80'lerden Bugüne Türkiye'de Rock

+ Yorum Gönder
Müzik Köşesi ve Rock muhabbet Bölümünden 80'lerden Bugüne Türkiye'de Rock ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  siyah_in_ci
  Usta Üye
  Reklam

  80'lerden Bugüne Türkiye'de Rock

  Reklam  80'lerden Bugüne Türkiye'de Rock

  Forum Alev


  70'LERİN SONU

  70’lerin ikinci yarısından sonra, “Anadolu Pop – Rock” altın çağı sona ermiş, durgunluk dönemi başlamıştı. Bu dönemde Cem Karaca, Erkin Koray ve Moğollar gibi isimler şanslarını yurtdışında denemek üzere Türkiye’den ayrılmışlardı. Giderken geride bıraktıkları son albümler, üretimlerinin zirvesindeki çalışmalar olarak tarihteki yerlerini aldı.
  CEM KARACA'NIN "HASRET"İ

  Cem Karaca, Darbenin gerçekleştiği günlerde Almanya’da bulunuyordu. Bu dönemde Almanya’da çıkarttığı “Hasret” adlı albüm nedeniyle de hakkında dava açıldı. Kendisine yapılan “yurda dön” çağrılarına cevap vermeyince vatandaşlıktan çıkarıldı. Böylece sanatçının yaklaşık 8 yıl sürecek sürgün hayatı başlamış oldu.
  ERSEN ROCK VE ARABESKİ BULUŞTURUYOR

  Ersen, 1980 başlarında, arabesk ve türkülere yönelmişti. Ersen o günlerde piyasaya, “Mucize” ve “Hatamızı Bilmeden Çekiyoruz” adlı birer albümün yanısıra “Takma Kafana Arkadaş” adlı 4 Şarkılık bir Maxi EP çıkarttı. Müslüm Gürses’in en “damar” olduğu zamanlarda seslendirdiği “Mutlu Ol Yeter”, Ersen’in yorumuyla bu EP albümde yer aldı.
  KÖHNE ÇAY BAHÇESİ

  Köhne, 70’li yıllar boyunca Kadıköy’lü gençlerin önemli buluşma noktalarından birisi oldu. 90’lı yıllarda Akmar Pasajı, rock müzik dinleyicisi ve bir çok grup için nasıl bir önem taşıyorsa, Köhne de o dönem için benzer bir öneme sahipti. Şimdiki Kalamış Marina’nın bulunduğu yer, doldurulmadan önce Kalamış Vapur İskelesiydi. Fotoğrafta iskelenin hemen sağında, bu iskeleden çekilmiş olan Köhne Çay Bahçesi görülmekte.
  BU İŞLER BÖYLE BAŞLADI

  Ülkemizde rock müziğin ilk adımları, 50’li ve 60’lı yıllarda rock’n roll, foxtrot, beat ve twist olarak tanımlanan tarz çalışmalarla başladı. Ardından, 60’lardan 70’lerin sonlarına dek sürecek olan “Anadolu Pop Çağı” yaşandı. Bu plak kapağı, 1960’ların başında Elvis Presley ekolünü izleyen Barış Manço’nun ilk çalışmalarındandır.
  KAHROLSUN YOZ MÜZİK

  Cem Karaca, çalışmalarını yurtdışında yapmak üzere 1979 yılında Almanya’ya gitti. Gitmeden önce 1978 yılında çıkardığı “Safinaz” adlı son albümü oldu. Cem Karaca, bu albümün arka kapağında, o günlerde yükselmekte olan arabesk müziğe karşı tepkisini böyle göstermişti.
 2. 2
  aSsude
  Usta Üye

  --->: 80'lerden Bugüne Türkiye'de Rock

  Reklam  Çok değerli isimler.
  Cem Karaca .. söze gerek yok onun için zaten.
  Allah rahmet eylesin .. 3. 3
  OriginaL
  Yeni Üye
  sevdiğim sanatcilar=)+ Yorum Gönder
cem karaca HASRET
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi