Öss'de okul birincilerinin hakları

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Rehberlik Bölümünden Öss'de okul birincilerinin hakları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  g_gizem
  Üye
  Reklam

  Öss'de okul birincilerinin hakları

  Reklam  Öss'de okul birincilerinin hakları

  Forum Alev
  2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 2880 sayılı kanunla değişik 45. maddesinin (a) fıkrası uyarınca, lise veya dengi okulları birincilikle bitiren adaylar, genel kontenjana ek olarak yükseköğretim programlarında okul birincileri için ayrılacak kontenjanlardan yararlandırılacaklardır. 2007-2008 ders yılı okul birincileri bu kontenjanlardan, 2008-ÖSS'ye girmek koşuluyla, sadece 2008-ÖSYS'de yararlanırlar.
  Okul birincilerinin kendi okullarında en yüksek Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanına sahip olabilmeleri için okullarındaki en yüksek diploma notuna sahip olmaları gerekir. Okul birincileri için ayrılan kontenjanlar sınırlıdır. Bu nedenle, tercihlerinin tümünü çok istenen programlar arasından yapan okul birincileri, puanlarının yüksek olmaması durumunda hiçbir programa kayıt hakkı kazanamayabilirler. Bu Kılavuzda yer alan tüm genel kurallar, okul birincileri için de geçerlidir. 2008-ÖSS'de 160'tan az ÖSS puanı alan okul birincileri, diğer adaylarda olduğu gibi yerleştirilme işlemine alınmazlar.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Öss'de okul birincilerinin hakları

  Reklam  Orta öğretim başarı puanları ÖSS de direkt etkili oluyor.Puanların hesaplanmasında yüksek puanlı olanların şansı daha fazla oluyor.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi