Brutal Vokal Ve Ses Teknikleri

+ Yorum Gönder
Müzik Köşesi ve Rock muhabbet Bölümünden Brutal Vokal Ve Ses Teknikleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  YapRock
  Forumun Herşeyi
  Reklam

  Brutal Vokal Ve Ses Teknikleri

  Reklam  Brutal Vokal Ve Ses Teknikleri

  Forum Alev
  Hani olurda heves edip denemek isteyenler olabilir.(kendimden biliyorum)Tekniklerini bilmeden yaparsanız kötü sonuçlar
  ortaya çıkabilir diye düşünerekten tekniklerini koyuyorum.
  Kolay gelsin


  Her gün 1 yumurta

  Konuşurken çene geride(herzamn değil)

  Göğüs kafesine aldığın havayı karın boşluğuna verip,vokal esnasındada o havayı yavaş yavaş verirsen ..
  Nefes açma çalışmaları
  İçerden içerden böğür
  Röarrrr.. Bööööörrr.. Yeaaaaa.. !!


  * vokalinizi yapmadan 3 gün önce kendi kendinize gırtlağınızı eğitmek için hırlayın. yani hırlama derken köpeklerin yaptığına benzer sesleri kastediyorum. arada bir aklınıza gelince hırlarsanız gırtlağınızın yapısında değişmeler yavaş yavaş başlayacaktır.

  * soğuk şeyler içmeyin, rüzgarda kalıp üşütmeyin, bunlar yaygın kanının aksine sadece gırtlağınızın kötü etkilenmesine ve vokal yaparken öksürmenize sebep olur.

  * 3 günlük hazırlık evresinde bolca brutal müzik örneği dinleyin.

  * süre bitiminde şimdi gerçek egzersizlere başlıyoruz. ilk önce "hiiii" çalışması ile gireceğiz. "h" harfini gırtlağınızda sıkıştırarak 1 saniye kadar çıkarttıktan sonra diyaframınızda başlayan titreşim "i" sesinin de titremesine izin verecektir. bu çalışmada ilk başlarda öksürük sorunu ile karşılaşırsanız aldırmayın, çok ilerlerse bir kaç gün boğazınızın iyileşmesini bekleyin. "hiii" çalışması black metal vokali yapmak isteyen arkadaşlar için yeterli bir noktadır.

  * şimdi "hüüüü" çalışması yapacağız. dudaklarınızı "ü" sesi çıkacak şekilde ördek gagası gibi büzün. yine "h" sesini gırtlakta sıkıştırarak bu kez "ü" sesinin kalın bir nota ile titreşmesini sağlayın. "ü" sesi biraz "u"ya da benzemelidir, yoksa komik olur. "hiii" aşamasını atlattıysanız zaten bu noktada boğazınızın tahriş olması sorunu olmayacaktır.

  * artık temel ve söz içermeyen brutal vokal yapabiliriz***.fakat esas olan sözlerin de kullanımı olduğundan insan ve hayvan arasındaki çizgiyi iyi belirleyelim ve vokalimize tad, doku ve edebiyat katmaya başlayalım. özellikle "ü" ve "e" seslerinin kolay çıkarıldığı, "s" seslerinin opeth tarzındaki tıslamalara yol açtığı kolayca görülmektedir. burada "ö" sesinin kullanımı konusuna değinmek isterim. "ü"deki o ördek dudak yapısı bu kez yerini daha açık bir ağıza bırakır ve başın öne eğilmesiyle sesin daha rahat dışarı verilmesi sağlanır. zaten ses ne kadar inceyse başınızı o kadar yükseğe kaldırabilirsiniz.

  * vokal yapmadan önce bazı sanatçılar pet şişeler dolusu su içer, hiçbir faydası olmadığı gibi mide bulantısına yol açar.

  mikrofon ve kayıt teknikleri:

  * mikrofona "çok yakın" ile "dibine girmek" arasında bir uzaklık belirleyiniz. bu uzaklığın sabit tutulması canlı performansta önem taşıdığı gibi kayıtta da miksajı yapan kişiden daha az küfür yemeniz için birebirdir.

  * az miktarda distortion ve tizlerin biraz yükseltilmesi vokalin hafif çatırdayarak gelmesi ve brutal potansiyelinizi göstermesi bakımından faydalı bir kullanımdır.

  * reverb kullanımı üzerine çeşitli görüşler olmakla beraber benim favorim hafif katedralimsi geniş reverblerin kısık olarak kullanılması yolundadır. delay kullanımı amorphis'in elegy albümünde iyi gitmiş de olsa uygulamaya gelince çok dikkatli bir düzenleme ve miksaj gerektirmektedir.

  çeşitli bilgiler:
  * kimi insanlar bar bar bağırdıkları halde brutal vokal yaptıklarını düşünmektedir, dokunmayınız, seviniz onları.
  * ultra brutal vokal gayet sanatsal ve beceri isteyen bir faaliyettir, dalga geçenler dombilidir.
  * tıpkı başka enstrümanlar gibi insan sesi bir çok duygu ve düşünce ifade edebilir, bu da o ifadenin değişik bir tarzı olarak alt kültürlerde yer almakta, ne olduğu bilinmemekte, "adamlar bağırıyo işte salak salak" şeklinde beyinsizce eleştiriler yapılmaktadır, "oldu canım" diyerek geçiniz, polemiğe girmeyiniz.


  ALINTIDIR...:)
 2. 2
  ScKeane
  Üye

  --->: Brutal Vokal Ve Ses Teknikleri

  Reklam  Paylasım icin tesekkürler. Solistimizin işine yarıcak ;)+ Yorum Gönder
brutal vokal dersleri,  ses titretme teknikleri
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi