Wilson Hastalığı -Yutak Apsesi -Yutak Felci - Yutma Güçlüğü

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Wilson Hastalığı -Yutak Apsesi -Yutak Felci - Yutma Güçlüğü ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ezgimm...
  Üye
  Reklam

  Wilson Hastalığı -Yutak Apsesi -Yutak Felci - Yutma Güçlüğü

  Reklam  Wilson Hastalığı -Yutak Apsesi -Yutak Felci - Yutma Güçlüğü

  Forum Alev
  Wilson Hastalığı
  Ayak ve kollarda sertlik, titreme, yutma ve konuşma zorluğu ile ortaya çıkan kalıtsal bir hastalık. Erişkinlerde görülen bu hastalık hareket etme yeteneğini azaltır. Kolayca karaciğer sirozuna yol açar Ayrıca ussal yeteneklerin azalmasına ve aşırı ruhsal duyarlığa yol açar. Hastalığın kesin bir tedavi olanağı yoktur. Aminoasitlerin ve bakırın metabolizma bozukluğundan ileri geldiği sanılmaktadır.


  Yutak Apsesi
  Özellikle küçük çocuklarda görülen ve yutak boşluğu mukozasında mikropların oluşturduğu apse. Daha çok yutağın arka çevresine yerleşmekle birlikte yan kısımlarda da oluşabilir.

  Mikroplar yutak gerisine kan dolaşımı ile veya balık kılçığı, iğne gibi nesnelerin yanlışlıkla yutulması sonucunda ulaşırlar. Yutağı kapayan şiş, sıvıların bile yutulmasını zorlaştırır; tükürük yutmada ağrıya yol açabilir. İrinin akması için şişin delinmesi gerekir. Bu işlem sırasında dilin zedelenmesini önlemek için gövdesine kılıf geçirilmiş bir bisturi ile şişin delinmesi gerekir. Sülfamitler, penisilin ve benzeri antibiyotikler apsenin giderilmesinde olumlu sonuç verir

  Yutak Felci
  Yutağa inme inmesi. Merkez ya da çevresel sinir sisteminin zedelenmesi sonucunda oluşur. Merkez sinir sistemi kökenli yutak felci beyin soğancığının zedelenmesinin sonucu, çevresel sinir sistemi kökenli yutak felci ise difteri hastalığının sonucudur. Soluk verememe, yutma sırasında sıvıların buruna kaçması, sesin burundan çıkması başlıca belirtilerdir.

  Difteri kökenli yutak felcinde difteri serumu verilmesi; merkez sinir sistemi kökenli yutak felcinde, felç nedenini gidermek gerekir.

  Yutma Güçlüğü
  Besinlerin zorlukla yutulması. Yutma güçlüğü genellikle ağrılara yol açar. Bu ağrı nedeniyle hasta fazla yemek yememeği yeğleyerek gittikçe zayıflar. Yutma güçlüğü yutak hastalıkları (yutak spazmı, urlar, yutak yangılanması vb.) ile yutağa yakın organlardaki hastalıkların (larenjit, mediyastin urları vb.) bir belirtisidir.

  Merkez sinir sistemindeki zedelenmeler, sinirsel bozukluklar, bulaşıcı hastalıklar, zehirlenmeler, yutma güçlüğüne yol açan etkenlerdir. Yutma güçlüğü bir başka hastalığın belirtisi olduğundan, bu duruma yol açan hastalığın tedavi edilmesi gerekir.
 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Wilson Hastalığı -Yutak Apsesi -Yutak Felci - Yutma Güçlüğü

  Reklam  Karaciğeri etkileyen ve siroza kadar giden bir durumun olduğu kalıtsal olan bir hastalıktır.Bu hastaların hareket kabiliyetleri azalmaktadır.Organlarda ellerde ayaklarda bacaklarda sertleşmeler olmaktadır.+ Yorum Gönder
yutak hastalıkları,  yutak ile ilgili hastalıklar,  yutak felci ,  yutak ne işe yarar,  yutaktaki hastalıklar
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi