İdeal Ders Çalışma

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Rehberlik Bölümünden İdeal Ders Çalışma ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gökhan
  Emekli
  Reklam

  İdeal Ders Çalışma

  Reklam  İdeal Ders Çalışma

  Forum Alev
  İdeal Ders Çalışma

  Acaba ideal ders çalışmanın yolu yöntemi nedir? Yapılan araştırmalar göstermiştir ki öğrenmeye zihinsel hazırlık yapıldığında öğrenme daha verimli olmaktadır. Peki nasıl zihinsel hazırlık yapacağız? İlk olarak çalışacağımız konuyu ve onun yan başlıklarını belirlememiz gerekiyor. Konu için gerekli olan çalışma süresini belirleyip ona göre kendimizi ayarlamalıyız. Bunları yapabilmek için bir ön okuma gerçekleştirip zihni konuya hazır hale getirmek önemlidir. Böylece konu bütün olarak gözden geçirilmiş olur. Bu okuma sırasında konunun temel kavramları, ilginç ve önemli yönleri belirlenmelidir.

  Daha sonra konunun tam olarak anlaşılması için derin okuma safhasına geçmek öğrenmeyi kalıcı hale getirir. Bu okumada, konunun parçaları üzerinde yoğunlaşarak ayrıntılara dikkat edilmesi gerekir. Yoğun okuma sırasında konunun önemli kısımları, kavramları, size ait olan kodlama yöntemiyle kodlanmalı (önemli kavramların yanına yıldız konulabilir, satırların altı çizilebilir vb.), konu okunurken anlaşılmayan veya bilinmeyen kavramlar bir yere not edilip, bu kavramların anlamları ayrıntılı bir şekilde öğrenilmelidir. Ayrıca bu aşamada soru sorulabilecek kısımlar belirlenip soru haline getirilebilir. Böylece konunun tamamından bir soru listesi hazırlanmış olur.

  Üçüncü safhada ise son okuma (tekrar) yapılarak özet çıkarma yoluna gidilmelidir. Bu şekilde okuduğunuz konuyu kendi cümlelerinizle, kendinize maletmiş olursunuz. Kendinize ait örneklerle konuyu zenginleştirmeniz gerekir. Bu, konuyu size daha sıcak gösterecektir.

  Bunların dışında bir öğretmen gibi konuyu sesli bir şekilde anlatın. Ufak kardeşleriniz varsa bu yöntemi onlara uygulayabilirsiniz. Eğer yoksa odadaki her hangi bir nesneyi (koltuk gibi) kendinize muhatap alabilirsiniz (Bunu yaparken çevrede insan olmamasına dikkat edin. Yoksa insanlar sizin akıl sağlığınız açısından iyi şeyler düşünmeyebilirler!). Bu sayede konu ile bütünleşmiş olursunuz.

  Son safhada yapılması gereken şey ise örnek sorularla öğrenme derecenizi belirlemeniz. Bunun için dergideki, verilen kitaplardaki soruları çözmeniz gerekiyor. Özellikle çalıştığınız konu hakkında geçmiş senelerde sınavlarda gelen soruları mutlaka çözün. Yanlışlarınızı analiz ederek nerede, hangi hatalara düştüğünüzü belirleyin. Eğer bunu yapmazsanız, benzer sorularda aynı yanlışlara düşme olasılığınız olacaktır. 2. 2
  Princess
  Üye

  --->: İdeal Ders Çalışma

  Reklam  Çalışmanın yolları
  ÇALIŞMANIN VE BAŞARILI OLMANIN KURALLARI
  Dünyada iş-sanat-spor-öğrencilik hayatlarında başarılı olmuş insanların yaşamları incelendiğinde bu insanların bir yaşam ve çalışma disiplini geliştirmiş olduklarını ve bir hedef peşinde koştuklarını görürüz. Hedefinize ulaşmak, ancak hayatınızı belli bir disiplinle yönetmenizle mümkündür. Olumlu sonuçlar üretmek istiyorsanız;

  Çalışmak için uygun saat beklemeyiniz. Biliniz ki her gün ve saat çalışmak için uygundur.
  Çalışma isteğinin gelmesini beklemeyiniz. İstek çalışmaya başladıktan sonra gelir.
  Günlük çalışma programınızı uygulamaya özen gösteriniz. Zorunlu kalmadıkça günlük çalışmanızı ertelemeyiniz.
  Ders çalışırken çalıştığınız bölümü tamamlamadan başka bir dersle ilgilenmeyiniz.
  Çalışma odanızı düzenlerken sizi ilgilendirmeyen eski kitap, dergi, size ait olmayan roman ve ansiklopedileri odadan çıkarınız.
  Odanızı düzenlerken her ders için ders araç gereçlerin ayrı ayrı (okul,dersane matematik kitap ve defterleri, sosyal bilgiler ders kitapları, atlasları gibi) bloklayınız.
  Herhangi bir dersi çalışmaya başlarken dersle ilgili bütün dökümanları blok olarak alıp çalışmaya başlayın. Ders çalışırken doküman aramak için masadan kalkmayınız.
  Çözemediğiniz sorular karşısında umutsuzluğa ve yılgınlığa düşüp çalışmaktan vazgeçmeyiniz.
  Çözemediğiniz soruları önceki örnek çözümlerden yararlanarak çözmeye çalışın. Çalışma sevgisi güçlükleri yenmekten doğar.
  Devamlı ve planlı çalışınız. Ders çalışmaya her gün aynı saatte acıkıp, aynı saatte uyuduğumuz gibi çalışmak da edinilmiş bir alışkanlıktır.
  Çalışmanın süresi değil, bu süre içinde yaptığınız işin (çalıştığınız konuyu öğrenip öğrenemediğiniz, testteki soruların yanlışlarını bulup doğruya çevirip çevirmediğiniz) kalitesi önemlidir.
  İstediğiniz başarıya ulaşmak için her gün devamlı ve düzenli çalışmanız yeterlidir.
  Düzenli ve programlı çalışmadığınızda yeni işlenen ünitelerle birlikte çalışılması gerekenler çoğalacak ve yapılması gereken işin çokluğu gözünüzde büyüyecek, bu da sizi yılgınlığa götürecektir. Düzenli çalışma konusunda irade geliştiriniz.
  Başlamak bitirmenin yarısıdır. Ancak yarım bırakılan iş de yapılmamış sayılır. Çalıştığınız konuyu bitirme konusunda sabırlı olunuz.
  Çözmeden bıraktığınız her sorunun karşınıza sınav sorusu olarak çıkabileceğini unutmayınız.
  Ders çalışırken televizyon sesi, müzik, açık bilgisayar ilginizi dağıtır. Çalıştığınız konuya dikkatinizi yoğunlaştırabilmek için odanızdaki elektronik cihazların kapalı olmasına dikkat ediniz.
  Sinirli, üzgün ve yorgunken ders çalışmak güçleşir. Bu durumda duş alıp dinlendikten ve sıkıntınızı birisiyle paylaşıp rahat duruma geldikten sonra çalışmaya başlayınız.
  Çalışmaya karar verdiğiniz toplam süre içinde odanızdan çıkmamaya özen gösteriniz. Çıktığınızda konsantrasyonunuz bozulur, çalışma süreniz uzar.
  Çalışma masanızda daima su bulundurunuz.
  Kendiniz ve çalışmalarınız hakkında daima olumlu düşününüz. Korkuya, karamsarlığa, umutsuzluğa kapılmayınız. Kazanmak zor değildir.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi