İş Görüşmesindeki Soruların Cevapları

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Rehberlik Bölümünden İş Görüşmesindeki Soruların Cevapları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  siyah_in_ci
  Usta Üye
  Reklam

  İş Görüşmesindeki Soruların Cevapları

  Reklam  İş Görüşmesindeki Soruların Cevapları

  Forum Alev
  İş görüşmesi daveti geldiğinde eliniz ayağınız birbirine dolaşır. Acaba neler sorulacak nasıl cevap vermeliyim gibi soruların içinde bulursunuz kendinizi. Şimdi size iş görüşmesi sırasında insan kaynakları uzmanı tarafından en çok soruları ve cevapları sunacağım.


  Sizi niye işe alalım?

  Banko soru! Mutlaka cevabınızı hazırlayın iş görüşmesine öyle gidin. İş dünyasında onların işine yarayacak özelliklerinizi şirketin ön araştırmasında öğrendiğiniz bulguları da katarak (şirket misyonu-vizyonu-basında çıkan haberler röportajlar) başarılı bir çalışan adayı profili çizmelisiniz. Tabii ki bu gerçek bir profil olmalı. Abartılı değil.

  Bana kendinizden bahseder misiniz?

  Görüşmenin başında sorulan bildik ama kritik bir soru. Görüşmecinin ön hazırlık yapmadığı aday hakında bilgi sahibi olmadığı durumlarda bu sorunun tercih edildiği söylenir. Ancak görüşmeci şu amacı da taşıyabilir: Sizi hiç tanımayan birine kendinizi nasıl tanıttığınız hangi kelimeleri kullandığınız ve özsaygınız hakkında fikir sahibi olabilmek. Cevabı verirken özgeçmişinizi sıralamak yerine kendi cümlelerinizle eğitiminiz başarılarınız ve hedeflerinizden bahsedebilirsiniz.

  İş yerinde çatışma- tartışma durumu doğduğunda ne yaparsınız?

  Bu tip durumlar her işyerinde olabilir. Görüşmesi bu soruyla sizin olumsuz bir durumla başa çıkma durumunu ölçmek istiyorlar. Böyle bir olay başınıza geldiyse anlatın. Nasıl çözüm getirdiğinizi detaylandırın. Şu önemli ; bu durumu yok mu saydınız yoksa olayın üstüne mi gittiniz? Duygusal mı yaklaştınız? Yoksa gerçekci mi?

  Yeni katıldığınız ekipte size güvenmelerini sağlamak için ne yaparsınız?

  Mükemmel görüneyim derken sizi anlatmayan gerçekdışı bir cevap olmasın. Yeni ortam ve iş arkadaşlarına kolay adapte olabileceğinizi bunun için farklı davranmaya gerek olmadığını söyleyebilirsiniz.

  Daha önce aldığınız ücret neydi?

  Daha önce çalıştığınız yerde aldığınız maaşı saklamayın veya abartmayın. İş dünyası sandığınız kadar da büyük değildir işin aslını isterlerse hemen öğrenebilirler.

  Gerçekleştirmek istediğiniz bir projeniz var mı?

  Seçtiğiniz alanla ilgili gerçekleştirmek istediğiniz bir fikir öneri çalışma mutlaka olsun. Ama uçuk bir fikir değil. Üzerinde kafa yorulduğu belli olan şeyler olsun…

  Çalışma tarzınızı nasıl tanımlarsınız?

  Bireysel mi ekip çalışması mı yoksa her ikisinden de birer parça mı? Planlı mı çalışırsınız yoksa iş durumuna göre mi? Zamanı nasıl kullanırsınız? Zaman yönetmek için ne yaparsınız? Elinizdeki işi bitirmeden diğerine başlamam diyenlerden misiniz yoksa iki-üç işi aynı anda yürütür müsünüz? Görüşmecinin amacı kafanızdaki çalışma şeklini ve çalışma ortamını öğrenmek.

  Canan Karabulut
 2. 2
  siyah_in_ci
  Usta Üye

  --->: İş Görüşmesindeki Soruların Cevapları

  Reklam  İş görüşmeleri; kendinizi tanıtabilmek başvuru yaptığınız iş için uygun olduğunuzu anlatabilmek için özgeçmişinizden sonraki ikinci adımdır. Bazen iş görüşmesi; ikinci ve son adım olabilir çok istediğiniz işi kaçırabilirsiniz. İşte size iş görüşmesinizin başarılı geçmesini sağlayacak sırlar.

  Gerçekleştirmek istediğiniz bir projeniz var mı?

  Seçtiğiniz alanla ilgili gerçekleştirmek istediğiniz bir fikir öneri çalışma mutlaka olsun. Ama uçuk bir fikir değil. Üzerinde kafa yorulduğu belli olan şeyler olsun…

  Çalışma tarzınızı nasıl tanımlarsınız?

  Bireysel mi ekip çalışması mı yoksa her ikisinden de birer parça mı? Planlı mı çalışırsınız yoksa iş durumuna göre mi? Zamanı nasıl kullanırsınız? Zaman yönetmek için ne yaparsınız? Elinizdeki işi bitirmeden diğerine başlamam diyenlerden misiniz yoksa iki-üç işi aynı anda yürütür müsünüz? Görüşmecinin amacı kafanızdaki çalışma şeklini ve çalışma ortamını öğrenmek.

  En sevdiğini yöneticiniz kimdi neden?

  Mesela şöyle bir cevap verebilirsiniz. “Genelde hiçbir yöneticimle sorun yaşamadım ama özellikle x şirketindeki yöneticimden çok şey öğrendim. Çok tecrübeli bir isimdi ve bunu ekibiyle paylaşmasını çok iyi biliyordu.”

  Sizin için ideal şirket hangisi? Örnek verebilir misiniz? Neden?

  Sizin idealiniz yüklü bir maaş ve 2 ay yıllık izin veren bir şirket olabilir ancak karşı tarafın duymak istediği bu değildir. Başarılı şirketlerin neler yaptığını gözünüzün önüne getirin. Bir şekilde yakından tanıma fırsatı bulduğunuz firma varsa o zaman ismini verip örneklendirebilirsiniz. Bunun için basını takip etmek ara sıra ekonomi haberlerine göz atmak yardımcı olacaktır.

  Önceki işinizin en sevmediğiniz yanı neydi?

  Asla yapılmaması yapılan şey özellikle eski yöneticinizle ilgili olumsuz konuşmak. Önceki müdürünüz yüzünden ayrılmış olsanız bile bunu bu şekilde söylemeyin. Kimseyi suçlamayın.

  Neden şirketimiz iş başvurusu yaptınız? Şirketimizle ve bu pozisyonla neden ilgileniyorsunuz?

  Açık ve net bir cevap olmalı. Görüşmeci yeni bir kariyer fırsayı ve yeni bir iş aradığınız zaten biliyor. Şirkete başvurmanızı sağlayan gerçek nedenler ne? Şirketin sizin için cazip olan özellikleri hangileri? Bunlardan bahsetmek gerek. İyi gerekçeleriniz olmalı. O şirketin sunduğu kariyer fırsatları kurumsal kültürü v.s. Bu görüşmeye gideceğiniz şirketle ilgili bilgi toplamanın gerekliliğini ortaya koyuyor. Şirketi araştırdığınız gösteren doyurucu bir cevap işe alınmanızın kapısını aralayacaktır.

  Çalışma hayatında karşılaştığınız kişilerin en çok hangileri sizi kızdırır?

  Hiç kızmaz mısınız? Hadi canım sizde. İnsanın doğasına aykırı. Hepimizin tepki duyabileceği hareketlerden örnek verebilirsiniz. Sabırsızlık kaba davranışlar v.s

  İşlerinizi nasıl planlarsınız?

  Herkesin tarzı farklı. “En iyisi şudur” diyemeyiz. Günlük mü haftalık mı plan yaparsınız? Yapılacak işleri ufak not kağıtlarına mı yoksa bilgisayardaki takvime mi işlersiniz? Ya da ne yaparsınız?

  Herşey üst üste gelip tıklandığınızı hissettiğiniz anda hangi yollara başvurursunuz?

  Çıkıp biraz hava almak size iyi gelen bir şarkıya kulak vermek bir dost sesi duymak mutlu olduğunuz bir anı hatırlamak. Böyle stresli durumlarda nası başa çıktığınız merak ediliyor. Size yardımcı olması için yüksek topuklarda yer alan stresle başa çıkmanın pratik yolları yazısını okumak için buraya tıklayın.

  Ücret beklentiniz nedir?

  Ücret özellikle yeni mezunların en çok dikkat etmesi gereken bir soru. İş hayatına başlarken maaş birinci öncelik olmamalı. Pek çok yeni mezunda “o kadar okudum bu paraya çalışmam” anlayışı işi öğrenmekten daha önemli oluyor. Bunda ailelerin de etkisi var. “O kadar okuttum benim kızım/oğlum bu ücrete mi layık?” diye düşünen aileler çocuklarının bir an önce iş hayatına katılmalarını engellediklerinin farkında değil. Yeni mezunsanız ya rakam belirtmemeye çalışın ya da makul bir şey söyleyin. Bu aşamada birinci önceliğiniz işi öğrenip deneyim kazanmak. Ücret pazarlığı yapacak günleriniz de gelecek.

  Çok yoğun bir gün. Yığınla iş var ve telefonlar da susmak bilmiyor. İşleri yetiştirmeniz imkansız. Ne yaparsınız?

  Önem sırasına göre işleri planlamanız; hem acil hem de önemi statüsündeki işleri öne almanız lazım. Bunların içinde ertesi güne bırakabileceğiniz işler mutlaka vardır. Zamanı nasıl planladığınızdan da bahsedebilirsiniz.
+ Yorum Gönder
kendinizi nasıl tanımlarsınız sorusuna cevap,  kendinizi nasıl tanımlarsınız,  iş başvurusunda kendinizi nasıl tanımlarsınız,  iş görüşmesinde kendinizi nasıl tanımlarsınız,  iş görüşmesinde kendinizi nasıl tanıtırsınız
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi