Seni seviyorum; ama davranışını onaylamıyorum

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Rehberlik Bölümünden Seni seviyorum; ama davranışını onaylamıyorum ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Seni seviyorum; ama davranışını onaylamıyorum

  Reklam  Seni seviyorum; ama davranışını onaylamıyorum

  Forum Alev  Sürekli kınayarak ve suçlayarak çocuğu doğruya yönlendiremezsiniz. Hayata ve olaylara onun gözüyle bakmayı denemeli, onu anladığınızı hissettirmelisiniz.
  Çocuğunuzun size sonsuz bir güven duyması ve her zaman sevildiğini düşünmesi için sevginizin şartsız olması gerekiyor. Şartlı sevgi ifadesi çocukta, istenileni yapmadığı zaman sevilmeyeceği duygusunu oluşturuyor. Oğlunuz dersinden ‘beş’ aldığı zaman ‘Aferin oğlum, ne kadar akıllısın, seni çok seviyorum.’ dediniz ama ‘üç’ aldığında ‘Neden dersine çalışmıyorsun, haylaz çocuk.’ diyerek azarladınız. Kendisine duyulan sevgiyi yapılan hareketlerle anlayabilen çocuk, bu iki farklı ifadeye bakarak sevgiyi artan ve azalan bir şey sanıyor. Oysa sevgi azalan değil, artan bir şeydir. Sevgi hep vardır ve şartlara göre değişmez.

  ***

  SEVGİYİ GÖSTERME BİÇİMLERİ ÇOK ÖNEMLİ

  Çocuğunuza kendisini şartsız sevdiğinizi ifade etmek için ‘Ben seni her zaman çok seviyorum, ama bu davranışını onaylamıyorum’ diye konuşun. Bu şekilde, hem ‘ben’ dilini kullanıyor, çocuğunuzu suçlamak yerine kendi duygularınızı yansıtmış oluyorsunuz, hem de güven duygusu veriyorsunuz.

  ‘Ders çalışmadığından dolayı, ablana vurduğun için, eşyaları dağıttığın için.. ben çok rahatsızım ve üzülüyorum” ifadesi ‘Sen ne yaramaz, kötü bir çocuksun’ sözlerinden daha sıcak mesajlar veriyor. Çocuğunuza üzüntülerinizi, sıkıntılarınızı anlatın. Onu her şeye rağmen sevdiğinizi her zaman vurgulayın.

  Derslerine pek çalışmayan ve düşük notlar alan çocuğunuzla ‘Oğlum (kızım), biliyorum ki sen elinden geleni yapabilirsin. Beş alman gerektiğini söylemiyorum, ama elinden geleni yapmadığını düşünüyorum. Sen çalıştığın zaman başarılı olacaksın.’ diyerek konuşursanız, hem onu destekleyerek güven vermiş olursunuz hem de beklentinizi ifade edersiniz.

  Bu konuşmadan çocuğunuz ‘Ben sevilmiyorum, iyi ki bir üç aldım’ sonucunu çıkarmaz. Çocuklarınıza sevginizi tüm ilişkilerinizde etkili zaman ayırarak, gerçekten ilgilenerek gösterebilirsiniz. Oyun oynama, birlikte bir yerlere gitme, kitap okuma, sohbet etme gibi.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Seni seviyorum; ama davranışını onaylamıyorum

  Reklam  Çocuklara sevgimizi belli etmemiz lazım.Tabi çocuklarda şımaracaklar.Onlara hatalı davranışlar sonucunda gerekli uyarımızı yapacağız ama onları sevdiğimizi de belli edeceğiz.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi