Parkinson tedavisinde başarı nasıl sağlanır?

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Parkinson tedavisinde başarı nasıl sağlanır? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gönülce
  Özel Üye
  Reklam

  Parkinson tedavisinde başarı nasıl sağlanır?

  Reklam  Parkinson tedavisinde başarı nasıl sağlanır?

  Forum Alev
  Parkinson, ilerleyici ve tedavisi zor bir hastalıktır. Tedavi süreci ilerledikçe ilaçlara karşı direnç gelişir

  Ve hastada istenmeyen bir çok yan etki oluşur. Hastalığın başlıca belirtileri, hareketleri başlatmada güçlük, uygulamada yavaşlık, kaslarda kasılma ve istirahat halinde olan titremelerdir. Zaman geçtikçe bu belirtilere yenisi eklenir. Nörolog Doç. Dr. Serdar Dağ, okurları için yazdı.  Parkinson hastalığı,beyinde dopamin denen bir maddenin eksikliği ile oluşur. Tedavinin ana amacı, eksik olan bu maddenin tekrardan yerine konmasıdır. Bu amaçla en sık kullanılan ilaçlar,levadopa denen beyinde eksik olan dopaminin ön maddesidir. İkinci grup ilaçlar ise dopamine benzer etki gösteren dopamin agonistleridir. Bunlar dışında, beyinde dopamin miktarını arttırmaya yönelik , dopamine benzer etki gösteren bir çok ilaç tedavide denenmiş ve halen günümüzde denenmeye çalışılmaktadır.  Bir hastalıkta çok ilaç denenmesinin sebebi, hastalıkta tedavinin tam başarı kazanmamış olmasıdır.Parkinson hastlığı,ilerleyici bir hastalıktır. Hastanın şifa beklentisi, kullanılan ilaçların kısıtlılığı,ilaçların bir süre sonra hastalığa etki etmemesi hastayı ve doktoru zor durumda bırakır.  Tedavide aşağıdaki hususlara dikkat etmek başarıyı arttırır.

  1-Öncelikle deneyimli bir hekim tarafından doğru tanı konmalıdır. Bazı ilaçlar, kimyasal maddeler ve hastalıklar, parkinson hastalığına benzer belirtiler gösrerirler

  2-Hastalığın ağırlık derecesine göre ilk tercih edilecek ilaç grubuna dikkat etmek gerekir.Dopaminin ön maddesi olan. Levadopayı uzun süre kullanmak,istemsiz hareketler ve hastalık belirtilerinde dalgalanmalar yapar.Bazen istenmeyen istemsiz hareketler kalıcı olabilir.  3-Parkinson hastalığında tedavi daha çok ilaçla kontrol altına alınamayan titremeye yöneliktir. Cerrahiden sonrada hastalar ilaçlardan kurtulamazlar.Kısaca cerrahi ilaçla kontrol altına alınamayan belirtileri, kontrol altına almaya çalışan bir metottur. Yalnızca titremi olan hastalarda başarı sağlanabilir.

  4-Hastalık ilerledikçe, belirtileri kontrol altına almak için,hasta kendi kendine ilaç dozunu ayarlar.Bu durum ilaç doz ayarının bozulmasına neden olur.İlaca bağlı yan etkiler ortaya çıkar ve bazen bu yan etkilerin sona erdirilmesi imkansız hale gelir.

  Parkinson hastalığının tedavi başarısı hekimin doğru tanı koyması,uygun ilaç başlaması, hasta ve hasta yakını iletişim içinde olmasına bağlıdır.


 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Parkinson tedavisinde başarı nasıl sağlanır?

  Reklam  Parkinson hastalığı, beyinde bir maddenin eksik oluşu ile gerçekleşen bir hastalık türüdür. İlaç tedavisi uygulanırken hastanın yakınları sürekli hasta ile irtibat halinde olması gerekir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi