İncir Reçeli

+ Yorum Gönder
Yemekler ve Reçeller - Marmelatlar Bölümünden İncir Reçeli ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  elifizmir
  Özel Üye
  Reklam

  İncir Reçeli

  Reklam  İncir Reçeli

  Forum Alev
  Malzemeler:
  • 120 adet reçellik soyulmuş incir (pazarda satılanlarla 4 paket ~ 600 gr)
  • 1 kilo 300 gr toz şeker (~ 5 su bardağı)
  • 1 litre su
  • yarım limonun suyu
  Hazırlanması:

  1. incirlerin ortasını (boyuna) kürdanla delin. incirleri soğuk su dolu bir kaseye atın. 5 dakika bekletin. iki avcunuzun arasına aldığınız birkaç incirin suyunu sıkarak süzün. tüm incirleri bu şekilde kaseden alın. incirleri tekrar su dolu bir kaseye alın ve aynı işlemleri tekrarlayın.

  2. incirleri su dolu bir tencere koyun ve kaynatın. kaynadıktan sonra soğuk su akan musluğun altında önceki adımdaki gibi sularını süzdürün. (ilk aşama için yazarın dediği gibi suyun oda sıcaklığına gelmesini bekledim ama bir türlü tam soğumadığı için parmaklarım yanarak suları süzdürmek zorunda kaldım. ikinci kaynama sırasında musluğu denemeye karar verdim, sonuçta çok daha kolay oldu) soğuk su dolu kase adımını tekrarlayın.

  3. tenceredeki suyu tazeleyin, incirleri tencereye alın. bir taşım daha kaynatıp tekrar sularını süzdürün. (tüm bu işlemlerin amacı incirin acılığını gidermek)

  4. son kaynama sırasında şeker ve 1 litre suyu ayrı bir tencereye alın ve kaynatın. şeker eriyince yarım limonun suyunu ekleyin. birkaç dakika sonra incirleri ilave edin, kısık ateşte kaynamaya bırakın.

  5. yaklaşık 1 saat reçel kıv----- gelene kadar kaynatın. kıvamın tutup tutmadığını kontrol etmek için porselen bir tabağa bir damla reçelin suyundan damlatın. tabağı hafifçe eğdiğinizde reçel akmıyorsa kıvama gelmiştir.

 2. 2
  Sena
  Bayan Üye

  Cevap: İncir Reçeli

  Reklam  Faydası saymakla bitmeyen incir sanırım reçele en çok yakışan meyvelerden biri, özellikle reçelden yerken ağızda dağılan incirler inanılmaz lezzetlidir.Yanlız reçel yaparken küçük incir almayı unutmayın+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi