Özgeçmiş Hazırlama

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Rehberlik Bölümünden Özgeçmiş Hazırlama ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  elifizmir
  Özel Üye
  Reklam

  Özgeçmiş Hazırlama

  Reklam  Özgeçmiş Hazırlama

  Forum Alev
  Özgeçmiş Hazırlama  Özgeçmiş oluşturmanın çok kesin ve katı kuralları olmamasına rağmen bazı genel prensiplere uyulması gerekir. Özgeçmiş herşeyden önce aranılan pozisyonun özelliğine ve çeşidine göre değişiklik gösterir.
  Özgeçmişiniz kısaca ;
  Kişisel Bilgiler; ad, soyad ( en başta yeralmalıdır), doğum tarihi, medeni hal yazılmalıdır. Medeni hal konusu yoğun iş seyahati, fazla mesai yada ikamet değişikliği gerektiren pozisyonlarda gereklidir.
  Eğitim : en son mezun olunan okuldan başlayarak geriye doğru, yılları belirtilerek.
  İş Deneyimleri. sondan başlayarak yazılmalı, temel sorumluluklar kısaca yazılmalıdır. Part-time, full-time gibi çalışma biçimi, departman ve unvan belirtilmelidir
  Seminer ve Kurslar ; veren kurum, tarih, süre
  Yabancı Dil Bilgisi , Dil bilgisi seviyesi abartılmamalı, olduğundan fazla gösterilmemelidir.
  Bilgisayar Bilgisi
  İlgi Alanları: sosyal aktiviteler, üye olunan dernek ve klüpler.
  İletişim bilgileri: ev, iş, cep, bilgi verilebilecek 2.bir kişini telefon numaraları, e-mail adresi, posta adresi.( ad ve soyadla birlikte en başta)
  Bölümlerini içermelidir.
 2. 2
  elifizmir
  Özel Üye

  --->: Özgeçmiş Hazırlama

  Reklam  Özgeçmiş Yazarken Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar
  Kısa, öz ve basit olmalı;
  Kolay anlaşılır olmalı, Kısa cümleler tercih edilmelidir .
  Kendi tarzınızda ve size ve pozisyona özgü hazırlanmalıdır;Satış- Pazarlama departmanına başvuracağınız cv ile İnsan kaynaklarına başvuracağınız cv farklı olmalıdır.
  Mümkün olduğunca tek sayfa kuralına uyulmalıdır, eğer çok fazla iş deneyimi ,uzmanlık alanı varsa ikinci sayfa kullanılabilir fakat çok zorunlu olmadıkça 2 sayfa geçilmemelidir.
 3. 3
  elifizmir
  Özel Üye
  Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır?  Mümkün olduğunca kısa ve öz bir özgeçmiş hazırlayın.
  Başvurduğunuz sektöre özel terminoloji kullanmaya özen gösterilmelidir.
  Kuvvetli yönlerinizi dikkat çekecek şekilde yerleştirmeniz, özgeçmişinizin diğer başvurulardan ayırdedilmesini sağlayacaktır.
  İmla ve yazım kurallarına dikkat edilmelidir. Mümkün olduğunca kişisel ifadeler, yorumlar; ben,biz..kullanılmamalı, kompozisyon biçiminde yazılmamalıdır. Cv mutlaka ikinci bir kişiye okutulmalıdır.
  İlan aracılığıyla yada spesifik olarak bir pozisyona başvuruda bulunuyorsanız, özgeçmişiniz o işin gerekliliklerine göre hazırlanmış işle ilgili uzmanlık alanları veya özellikler mutlaka belirtilmelidir. Bu şekilde gerekli bilgi, beceri ve kişilik özellikleri incelenerek hazırlanmış özgeçmiş daha başarılı sonuç verecek ve o işe sizin diğer kişilere göre daha uygun olabileceğinizi gösterebilecektir, İlanda İngilizce cv istenmişse ingilizce cv yle başvurulmalıdır.Fakat İngilizceniz yetersizse ingilizce cv yazmanın hiçbir espirisi yoktur.
  Standart format ve yazı karakteri kullanılmalıdır.e-posta ile gönderilerinde bu nokta çok önemli olmakta, açılamadıkları veya okunamadıkları için özgeçmişler değerlendirilmemektedir. ‘Helvetica’, ‘Arial’, ‘Times New Roman’ en çok tercih edilen karakterlerdir. Yine 11 ya da 12 punto en çok seçilen yazı büyüklükleridir.
  Özgeçmiş özel olarak belirtilmemişse ( bazı kurumlar elde yazılmış istemekte, el yazısından karakter analizi yapmaktadır.) bilgisayarda hazırlanmalıdır.
  Eğer fotoğraflı özgeçmiş isteniyorsa mutlaka en son çekilmiş,gerçek görüntünüzü yansıtan vesikalık bir fotoğrafınızı sağ üst köşeye ekleyin. Fotoğrafınızın sizin en doğal halinize yakın olmasına dikkat edin.Elektronik başvurularda ise bilgisayarda hazırladığınız özgeçmişinize .jpg veya .bmp uzantılı haliyle yapıştırabilirsiniz.
  Özgeçmişin ilk bölümünde yeralan "objectives" ve "qualifications" bölümünü oluşturmanız hedeflerinizi belirlemiş olduğunuzu ve ne istediğinizi bildiğiniz hakkında olumlu bir izlenim yaratır. Fakat Çok kesin sınırları olan bir kariyer hedefiniz yoksa, yazmayın.
  Objectives bölümüne; ne olmak istediğinizi, neyi hedeflediğinizi, qualifications bölümüne ise; kendinizde ne gibi özellikler olduğunu, kısaca sizi diğerlerinden ayıran unsurları yazabilirsiniz.Bu kısmı çok uzun yazmamalısınız. Eğer kapak sayfasında kariyer hedefinizden bahsettiyseniz özgeçmişinizde tekrar bahsetmenize gerek yoktur.
  İlgi alanları, ödüller, gönüllü faaliyetler, yayınlanmış eserler gibi bilgiler başvurulan iş ya da kariyer hedefleriyle ilgiliyse yazılmalıdır. Başvurduğunuz pozisyon ya da kariyer hedefinizle ilgili olmayan özelliklerinizden bahsetmeyin.
  Özgeçmişin başında "resume", "cv", "özgeçmiş" gibi başlıklar yazılmasına gerek yoktur.
  Referanslar ise, isteğe bağlı olarak yer alacak bir bölümdür. Belirtilecek bir referans varsa yazılmalı yoksa bu alan özgeçmişte yer almamalıdır. Referans olarak belirtilecek kişilerin daha önce birlikte çalışılmış kişiler olması, akraba olmaması tercih edilmelidir. Aynı zamanda, referans olarak belirtilen bu kişilerin önceden izinlerinin alınmış olması da oldukça önemlidir.
  Özgeçmişinizi göndermede öncelikli olarak aps, posta yada e-mail kullanılmalıdır. En çok tercih edilen faksta bir çok sorun çıkmakta( fotoğraf, fax kalitesi ).Faks zorunlu ise ilgili kişiye ulaşıp ulaşmadığı, yazıların okunup okunmadığı mutlaka kontrol edilmelidir.
 4. 4
  elifizmir
  Özel Üye
  Önemli Noktalar


  Özgeçmişinize koyacağınız her türlü bilgiyle ilgili mülakatınızda soru gelebileceğini unutmayın ve gerçek olmayan hiçbir şey yazmayın. Dürüst olun, kendinizi doğru ifade edin ve olumlu yönlerinize odaklanın.
  Özgeçmişinizin altına tarih ve imza atmayın; imza kapak sayfasına atılır
  Gereksiz kelimeler kullanmayın.
  Politik ve dini içerik kullanmayın.
  Açık ve net olarak kendinizi ifade edin.
  Özgeçmişinizi tamamladıktan sonra başka bir kişinin okumasını sağlayın ve yorumlarını alın.
  Özgeçmişin size işi değil görüşmeyi sağladığını unutmayın.
  Özgeçmiş yazmanın değişmez formülleri olmadığını unutmayın.
  Az yada eksik bilgi vermeyin.


+ Yorum Gönder
otobiyografi hazırlama,  biyografi hazırlama,  standart özgeçmiş,  özgeçmişinizi kompozisyon biçiminde yazınız
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi