Bebek beyin cerrahisi:Epilepsi cerrahisi

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Bebek beyin cerrahisi:Epilepsi cerrahisi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hakan
  Administratör
  Reklam

  Bebek beyin cerrahisi:Epilepsi cerrahisi

  Reklam  Bebek beyin cerrahisi:Epilepsi cerrahisi

  Forum Alev
  Epilepsi cerrahisi

  Yaygın bir halk sağlığı sorunu olan epilepsinin tedavisinde de cerrahi iyi seçilmiş hastalarda başarılı sonuçlar veriyor. Epilepsi ya da halk arasındaki deyimiyle sara denilen hastalığın öncelikli tedavisi ilaç tedavisi olarak kabul ediliyor. Hastalar nöroloji uzmanları tarafından izleniyor. Ancak tedaviye rağmen bu hastaların yüzde 30’u ilaca direnç gösteriyor. Prof. Dr. Memet Özek, “Bu hastalar içinde iyi bir seçim yapılır. BT, MR gibi tetkikler ve EEG, uyku EEG’si, video EEG’si çekilerek uygun adaylar seçildiğinde 3 tip farklı ameliyat yöntemi uygulanabilir" diyor ve şu bilgiyi veriyor:
  1. Rezektif cerrahi: Ameliyat öncesinde hastanın nöbet geçirmesine yol açtığı saptanan beyin alanının beyine zarar vermeden çıkarılmasıdır.
  2. Diskonneksiyon: Bu yöntemin uygulandığı hastaların beyninde krize yol açan birden fazla elektrik odağı vardır. Hepsinin çıkarılması mümkün olmadığı için anormal elektrik boşalımının yayıldığı yollar kesilir.
  3. Vagal sinir stimülasyonu: Diğer iki yöntemden yararlanamayan hastalara uygulanır. Vagal sinir stimülatörü adı verilen bir pil vücuda yerleştirilir. Bu pilden çıkan kablolar vagus sinirine bağlanır. Pil bilgisayarla ayarlanır ve beyine düzenli sinyaller gönderilir. Hastanın beyninde anormal elektik boşalması olacağı zaman gönderilen sinyaller krizi engeller.

 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Bebek beyin cerrahisi:Epilepsi cerrahisi

  Reklam  beyin cerrahının özelliklerini yazar mısınız lütfen proje ödevim için lazım!+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi