Liselilerin 5 zayıfla da sınıf geçmesi, kesinleşti

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Rehberlik Bölümünden Liselilerin 5 zayıfla da sınıf geçmesi, kesinleşti ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  elifizmir
  Özel Üye
  Reklam

  Liselilerin 5 zayıfla da sınıf geçmesi, kesinleşti

  Reklam  Liselilerin 5 zayıfla da sınıf geçmesi, kesinleşti

  Forum Alev
  Liselilerin 5 zayıfla da sınıf geçmesi, kesinleşti  Orta Öğretim Kurumları Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliğinde yapılan değişiklik ile artık 5 zayıfı olan öğrenciler sınıf geçebilecek.
  Milli Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Kurumları Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmelikte yapılan değişiklik ile Bakanlık sınıf geçmeyi kolaylaştırdı. Daha önceki düzenlemede, en fazla 2 zayıfı bulunan öğrenci bir üst sınıfa sorumlu geçebilirken, yeni düzenleme ile bu sayı 5’e çıkartıldı.
  Milli Eğitim Bakanlığı’nın Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliğinde yaptığı değişiklikler şöyle oldu.
  -9'uncu sınıfta 3 dersten başarısız olanlar, 10 ve 11'inci sınıflarda 2 dersten başarısız olan öğrenciler bir üst sınıfa sorumlu olarak geçebilecek. Alt sınıflarla birlikte başarısız ders sayısı toplamı 5'ten fazla olan öğrenciler sınıfta kalacak.
  -9'uncu sınıfta 3, 10'uncu sınıfta 2 zayıfı olan öğrenci, toplam 5 zayıf ile bir üst sınıfa sorumlu geçebilecek. Sorumluluk, o dersin sorumluluk sınavında başarılı olunması halinde kalkacak.
  -Mezun olamayıp sınav hakkı bulunan son sınıf öğrencilerine de daha fazla sınav hakkı tanındı. Mezunlar bir kez sorumluluk sınavına girerken, bundan sonra 3 kez yapılacak sorumluluk sınavına girebilecek.

  4 DERSTEN ORTALAMA YÜKSELTME SINAVINA GİRİLEBİLECEK


  -Daha önce en fazla 3 dersten sınava girilirken, bundan sonra 4 dersten ortalama yükseltme sınavına girilecek.
  -Kalınan derslerden girilecek sorumluluk sınavı sayısı da arttı. Daha önce 2 kez sorumluluk sınavına giren öğrenciler, bundan sonra 3 kez sınava tabi tutulacak.
  -Mezun olamayıp sınav hakkı bulunan son sınıf öğrencilerine de daha fazla sınav hakkı tanındı. Mezunlar bir kez sorumluluk sınavına girerken, bundan sonra 3 kez yapılacak sorumluluk sınavına girebilecek.
  -Hazırlık sınıfı için “Yeterlik Sınavı” maddesi getirildi. Söz konusu sınav, hazırlık sınıfı bulunan okullarda öğrencilerin birinci yabancı dil ve Türkçe dersinde yeterliklerinin belirlenmesi amacıyla açılacak.

  ALAN DEĞİŞİKLİĞİ SORUMLULUK SINAVINDAN SONRA YAPILABİLECEK


  -Daha önce alan seçimi ders kesiminden itibaren yeni ders yılının başlamasına kadar geçen süre içinde yapılırken, artık ders kesiminden itibaren Ortalama Yükseltme ve Sorumluluk Sınavlarının bitimini izleyen 10 iş günü içinde yapılabilecek.
  -Alan değişikliği artık öğrenim süresince bir defa yapılabilecek.
  -Daha önce iki kez toplanan Zümre Öğretmenler Kurulu da Birinci ve ikinci dönem başı ile ders kesiminden sonra olmak üzere bir öğretim yılında üç kez toplanacak.
  -Öğrenciler aldıkları sağlık raporunu daha önce 7 iş günü içerisinde bildirebilirken, bu süre 5 iş gününe çekildi.
 2. 2
  T_I_L_S_I_M
  Üye

  --->: Liselilerin 5 zayıfla da sınıf geçmesi, kesinleşti

  Reklam  ya yuh ya bu kadar olur haa.ne demek 5 zayıfla sınıf geçmek!1. si çalışan insanların hakkı yeniyo.2.si 10,11,12.sınıf sonunda yapılacak deneme sınavları zorlaşıcak.eğitimi berbat ettiler berbat yaa.olmadık icatlar çıkarıyolar. 3. 3
  bLackq ßaßy!
  Üye
  bu kadarıda fazla yanii :S :S 4. 4
  oneHope
  Usta Üye
  Çook ilginç yakında daha da artırırlar Allah bilir.. :S

 5. 5
  Ziyaretçi
  3 zayıf olsa neyse 4 zayıf olsa neyse 5 zayıf ne demek bizde çalışmayalım o zaman kardeşim

+ Yorum Gönder
4 zayıfla sınıf geçme
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi