Kitap Okumaya Nasıl Başlamalıyım?

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
Öğretim ve Rehberlik Bölümünden Kitap Okumaya Nasıl Başlamalıyım? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  mesut__34
  Yeni Üye
  Reklam

  Kitap Okumaya Nasıl Başlamalıyım?

  Reklam  Kitap Okumaya Nasıl Başlamalıyım?

  Forum Alev
  Merhaba sevgili arkadaşlar...
  Yaklaşık 5 seneden beri doğru düzgün kitap okumuyordum ve derslerim hiç de iyi değildi. Okuduğum gazeteleri ve de herşeyi ilk başta anlamakta güçlük çekiyorum. Geçen gün kitap okumaya başlayayım dedim, başladım, okurken hiçbir kelime aklıma girmedi ve bir sıkıntı, yorgunluk çöktü. Seneye İnşaallah YGS - LYS sınavlarına gireceğim. Kitap okuma tabii ki olmazsa olmaz bişey ama yapamıyorum, beceremiyorum. Umutsuzluğa da düşmeyeyim diyorum ama kitap okurken okuduğumu anlamamam canımı sıkıyor. Turgenyev'in "Babalar ve Oğullar" adlı kitabını okumaya başladım ama dediğim gibi okuduklarım hafızamda hiç de yer etmiyor.
  Ne yapmalıyım? Kitap okumaya nasıl ve nereden başlamalıyım? Hangi tür kitapları okumalıyım? Başlangıç için nasıl bir kitap önerirsiniz? Günün hangi zamanları, hangi vakitleri kitap okumak daha verimli olur? 2. 2
  ÆSiя
  Özel Üye

  --->: Kitap Okumaya Nasıl Başlamalıyım?

  Reklam  Uzun şeyler(Roman gibi) yerine daha kısa 100-200 sayfalık kitaplar okuyarak başlayın.Ağır dilde değildi daha hafif dillerde yazılmış kitapları okuyun.Harry Potter,Şeker portakalı gibi.Ve daha çok hoşunuza gidecek türü seçin.Siyaset ise siyasi bilim-kurgu ise bilim-kurgu kitabı okuyun.Bu şekilde başlarsanız çabuk okursunuz.Okurkende kendinizi sıkmayın ilk başta 30-40 sayfa ile başlayıp günlük 100-200 sayfaya yavaş yavaş çıkabilirsiniz.

  Bir anda ağır kitaplarla başlamayla olmaz.Yavaş yavaş ince,hafif dilde hoşunuza giden tarzdan kitaplar okuyun.Kısa sürede büyük ilerleme kaydedersiniz.Hem bu şekilde kelime darcığınız daha çok geliştiği için ağır dilli kitapları daha kolay biçimde okuyabilirsiniz.Babalar ve Oğullar gibi...
 3. 3
  mesut__34
  Yeni Üye
  peki gazete okumanın da faydası var mıdır? 4. 4
  ÆSiя
  Özel Üye
  Okumanın her türlü faydası vardır.Gazetede aynı zaman da gündemide takip etmiş olursunuz.Ama yinede her ikisinide okumanız size daha büyük yarar getirecektir.

 5. 5
  mesut__34
  Yeni Üye
  peki belli saatler arası mı kitap okuyalım yoksa dağınık düzen de okumanın faydası olur mu?

 6. 6
  ÆSiя
  Özel Üye
  Bir işi düzenli daha rahat yapıyorsanız tabiki düzenli daha iyi olur ancak yok ben okurum derseniz istediğiniz her an okuyabilirsiniz.Öyle bir sorununuz yoksa belli saatler arası değil her fırsat buldukça okuyun.Nekadar çok okursanız okadar çok yararınıza olur.

 7. 7
  mesut__34
  Yeni Üye
  Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum sayın ÆSiя. Çok yararlı oldu.
  Bir de şu sorum olacaktı. Kütüphanelere üyelik yapılabiliyormuş. Acaba nasıl üye olacağız ve üyeliğin bize avantajları ya da dezavantajları olacak mı?

 8. 8
  ÆSiя
  Özel Üye
  O üyeliği direk kütüphaneden yapıyorsunuz.Web sitesi varsa belki oradan yapılabilir.Avantajı kitabı kütüphaneden belli süreliğine alıp kitabı evinizde okuyabilirsiniz.Başka avantajlarıda vardır.Dezavantajı olacağını sanmıyorum ama siz aynı zamanda bununla ilgili bilgileri net olarak kütüphanenizden alın.

 9. 9
  mesut__34
  Yeni Üye
  Çok sağolun, çok teşekkür ediyorum verdiğiniz bilgilerden dolayı.

 10. 10
  mesut__34
  Yeni Üye
  Tavukları çok seviyorum ve bahçemde tavuk besliyorum. Tavuklarla ilgili kitap okumak eminim bana çok zevk verecektir. Bugün Ahmet Günbay Yıldız'ın Üç Deniz Ötesi romanının 21. Baskısını bitirdim. Çok güzeldi. Okudukça okuyasım geldi. Tavuklarla ilgili önerebileceğiniz bir kitap var mı? Tavukların özellikleri ile ilgili ayrıntılı olarak...

 11. 11
  ÆSiя
  Özel Üye

  --->: Kitap Okumaya Nasıl Başlamalıyım?

  Reklam  Baktım ama o tarz çocuk kitapları dışında kitap bulamadım.Onu en iyisi kitapçılarda bulabilirsiniz.Remzi,inkilap,nezih,D&R gibi gelişmiş kitapçılarda daha rahat bulursunuz.

 12. 12
  mesut__34
  Yeni Üye
  peki önerebileceğiniz daha iyi öğrenmeyi, zeka gelişimini ve hafıza gücünü geliştirici kitaplar var mı?

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
kitap okumaya nereden başlamalı,  ne tür kitaplar okumalıyız,  kitap okumaya nasıl başlamalıyım,  kitap okumaya nereden başlanmalı,  kitap okumaya nereden başlamalıyım
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi