Beyni daha iyi çalıştırmanın yöntemleri

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Rehberlik Bölümünden Beyni daha iyi çalıştırmanın yöntemleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  MaviAdam
  Özel Üye
  Reklam

  Beyni daha iyi çalıştırmanın yöntemleri

  Reklam  Beyni daha iyi çalıştırmanın yöntemleri

  Forum Alev
  Mümin Sekman'ın hazırladığı "Bu hafta beynine iyi bak!" adlı "Beyin Kullanma Kılavuzu" kitapçığından birkaç alıntı:

  - Beyin açık havada ve ayaktayken daha iyi çalışır. Önemli kararlarınızı açık havada yürürken alın.

  - Beyin örneklerle akıl yürütür. Kararsız kaldığınız bir durumda "Atatürk benim yerimde olsaydı ne yapardı?" diye düşünün.

  - Yabancı bir dil öğrenme ve ezber beyni güçlendirir. Her gün birkaç yeni kelime öğrenin ve kullanın.

  - Zihinsel jimnastik yapın. Bunun için başta Sudoku olmak üzere bulmaca ve satranç gibi oyunları kullanabilirsiniz.

  - Zihinsel rutinlerinizi kırın. Bazen telefonu sol elinizde tutun, çantanızı diğer alinizde taşıyın, evinize başka bir yoldan gidin.

  - Zihinsel zevklerinizi zenginleştirmek için her gün mutlaka iyi bir özdeyiş kitabından, birkaç cümle okuyun. Güzel bir resme bakın. Sevdiğiniz bir müziği gözleri kapalı dinleyin.

  - Bir konu hakkında düşünürken, nasıl düşündüğünüzü de gözlemleyin. Düşünmek üzerine düşünmek, düşünce kalitesini artırır.

  - İyi bir uyku kaliteli bir beynin temelidir. 24 saati geçen uykusuzluk sarhoşluğa benzer bir şekilde beyin fonksiyonlarını etkilemektedir.

  - Bol ve temiz "birinci el" oksijen beyin için çok önemlidir. Beyin vücuda alınan oksijenin dörtte birini tek başına tüketir.

  - Farklı düşünme tarzları beyni geliştirir. Çocuklar ve hayvanlarla daha fazla vakit geçirin. Sizden farklı düşünen insanlarla konuşun.

  - Kullanılmayan organ körelir. Sürekli TV seyrederek beyninizi düşük viteste çalıştırmayın. Beyninizin sınırlarını zorlamayan etkinlikler, beyninizi geliştirmez.

  - Beyin diyeti yapın. Beynimiz "garbage in garbage out" ilkesine göre çalışır. Yani beninize çöp girerse, beyninizden çöp çıkar. Beyninizi neyle beslediğinize, midenizi neyle beslediğiniz kadar dikkat edin.

  - Kafanızda en çok neyi düşünürseniz, hayatınızda onu çoğaltırsınız. Günde aklımızdan 60 bin ile 80 bin arası düşünce geçer. Bu düşünceler ne hakkında?

  - Beynimiz kendisinin nasıl çalıştığı hakkındaki bilgi ve inançlarına göre çalışır. Beynin çalışması hakkında yanlış bilgilere sahip olduğumuzda, beynimiz de yanlış çalışır.

  - Başarı beyinde başlar. Beyninizi nasıl daha iyi çalıştırabileceğiniz üzerine daha fazla kafa yorun
 2. 2
  Yoncalar
  Bayan Üye

  Cevap: Beyni daha iyi çalıştırmanın yöntemleri

  Reklam  İnsan beyni de kullanıldıkça daha geniş alanlar açılmakta ve beyinlerini daha iyi kullanmaya başlamaktadır.Bunun için son zamanlarda beyin jimnastiği yada beyni daha iyi kullanabilme yöntemleri gerçekleşmekte ve hatta okulları bile açılmaktadır.+ Yorum Gönder
beyni çalıştırma yöntemleri,  beyni daha iyi çalıştırmanın yolları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi