Öfkeyle mücadele yolları

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Rehberlik Bölümünden Öfkeyle mücadele yolları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  g_gizem
  Üye
  Reklam

  Öfkeyle mücadele yolları

  Reklam  Öfkeyle mücadele yolları

  Forum Alev
  Ankara Emniyet Müdürlüğü Rehberlik ve Danışma Büro Amirliği tarafından bastırılan ve emniyet mensuplarına dağıtılan broşürde öfke ve kızgınlık ile mücadelenin yolları anlatıldı.
  Emniyet personelinin sorunlarının, ihtiyaçlarının sağlıklı tespit edilebilmesi, çalışma ortamının bireyin psikolojik ve sosyal yönü üzerindeki etkilerinin ve hayata uyumlarının arttırılması amacıyla kurulan Rehberlik ve Danışma Büro Amirliği görevlileri, hazırladıkları broşürlerle de polislere yardımcı olmaya çalışıyor.
  “Öfke, Kontrol Edelim” sloganıyla hazırlanan broşürde, kişilerin engellenme, önemsenmeme, aşağılanma, keyfi bir tutumla karşı karşıya kalma ve saldırıya uğrama durumlarında öfkelendiği ifade edildi. Öfkenin sadece insanlarda varolan bir duygu olmadığı, her canlı organizmanın tehdit karşısında doğal tepki gösterdiği belirtilen broşürde öfkenin normal ve sağlıklı bir duygu olduğu vurgulandı.
  Öfke ve kızgınlıktan dolayı insanların kendisini suçlu hissetmemesi gerektiği belirtilirken, öfkenin saldırganlığa dönüşmesinin “sağlıksız” olduğu kaydedildi. Broşürde, yapıcı olarak kullanıldığında öfkenin insana zihinsel ve bedensel olarak güç verdiği, bunun için bireyin öfkesine kapılmaması ve bastırmaması gerektiği kaydedildi.
  “ÖFKENİZİN ESİRİ OLMAYIN”
  Öfkesiyle mücadele etmek isteyen kişinin öncelikle öfkesini kabul etmesi gerektiği ifade edilen broşürde, bir sonraki aşamada ise kişinin kendisini neyin öfkelendirdiğini itiraf etmesi gerekiyor.
  Öfkenin kaynağının bulunması için emniyet personelinin izlemesi gereken yöntemler şöyle anlatılıyor:
  “Bazen öfkenin kaynağı güçlü veya bize zarar verebilecek kimseler olabilir. Bu durumda öfkemizi o kişiye yöneltmemiz pek kolay olmaz ve öfkemizi yansıtacağımız başka kişi ararız. Amirimizden azar işitip, evde çorbanın neden yeterince sıcak olmadığı yüzünden eşimize kızarız. Ya da bir başka arkadaşımızın yaptığı bir davranışa gerektiğinden fazla tepki gösteririz. Bu durumu bazen kendimizi savunmak için de kullanırız.
  Trafikte yanlış yola saptığımızda, dikkatimizi dağıttığı ve yanlış yapmamıza sebep olduğu için eşimize kızarız. Cam kapıyı fark etmeyip çarptığımızda, camı tekmeleyip, o kapıyı oraya koyanlara kızarız.
  Kendimizi kurtarmak için sık sık mazeretler üretip savunucu olmaktan kendimizi alıkoyamayız. Bazen de suçluluk duygusu yaşamamak için öfkemizi (örneğin anne-babamıza kızmışsak) başka birine yönlendiririz.”

  “ÖFKE BUZDAGI GİBİDİR"

  Broşürde öfke “bir buzdağının suyun üzerinde kalan kısmına” benzetilirken, “suyun altında” kalan kıskançlık, üzüntü, merak, yalnızlık, itilmişlik, hayal kırıklığı, haksızlık, anlaşılamamak ve sıkıntı gibi temel duyguların sertleşip katılaşınca buzdağının üst kısmını yani öfkeyi oluşturduğu belirtildi.
  İnsanların çoğunun öfkeyi buzdağının tepesinde yaşadığı ifade edilerek öfkenin kaynaklarını ortadan kaldırmak için “buzdağının derinliklerine inilmesi” gerektiğine işaret edildi.
  “TAVSİYELER”

  Emniyet mensuplarının öfkeyle etkin mücadele edebilmesi için önerilerin yer aldığı broşürde şöyle denildi:
  “Eğer öfkenizin kontrolünüz dışına çıktığını düşünüyorsanız, ev ve iş hayatınızın önemli boyutları bu duygudan etkileniyorsa, bir psikologun danışmanlığına başvurabilirsiniz.

  Unutmayın, öfkeyi yok edemezsiniz, tüm çabalarınıza rağmen sizi öfkelendirecek olaylar olacaktır.
  Yaşam her zaman için engellerle, acılarla, kayıplarla ve diğer insanların onlardan beklemediğimiz davranışlarıyla dolu olacaktır.
  Bunu değiştiremezsiniz. Ama bu olayların sizi etkileme biçimini değiştirebilirsiniz. Kızgınlık ve öfke taleplerinizi kontrol ederek, uzun vadede onların sizi daha mutsuz kılmasını önleyebilirsiniz” 2. 2
  AKBİLE
  Bayan Üye

  Cevap: Öfkeyle mücadele yolları

  Reklam  Öfkeyle mücadele yolları, bu yöntem işe yararmı bilmem ama genelde tövbe estağfurullah çekmek iş görebilir adam olan görür ama sinirlenince işte insanmın gözü bir şey görmüyor bir sonraki asama düşünülemiyor+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi