Mülakat Teknikleri

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Rehberlik Bölümünden Mülakat Teknikleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  elifizmir
  Özel Üye
  Reklam

  Mülakat Teknikleri

  Reklam  Mülakat Teknikleri

  Forum Alev
  Mülakat  Mülakatın genel olarak içerdiği aşamalar  Adayla karşılıklı tanışma
  Adayın özgeçmişini kısaca özetlemesi
  Özgeçmişle ilgili anlaşılmayan konuların, ekbilgilerin ve detayların alınması
  İşin gerektirdiği özelliklerin adaya uygunluğunun tespiti
  Adayın beklentilerinin; ücret, sosyal imkanlar, kurum ölçeği, çalışma biçimi, mesai, seyahat, çalışma koşulları nın detaylı olarak öğrenilmesi.
  Adaya süreç hakkında bilgi verilmesi
 2. 2
  elifizmir
  Özel Üye

  --->: Mülakat Teknikleri

  Reklam  Örnek Görüşme Soruları


  Neden sizi tercih edelim ?
  Sizin diğerlerinden farklı ne gibi özellikleriniz var?
  Şirketimiz hakkında neler biliyorsunuz ?
  İdeal kariyerinizi anlatın.
  İdeal çalışma ortamınızı anlatın?
  Çalışmayacağınız ortam nasıldır?
  Hangi mesleki yayınları izliyorsunuz ?
  Teknolojiyle ilgili misiniz, ne kadar, bu alandaki teknolojik gelişmeleri takip ediyor musunuz?
  Kendinizden bahseder misiniz
  Kendinizi 5 yıl içerisinde nerede görüyorsunuz ?
  Neden bizimle çalışmak istiyorsunuz ?
  Kurumda hangi değerler veya özellikler en çok ilginizi çeker?
  Şirketimizin hangi ürününü veya hizmeti kullanıyorsunuz ? Düşünceniz nedir ?
  Şirketimizin yeni ürünü veya hizmetleri hakkında ne düşünüyorsunuz ?
  En güçlü noktamızın ne olduğunu düşünüyorsunuz ?
  Bu şirketi siz yönetseydiniz ilk neyi ve nasıl değiştirirdiniz ?
  Başka şirketlerle ve ne tür pozisyonlar için görüştünüz, yada görüşmeye devam ediyor musunuz, nerelere başvurdunuz? Sonuçları neler ?
  Şimdiki işinizden ayrılmayı neden düşünüyorsunuz ?
  Bu tarz bir iş yapmak için sizi ne motive eder ?
  Ücret beklentileriniz ve hedefleriniz nelerdir ?
  Para sizin için kaçıncı önemli faktör
  Çalışanda bulunması gereken en önemli özellik nedir
  Zayıf yönleriniz nelerdir ?
  Kuvvetli yönleriniz nelerdir ?
  Bu işle ilgili kendinizde gördüğünüz en önemli beceri nedir ?
  Bu işte hangi becerinizi geliştirmek istersiniz ?
  İşinizde ne tür başarılarınız var ?
  İşinizin hangi yönleri sizi tatmin etmiyor ?
  Neden bu kadar sık iş değiştirdiniz?
  Çok kısıtlı şartlarda başardığınız bir projeniz var mı ?
  İşteki olumsuz durumlarda tutumuz nedir ?
  Geliştirmeyi düşündüğünüz bir yönünüz ?
  Üzerinde çalıştığınız en yaratıcı ya da yenilikçi projeyi tanımlayın.
  İkna etme becerinizle ilgili bir örnek veriniz.
  İşinizde hangi sınırlamalara gelemezsiniz ?
  Sizin için en uygun işi tanımlar mısınız ?
  Bu işin hangi yönü sizi en çok ilgilendiriyor ?
  Çalışırken en çok nelere dikkat edersiniz ?
  Yüksek öğrenim düşünüyor musunuz?
  Sosyal ilişkilerde ne kadar başarılısınız?
  Yönetici-çalışan ilişkisinde nelere dikkat edersiniz?
  Çalışmayı düşündüğünüz ortamı tarif ede rmisiniz?
  Hangi durumlar, olaylar, koşullar sizi motive eder veya heyecanlandırır ?
  Referanslarınızdan bilgi alabilir miyiz ?
 3. 3
  elifizmir
  Özel Üye
  Doğru Soruya Doğru Cevabı Verin
  Unutmayın ki iyi yazılmış bir özgeçmiş sadece görüşmeye kabul edilmenizi sağlar, işe değil bu yüzden sonucu etkileyecek asıl önemli faktör mülakattır. Size sorulan sorulara vereceğiniz politik olarak doğru olmayan bir cevap, belki de çok başarılı olacağınız bir kariyeri kaçırmanıza sebep olabilir. Aşağıda mülakatta en sık rastlanan sorulardan bir kısmı ele alınmıştır.  Kendinizden bahseder misiniz?
  Kısaca özgeçmişinizin bir özetini, ayrıntılara girmeden, lafı uzatmadan aktarabilirsiniz.
  Sizi neden tercih edelim?
  Bu işe uygunluğunuzu gösteren bilgi, tecrübe, ve yetenekleriniz ve ve bunları firma için nasıl kullanabileceğinizden bahsedebilirsiniz
  Neden bu iş?
  Kariyer hedeflerinizle uygun doğrultudaysa bu alanda uzmanlaşmak istediğinizden, değilse bu faaliyet alanının kişiliğinize ve becerilerinize daha uygun olduğunu düşündüğünüzü söyleyebilirsiniz.
  Bir işte aradığınız özellikler nelerdir?
  Gelişiminize katkıda bulunması, yeniliğe açık olma becerilerinizi kullanma ve kendi hedeflerinize uygun hedefleri gerçekleştirme fırsatı vermesi bir işte aradığınız özellikler olmalı.
  Şirketimiz hakkında neler biliyorsunuz?
  Mülakata gitmeden önce İnternetten, kitaplarda yada tanıdıklarınız aracılığıyla şirket hakkında; İmaj, üretim, sektör, kurum kültürü, vizyonu hakkında bilgi toplamanız artı bir puan olacaktır.
  Önerilen pozisyondan anladığınızı tanımlar mısınız?
  Mülakata gitmeden önce çağrıldığınız pozisyon ve görev tanımı hakkında ayrıntılı bir araştırma yaparsanız bu soruyu kolayca cevaplayabilirsiniz.
  Firmamızda ne kadar çalışmayı düşünüyorsunuz?
  Unutmayın ki her firma uzun süreli çalışabilecek adaylar aramaktadır. Bunu da göz önünde tutarak,firmaya katma değer getirmeye devam ettiğiniz ve sizin de kişisel gelişiminizin sürdüğüne inandığınız sürece o firmada çalışmayı düşünebileceğinizi söyleyebilirsiniz.
  Neden şu anki işinizden ayrılıyorsunuz?
  Asla eski çalıştığınız firma hakkında kötü şeyler söylemeyin, dedikodu yapmayın.Genel bir cevap vermeye çalışın. Buna karşılık iş tanımınızın hedeflerinize uymadığını, o firmada hedeflerinizi gerçekleştirdiğiniz gibi genel cevaplar verebilirsiniz.
  Şu anki ya da son görevinizde elde ettiğiniz en önemli başarılar nelerdir? Gerçekten yapmış olduklarınızı bilgi ve becerilerinizi de katarak anlatabilirsiniz.
  Neden şimdiye kadar başka bir işte çalışmaya başlamadınız?
  Eğer kariyerinize uzun bir süre ara vermişseniz, amacınızın sadece bir iş bulmak değil doğru işi bulmak olduğunu vurgulayabilirsiniz. Seçici olduğunuzu ve size en uygun işi aradığınızı söyleyin.
  Şu anki pozisyonunuzu bırakmayı daha önce düşünmüş müydünüz?
  Eğer düşündüyseniz, orada kalmanızı sağlayan ne oldu? Böyle bir durum söz konusu ise, daha önce tam işi bırakmayı düşündüğünüz sırada size çekici gelebilecek bir başka görev ya da proje önerdiklerini ve bu yüzden daha uzun zaman o firmada kaldığınızı söyleyebilirsiniz. Ancak, işinizin size artık katma değeri olmadığını ve yeteneklerinizi başka bir pozisyonda daha verimle kullanabileceğinizi düşündüğünüzü söyleyin.
  Başka ne tür işlerde ya da hangi firmalarda çalışmayı tercih edersiniz?
  Kesinlikle ne iş olsa yaparım diye bir cevap vermeyin ama zamanın ve ekonominin durumunu düşünerek uygun bir cevap verebilirsiniz.
  Stresli ortamlarda rahat çalışabilir misiniz?
  Daha önceki deneyimlerinizden örnekler vererek çalışabileceğinizi ve bunun da iş hayatının bir parçası olduğunu bildiğinizi söyleyebilirsiniz.
  Ekip çalışması size ne ifade ediyor?
  Team-working günümüzde çok moda bir deyimdir ve herkes bunu kullanmaktadır.Asıl önemli olan bunun neler sağlayacağını ve işinize nasıl uygulayacağınızı bilmektir.
  Ne kadar maaş almayı düşünüyorsunuz?
  Böyle bir soruya cevap vermeden önce en doğrusu başvurduğunuz sektördeki firmaların çalışanlarına bu pozisyon için aşağı yukarı ne kadar ücret ödediklerini araştırmak olacaktır. Eğer araştırma yapmadan gittiyseniz, eski işinizden aldığınız maaşın biraz üzerinde bir fiyat istemeyi düşünebilirsiniz. Ancak bu da başvurduğunuz işin büyüklüğüyle ilgili bir durumdur. Bir başka taktik, işverene bu pozisyon için ne aralıkta bir maaş düşündüklerini sormaktır. Eğer mülakatı yapan kişi cevap vermezse sektörde sizin yapacağınız iş için ne kadar maaş verdiklerini düşündüğünüzü söyleyin. Ne olursa olsun kendinize bir değer biçmiş olduğunuzu göstermekte yarar vardır
 4. 4
  elifizmir
  Özel Üye
  Mülakata Hazırlanmanın 10 Temel Adımı
  Günümüzün iş piyasasında rakiplerinizin arasından bir adım öne çıkmanız gerekiyor; yoksa rekabete karşı koyamazsınız. Büyük güne hazırlanırken bu 10 altın kuralı aklınızdan çıkarmayın.

  1. Şık giyinin

  Ne giyeceğinize mülakat gününden önce karar verin. Sektöre ve başvurduğunuz pozisyona göre en uygun giysileri seçin, lekesi var mı ya da buruşuk mu diye kontrol etmeyi de ihmal etmeyin. Söz konusu şirket rahat bir yer olsa bile yataktan kalkıp gelmiş gibi görünmek istemezsiniz. Her şeyden önce, kendinize güveninizin tam olması için iyi giyinmelisiniz. Kendinizi iyi hissederseniz, karşınızdakiler de ona göre tepki verir.

  2. Dakik Olun

  Mülakata sakın geç kalmayın. Biraz erken gidin ki beklenmedik durumlara karşı biraz vaktiniz olsun, örneğin kaybolabilirsiniz. Binaya mülakattan 10-15 dakika önce girin.

  2. Araştırma yapın

  Mülakattan önce başvurduğunuz şirket hakkında araştırma yapıp sunduğu hizmetler, ürünler, müşterileri ve rakipleriyle ilgili mümkün olduğu kadar çok bilgi edinin Böylece şirketin ihtiyaçlarını iyi anlayabilir ve bu ihtiyaçlara nasıl cevap verebileceğinizi tahmin edebilirsiniz. Şirketi ve piyasadaki konumunu ne kadar iyi bilirseniz kendinizi o kadar iyi pazarlama olanağınız olur. Şirketin genel havasını da görüp orada mutlu olup olamayacağınıza karar verebilirsiniz.

  3. Hazırlık Yapın

  Yanınıza bir klasör içinde özgeçmişinizin birkaç nüshasını, referanslarınızın birer nüshasını ve not alabileceğiniz birkaç dosya kağıdı alın. Mülakatın sonunda sormak için de birkaç soru hazırlayın.

  4. İstekli görünün

  Karşılaştığınız insanların elini sağlam sıkın ve onlarla mümkün olduğu kadar sık göz teması kurmaya çalışın, böylece özgüveninizin tam olduğu anlaşılır. Aslında biraz heyecanlı olsanız bile kendinden emin bir ses tonuyla tane tane konuşun.

  5. Dinlemeyi Bilin

  Mülakatta dikkat edilmeyen özelliklerden biri de iyi bir dinleyici olmaktır. Hem konuşan insanları iyi dinlemelisiniz, hem de satır aralarını okuyabilmelisniz. Bazen neyi söylemedikleri de neyi söyledikleri kadar önemlidir.

  6. Sorulana Cevap Verin

  Adaylar bazen sorulan sorulara cevap vermeye dikkat etmiyorlar. Size ne sorulduğundan emin olun ve tam anlamadıysanız tekrar sorun.

  7. Belirgin Örnekler Verin

  Geçmişinizle ilgili vereceğiniz kesin bir örnek anlatacağınız elli hikayeden daha çok akılda kalır. Başarılarınızı ve eşsiz yönlerinizi vurgulayan örnekler bulun. Geçmiş başarılarınız gelecekte de performansınızın iyi olacağının bir göstergesi olabilir.

  9. Soru Sorun

  Birçok aday mülakatta soru sormaz ve önemli bilgileri öğrenme fırsatını da kaçırır. Soracağınız sorular şirket ve iş hakkında ilgili olduğunuzu gösterir.

  10. İşin Ucunu Bırakmayın

  iste e-postayla, ister mektupla olsun, başvurunuzun peşine düşmeniz takdir edilecektir. Kendinizi pazarlamak için bu son fırsatı iyi değerlendirmelisiniz.


  Mülakatta kendinizden emin ve sakin görünmelisiniz. Yapabileceğinizin en iyisini yapmak için de iyi hazırlanmanız gerekiyor. Mülakatın nasıl geçeceğini tahmin etmek olanaksız, fakat bu kurallara uyarsanız daha az heyecanlanırsınız. Kendinizi en iyi şekilde tanıtmaya hazır olursunuz.


+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi