Omurga:intervertebral Disk Mesafesinin Yapısı

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Omurga:intervertebral Disk Mesafesinin Yapısı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hakan
  Administratör
  Reklam

  Omurga:intervertebral Disk Mesafesinin Yapısı

  Reklam  Omurga:intervertebral Disk Mesafesinin Yapısı

  Forum Alev
  İntervertebral disk dediğimiz yapı, kısaca omurgalar arası yastıkçık olarak adlandırılır. Omurgalar arası bir eklem olması yanında, omurgalara binen yükü emici göreve sahiptir.
  Yapısına baktığımızda 3 ayrı kısma ayrıldığını görürüz:
  1-Kıkırdak doku: Alt ve üst omurgalara bütünüyle yaslanan ve tüm omurga genişliğindeki kıkırdak yapıdır. Her iki omurga arasındaki çekirdek kısmı sınırlar.
  2-Bağ dokusu (anulus ): Ortadaki çekirdek kısmı çepeçevre saran kuvvetli bir yapıdır. Bu elastik bağ dokusu omurganın ön kısmında en kuvvetli, omurilik ve sinirlerin yer aldığı arka kısım ve özellikle yanlarda daha zayıftır.
  3-Çekirdek kısım (nukleus): Jelatin kıvamında , su içeriği fazla bir yapıdır. Çevresini saran elastik bağ dokusuyla birlikte, omurgaya binen basıncı karşılar.

  Çekirdek dediğimiz kısmın , bağ dokusu dediğimiz elastik kısmı yırtarak, omurilik kanalı ve sinir köklerine bası yapacak tarzda yırtılmasına bel fıtığı diyoruz. Bu yırtılma sonucu çekirdek kısım sadece bağ dokusunu omuriliğe doğru ittiği gibi (en hafif şekli -bulging) , bağ dokusunun tam yırtılmasıyla omurilik kanalında serbest parçacık şeklinde yer alabilir (en ağır durum- akmış, serbest disk). 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Omurga:intervertebral Disk Mesafesinin Yapısı

  Reklam  Omurgalarda oluşan bozuklukların dala beyin cerrahisi tarafından bakılmaktadır.İnsanları bel fıtığı diye adlandırdığı hastalıkların genellikle ameliyat ile düzelmesi söz konusu olmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi