Karışık Marmelat Tarifi

+ Yorum Gönder
Yemekler ve Reçeller - Marmelatlar Bölümünden Karışık Marmelat Tarifi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hakan
  Administratör
  Reklam

  Karışık Marmelat Tarifi

  Reklam  Karışık Marmelat Tarifi

  Forum Alev
  Karışık Marmelat Tarifi

  Malzemeler


  350 gram kayısı,
  350 gram olgun erik
  350 gram şeftali
  1 kilo şeker
  1 gram limon tuzu ve ya bir limonun suyu.


  YAPILIŞI


  En iyi marmelatların elma, armut, erik, şeftali ve kayısı gibi meyvelerden yapıldığını yazmıştık, karışık olarak bir marmelat tarifi yapacağız;
  1. Marmelatlık meyvelerden 350'şer gram kayısı, erik, şeftali gibi meyvelerin kabuk, çekirdek, sap ve yenmeyen kısımları çıkardıktan sonra hepsi birlikte az bir su ile bir tencereye konur. Elle kolayca ezilecek hale gelince ateşten alınır. Kevgirden geçilir ve ezmesi elde edilir. Hiç bir zaman marmelada fazla su katılmaz çünkü bunu koyulaştırmak güçtür. Fazla ateşte kalınca da hoş olmazlar. Renklerini ve nefasetlerini kaybedip esmer bir renk alırlar.
  2. Bu ezme tencereye konarak pişirilmeye başlanır. Evvelce anlatıldığı gibi pişerken şeker partileri halinde verilir.
  3. Marmelatlar ateş üzerinde kıvamlı bir şekilde karıştırılır. Olup olmadığını anlamak için ayrı bir usul de; Kaynama kaşığı çekildiği zaman bıraktığı boşluk çabuk bozulmazsa olmuş demektir.
  4. İndirileceğine yakın limon tuzu veya bir limonun suyu katılır. Bir dakika kadar kaynatıldıktan sonra ateşten alınır. Sıcak olarak kavanoza doldurulur.
  Marmelatların saklanması:
  Marmelat sıcak olarak kavanoza doldurulduktan sonra: asidin kaynar suyla eriyiğine batırılmış yağlı kağıt ile örtülür, sonra kavanozun kapağı sıkıca kapatılır.
 2. 2
  Sena
  Bayan Üye

  Cevap: Karışık Marmelat Tarifi

  Reklam  marmelat yapılacak olan meyveler kaynatılır ezilir püre haline getiririlir marmelata su koyulmaz kendi kıvamıyla kalır,marmelat özellikle çocukların sevdiği ve tükettiği güzel bir tatlıdır+ Yorum Gönder
karışık meyve marmelatı,  karışık meyve marmelatı nasıl yapılır,  karışık meyveli marmel
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi