğu bir kültürden geliyorum. Diğer rap'çiler kitap okumakla övünürken, sürekli okuyan biriyim.

  - Aleviler destekliyor mu sizi?
  Hayır. Zaten Alevi olduğumu ilk kez bugün söylüyorum. Bugüne dek beni destekleyen Aleviler varsa, Alevi olduğumu bilmeden desteklediler. İyi müzik zaten desteklenir. Bulutsuzluk Özlemi'nin, Moğollar'ın desteklendiği gibi.

  - İlk kez sizin ortaya attığınız bir terim var: Anadolu HipHop. Moğollar'ın Anadolu Pop'u gibi.
  İçinde doğduğum kültürün özelliklerini taşıyorum. Bu topraklarda Yunus Emre gibi deryalar yaşadı. Onların değerleriyle hip hop yaparken bu değerlere sırtımızı dönmeyelim, diyoruz. Şarkılarımızda bu deryaların sözlerinden alıntılar yapıyoruz.

  Yurt dışından ne gibi tepkiler geliyor?
  Başta Almanya'dan birçok destekçimiz var. Anadolu hiphop oturacak çünkü diğer gruplar bize yaklaştılar. Onlarda bu birikim yok, tabii. Şarkı sözlerine bakınca "yapıştırma" olduğu görülüyor. Yine de iyi bir değişim. Bu topraklarda yapılması gereken de Anadolu hip hop. Tuhaf olan, Türkiye'deki daha sağ çizgideki grupların Anadolu hip hop'un en öndeki bayraktarı olmaları gerekirken, terimi en çok onların eleştirmesi. Hem müzikal anlamda, hem davranış, hem de kafa yapısı olarak ABD rap'ini taklit ediyorlar, aynı zamanda da sağ'a yakın duruyorlar. Komik bir manzara çıkıyor ortaya.

  "GELECEK ANADOLU HİP HOP'TA"

  - "Hip Hop kültürü" isimli kitabınızda eleştirilerinizden nasibini alan bu kesim ve diğer bazılarının sistem karşıtlığının sadece gösteriş olduğunu, fırsat sunulduğu an sistemin bütün nimetlerinden faydalanacaklarını yazmışsınız. "Amerikan arabalarıyla gezen ve ABD'yi eleştiren lolipop rap'çileri" olarak tanımlıyorsunuz bu isimleri.
  2002'de çıkmıştı o kitap. Yazdıklarımın doğru çıktığını görüyoruz. Kitapta da yazmıştım. İster istemez hip hop Türkiye'de çok popüler olacak. Ama bunun doğrusu Anadolu hip hop'tur.

  - Siz diğerlerini Amerikan rap'ini taklit etmekle suçluyorsunuz. Onlar da sizin samimi olmadığınızı, politik kimlik giyinerek prim yapmaya çalıştığınızı söylüyorlar.
  Samimiyetinizin anlaşılması için daha önce neler yaptığınıza bakılması yeterli. Politik kimliğim, hip hop geçmişimden daha eski.

  - "Yan Ankara Yan" bu söyleşide sizin de ismini zikrettiğiniz Public Enemy'nin Burn Hollywood Burn adlı şarkısınun Türk versiyonu gibi. Kazanan bir formülün bu topraklarda da uygulanılmaya çalışılmasına benziyor. Türkçe politik rap yapmanın yolu sizce bir şarkının ismini aynen 'araklamaktan' mı geçmeli?
  Ona çok dikkat etmedim. Çok özel bir şey değil. Onun şarkı sözlerine ciddi olarak bakmadım bile.

  - Politize rap'in ilk ve en sıkı örneklerinden biridir.
  Çok önemli değil. Hahaha. Aslında benzemesi de hoş. Demek ki, aynı şeyleri hissetmişiz.

  - "Burn Hollywood Burn", bir anlamda, 1992'deki Los Angles ayaklanmalarının da sorumlusudur. Bir siyahı döverek öldüren dört beyaz polisin mahkemede serbest kalmasının ardından, zenci grupları şarkıyı üst üste çalarak gittikçe kalabalıklaştılar. Çıkan kargaşada 13 kişi öldü, 200 civarında da yaralı vardı.
  O şarkı Public Enemy'nin miydi ya ? Önemli değil. Bizim kimliğimizi bu anlamda etkilemiyor.

  - Türkiye'nin en fazla farklı şehrinde konser veren de rap'çisiniz. Gaziantep'te de 25 bin kişiye konser vermiştiniz.
  Problemlerin çözülmesini istiyoruz. 25 kişilik partilerde masturbasyon yapmanın hiçbir anlamı yok.

  - 23 Nisan, 19 Mayıs, 29 Ekim'de düzenli olarak kutlama konserleri veriyorsunuz.
  Cumhuriyet'le dost ama hükümetle pek barışık değiliz ve bu konserleri uzun zamandır yapan, rap camiasında bir tek biziz. Türkiye'de hip hop'un toplumu bilinçlendirmesi ve değiştirmesi gerektiğini, dolayısıyla halkla buluşması gerektiğini söylüyoruz.

  - O zaman reklamlara çıkmak da kaçınılmaz.
  Sakıncası olan reklamlara çıkmak değil, özünüzü kaybederek çıkmak. Ben de çıkabilirim. Erol Büyükburç ve Şahsenem'le şarkı yaptığımızda "yakında i*nelerle söyleyeceksiniz" dediler. Sonra kendileri Burcu Güneş'le, Candan Erçetin'le düet yaptılar. "Fırsatını buldunca yapacaksınız" dediğimiz şeyleri yaptılar. Türkiye'deki sorunların çözülmesi gerek. Biz rap yaparak buna katkıda bulunacağız. Bunlarsa sadece popüler olmak istiyor. Başka bir dertleri yok. Politik yapılarını saklıyorlar ve suya sabuna dokunmayan şarkılar yapıyorlar.

  - İnterneti kullanmayan hayranlarınız şarkıyı ne zaman dinleyebilecek?
  Anadolu Kaplanları isimli bir toplama albüm yaptık. Kültür Bakanlığı'ndan gerekli izinler alındı, üç haftaya kadar piyasada. Benim yeni albümümse Eylül'de çıkacak. 2. 2
  karanthina
  Yeni Üye

  --->: JÖNTÜRK: Rap'imle Ankara'yı YAKACAĞIM

  Reklam  O hıc bı yerı yakamaz


  respect+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi