Sınav Kaygısının Öğrenci Üzerindeki Etkileri

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Rehberlik Bölümünden Sınav Kaygısının Öğrenci Üzerindeki Etkileri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Genç.bjk
  Bayan Üye
  Reklam

  Sınav Kaygısının Öğrenci Üzerindeki Etkileri

  Reklam  Sınav Kaygısının Öğrenci Üzerindeki Etkileri

  Forum Alev
  Sınav Kaygısının Öğrenci Üzerindeki Etkileri

  Öğrencinin kaygısı arttıkça ve sürekli hale geldikçe huzursuz olur, başarısızlık korkusu belirgin hâle gelir. Sınava hazırlanmaya karşı ilgisizlik, motivasyon düşüklüğü, dikkatini toplayamama, ders çalışmayı sürekli erteleme, isteksiz olma ve tedirginlik hali tehlikeli boyutlara ulaşıp sınav hazırlığında ciddi bir engel oluşturmaya başlar. Bu kaygı aynı zamanda sınav anına ilerlerken en değerli çalışma anlarının kaybına neden olur. Ve bütün bu durumların temelindeki kaygı vakit kaybı ile daha da tetiklenmiş olur.Bir süre sonra fiziksel düzeyde de hissedilmeye başlar. (Mide bulantısı, kalp atışlarında hızlanma, ellerde titreme, ağız kuruluğu, iç sıkıntısı, terleme, uyku düzensizliği, karın ağrıları, baş ağrısı vb.)

  Özellikle sınav gününden önce ve sınav günü sözü edilen fiziksel etkiler artar. Gerginlik, çarpıntı, sinirlilik, karamsarlık, kabus görme, korku, terleme, solunumda güçlük, iştahsızlık, mide bulantısı, bitkinlik, durgunluk gibi belirtilerde eklenerek kaygı seviyesi artar.

  Bütün bunların yanı sıra dikkat ve konsantrasyon bozulmaya başlar, öğrenci hiçbir şey bilmediği hissine kapılır. Kendisini yetersiz görme, değersiz görme gibi benliği ile ilgili olumsuz ve gerçek dışı yorumlar geliştirir. Öğrencinin sorunlara çözüm üretme ve kaygısını yöneterek kontrol altına alma yeteneği de zayıflar.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Sınav Kaygısının Öğrenci Üzerindeki Etkileri

  Reklam  sınav kaygısı arttıkça öğrencilerde de bir panik başlar. bu kaygılarla baş edemeyen öğrencilerde uyku problemi, iştahsızlık, gerginli ve sinirlilik olabilir. aile ve arkadaşlarıyla iletişimde sorunlar yaşanabilir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi