Hemoroid ( Basur ) Nedir? Hemorodin nedenleri Hemoroid (basur) hastalığının tedavisi

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Sağlık-Genel Bölümünden Hemoroid ( Basur ) Nedir? Hemorodin nedenleri Hemoroid (basur) hastalığının tedavisi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Hemoroid ( Basur ) Nedir? Hemorodin nedenleri Hemoroid (basur) hastalığının tedavisi

  Reklam  Hemoroid ( Basur ) Nedir? Hemorodin nedenleri Hemoroid (basur) hastalığının tedavisi

  Forum Alev
  Hemoroid ( Basur ) Nedir?

  Yazar Çiğdem Berber

  HEMOROİD ( BASUR ) makat bölgesindeki damarların genişlemesi yani varisidir. Hemoroidin ana nedeni kabızlıktır ve kalıtımsal özellikte taşımaktadır. Hemoroidli hastaların çoğunda uzun süren kabızlık vardır ve ailede birçok hemoroidli şahıs bulunmaktadır. Hemoroid hastalığı toplumda çok yaygın bulunmaktadır.
  Makat bölgesinde 3 ana toplardamar ağı mevcuttur. Bir tane solda, iki tane sağda. Bunlara toplardamar yastıkları denir. Kabızlık nedeni ile bunlar genişler ve iç hemoroidleri oluşturur. Zamanla bunlar makat dışına sürüklenir ve dışkılama esnasında dışarı sarkar.

  Hemoroid ( basur ) nasıl belirti verir?
  Her iki cinstede yaklaşık aynı sıklıkta karşılaştığımız hemoroid derecesine göre değişik belirtilerle karşımıza çıkar:
  -Kanama;Taze kırmızı genellikle damlama şeklinde kanama olur ama aletle görerek teşhis konuluncaya kadar hemoroid kanaması denmemesi gerekir.
  -Makatta meme,parmak gibi çıkıntı.Kaşıntı bölgenin fazla nemlenmesinde olabilir.
  -Dışkılama esnasında dışarı memeler çıkabilir.
  -Ağrı; çok sık rastlanan bir bulgu değildir, makat tarafından sıkıştırıldığında olabilir,çıkıp sıkışan büyüklüğe göre çok şiddetli olabilir.

  İÇ HEMOROİD DERECELERİ:
  1.derece:
  Makattan çıkmayan (sadece kanama yapan) memeler.
  2.derece: Dışkılama ve ıkınma esnasında dışarı çıkan ve kendiliğinden içeri giden memeler.
  3.derece: Dışkılama ve ıkınmakla dışarı çıkan ve sonra elle geri itilen memeler.
  4.derece: Geri itilmeyen memeler
  DIŞ HEMOROİDLER: Dış hemoroidler makatın dışından çıkan memeler.
  HEMOROİDİN YAPTIĞI ŞİKAYETLER:
  Makatta meme oluşması,makattan kanama,bazen akıntı ve kaşıntı. Hemoroid içinde kan pıhtılaşırsa veya hemoroid memesi boğulursa Tromboze hemoroid oluşur ki çok ağrılıdır.Normal bir hemoroid ağrı ve sancı yapmaz.Eğer bir hastada ağrı veya sancı varsa Tromboz,abse veya fissür düşünülmelidir.
  ANAL FİSSÜR:
  Makatta kabızlık veya ishale bağlı çatlak oluşmasıdır,doğum sonrasıda çok görülmektedir. Dışkılama esnasında şiddetli sancı yapar,az miktarda kanama olabilir.Sancı nedeni ile hasta tuvalete gitmekten korkar,buda kabızlığı artırır ve neticede fissür giderek büyür. Makattan kanama olduğu zaman mutlaka uzman doktor tarafından muayene olunmalı, çünkü kalın barsak kanserleri ve kalın barsağın diğer hastalıklarıda kanama yapabilir,körlemesine hemoroid veya fissür tedavisine başlanmamalı. Hemoroid ve fissür tedavisine kesin tanı konulduktan sonra başlanmalı.
  Anal Fissürün tedavisi
  Makat kenarındaki kasın kısmi kesilmesi (lateral internal sfinkterotomi),böylece basınç kalktığı için fissür kendiliğinden kaybolacaktır.
  PERIANAL FİSTÜL
  Makattaki apse ve fistüllerin çoğu makat içindeki bezlerin iltihaplanmasında kaynaklanır. APSE'de genellikle makatta ağrı,şişkinlik,kızarıklık ve yüksek ateş olur. Apse'nin tedavisi Drenaj'dır (Cerrahi yöntem ile boşaltılır)
  Fistül'lerin apselerden sonra oluşan makat çevresindeki deri ile kalın bağırsağın son bölümü (Rektum) arasındaki tüneldir.İç ağzı bağırsakta ,Dış ağzı deridedir.
  Fistülde dış delikte kanlı ve iltihaplı akıntı olur ve iç çamaşırı kirletir. Bazen dış delik tıkanır ve Apse( Ağrı,kızarıklık,Ateş) oluşur Tedavi cerrahidir dış delikten boya verilerek iç delik bulunur ve bu iki delik arası kesilerek iyleşmeye bırakılır.

  Hemorodin nedenleri
  Hemoroid sadece insanda görülen bir hastalıktır.Nedenleri için şu sebepler sayılabilir
  • 1. Irsiyet
  • 2. Meslek
  • 3. Gebelik ve doğum
  • 4. Beslenme alışkanlığı
  • 5. Dışkılama düzeni ve tarzı
  1-IRSİYET: (Genetik yatkınlık) Anne veya babada hemoroid varsa çocuklarda hemoroid olma ihtimali normal toplumdan biraz daha yüksektir ama bu durumu anne babada varsa çocuklarındada mutlaka olacak diye değerlendirmemek gerekir çünkü bu yatkınlığın makat bölgesindeki farklılıktanmı yoksa ailenin beslenme ve dışkılama alışkanlığındanmı kaynaklandığı açık değildir.Genel olarak yatkınlık olsa dahi beslenme ve dışkılama alışkanlığı düzenlendiğinde hemoroid oluşma sıklığı genetik yatkınlığa rağmen azalmaktadır.
  2-MESLEK: Berberlik,öğretmenlik,cerrahlık gibi uzun süreler ayakta durmayı gerektiren mesleklerin hemoroid oluşumunda etkili olduğu yaygın kanı olsada düşünüldüğü kadar etkili bir sebep değildir.Çünkü kalple makat bölgesindeki seviye farkı 40 cm kadardır ve bu seviye farkıda bağ dokusuna zarar veremeye veya damarları genişletmeye yetebilecek kadar bir basınç luşturmamaktadır.Ancak bu gibi sürek arzeden meslek erbapları diledikleri an dışkılamaya gidemeyeceklerinden ihtiyaçlarını erteleme eğilimindedirler.Dışkıyı erteleme alışkanlığı zamanla kabızlığa ve buna bağlı olarakta hemoroide sebep olabilir.

  Hemoroidle karışan diğer hastalıklar
  Hemoroidi taklit eden hastalıklar
  Kalın barsak kanserleri
  Makat çatlağı (anal fissür)
  Perianal fistül
  Perianal apse
  Anal hematom
  Anal polip
  Rektal polip

  Laserle hemoroid tedavisi

  Erişkin toplumda en çok görülen hastalıklardan biridir utanma duygusu sebebiyle gerçek sayı bilinmemekle beraber %37 civarı olduğu tahmin edilmektedir. Uzun yıllardır uygulanan hemoroidin ameliyatla tedavisi yerini yeni teknolojilere bırakmaktadır.

  Ameliyata bağlı gelişebilen problemler
  Kanama
  Şiddetli ağrı
  Makatta daralma
  Dışkı kaçırma (makat kaslarının yanlışlıkla kesilmesinden kaynaklanır)
  Uzun süren (1-3 ay kadar) işgücü kaybı

  Bu yan etkiler alternatif tedavi yaklaşımlarını getirmiştir.Yurt dışında uzun yıllardır uygulanan ameliyatsız basur tedavi yöntemleri(Laser,RBL,Skleroterapi) son yıllarda ülkemizde de giderek yaygınlaşmaktadır.Ameliyatsız lazerle tedavide ağrı olmadığından narkoz gerektirmemekte,kanama ameliyata kıyasla belirgin ölçüde az olmakta,bıçak kullanılmadığından kaslar hasar görmediği için makatta darlık ve dışkı tutamama gibi yan etkiler görülmemektedir.

  Ayrıca tedavi ayaktan uygulandığından hasta ayni gün işine dönebilmektedir.Ameliyattan sora 2 ay süren istirahat süresi 1 günle sınırlanmaktadır.Yapılan ameliyata bağlı olarak tekrarlama ihtimali %20 civarındayken lazerle tedavide etkilenen doku daha kontrollü olduğundan tekrarlama ihtimali çok azdır.Ameliyatsız tedavi narkoz,ameliyathane şartları ve hastanede yatmayı gerektirmediğinden daha ekonomiktir.8-10 dakika süren tedavi boyunca hasta iki kişi ile muhatap olmakta ve tedirginlik yaşamamaktadır.
  hemoroidde ameliyatla tedavi yöntemleri
  CERRAHİ YÖNTEMLER:İlk defa tarif eden cerrahın adını taşıyan veya yöntemi çağrıştıran isimle anılan birçok ameliyat türü vardır.Yapılan ameliyatlarda amaç aynıdır "yıpranmış dokuları uzaklaştırıp aynen eskisi gibi olmasını sağlamak". Ameliyatta meme yapmış iç hemoroid dış kısımdaki memeyide içerecek şekilde keserek alınır.Alınan yerdeki açıklık dikilerek kapatılır veya kendi haline kapanması için açık bırakılır.Ameliyattta dokuyu kesmek esastır.Kesme işleminde değişik teknolojiler kullanılmaktadır..
  -Neşter(bistüri)
  -Laser(ışık kesme amaçlı kullanılır)
  -Radyofrekans (radyosurgery)(kesme işlemi radyo dalgalarıyla gerçekleştirilir)
  -Elektrokoter(elektrik arkının oluşturduğu ısı enerjisiyle kesme)
  -Plazmakinetik (elektrokoterin kanama kontrollü kesme şeklidir)
  -Ligasure(radyofrekansın kanama kontrollü kesmede kullanımıdır).
  Kullanılan teknolojinin birbirlerine önemli bir üstünlükleri yoktur.Laser ve radyofrekansta ağrı biraz daha azdır,plazmakinetik ve ligasure da kanama ve ağrı daha azdır,neşter dışındakilerin ameliyat süresi biraz daha kısadır.Genel veya lokal(bölgesel) uyuşturmayla yapılır.
  AVANTAJLARI:
  -Gerek dış gerekse her derecede iç hemoroid tedavi edilebilir.
  - Eşlik eden başka hastalık(fissür,fistül vs) aynı anda tedavi edilebilir.
  -Anüs basıncı yüksekse tekrarlama eğilimini azaltmak için düşürülebilir.
  -Eşlik eden makat sarkması fazlaysa aynı operasyonla düzelmiş olur.
  DEZAVANTAJLARI:
  -Ameliyat sonrası ağrı fazladır.
  -Kanama ihtimali vardır.
  -Enfeksiyon ihtimali vardır.
  -Kaslar kesilirse(yanlışlıkla) gaz ve dışkı kaçağı olabilir.
  -Çok fazla alınırsa makat darlığı gelişebilir.
  -Narkozla yapıldığında narkoz riki vardır.
  -Yoğun çalışıldığında makatta ıslaklık hissi kalır.

  Ligasyon (Otomatik Boğma)

  Lokal veya genel anestezi gerektirmeyen, klinik ortamında uygulanabilen bu methodda hemoroid pakesi aspirasyonla ligasyon tabancasının içine emilmekte ve otomatik olarak lastik bant ile dibinden bağlanarak pakenin 4-7 gün içinde kuruyarak düşmesi sağlanmaktadır. Uygun vakanın seçilmesi ve doğru teknikle çok başarılı ve ağrısız bir yöntemdir. Sonuçlar çok memnuniyet vericidir. Birinci, ikinci ve üçüncü derecedeki iç hemoroidlerde başarıyla kullanılmaktadır. Hemen hemen hiç bir komplikasyona rastlanmamaktadır.
  Ligasyon Tabancası
  Skleroterapi(İlaçla Kurutma)

  Genellikle birinci ve ikinci derecede hemoroidlerde kullanılan ve hemoroid pakesinin damarını ilaç enjeksiyonu ile yok etme esasına dayanır. İşlem oldukça basittir. Hasta ağrı duymaz. Doğru seviyeye yeterli ve gerekli miktarda doz kullanilmak kaydiyla iyi sonuçlar alnır. Sadece makatta hafif bir dolgunluk hissi yaratabilir. Anestezi ve hastane gerektirmez. Bu yöntem hakkında da çesitli görüşler yayınlanmaktadır. Uygun vaka seçimi ve sklerozan maddenin mukoza altına uygun dozda, uygun şekilde verilmesi önem taşımaktadır.

  Hemoroit kanserleşirmi

  Hemoroid (basur) hemoroid olarak başlar zamanla daha ileri derecelere gidebilir ama asla kanserleşmez:makat bölgesi kanserleri kanser olarak başlar ve kanser olarak ilerler hemoroidle hiç ilişkisi olmadığı halde bulgular benzediği için çok karışır.
  Makat bölgesi kanserlerinin ileri seviyede doktora baş vurmasının en önemli sebebi kişinin muayene olmadan hemoroidim var deyip ilaç veya bitkisel tedaviler kullanarak zaman kaybetmesidir.
  Hemoroidin bilimsel olmayan dişi hemoroid erkek hemoroid olarak ayrılması bu yanılgıdan kaynaklanmaktadır.Bazen doktor hastanın moralini yüksek tutmak için kanser olduğu halde hemoroidini ameliyat edeceğiz diyebilmektedir böyle olduğunda hasta daha sonra hastalığıyla ilgili problem geliştiğinde ''benim hemoroidim dişi imiş'' demektedir.

  Hemoroid (basur) hastalığının tedavisi üç başlık altında toplanabilir.
  1. Konservatif tedavi. Diyet, kabızlığı önleme, yumuşatıcı ilaçlar, oturma banyoları, krem, fitil ve ağrının azaltılmasına yönelik tedavi biçimidir. Fakat bu tedavi şekli hastalığı iyileştirmez, rahatlatıcı ve katlanılabilir hale getirir. Hasta iyileştiğini zannederken hastalık ilerlemeye devam etmektedir. Eğer bir cerrahi uzmanınca muayene edilmemişse, muhtemel bir kanserin ilerlemesi de kaçınılmazdır.
  2. Cerrahi tedavi. Dördüncü dercedeki vakalarda tercih edilir. Sıklıkla Milligan and Morgan veya Ferguson yöntemleri kullanılmaktadır. "Stepler" kullanılarak yapılan hemoroid ameliyatları henüz çok yaygın degildir.
  3. Enstrümantal tedavi. Genellikle lazer tedavisi diye anılmaktadır. Aslında lazer (ışın), bant ligasyon (otomatik bağlama) ve skleroterapi (ilaçla kurutma) gibi yöntemleri içeren ağrısız, ameliyatsız, narkozsuz, dikişsiz, kolay ve ekonomik olan yöntemdir. Geniş bilgi için Lazer, Ligasyon ve Skleroterapi bölümlerine menüden ulaşabilirsiniz.
  Hemoroidden Korunma
  •· Tuvalette temizliğe dikkat edilmeli,

  •· Kilo, sigara, aci biber, baharat, fast food ve alkolden kaçınılmalı,

  •· Düzenli egzeriz yapılmalı,

  •· Lif yönünden zengin sebze, meyve, kepekli ekmek, patates, muz, vs. ile dengeli ve zamanlı beslenilmeli,

  •· Bol su içilmeli,

  •· Sürekli oturarak çalışılmamalı,

  •· Düzenli tuvalet alışkanlığı edinilmeli (günde en az bir kez),

  •· Uzun süre purgatif, laksatif ve motilite ilaçları kullanılmamalı,

  •· Hemoroid şikayetlerinin bazıları kanser nedeniyle de olduğundan muayenesiz tedaviden kesinlikle kaçınılmalıdır. Hastalığın rahatlama safhalarında sürekli ilerlediği ve çok ilerlediği zaman AĞRISIZ LAZER TEDAVİSİ şansının kaybedildiği unutulmamalıdır. 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Hemoroid ( Basur ) Nedir? Hemorodin nedenleri Hemoroid (basur) hastalığının tedavisi

  Reklam  Ülkemizde bir çok insanda görülmektedir.Buna neden olarak ailesel faktörler yanlış beslenme şartları ayakta fazla kalmak yada çok oturmak gösterilmektedir.+ Yorum Gönder
çocuklarda basur,  çocuklarda hemoroit,  hemoroid yan etkileri nelerdir,  çocuklarda hemoroid,  hemoroid ile basur arasındaki fark
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi